Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#1210 Στο θέμα αυτό μπορούμε να λύνουμε απορίες και να ανταλλάσσουμε απόψεις για διάφορα μαστορέματα μη αυτοκινητικά.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#1696 PVC σωληνες εχουν σε οποιοδηποτε μαγαζι με υδραυλικα κλπ?
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#6633 Θέλουμε να βάψουμε ένα κοντέινερ που χρησιμοποιείται για γραφείο. Το περνάμε αμέσως με απλη λαδομπογιά ή ακολουθούμε διαδικασία τρίψιμο-αστάρωμα-βάψιμο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#7203 Πώς φεύγει η βενζινόκολλα από τα χέρια; Κολλάει γρήγορα η καριόλα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#7216
Dimitris_P έγραψε:Πώς φεύγει η βενζινόκολλα από τα χέρια; Κολλάει γρήγορα η καριόλα


Βενζίνη ή ασετόν με λάδι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#7359
Dodger έγραψε:Θέλουμε να βάψουμε ένα κοντέινερ που χρησιμοποιείται για γραφείο. Το περνάμε αμέσως με απλη λαδομπογιά ή ακολουθούμε διαδικασία τρίψιμο-αστάρωμα-βάψιμο;

Μεταλλικό; Αν έχεις διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά σε ένα ολόκληρο κοντέινερ τότε ναι τρίψιμο αστάρωμα βάψιμο. Εγώ θα έτριβα τα χοντρά και μετά πέρασμα με μπογιά που βάφει απευθείας στην σκουριά
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#7413
Dimitris_P έγραψε:Πώς φεύγει η βενζινόκολλα από τα χέρια; Κολλάει γρήγορα η καριόλα


Σκουπιζεις απλα καπου τα χερια σου να φυγει το πολυ υλικο και μετα τα τριβεις μεταξυ τους. Στεγνωνει γινεται σα φιλμ και ξεκολλαει.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#7682
mirage έγραψε:
Dodger έγραψε:Θέλουμε να βάψουμε ένα κοντέινερ που χρησιμοποιείται για γραφείο. Το περνάμε αμέσως με απλη λαδομπογιά ή ακολουθούμε διαδικασία τρίψιμο-αστάρωμα-βάψιμο;

Μεταλλικό; Αν έχεις διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά σε ένα ολόκληρο κοντέινερ τότε ναι τρίψιμο αστάρωμα βάψιμο. Εγώ θα έτριβα τα χοντρά και μετά πέρασμα με μπογιά που βάφει απευθείας στην σκουριά


Danke, δεν έχει σκουριά -κατά ένα περίεργο τρόπο, απλώς δεν μας αρέσει το χρώμα και λέμε να το αλλάξουμε. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By gakost
#7776
mirage έγραψε: Εγώ θα έτριβα τα χοντρά και μετά πέρασμα με μπογιά που βάφει απευθείας στην σκουριά


Σωστό αυτό αλλά όταν δει πόσο έχει η μπογιά που βάφει κατευθείαν πάνω στην σκουριά :s_omg μπορεί και να αλλάζει γνώμη και να πάρει απλά λαδομπογιά. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#8018 gakost ξέρεις από τιμές; για ρίξε καμία. Υπολογίσαμε, στο περίπου, 15 κιλά χρώμα.
Άβαταρ μέλους
By pro
#8230 Τα φτηνοτερα τα βρηκα στα Leroy, αν θυμαμαι καλα περι τα 8 ευτω το κουτι (750 νομιζω). Απο ποιοτητα ευχαριστημενος εμεινα μεχρι στιγμης - ο χρονος θα δειξει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#16791 Θέλω να αγοράσω ένα σκέτο κομμάτι σήτας (μικρό εμβαδόν χωρίς πλαίσια) για να κλείσω την "καμινάδα-φινιστρίνι" του λεβητοστασίου στην πυλωτή. Αυτή τη στιγμή οποιοδήποτε σκουπίδι/ποντίκι/κτλ μπορεί να πέσει μες το λεβητοστάσιο ελεύθερα. Από τι υλικό ώστε να είναι ανθεκτικό και να μη σκουριάζει; Σε τι είδους κατάστημα να απευθυνθώ; Με σιδερικά; Συγκεκριμένες προτάσεις για Παλαιό Φάληρο και περίχωρα κάτι παραπάνω από δεκτές :)