Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#457188 Σε ανοιγόμενα κουφώματα αλουμινίου είναι εύκολο να περάσουμε καινούργια λάστιχα περιμετρικά; Ή θέλει μάστορα;
Έχουν περάσει 12 χρόνια και σε κάποια σημεία βλέπω ότι ενώ κλείνει κανονικά το παράθυρο,το λάστιχο σε κάποια σημεία έχει ''μπει'' και αφήνει κενό.
Άβαταρ μέλους
By skous
#457217 Aν υπάρχει ακόμα η ίδια τσιμουπχα, τότε είναι πανεύκολα καθώς ολες είναι φορετές.
Τα προβλήματα αρχίζουν όταν δεν υπάρχει η τσιμουπχα στην αγορά, πράγμα πολύ πιθανό....


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#457993 Στην μικρή αυλή δεν εχω ρεύμα, εχει ενα σωλήνα όμως που κατεβαίνει καπού στο υπογειο ... θέλω να περάσω ένα καλώδιο και να φτιάξω πρίζα.
Πήρα ενα καλώδιο 20μ, την απόσταση την κόβω να ειναι γύρω στα 8μ
Γμτ το καλώδιο με το χέρι το σπρώχνω μέχρι τα περίπου 7 μέτρα μετά κάπου κολλάει
Αρχικά κόλλησα στα 3 αλλά με λίγο στρίψιμο σπρώξιμο πέρασα αλλά πλεόν τίποτα.

Τι κάνουμε τώρα; Υποθέτω εδώ θέλει τη λεγόμενη ατσάλινα .
Όμως απο τη μια δε θέλω να την αγοράσω για μια φορά μόνο , απο την άλλη δεν ξέρω καν πως τη λένε στα γερμανικά !
Υπάρχει καμία πατέντα καμία άλλη ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By glf
#457998 Μια πλαστική ατσαλίνα πάντα χρειάζεται και είναι φτηνή. Προχθές τη χρειάστηκα να κατεβάσω ένα καλώδιο όλο κι όλο τον ουδέτερο σε ΝΥΑ καλώδιο που ειναι σκληρό και για απόσταση 1 μετρο και κάτι, ευθεία και δεν πήγαινε.
Δε περιμενα να τη χρειαστώ, αλλά με ατσαλίνα το πέρασα..
Άβαταρ μέλους
By nEK
#458018
KiloMeater έγραψε:Στην μικρή αυλή δεν εχω ρεύμα, εχει ενα σωλήνα όμως που κατεβαίνει καπού στο υπογειο ... θέλω να περάσω ένα καλώδιο και να φτιάξω πρίζα.
Πήρα ενα καλώδιο 20μ, την απόσταση την κόβω να ειναι γύρω στα 8μ
Γμτ το καλώδιο με το χέρι το σπρώχνω μέχρι τα περίπου 7 μέτρα μετά κάπου κολλάει
Αρχικά κόλλησα στα 3 αλλά με λίγο στρίψιμο σπρώξιμο πέρασα αλλά πλεόν τίποτα.

Τι κάνουμε τώρα; Υποθέτω εδώ θέλει τη λεγόμενη ατσάλινα .
Όμως απο τη μια δε θέλω να την αγοράσω για μια φορά μόνο , απο την άλλη δεν ξέρω καν πως τη λένε
στα γερμανικά !
Υπάρχει καμία πατέντα καμία άλλη ιδέα;

Cable puller

https://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss_2?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&url=search-alias%3Daps&field-keywords=Cable+puller
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#458030 Πήγα στο μαγαζι και ψάχνωντας βρήκα μια με 8€, 15μετρα.
Γύρισα και το πέρασα , τέλικα ηταν γύρω στα 10....
Τέλος ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#458433 Ψάχνω για απλό στοπ για επαλληλο κούφωμα. Πως διάολο το λένε γιατί με γκουγκλάρισμα δεν βρίσκω κάτι. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#458489 Έχοντας σπάσει 2-3 φυτεψα μια 6γονη τρυπανοβιδα, και την έφερα με το ντρέμελ έχοντας τροχόσπιτο μέρος του κεφαλιού μετά την τοποθετηση
Άβαταρ μέλους
By xenos
#458544 Πολύ προχωρημένες καταστάσεις. :lol:
Δεν σε ενοχλεί οτ τροχόσπιτο μέσα στο σπίτι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By black_sheep
#458556 καλησπέρα στην παρέα , γνωρίζει καποιος φίλος αν υπάρχουν ειδικά ούπα για φελιζόλ που να πιάνει σωστά; , θελω να περάσω κατι κανάλια για καλώδια εξωτερικά απο το σπίτι όμως υπαρχει εξωτερική μόνοση 8 πόντους και 2 cm σοβά και δεν θελω να τρυπίσω μεχρι το τουβλο .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#458572 Για ξετρύπημα ενδιάμεσου τοίχου από μπετόν τι χρησιμοποιούμε καλύτερα; Απλό κρουστικό ή πιστολέτο; Απλός τοίχος είναι, όχι κολώνα, δεν ξέρω όμως το ακριβές πάχος γιατί από πίσω είναι ντουλάπα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#458631 παχος τρυπανιου που θα χρησιμοποιησεις και βαθος τρυπηματος?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#458653 Το βάθος δεν το ξέρω, θέλω να βγω στην άλλη μεριά. Είναι ντουλάπα και δεν έχω εικόνα. Πάχος θα ξεκινήσω πρώτα με μικρό να γίνει το ξετρύπημα και μετά με μεγάλο για διάνοιξη, θέλω να περάσω τουλάχιστον 1 utp καλώδιο