Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#651729
Dimitris_P έγραψε:- Τελευταία ακούω από το καζανάκι της Villeroy & Boch να κάνει ανά διαστήματα ήχο γεμίσματος που κρατάει 1 sec αλλά δεν βλέπω κάποια εμφανή διαρροή.


Τελικά διαρρέουν σταγόνες-σταγόνες προς τον καμπινέ και μέσα σε 20-30 λεπτά έχει πέσει ένα δάχτυλο περίπου η στάθμη με αποτέλεσμα να κάνει trigger το φλοτέρ. Περίπου έτσι είναι ο μηχανισμός

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#651755 Το καζανάκι είναι βιδωμένο με την λεκάνη ή μεσολαβεί ο κλασικός γυρτός σωλήνας που οδηγεί το νερό από το πρώτο στην δεύτερη;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#651774 Το πιο βασικό τμήμα του μηχανισμού για διαρροή είναι ό,τι κλείνει την τρύπα. Που δεν το βλέπω στη φωτό. Καθάρισε τυχόν λαστιχάκια από άλατα.
Τελικά το παραδοσιακό καζανάκι τύπου νιαγάρα έχει τα λιγότερα κινούμενα μέρη, την μεταλλική καμπάνα, χωρίς λαστιχάκια ούτε ρυθμίσεις και το φλοτέρ.
Μήπως θέλει ρύθμιση το φλοτέρ, αν πχ η στάθμη ανεβαίνει πολύ τότε φτάνει στην υπερχείλιση και φεύγουν από εκεί κοκ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#652696 Έχει αύριο το lidl θερμοπιστολο με 13€. Λίγες οι φορές που θα το χρειαζομουν, θα δω αν θα το πάρω
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#652697 Εγώ θα το πάρω γι αυτές τις ελάχιστες στιγμές που θα το χρειαστώ. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#652702 Από το άναμμα σε κάρβουνα μέχρι αφαίρεση μπογιάς από τοίχους,και εγώ θα το έπαιρνα.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#652706
Dimitris_P έγραψε:Έχει αύριο το lidl θερμοπιστολο με 13€. Λίγες οι φορές που θα το χρειαζομουν, θα δω αν θα το πάρω
Το έχω εδώ και έναν χρόνο περίπου, το είχα πάρει 8 ευρώ γιατί ήταν ξεχασμένο στα τελευταία κομμάτια.

Οπως είπε και ο Bill χαμένο δεν πάει, μόνο και μόνο για την ευκολία στα καρβουνα έχει βγάλει τα λεφτά του.

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#653044 Πηρε επιτελους ξυλινο τραπεζακι για μπαλκονι και ειμαι πολυ χαρουμενος! :yahoo:
https://www.leroymerlin.gr/gr/epipla-diamorfosi-exoterikou-horou/epipla-kipou-axesouar/trapezia/trapezi-solis-origami-nature-apo-akakia-se-hroma-fusiko-m70xp70xu72cm-82232536/
ειναι λειο απο πανω, ονειρο λεμε!!!


Ειναι λεει ξυλο ακακιας. Επειδη η :inlove: πλενει συχνα νερο με το λαστιχο το μπαλκονι :rant: , τι να κανω για να το προστατεψω?

Αυτο λεει τιποτα? http://www.moraitopoulos.gr/surfapore-w-nanophos.html
Αμα παρω κανα τετοιο ή οτι αλλο προτεινετε, να το λυσω πριν το περασω?
Οτι ιδεες για προϊοντα ή τι να κανω ευπροσδεκτες.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#653047 dimviii/DimitrisB ή όποιος άλλος γνωρίζει: τι πινέλο και ρολό χρησιμοποιούμε για βάψιμο τοίχων, εσωτερικό; Μάρκα; Τιμή αδιάφορη, αφού θα χρησιμοποιείται και στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#653053 Θα δώσεις 15€ για αδιαβραχοποίηση σε τραπεζάκι των 35€; :hmmm:

Το αντίστοιχο του ΙΚΕΑ πάντως που έχω αγοράσει, το έβαψα με την μπογιά για έπιπλα εξωτερικού χώρου που είχε το ΙΚΕΑ, το έχω πέντε χρόνια στο μπαλκόνι να το βαράει η βροχή και να το καίει ο ήλιος και δεν έχει πάθει πρακτικά τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653059
trident1971 έγραψε:Πηρε επιτελους ξυλινο τραπεζακι για μπαλκονι και ειμαι πολυ χαρουμενος! :yahoo:
https://www.leroymerlin.gr/gr/epipla-diamorfosi-exoterikou-horou/epipla-kipou-axesouar/trapezia/trapezi-solis-origami-nature-apo-akakia-se-hroma-fusiko-m70xp70xu72cm-82232536/
ειναι λειο απο πανω, ονειρο λεμε!!!



Τιναφτό; Δεν είναι petrolhead approved, μόνο μια σαλάτα χωράει :lol:

Μεγειές :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#653066
axel12p έγραψε:Θα δώσεις 15€ για αδιαβραχοποίηση σε τραπεζάκι των 35€; :hmmm:

Το αντίστοιχο του ΙΚΕΑ πάντως που έχω αγοράσει, το έβαψα με την μπογιά για έπιπλα εξωτερικού χώρου που είχε το ΙΚΕΑ, το έχω πέντε χρόνια στο μπαλκόνι να το βαράει η βροχή και να το καίει ο ήλιος και δεν έχει πάθει πρακτικά τίποτα.


Αμε, η :inlove: ριχνει νερο με το λαστιχο λεμε, σκεφτομαι τι θα μπορουσα να επαλειψω τα ποδια για ακομα περισσοτερη προστασια.

ΙΚΕΑ λες ενα λαδι που εχουν που βρωμοκοπαει? Αμα μπορεις βαλε λινκ

Dimitris_P έγραψε:Τιναφτό; Δεν είναι petrolhead approved, μόνο μια σαλάτα χωράει :lol:

Μεγειές :iconcool:

Φχαριστω, το πλατος του μπαλκονιου ειναι 130cm, και μεταξυ ανοιγματων μπαλκονοπορτας ειναι 160cm, κοιτουσα και ενα στρογγυλο με διαμετρο 90cm αλλα το εκοψε ο ΤΣΕΟΣ γιατι δεν θα χωραγαμε λεει... :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653105
Dodger έγραψε:dimviii/DimitrisB ή όποιος άλλος γνωρίζει: τι πινέλο και ρολό χρησιμοποιούμε για βάψιμο τοίχων, εσωτερικό; Μάρκα; Τιμή αδιάφορη, αφού θα χρησιμοποιείται και στο μέλλον.


παρε ενα δερματινο/μαλλινο merinos σε καλη ποιοτητα.Υπολογισε μεταξυ 18-20 ευρω για τα καλυτερα που υπαρχουν.
Πινελο στην 1-1,5 ιντσα ειναι πιστευω καλο για τα κοψιματα.Να εχει ασπρη τριχα(μαυρη τριχα=βερνικια) και να ειναι 2πλο σε παχος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653108
axel12p έγραψε:Θα δώσεις 15€ για αδιαβραχοποίηση σε τραπεζάκι των 35€; :hmmm:

Το αντίστοιχο του ΙΚΕΑ πάντως που έχω αγοράσει, το έβαψα με την μπογιά για έπιπλα εξωτερικού χώρου που είχε το ΙΚΕΑ, το έχω πέντε χρόνια στο μπαλκόνι να το βαράει η βροχή και να το καίει ο ήλιος και δεν έχει πάθει πρακτικά τίποτα.


εμεις το βαφουμε με βερνικι εμποτισμου καθε 2 -3 χρονια.Ειμαστε στα 15 χρονια,δεν το μαζευουμε ποτε απο το μπαλκονι το χειμωνα,και ειναι καινουριο.Δεν ξερω τι ξυλο ηταν,αλλα το ειχαμε παρει γυρω στα 80 ευρω(ειναι μεγαλυτερο σε διασταση ομως)
καρεκλες για το μπαλκονι μονο σκηνοθετη.Μονο πλεονεκτηματα και κανενα μειονεκτημα.Αλλαζεις πανι μετα απο 10 ετη,αμα αλλαξεις και χρωμα ειναι σαν να πηρες καινουριες.Βερνικι εμποτισμου το ιδιο με το τραπεζι=ασορτι σετακι.
Η πιο ανετη απο οτι εχω κατσει.Μπορεις να καθεσαι ωρες χωρις να πιανεσαι.Βολεβει να ξαπλωνεις με τα ποδια στα καγκελα πχ,χωρις να πιανεσαι.
Στην αγορα θα βρειτε 2 ειδων σκηνοθετη.Εαν παρατηρησετε οι φθηνες εχουν λεπτα ολα τα ξυλαρακια τους.Υπαρχουν και οι ακριβες,αν θυμαμαι καλα στα 20? ευρω που ειναι απο πολυ πιο χοντρα ξυλα.Αυτες ειναι πολυ πιο στιβαρες,δεν τζογαρουν μετα απο χρονια κλπ.και αυτες στα 15 ετη με μια αλλαγη πανιου.
Θοδωρη μη σε πιανει τρελα οτι θα χαλασουν εαν δεν βερνικωσεις στο πρωτο χρονο πχ.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#653116
dimviii έγραψε:Θοδωρη μη σε πιανει τρελα οτι θα χαλασουν εαν δεν βερνικωσεις στο πρωτο χρονο πχ.

Οκ, θα το εχω υποψη Δημητρη, ευχαριστω!

BTW, οι καρεκλες σκηνοθετη ποτε δεν με βολεψαν, μα ποτε ομως? :lol:
εχω κατι πρασινες πλαστικες γυφτικες 9-10 ευρω η μια, απιστευτα βολικες στο σκελετο μου, χωρις μαξιλαρια, τιποτα