Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#647658
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Υπάρχει το πιο κάτω κρεβάτι από ΙΚΕΑ. Κατά πάσα πιθανότητα θα το πάμε σε εξοχικό και σκεφτόμαστε να το βάψουμε για "ανανέωση". Είναι εφικτό για το συγκεκριμένο υλικό ή θα το καταστρέψουμε; Με τι είδους μπογιά;


Αν και δεν θα πειραζα "ξυλο" του ΙΚΕΑ, μπορεις να δοκιμασεις με βερνικι ξυλου (οχι εμποτισμου) σε καποιο κρυφο σημειο να δεις πως συμπεριφερεται μετα το στεγνωμα.
Δεν ξέρω αν μετράει για ξύλο η επιφάνεια του κρεβατιού αυτού. Και αυτό που ονομάζουν ξύλο βελανιδιάς πάνω από τη μοριοσανίδα μπορεί να είναι τόσο λεπτό που υπάρχει κίνδυνος να σου μείνει στο χέρι στην προσπάθεια να το ξύσεις-καθαρίσεις κλπ. Οπότε οπωσδήποτε δοκίμασε σε κρυφό σημείο να δεις τι παίζει.
Πάντως αν δεν έχει ορατές ενοχλητικές ζημιές να αφήσεις την ανανέωση και να το δεχτείς ως έχει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#647663 Η σειρά Malm του ΙΚΕΑ είναι MDF με επένδυση, δεν είναι ξύλο. Που σημαίνει ότι υπάρχει μια "φλοίδα" που είναι κολλημένη πάνω. Δε γίνεται να την τρίψεις μάλλον. Αν έχει ψύγει κάπου μπορείς να το φέρεις στα ίσια με ξυλόστοκο.

Μόνο αν το βάψεις άσπρο ή σκούρο καφέ-μαύρο ίσως του πάει, αλλιώς άσε το όπως είναι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647670
trident1971 έγραψε:
mousatos έγραψε:εγώ βρίσκω το βάψιμο ενδιαφέρων αλλά μου τη δίνει αφάνταστα η μετακίνηση των επίπλων πριν και μετά (το βάψιμο).


Κουναω εγω τα επιπλα, ελα να βαψεις μα την Παναγια.
Σουβλακια, κοντοσουβλια, πεϊνιρλι στη διαθεση σου. Μπυρες και αλλα αλκοολουχα μετα τη δουλεια.
Πω κι εγώ το βαριέμαι αυτό, γι αυτό όλο αναβάλλω το βάψιμο στο δωμάτιο. Ειδικά το κρεβάτι δεν κουνιέται με τίποτα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#647691
PeterPan έγραψε:Η σειρά Malm του ΙΚΕΑ είναι MDF με επένδυση, δεν είναι ξύλο. Που σημαίνει ότι υπάρχει μια "φλοίδα" που είναι κολλημένη πάνω. Δε γίνεται να την τρίψεις μάλλον. Αν έχει ψύγει κάπου μπορείς να το φέρεις στα ίσια με ξυλόστοκο.

Μόνο αν το βάψεις άσπρο ή σκούρο καφέ-μαύρο ίσως του πάει, αλλιώς άσε το όπως είναι.
Δεν είχα σκοπό να τρίψω, ξέχασα να το αναφέρω. Ψάχνω για λύσεις που εφαρμόζουν πάνω στο υπάρχον "ξύλο". Να μείνει ως έχει δεν προκρίνεται ως λύση, δεν ταιριάζει με το δωμάτιο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647699
trident1971 έγραψε:Καμεμα λινκ ή μαρκα/ μοντελο?
Οτι πεις παιρνω


παρε ενα δερματινο απο τις rollex.morris,zita,olympian.
trident1971 έγραψε:Edit
Και πινελο θελω ο ασχετος.
Η ιδεα ειναι να χρησιμοποιησω τα ιδια και σε τοιχους μετα.

τα πινελα ειναι και αυτα απο ζωο,και συγκεκριμενα απο τριχα γουρουνιου.Ειδικη ρατσα γουρουνιων που εκτρεφονται για να κουρευονται οι τριχες τους.
Και εδω υπαρχουν ποιοτητες.Το βασικο που πρεπει να κοιτας ειναι το ''παχος'' του.
εχουμε το μηκος της τριχας,το φαρδος του πινελου,και εχουμε το παχος της τριχας.Αυτο δλδ που ειναι αναμεσα στα δακτυλα της κοπελας που βαφει.
Εικόνα

το ''παχος'' της τριχας μας δινει και την ποιοτητα του πινελου.
Στα φθηνα ειναι τα λεγομενα μονα.Αμεσως μετα τα ημιδιπλο,και τα καλυτερης ποιοτητας τα διπλα.
Εσυ θα ζητησεις πινελα διπλα.Ειναι τα καλυτερης ποιοτητας πινελα,δεν σταζουν ευκολα,εχουν διαρκεια μεγαλυτερη,και σε αυτα θα βρεις την καλυτερη ποιοτητα γουρουνοτριχας.

Εαν χρειαστεις κονταροπινελο,αυτα ειναι σχεδον παντα διπλα.Ειναι το πινελο με σπαστη βαση που μπορει να μπει σε κονταρι.
Εικόνα

trident1971 έγραψε:Αντιστοιχα τι ταινια μασκαρισματος, οτι ναναι?


μια οποιαδηποτε χαρτοταινια παρε γυρω στα 25-30 χιλιοστα παχος.Υπαρχουν και οι καλυτερες ποιοτητας μπλε χαρτοταινιες,αλλα δεν υπαρχει λογος να την πληρωσεις 2πλα χρηματα για αυτο που θα κανεις.
Οι μπλε (και εκει υπαρχουν ποιοτητες) δεν αφηνουν καθολου κολλα πανω στην επιφανεια,οταν τις ξεκολλησεις,ειδικα μετα απο πολλες μερες.Τις χρησιμοποιουν συνηθως βαφεις αυτοκινητων,οπου επειδη ειναι φρεσκοβαμμενο,δεν μπορουν να τριψουν ακριβως διπλα απο την βαφη,σε περιπτωση που μεινουν υπολλειματα κολλας απο την χαρτοταινια.
Καποιες εταιριες την καλη τους ποιοτητα την βγαζουν και σε κιτρινο χρωμα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#648165 Καλημέρα. Ίδια ακριβώς περίπτωση κι εγώ με τον trident71. Εδώ και 2 :roll: χρόνια όλο αναβάλλω το βάψιμο του υπνοδωματίου στο σπίτι που μένω. Τελικά αποφάσισα να το κάνω (εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου :lol: ) αυτό το σαββατοκύριακο. Το δωμάτιο είναι σχετικά μικρό, περίπου 3,70x3,90 μέτρα και 2,75 μέτρα ύψος. Υπολογίζω ότι με 9 περίπου λίτρα πλαστικού θα είμαι εντάξει για 2 χέρια (αν δεν τα παρατήσω στο 1ο βέβαια :lol: , βοηθάει το ότι δεν θα αλλάξω χρώμα -θα παραμείνει το αρχικό λευκό). Προβληματίζομαι βέβαια αν πρέπει να εφαρμόσω αστάρι στο ταβάνι, εφόσον υπάρχει πιθανότητα να είναι υδρόχρωμα κι όχι πλαστικό το χρώμα του τελευταίου..
Ρολό έχω ένα σχετικά καλό με τρίχα μερινός της Rollex το οποίο είχα χρησιμοποιήσει προ 8ετίας σε άλλο βάψιμο με πλαστικό χρώμα και φυσικά το είχα καθαρίσει αρκετά καλά για να μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί. Βέβαια είναι 18 cm και σκεφτόμουν μήπως είναι σκόπιμο να προμηθευτώ ένα πιο μεγάλο, 24 cm ώστε να τελειώνω πιο γρήγορα το κάθε χέρι.
Ο προβληματισμός μου είναι ως προς το βάψιμο του ταβανιού, επειδή δεν έχω ξαναβάψει ταβάνι με προέκταση/κοντάρι, κατά πόσο είναι εύκολο αυτό και ιδιαίτερα σε ότι αφορά το στάξιμο χρώματος από το ρολό.
Οι τοίχοι στο δωμάτιο δεν είναι σπατουλαριστοί, οπότε από ότι ξέρω δεν θέλω ρολό με μικρό πάχος γούνας, αλλά μάλλον κάτι ενδιάμεσο. Επίσης σε κάποια γωνία τον τελευταίο χρόνο εμφανίστηκαν μαυρίλες (προφανώς μούχλα από υγρασία).
Σε ότι αφορά το βάψιμο του ταβανιού, είναι προτιμότερη λύση η χρήση ταβανόβουρτσας αντί για ρολό;
Επίσης από χρώμα, τι εταιρεία να κοιτάξω; Έχω καλή εικόνα για τη Βιβεχρώμ, ακούω θετικά σχόλια για την Vitex, φαίνεται όμως καλή και η Kraft. Ενδεικτικά στην τελευταία εταιρεία έχω βρει αυτό:
https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-v ... -61589584/
Αξίζει για τη δουλειά που το θέλω ή να κοιτάξω καλύτερα αλλού;
Γενικά υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που θα πρέπει να κοιτάξω; Πχ οι μαυρίλες εφόσον δεν έχει φουσκώσει το χρώμα, θα πρέπει και να τριφτούν πρώτα;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648171 Κατ' αρχαν να ευχαριστησω το Δημητρη και τους υπολοιπους για τις συμβουλες και τα λινκ. Βοηθαει πολυ να ακους/διαβαζεις για τα πραγματα που εισαι ασχετος.
Οταν το κανω θα σας πω τι εγινε.

@Λαζαρε
Στο τεχνικο φυλλαδιο ενος απο τα αντιμουχλικα που προταθηκαν απο το Δημητρη σε προηγουμενη σελιδα, ελεγε πρωτα να καθαριστει η μουχλα με διαλυμα χλωρινης-νερου 1:4 και μετα βαψιμο.
Ενα σφουγγαρακι χρειαζεσαι να περασεις την περιοχη. Προτεινω να ψεκαζεις στο σφουγγαρι και μετα να περνας, για να μη σταξει.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648172
trident1971 έγραψε:Κατ' αρχαν να ευχαριστησω το Δημητρη και τους υπολοιπους για τις συμβουλες και τα λινκ. Βοηθαει πολυ να ακους/διαβαζεις για τα πραγματα που εισαι ασχετος.
Οταν το κανω θα σας πω τι εγινε.


Αναρωτιέμαι τώρα πόσοι να έγιναν τριγκερed από αυτό :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648173
JBT έγραψε:
trident1971 έγραψε:Κατ' αρχαν να ευχαριστησω το Δημητρη και τους υπολοιπους για τις συμβουλες και τα λινκ. Βοηθαει πολυ να ακους/διαβαζεις για τα πραγματα που εισαι ασχετος.
Οταν το κανω θα σας πω τι εγινε.


Αναρωτιέμαι τώρα πόσοι να έγιναν τριγκερed από αυτό :lol: :lol:


Εμενα τωρα που το διαβαζω με τριγκαρει το 'κατ' αρχαν' που δεν το πηρα χαμπαρι. :rant: :s_omg :slap: :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#648174
JBT έγραψε:
trident1971 έγραψε:Κατ' αρχαν να ευχαριστησω το Δημητρη και τους υπολοιπους για τις συμβουλες και τα λινκ. Βοηθαει πολυ να ακους/διαβαζεις για τα πραγματα που εισαι ασχετος.
Οταν το κανω θα σας πω τι εγινε.


Αναρωτιέμαι τώρα πόσοι να έγιναν τριγκερed από αυτό :lol: :lol:


Καθόλου όμως. Θα βάλω μάστορα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#648175 @ lazarefa,
Το ρολο που εχεις ειναι μια χαρα. Το 24ρι ειναι για επαγγελματιες, ειδικα με κονταρι σε ταβανι "κοβει" ωμους.

Οι μουχλες θελουν καθαρισμα πρωτα με χλωρινη η καποιο προιον αντιστοιχο.

Αν το ταβανι σου ειναι υδροχρωμα η ταλαιπωρια θα ειναι αφανταστη αν βαψεις πλαστικο χωρις ασταρι. Αν δεν ξερεις καλυτερα ασταρωσε το. Στην θεση σου αν ειναι πολυ καιρο που εχει βαφτει το δωματιο , θα το ασταρωνα ολο.

Α, με μπατανοβουρτσα που ειπες θα κανεις ολο το πατωμα @#$%& ! :lipsealed: Αυτη ειναι για εξωτερικους τοιχους που δεν ειναι ομαλοι.

Μικρα tip.
Αγοραστε ναιλον απο το χρωματοπωλειο και πιαστε το με ταινια στο πατωμα για να μην κλαιτε σε καποιο ατυχημα.
Αδειαστε το δωματιο απο επιπλα κατα το δυνατον. Το κρεβατι αποσυναρμολογειται και φευγει. Οσα δεν μπορουν να φυγουν στο κεντρο καλυμμενα με ναιλον
Μασκαρετε τα σοφατεπι με χαρτοταινια. Βγαλτε τις πριζες - διακοπτες απο τον τοιχο και τυλιξτε τες με εφημεριδα, αντι να τις μασκαρετε. Ιδιος χρονος ασυγκριτο αποτελεσμα.
Αγοραστε ( οσα μετρα ειναι ο μακρυτερος τοιχος ) οντουλε ρολο για να βαλετε στον τοιχο που θα βαφετε ωστε η σκαλα να μην τρυπησει το ναιλο :iconcool:
Οταν βαφουμε, πορτες παραθυρα ΚΛΕΙΣΤΑ για να μην εχουμε βουρτσιες στον τοιχο. Αφου τελειωσουμε ανοιγουμε να στεγνωσει.
Για να μην βαφουμε μετα ντουλαπες, τις καλυπτουμε με ναιλον.
Αγοραστε κονταρι :adminpower:
Το πινελο για τα κοψιματα, τουλαχιστον 3 δαχτυλα φαρδυ και διπλο οπως ειπε ο dimviii
Αυτα...Αν μου ερθει κατι ακομα θα το γραψω
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#648177
Νίκος Παππάς έγραψε:@ lazarefa,
Το ρολο που εχεις ειναι μια χαρα. Το 24ρι ειναι για επαγγελματιες, ειδικα με κονταρι σε ταβανι "κοβει" ωμους.

Οι μουχλες θελουν καθαρισμα πρωτα με χλωρινη η καποιο προιον αντιστοιχο.

Αν το ταβανι σου ειναι υδροχρωμα η ταλαιπωρια θα ειναι αφανταστη αν βαψεις πλαστικο χωρις ασταρι. Αν δεν ξερεις καλυτερα ασταρωσε το. Στην θεση σου αν ειναι πολυ καιρο που εχει βαφτει το δωματιο , θα το ασταρωνα ολο.

Α, με μπατανοβουρτσα που ειπες θα κανεις ολο το πατωμα @#$%& ! :lipsealed: Αυτη ειναι για εξωτερικους τοιχους που δεν ειναι ομαλοι.

Μικρα tip.
Αγοραστε ναιλον απο το χρωματοπωλειο και πιαστε το με ταινια στο πατωμα για να μην κλαιτε σε καποιο ατυχημα.
Αδειαστε το δωματιο απο επιπλα κατα το δυνατον. Το κρεβατι αποσυναρμολογειται και φευγει. Οσα δεν μπορουν να φυγουν στο κεντρο καλυμμενα με ναιλον
Μασκαρετε τα σοφατεπι με χαρτοταινια. Βγαλτε τις πριζες - διακοπτες απο τον τοιχο και τυλιξτε τες με εφημεριδα, αντι να τις μασκαρετε. Ιδιος χρονος ασυγκριτο αποτελεσμα.
Αγοραστε ( οσα μετρα ειναι ο μακρυτερος τοιχος ) οντουλε ρολο για να βαλετε στον τοιχο που θα βαφετε ωστε η σκαλα να μην τρυπησει το ναιλο :iconcool:
Οταν βαφουμε, πορτες παραθυρα ΚΛΕΙΣΤΑ για να μην εχουμε βουρτσιες στον τοιχο. Αφου τελειωσουμε ανοιγουμε να στεγνωσει.
Για να μην βαφουμε μετα ντουλαπες, τις καλυπτουμε με ναιλον.
Αγοραστε κονταρι :adminpower:
Το πινελο για τα κοψιματα, τουλαχιστον 3 δαχτυλα φαρδυ και διπλο οπως ειπε ο dimviii
Αυτα...Αν μου ερθει κατι ακομα θα το γραψω

Από μάρκες χρώματος σε οικολογικό πλαστικό εσωτερικών χώρων έχεις κάποια να προτείνεις από την εμπειρία σου (σε ρωτώ γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις το σπορ); Μιλάω από την άποψη της εφαρμογής/καλυπτικότητας, αντοχής του τελικού χρώματος σε φθορά και απουσίας οσμών στο στεγνό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#648179 Τις 3 μεγαλες χρησιμοποιω, με τυχαια σειρα, Βιβεχρωμ, Χρωτεχ, Βεχρω. Οικονομια στο χρωμα δεν κανω. Το παραπανω κοστος σου γυριζει πισω με καλυτερη αντοχη και διαρκεια. Εκτος αν εισαι απο αυτους που καθε 3-4 χρονια βαφουν.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#648195 Σειρά μου με πρόβλημα, βούλωσε το σύστημα σιδερώματος. 10τίας μόλις StiroPlus . Εβαλε ξύδι και σόδα η μητέρα μου στον κάδο, μόλις είδε οτι ξεβουλώνει έβαλα απιονισμένο νερό αλλά τελικά πάπαλα.
Πέταμα ή επιδέχεται κανενός αλλου κολπου?
Ευχαριστω εκ των προτέρων