Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647577 δείτε το νεο φιλάδιο του lidl... Αντιγραφο ντρεμελ διαφορα δισκοπρίονα κ.λ.π.
KAI την ηλεκτροκόλληση που ελεγα μερικές σελίδες πριν...

https://www.lidl-hellas.gr/el/fyladia/a ... ks/page/16
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647589 Βαψιμο:
Για φρεσκαρισμα ταβανιου κρεβατοκαμαρας, τι ρολα και χρωματα χρειαζομαι λετε?
Λευκο χρωμα.

Διαβαζω για ρολα μαλλινα, μοχαιρ και αλλα και δεν ξερω τιποτα.
Επισης διαβαζω για "καλα" χρωματα και μετρια κλπ

Δυσκολίες/παραμετροι:
- το σπιτι ειναι νοικιασμενο αλλα με πολυ καλο νοικι, ιδιοκτητης πολυ συνεργασιμος και του το ανταποδιδουμε, δεν ειναι φαση "ψιτ χαλασε το καζανακι, εδωσα 15 ευρω, σου βαζω λιγοτερο νοικι".

- εχει γυψινο γυρω γυρω

- το ταβανι της κρεβατοκαμαρας βγαζει μουχλα σε κηλιδες και εξαπλωνεται γρηγορα. Ξερω απο εμπειρια δικια μου και φιλων οτι αν δεν μονώσεις καλα ταρατσα απο πανω δεν γλυτωνεις. Την περναμε με σφουγγαρακι και χλωρινη καθε τοσο.
Βγαζει και στα αλλα δωματια, αλλα καμμια σχεση το ποσοστο.

- αν το αποτελεσμα ειναι επιτυχημενο θα παω και σε αλλα δωματια να κανω το ιδιο αρα θελω scalability :)

- το μονο τρυκ που ξερω ειναι οτι βαζω ενα ανεμιστηρα μεσα και σε 15 λεπτα περναω 2ο χερι. Αλλα τρυκ ευπροσδεκτα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By 224v
#647592 Το δικό ταβάνι έχει ριγματωσει η μπογιά. Πρέπει να το ξυσω ελαφρά και να το στοκαρω και μετά το βάψιμο
Είναι έτσι ένα χρόνο αλλά το άφηνα να δω αν θα προχωρήσει. Σταμάτησε και λέω να κάνω την προσπάθεια.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647594 θα χρειαστεις χρωμα ''πλαστικο'' αφου ειναι για χρηση εντος σπιτιου.Υπαρχουν σε ολες τις ετσιριες πλαστικα χρωματα αντιμουχλικα,με αυξημενη αντισταση σε μουχλα.
Ρολο θα παρειςενα καλο 18εκ σε μαλλινο,οπου μολις τελειωσεις θα το πλυνεις και θα το κρατησεις και για επομενες χρησεις.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

θα προτιμουσα το τελευταιο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647601
dimviii έγραψε:θα χρειαστεις χρωμα ''πλαστικο'' αφου ειναι για χρηση εντος σπιτιου.Υπαρχουν σε ολες τις ετσιριες πλαστικα χρωματα αντιμουχλικα,με αυξημενη αντισταση σε μουχλα.
Ρολο θα παρειςενα καλο 18εκ σε μαλλινο,οπου μολις τελειωσεις θα το πλυνεις και θα το κρατησεις και για επομενες χρησεις.

θα προτιμουσα το τελευταιο.



Δημητρη προτεινε αν μπορεις ρολο(α) και πινελο (α), βλεπω ακουρευτα, κουρεμενα, φυσικα, αφύσικα, απο 3 μεχρι 25 ευρω, πες μου για διαστημικα ταξιδια καλυτερα.
Ή κανα λινκ που να τα εξηγει.

Γενικα το βαψιμο ειναι απο τις δουλειες που δεν μου αρεσουν, το αποτεκεσμα το χαιρομαι, αλλα η διαδικασια περα δωθε το πινελο τη βλεπω αφανταστα βαρετη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647602 εγώ βρίσκω το βάψιμο ενδιαφέρων αλλά μου τη δίνει αφάνταστα η μετακίνηση των επίπλων πριν και μετά (το βάψιμο).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647604 τα κουρεμενα ειναι πολυ ακριβα γιατι προερχονται απο πολυ υψηλης ποιοτητας δερματα,οπου θα χρησιμοποιηθουν σε σπατουλαριστα για αψογο αποτελεσμα
τα ακουρευτα ειναι πολυ μαλλιαρα και προοριζονται για επιφανειες πορωδεις,οπου λογω της μεγαλυτερης κατακρατησης χρωματος θα μπορουν να γεμιζουν τις πορωδεις επιφανειες.Και αυτα ακριβα.
Εσυ δεν χρειαζεσαι τιποτα απο ολα αυτα.
Χρειαζεσαι ενα απλο καλο δερμστινο ρολλο.
Και αυτα βεβαια βγαινουν σε ποιοτητες.Μπορεις να βρεις απο 7 ευρω,εως και 18 ευρω περιπου.
Σχεδον ολοι βγαζουν 3 ποιοτητες δερματινων ρολλων(εκτος ακουρευτων/κουρεμενων)
Εαν παρεις ενα με 12 ευρω(μεσαια κατηγορια),θα εχεις παρει ενα πολυ καλο ρολλο,που θα το χρησιμοποιεις για χρονια,εφοσον το καθαριζεις/αποθηκευεις σωστα.

εντιτ ολα τα παραπανω αφορουν δερματινα ρολλα.Ρολλα δλδ που ειναι απο merinos.
Ta συνθετικα ρολλα δεν σε αφορουν εδω,ειναι φθηνοτερα,και συνηθως μιας χρησης,για αλλες δουλειες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647607
mousatos έγραψε:εγώ βρίσκω το βάψιμο ενδιαφέρων αλλά μου τη δίνει αφάνταστα η μετακίνηση των επίπλων πριν και μετά (το βάψιμο).


την ωρα που μετακινεις τα επιπλα θα σκεφτεσαι τα 500-800-1000 ευρω που γλυτωσες,και την χαρα που το εκανες εσυ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647608
Νίκος Παππάς έγραψε:Μάλλινο Δημήτρη, οχι δερμάτινο...

< Note 8 >


και οι δυο ονομασιες χρησιμοποιουνται στην πιατσα,μιας και τα μαλλινα ειναι απο δερμα προβατου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Merino
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647611
mousatos έγραψε:εγώ βρίσκω το βάψιμο ενδιαφέρων αλλά μου τη δίνει αφάνταστα η μετακίνηση των επίπλων πριν και μετά (το βάψιμο).


Κουναω εγω τα επιπλα, ελα να βαψεις μα την Παναγια.
Σουβλακια, κοντοσουβλια, πεϊνιρλι στη διαθεση σου. Μπυρες και αλλα αλκοολουχα μετα τη δουλεια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#647633 Δε βαζεις και ασταρι πριν το χρωμα; Μονο καλο θα κάνει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#647636
glf έγραψε:Δε βαζεις και ασταρι πριν το χρωμα; Μονο καλο θα κάνει.
+1.
Ειδικά αν δεν είσαι σίγουρος με τι είναι βαμμένο το ταβάνι.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647644
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Μάλλινο Δημήτρη, οχι δερμάτινο...

< Note 8 >


και οι δυο ονομασιες χρησιμοποιουνται στην πιατσα,μιας και τα μαλλινα ειναι απο δερμα προβατου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Merino


Καμεμα λινκ ή μαρκα/ μοντελο?
Οτι πεις παιρνω

Edit
Και πινελο θελω ο ασχετος.

Η ιδεα ειναι να χρησιμοποιησω τα ιδια και σε τοιχους μετα.

Αντιστοιχα τι ταινια μασκαρισματος, οτι ναναι?


Ειναι μπογια το ταβανι απο οσο καταλαβαινω δεν χρειαζεται ασταρι