Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#502670
glf έγραψε:Έχω να καθαρίσω χάρτινη φλάντζα από αλουμινένιο κιβώτιο στο σκούτερ.
Πήγα πήρα σπρέι ειδικό και θα δοκιμάσω.


Και με τη βοήθεια πλαστικής σπάτουλας όπου χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
By glf
#502673 Ναι. Τα μαστόρια βέβαια μου είπαν βάλε λεπίδα ανάποδα και προσοχή. Και ας είπα για αλουμίνιο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#502707 Τέλος, τα υλικά κάνουν το μάστορα.
Ξεκόλλησε ολόκληρη και καθάρισα τα υπολοίματα με μια πλαστική σφήνα.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#502746
otso έγραψε:Φωκιων ευχαριστω
Εχω αγορασει ενα μετρο λειζερ που βαραει 150 μετρα , οχι οτι μπορεις να μετρησεις βεβαια και να βρεις στοχο στα 150μ ασεπου θελει βραδυ για να βλεπεις το λεηζερ , μεχρι 30μ εχω καταφερει να μετρησω .
το ερωτημα ειναι οτι για μετρημα μετραει απο front, end, extended tail board and three foot pivot .το τελευταιο τι σημαινει;
εχει απο κατω για να βιδωθει σε τριποδο ,που δεν εχω ,αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω.


κανενας αγγλομαθης μαστορας ; τοπογραφος ; three foot pivot.

Δε βαριεσαι θα παω να ρωτησω αλλου σε κανα μη αριστοκρατικο φορουμ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#502749 Βάλε ντε και αυτό που έχεις πάρει, μάρκα-μοντέλο. Μήπως εννοεί "αέρα" όταν έχεις εμπόδιο ~1μ (3ft ~ 1m) και δεν μπορείς να το τοποθετήσεις ακριβώς. Έχει σχεδιάγραμμα το manual ?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#502785
otso έγραψε:
otso έγραψε:Φωκιων ευχαριστω
Εχω αγορασει ενα μετρο λειζερ που βαραει 150 μετρα , οχι οτι μπορεις να μετρησεις βεβαια και να βρεις στοχο στα 150μ ασεπου θελει βραδυ για να βλεπεις το λεηζερ , μεχρι 30μ εχω καταφερει να μετρησω .
το ερωτημα ειναι οτι για μετρημα μετραει απο front, end, extended tail board and three foot pivot .το τελευταιο τι σημαινει;
εχει απο κατω για να βιδωθει σε τριποδο ,που δεν εχω ,αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω.


κανενας αγγλομαθης μαστορας ; τοπογραφος ; three foot pivot.

Δε βαριεσαι θα παω να ρωτησω αλλου σε κανα μη αριστοκρατικο φορουμ.
Τρι ποδο βρε οτσο,πόσο πιο απλό; Μετράει και με βάση το τρίποδο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#502790
Dimitris_P έγραψε:Έχω laser μετρητή της bosch. Πήρα χθες κι ένα επαναφορτιζόμενο κολλητήρι από τα lidl


Εχει απο κατω βολτες για να βιδωνει στο τριποδο; αν ναι πως γινεται το μετρημα μαυτον τον τροπο; φανταζομαι για 10μ θα εχεις παρει ε;

Bill εμεινα ενεός , τι στο διαολο με μετραγανε και μου βγαλανε iq 144 δεν καταλαβαινω. το ερωτημα τωρα ειναι για οποιοδηποτε τριποδο; και που τοποθετεις το τριποδο απο κει που θες να μετρησης.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#502842
otso έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχω laser μετρητή της bosch. Πήρα χθες κι ένα επαναφορτιζόμενο κολλητήρι από τα lidl


Εχει απο κατω βολτες για να βιδωνει στο τριποδο; αν ναι πως γινεται το μετρημα μαυτον τον τροπο; φανταζομαι για 10μ θα εχεις παρει ε;

Bill εμεινα ενεός , τι στο διαολο με μετραγανε και μου βγαλανε iq 144 δεν καταλαβαινω. το ερωτημα τωρα ειναι για οποιοδηποτε τριποδο; και που τοποθετεις το τριποδο απο κει που θες να μετρησης.

Οταν βάζεις το τρίποδο μήπως βγάζει δέσμη και προς τα κάτω;
Αν και βλέπω ότι στο #9 δείχνει ότι αλλάζει η βάση μέτρησης.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502942 Μήπως έχει λειτουργία χωροβάτη???δηλ. το βαζεις στο τρίποδο γαι γυρνώντας το γύρω γύρω παίρνεις ισοϋψιες??
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502992
fokion έγραψε:Μήπως έχει λειτουργία χωροβάτη???δηλ. το βαζεις στο τρίποδο γαι γυρνώντας το γύρω γύρω παίρνεις ισοϋψιες??


Όχι ισουψεις, τον οριζοντα βαζεις γυρο γυρο και μετα με σταδια η μετρο μετρα με βαση τον οριζοντα που δημιουργει ποσο επανω θελεις η κατω... για να κανεις σημαδια στον τοιχο και να εχεις οριζοντιο μπετο η για πλακοστρωση....η πατωμα..