Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#668526 Η σιλικόνη στην περίμετρο του νεροχύτη και στα πλακάκια στη σύνδεση με τον πάγκο έχει αρχίσει να φεύγει, εκεί στα πλακάκια μάλιστα έχει μαυρίσει, οπότε αν βρω χρόνο το Σ/Κ λέω να την βγάλω και να βάλω καινούρια (λογικά bison αντιμουχλική). Υπάρχει ειδικό εργαλείο ή τσούκου τσούχου με κατσαβίδι;

Επίσης έχω ένα χαλί-διάδρομο στην κουζίνα κατά μήκος του πάγκου και επειδή λερώνει εύκολα επειδή όλο και κάτι πέφτει κάτω και άντε να πλένεις χαλιά, σκέφτομαι την αντικατάστασή του με πλαστικό δάπεδο, γύρω στα 3x0.70. Τι να κοιτάξω για αντοχή στον χρόνο και εύκολο καθάρισμα; Και αντιολισθητικό φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#668537 Με ένα κατσαβίδι και λίγο δάχτυλο θα γίνει η δουλειά. Το έκανα πρόσφατα στο δικό μου :)

Τέτοιο χαλάκι-επιφάνεια θα βρείς παντού. Από μαγαζιά με είδη σπιτιού(απορρυπαντικά κλπ.) μέχρι πράκτικερ και συναφή. Τα πουλάνε με το τρέχον μέτρο.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#668719 Στο νέο διαμέρισμα που μετακομίζω βλέπω αυτόν τον πίνακα. Παρατήρησα ότι διαφέρει με τον παλιό μου στο ότι δεν έχει κάποια από αυτές τις πορσελάνινες ασφάλειες.
Είναι σωστό ή πρέπει να το δει κάποιος ηλεκτρολόγος;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#668724
Anonymous Founder έγραψε:Πάνε πολλά χρόνια που δεν βάζουν τηκτές ασφάλειες στους πίνακες, γιατί αρκούν οι μικροαυτόματοι.
Μα όλα τα ξέρετε κύριε μου;
Για ακόμα μια φορά θενξ φίλε μου, χρωστάω καφέ (αλλά αραμπικα όμως)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#668731
Dimitris_P έγραψε:Επίσης έχω ένα χαλί-διάδρομο στην κουζίνα κατά μήκος του πάγκου και επειδή λερώνει εύκολα επειδή όλο και κάτι πέφτει κάτω και άντε να πλένεις χαλιά, σκέφτομαι την αντικατάστασή του με πλαστικό δάπεδο, γύρω στα 3x0.70. Τι να κοιτάξω για αντοχή στον χρόνο και εύκολο καθάρισμα; Και αντιολισθητικό φυσικά.

Εγώ έχω βάλει μια κουρελού, αλλά μεταξύ αυτής και του πατώματος εδώ βάλει ένα αντιολισθητικό υπόστρωμα. Τα πουλάνε με το μέτρο εκεί που πουλάνε χαλιά, εγώ σε ένα μαγαζάκι στην γειτονιά το βρήκα.
Την κουρελού την ρίχνω στο πλυντήριο και πλενεται και κατόπιν στο στεγνωτήριο.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#668733
Anonymous Founder έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Επίσης έχω ένα χαλί-διάδρομο στην κουζίνα κατά μήκος του πάγκου και επειδή λερώνει εύκολα επειδή όλο και κάτι πέφτει κάτω και άντε να πλένεις χαλιά, σκέφτομαι την αντικατάστασή του με πλαστικό δάπεδο, γύρω στα 3x0.70. Τι να κοιτάξω για αντοχή στον χρόνο και εύκολο καθάρισμα; Και αντιολισθητικό φυσικά.

Εγώ έχω βάλει μια κουρελού, αλλά μεταξύ αυτής και του πατώματος εδώ βάλει ένα αντιολισθητικό υπόστρωμα. Τα πουλάνε με το μέτρο εκεί που πουλάνε χαλιά, εγώ σε ένα μαγαζάκι στην γειτονιά το βρήκα.
Την κουρελού την ρίχνω στο πλυντήριο και πλενεται και κατόπιν στο στεγνωτήριο.
Εμένα παιδιά αυτά τα αντιολισθητικα καουτσουκενια με έσωσαν. Έβαζε κάτι γαμωπατακια στο παρκέ της κρεβατοκάμαρας η γυναίκα, είχα κάνει πιρουετες αρκετές φορές.
Πήγα κέντρο Χαλανδρίου σε ένα από αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε από κατσαρολια μέχρι τάπερ και τσίμπησα μερικά μέτρα αντιολισθητικα, σωθηκα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668735 Θέλουμε να βάλουμε στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας ηλεκτρική κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα.
Η πορτα δεν είναι ασφαλείας, αλλά μασίφ ξυλινη.
Έχει βάλει κανείς ή έχουμε κανέναν κλειδαρά;

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#668740 Έχουμε εμείς, αλλά την έβαλε το συνεργείο του Μπαλωμένου. Πάρτε μια τιμή και από εκεί.
Χωρίς πόρτα ασφαλείας όμως, δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#668821 Τι παίζει με Καυκά και praktiker? Παίζει μια διαφήμιση τελευταία για Καυκά στο praktiker. Shop in shop?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#668839 Άσε κόντεψα να πάθω κοκομπλόκο. Άρχισα να διαβάζω για μπιντέδες, μεντεσέδες και καπάκια τουαλέτας.

Είναι κοινή διαφήμιση πολλών εταιριών για ανταμοιβή ανακύκλωσης συσκευών.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#668853
Νίκος Παππάς έγραψε:Θέλουμε να βάλουμε στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας ηλεκτρική κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα.
Η πορτα δεν είναι ασφαλείας, αλλά μασίφ ξυλινη.
Έχει βάλει κανείς ή έχουμε κανέναν κλειδαρά;

Από το Redmi Note 8 Pro
Έχουμε εμείς, αλλά πρέπει να έχουν όλοι οι κάτοικοι ηλεκτρονικό τσιπακι. Έτσι μπορείς να βρεις ποιος μπήκε και πότε, γιατί στο έχουν χρεωμένο. Εάν είναι πολλά διαμερίσματα ίσως μπλέκετε. Εμείς είμαστε, 7 από μάξιμουμ 3 άτομα. Βέβαια θέλει πειθαρχία να μην ανοίγετε σε αγνώστους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#668871 Υπάρχει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά που κλειδώνει μόνη της αυτόματα και ξεκλειδώνει ο καθένας με το κλειδί του. Είναι πανάκριβη βέβαια, γύρω στο χιλιάρικο όταν η άλλη με τα rfid είναι στα 400-500