Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666619
pro έγραψε:Τα δυο παξιμάδια εφόσον βρεις να ταιριαζουν και χωράνε να πιασουν στο σιδερο που περισσευει θα έκαναν δουλειά - είναι λίγο οριακά πάντως. Αλλά επειδή ακριβώς ίδια βίδα έχω βγάλει καμιά 10αριά φορές με κάβουρα, λογικά δε θα πρεπε να παιδευτείς τόσο ούτε να κάνεις ζημιά στον τοίχο.


τωρα τι ψαχνεις - δεν λες παλι καλα που την εβγαλα?
Ευτυχως λογω εμπειριας τα skills για στοκαρισμα ειναι καλυτερα απο τα skills απαμακρυνσης βιδων απο τοιχο :lol:

Θα ψαξω για αυτην την πενσα-σκυλα που λετε, σιγουρα θα χρησιμεψει
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#666740 Update στην κεραια.

Αγορασα μια με 20ευρω, πηρα και καλωδιο, το εβαλα στο στύλο, περασα το καλωδιο στο πλυσταριο, το συνδεσα στον ενισχυτη, εκοψα και 5 ποντους απο τα καλωδια που πανε στα διαμερισματα για να φρεσκαρω τις επαφες...
Και ανακαλυψα οτι ο ενισχυτης κανει παιχνιδια, αναβοσβηνει κλπ...

Christs, Madonnas etc :rant:

Εφοσον τα αλλα μισα διαμερισματα ηταν σε αλλο ενισχυτη αλλα τα καλωδια του δεν πηγαιναν πουθενα, εκλεψα αυτον και συνδεσα τα δικα μου καλωδια.

Πριν, σε κακες φασεις ειχε ο alpha σημα 75 περιπου, και τα χαλια καναλια ειχαν 20 με 25.
Τωρα, ειτε με κλειστο ενισχυτη ειτε με ανοιχτο, ολα φαινεται να εχουν γυρω στα 65. Αρα και ο 2ος ενισχυτης ειναι για τα πανηγυρια... αλλα τα καναλακια παιζουν.

Για να δουμε....
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#666899 Θέλω να καλύψω κάτι μεταλλικές επιφάνειες με σπρέι πίσσας. Πριν θα καθαριστούν με τρίψιμο. Από κει και μετά περνάω κατευθείαν την πίσσα ή θα χρειαστεί αστάρωμα πρώτα;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#667600 Καλησπέρα στα μαστόρια.
Θέλω να κρεμάσω ενα ντουλάπι κουζίνας, αλλα ο βασικός τοίχος που θα πιάνει ειναι γυψοσανίδα :(

Λογικά αυτος που την πέρασε θα αφησε απο πίσω μεταλλικές μπάρες για να πιασω εκει βιδα, αλλά δεν ειμαι και σίγουρος

Τι πμορώ να κάνω;
Να βαλω μαγνητη να ψαξω τα μεταλλικά;
Θελει ενισχυμένα, η πιανει και πανω στα απλά;
Το ντουλάπι δεν ειναι μεγαλο, οσο το πλάτος ενος απορροφητήρα είναι, αλλά οσο να'ναι θα το εχει το βάρος του
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#667602 Ποσό υπολογίζεις το συνολικό βάρος;

Κάτι ουπατ που ανοίγουν απο την πίσω μερια που ειχα βάλει κάποτε λέγανε 25 κιλά ο ένας ... άμα το στηρίξεις σε 4 θα σηκώνει αρκετά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#667603 Stud finder χρειάζεσαι ιδανικά ή ειδικά ουπατ που ανοίγουν.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#667605 Επανέρχομαι δημητριος
Εσωτερική πόρτα (του μπάνιου) της πλάκας, κάποιος ηλίθιος την έχει περάσει όλη λαδομπογια λευκή και έχει καλύψει και την κλειδαριά της η οποία έχει χαλάσει
Έχουν καλυφθεί και οι βίδες του μύλου της κλειδαριάς από το παχύ στρώμα λαδομπογιας
Πώς να καθαρίσω την λαδομπογια για να ξεσφιξω τις βίδες;
Να χρησιμοποιήσω πχ νέφτι κάπως;
Να το ξυσω με ένα κατσαβίδι χρησιμοποιώντας το σαν καλέμι;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667607
Geralt έγραψε:Να το ξυσω με ένα κατσαβίδι χρησιμοποιώντας το σαν καλέμι;

αυτό.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#667610
KiloMeater έγραψε:Ποσό υπολογίζεις το συνολικό βάρος;

Κάτι ουπατ που ανοίγουν απο την πίσω μερια που ειχα βάλει κάποτε λέγανε 25 κιλά ο ένας ... άμα το στηρίξεις σε 4 θα σηκώνει αρκετά

drdino έγραψε:Stud finder χρειάζεσαι ιδανικά ή ειδικά ουπατ που ανοίγουν.


Εχω κατι ουπα γυψοσανίδας, ενας μεγάλος κοχλίας κωνικής μορφής.
Οτι εχω κρεμάσει δεν ειχε πρόβλημα, αλλά θε θαλω να το ρισκάρω με το ντουλάπι.
Θα ψαξω να βρω τα σίδερα κι ελπιζω να εβαλε εξτρα ανθεκτικα ο γυψοσανιδας γιατι το ειχαμε συζητησει τοτε για τα ντουλαπια (αλλά δε θυμαμαι τι είπαμε :oops: )
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#667611
bebes έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Ποσό υπολογίζεις το συνολικό βάρος;

Κάτι ουπατ που ανοίγουν απο την πίσω μερια που ειχα βάλει κάποτε λέγανε 25 κιλά ο ένας ... άμα το στηρίξεις σε 4 θα σηκώνει αρκετά

drdino έγραψε:Stud finder χρειάζεσαι ιδανικά ή ειδικά ουπατ που ανοίγουν.


Εχω κατι ουπα γυψοσανίδας, ενας μεγάλος κοχλίας κωνικής μορφής.
Οτι εχω κρεμάσει δεν ειχε πρόβλημα, αλλά θε θαλω να το ρισκάρω με το ντουλάπι.
Θα ψαξω να βρω τα σίδερα κι ελπιζω να εβαλε εξτρα ανθεκτικα ο γυψοσανιδας γιατι το ειχαμε συζητησει τοτε για τα ντουλαπια (αλλά δε θυμαμαι τι είπαμε :oops: )
Ψαξε να βρεις Gripit, κρατάνε 100+kg

< 9 SE >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#667613 Τα ουπατ θα αντεξουν, αυτο ειναι δεδομενο! Το θεμα ειναι αν θα αντεξει η γυψοσανιδα το βαρος που θα ασκησουν τα ουπατ...
Το καλυτερο ειναι να ψαξεις απο πισω τον σκελετο και να στηριξεις εκει περα!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#667617
bebes έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Ποσό υπολογίζεις το συνολικό βάρος;

Κάτι ουπατ που ανοίγουν απο την πίσω μερια που ειχα βάλει κάποτε λέγανε 25 κιλά ο ένας ... άμα το στηρίξεις σε 4 θα σηκώνει αρκετά

drdino έγραψε:Stud finder χρειάζεσαι ιδανικά ή ειδικά ουπατ που ανοίγουν.


Εχω κατι ουπα γυψοσανίδας, ενας μεγάλος κοχλίας κωνικής μορφής.
Οτι εχω κρεμάσει δεν ειχε πρόβλημα, αλλά θε θαλω να το ρισκάρω με το ντουλάπι.
Θα ψαξω να βρω τα σίδερα κι ελπιζω να εβαλε εξτρα ανθεκτικα ο γυψοσανιδας γιατι το ειχαμε συζητησει τοτε για τα ντουλαπια (αλλά δε θυμαμαι τι είπαμε :oops: )

Μην το δοκιμάσεις με αυτά, δες εδώ στη fischer, η καλύτερη εταιρία κατ' εμέ.
Για την δουλειά σου είναι τα duotec.
https://www.fischer.co.uk/en-gb/product ... her-duotec
εδώ βλέπεις την ταμπέλα φορτίου, αναλόγως πάχους γυψοσανίδας, είδους κτλ.
https://ugfds005.blob.core.windows.net/ ... _%23V4.pdf
Τα έχει σε ΚΝ, δηλαδή πχ το 0,75 το πολλαπλασιάζεις με 100 και έχεις 75 κιλά στο στήριγμα

Εγώ δεν τα έβαλα τελικά, έβαλα τελικά αυτά https://www.fischer.co.uk/en-gb/product ... -fixing-hm . Πρέπει να δεις τί πάχος έχεις σε γυψοσανίδα, ώστε να πάρεις τα αντίστοιχα. Ρώτα τον αν έβαλε μονή ή διπλή γυψοσανίδα.

Δες κ βίντεο στο youtube, έχει καλά η fischer.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#667619
bebes έγραψε:Καλησπέρα στα μαστόρια.
Θέλω να κρεμάσω ενα ντουλάπι κουζίνας, αλλα ο βασικός τοίχος που θα πιάνει ειναι γυψοσανίδα :(

Λογικά αυτος που την πέρασε θα αφησε απο πίσω μεταλλικές μπάρες για να πιασω εκει βιδα, αλλά δεν ειμαι και σίγουρος

Τι πμορώ να κάνω;
Να βαλω μαγνητη να ψαξω τα μεταλλικά;
Θελει ενισχυμένα, η πιανει και πανω στα απλά;
Το ντουλάπι δεν ειναι μεγαλο, οσο το πλάτος ενος απορροφητήρα είναι, αλλά οσο να'ναι θα το εχει το βάρος του


Δεν ειναι μονο το βαρος του ντουλαπιου αλλα και των περιεχομενων του. Στη θεση σου θα εβαζα 6 ή παραπανω σημεια στηριξης.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#667633 Και το θέμα δεν είναι το κάθετο βάρος αλλά και η προς τα έξω έλξη που θα έχουν τα σημεία στήριξης. Προτιμάς δηλαδή ρηχά ντουλάπια και να ακουμπήσουν όσο γίνεται στον τοίχο να μην κρεμάνε καθόλου.
Βέβαια αν ανακαλύψεις ακριβώς τι είδους σανίδα (ποιότητα, πάχος) έχεις τότε οι οδηγοί της fischer θα σε πάνε στη σωστή επιλογή (έστω κι αν πάρεις άλλης μάρκας).