Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#570818 Μια επαναληψούλα σε παλιά ποσταρίσματα, δεν βλάπτει! :oops: :
Για το θέμα καθαρισμού και ... ξεβρωμίσματος του πλυντηρίου ρούχων :
https://www.killdeal.gr/detailsPage.aspx?id=205947
Υπάρχει αντίστοιχο και για πιάτων, αλλα έρχεται κάθε 4-5 μήνες. Ξεχασμένο, μπορεί να βρείς και άσχετη στιγμή, κανα μήνα μετά.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#570849 Συμφωνώ με τον προλαλησαντα για τα παραπάνω μπουκαλάκια, οπότε βρίσκουμε, παίρνουμε!

Για των πιάτων έχει και από "επώνυμες" εταιρείες (π.χ. Finish) αλλά για των ρούχων δεν έχω δει αλλού μέχρι στιγμής.

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#570850 Έχει dettol, δεν υπάρχει Ελλάδα αυτό;
https://www.dettol.co.uk/products/see-a ... e-cleaner/
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#570864 Τα πλυντήρια θέλει μια φορά τον μήνα τουλάχιστον να λειτουργούν μόνα τους σε 90 βαθμούς πλύση.

Επίσης άλλαξε τον σωλήνα αποχέτευσης πλυντηρίου. 7 € κοστίζει. Εγώ που μετακόμισα μόλις το αποσυνέδεσα είδα μάκα μέσα, έστω κ λίγο μετά από 8 χρόνια χρήσης. Εβαλα νέο λάστιχο κ όλα καλά.


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#570895
dimik έγραψε:Αναλυτικοτατος.

Νερο κρατάει από ότι βλέπω, ίσως δεν είναι αρκετό.

Σωλήνες εξαερισμού αποχέτευσης έχω εντοπίσει 2. Δεν νομίζω να επηρεάζει το ότι έβαλα γωνίες πάνω για να μην παίρνουν νερό της βροχής.

Αυτό που δούλεψε ήταν κάτι ταμπλέτες wc net ξεχασμένες καμία 10ετια, από τις οποίες έριχνα 2 στην τουαλέτα κάθε εβδομάδα σχεδόν. Δυστυχως δεν κυκλοφορούν εδώ σαν προϊόν και τελευταία φορά έριξα ένα Mr. Muscle αποφρακτικο-καθαριστικο.

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι και την αποχέτευση του πλυντηρίου γιατί μυρίζει μόνο το μπάνιο στο οποίο απ έξω είναι το πλυντήριο σε αντίθεση με τα άλλα 3.

Θα κάνω και τα γιατροσόφια και βλέπω!!!



< >



Έχεις παρατηρήσει πότε μυρίζει;
Εμένα, όταν αλλάζει ο καιρός (το γυρνάει σε βροχή ή σχεδόν έτοιμος να βρέξει) ή όταν αλλάζει ο άνεμος...
Και νομίζω ότι έχει να κάνει κάτι με το όλο υδραυλικό σύστημα και τον εξαερισμό του..
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570902 Σωστή παρατήρηση.

Θα το κοιτάξω μήπως με τις γωνίες που βάλαμε στον εξαερισμό για να μην μπαίνουν νερά φέρνει την μυρωδιά μεσα όταν φυσάει προς το άνοιγμα του σωλήνα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#570906 Το καπέλο εξαερισμού είναι το μοναδικό κατάλληλο.
https://www.johnart.gr/Catalogue/index. ... 234e028b30.
Υπάρχουν και φίλτρα άνθρακα, αλλά θέλουν αντικατάσταση κάθε 2 χρόνια και πρέπει να έχεις πρόσβαση στην απόληξη του σωλήνα εξαερισμού.
Άβαταρ μέλους
By skous
#570907
dimik έγραψε:Σωστή παρατήρηση.

Θα το κοιτάξω μήπως με τις γωνίες που βάλαμε στον εξαερισμό για να μην μπαίνουν νερά φέρνει την μυρωδιά μεσα όταν φυσάει προς το άνοιγμα του σωλήνα.

< >


Παίζει...

Γιατί και σε μένα συμβαίνει, και στο ίδιο μέρος (Λεμεσό δεν είσαι). :)
Οπότε ίσως εχει να κάνει με την σχολή μάστορα :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#570914 Θέλω να στερεώσω ένα πολύπριζο στον τοίχο που δεν πιάνει καλά με διπλής όψεως. Υπάρχει κάτι σαν Π ή τόσο πολύ μεγάλη ρόκα για να το πιάσει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#570918 Έχω τέτοιο αλλά έλεγα να μην μπω στη διαδικασία αλλαγής, τοποθέτηση καλωδίου κλπ και να στερεώσω το υπάρχον.
Άβαταρ μέλους
By pro
#570920 Τσέρκι στήριξης. Ειδικα αν δεν φαίνεται (ειναι σταθερό αλλά όχι πολύ ομορφο). Υπάρχει σε ασημι και σε μαύρο χρώμα.
https://www.google.com/search?q=%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%BA%CE%B9+%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=7ITZ00O4BsFxLM%253A%252CnvK8BG1HAQtPuM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kRsOZceU9qksiuqGgRFdjoXirYyig&sa=X&ved=2ahUKEwi94J7amfzgAhXIKewKHT7_CuUQ9QEwA3oECAMQCg#imgrc=7ITZ00O4BsFxLM:&vet=1

Ενδεχομένως να σου αχρηστέψει μια θέση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#570922
Dimitris_P έγραψε:Θέλω να στερεώσω ένα πολύπριζο στον τοίχο που δεν πιάνει καλά με διπλής όψεως. Υπάρχει κάτι σαν Π ή τόσο πολύ μεγάλη ρόκα για να το πιάσει;
Για όλα υπάρχει λύση
Εικόνα


:tomato:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#570924 Υπάρχουν κ στηρίγματα του κουβιδη π.χ. από διατομές 16 ως αρκετά μεγάλες π.χ. 50 63.

Τα λένε και κολάρα.
Τα μικρά τα λένε κολαρακια

:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#570929 Εγώ έκανα πατέντα για κάτω απ' το γραφείο με γάντζους στήριξης για κορνίζες και zip ties...