Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#458668 χιλιοστα πες,το μικρο και το μεγαλο είναι σχετικα.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#459202
black_sheep έγραψε:καλησπέρα στην παρέα , γνωρίζει καποιος φίλος αν υπάρχουν ειδικά ούπα για φελιζόλ που να πιάνει σωστά; , θελω να περάσω κατι κανάλια για καλώδια εξωτερικά απο το σπίτι όμως υπαρχει εξωτερική μόνοση 8 πόντους και 2 cm σοβά και δεν θελω να τρυπίσω μεχρι το τουβλο .


Αυτα
http://www.fischer.gr/tabid-2264/Produc ... ctdetails/
Ή παρομοια! Πλαστικα ή μεταλλικα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#459502 Να κι εγώ με ατσαλίνα πλαστική.
Κατεβάζω ουδέτερο για να βάλω άλλο ένα Sonoff Touch διακόπτη με ρελέ.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#459528
21 quadra έγραψε:Αυτά δεν είναι για γυψοσανίδες ?


Και εγώ για γυψοσανίδες τα ξέρω αλλά λογικά θα κάνει και για αυτη τη δουλεια
Άβαταρ μέλους
By corsair
#459574
glf έγραψε: για να βάλω άλλο ένα Sonoff Touch διακόπτη με ρελέ.


πες μου λιγο... αυτοι οι διακόπτες δεν φαινεται να εχουν τις κλασσικες δαγκανες που θα τους κρατησουν μεσα στο ηλεκτρολογικο κουτι. Θα χρησιμοποιησεις τις υποδοχες για βίδες που εχουν περιμετρικά ή υπάρχει αλλος τροπος?
Άβαταρ μέλους
By glf
#459579 Ανοίγω τρύπα στον τοίχο με ούπα και του βάζω δύο βίδες διαγώνια.
Θέλει καλό σημάδεμα και τρύπημα για να μη σου κάτσει στραβά.

Κάποια μπουάτ έχουν τρύπες που μπορεί να πιάσει το υπάρχουν άνοιγμα του διακόπτη, εμένα δεν βολεύει οπότε πάω στα μεγάλα μέσα...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#459582
glf έγραψε:Ανοίγω τρύπα στον τοίχο με ούπα και του βάζω δύο βίδες διαγώνια.
Θέλει καλό σημάδεμα και τρύπημα για να μη σου κάτσει στραβά.

Κάποια μπουάτ έχουν τρύπες που μπορεί να πιάσει το υπάρχουν άνοιγμα του διακόπτη, εμένα δεν βολεύει οπότε πάω στα μεγάλα μέσα...



fuck... ολοκληρη ιστορια... γαμω την κινα μου γαμω :x
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#459607 Είναι λίγο γκουμουτσες είναι η αλήθεια. Όταν μικρύνουν θα πάρω και γω, κάνουν παπάδες, αλλά δεν θέλω να ανοίξω μερεμετια αυτή τη στιγμή.
Ίσως το μόνο που θα μ ενδιέφερε αρχικα είναι sonoff ράγας για έλεγχο θερμοσίφωνο, γίνεται;
Άβαταρ μέλους
By glf
#459618 Το sonoff ράγας είναι ακόμα μεγαλύτερη γκουμούτσα γιατι έχει 4 ρελέ. Τώρα πήρα ένα για να μπει στην αυλή για ηλεκτροβάνες.

Αφού είναι wifi γιατί να μπεί στον πίνακα; βάλτο κάπου στη γραμμή ή κοντά στο θερμοσίφωνα σε κουτί ip56.

Για μεγάλα φορτία όχι το απλό sonoff!!!! Έχουν και μεγαλύτερα για πιο πολλα αμπερ στα ρελέ, νομίζω 16Α. Με τον κινέζο πάντα κρατάμε και μια διαφορά ασφαλείας στα τεχνικά στοιχεία :) οπότε εγώ βαριά 10Α θα έδινα στη μεγάλη έκδοση
Άβαταρ μέλους
By nEK
#459853
21 quadra έγραψε:Αυτά δεν είναι για γυψοσανίδες ?


Ναι
KiloMeater έγραψε:
21 quadra έγραψε:Αυτά δεν είναι για γυψοσανίδες ?


Και εγώ για γυψοσανίδες τα ξέρω αλλά λογικά θα κάνει και για αυτη τη δουλεια

Αυτα που ειναι για στερεωση σε θερμοπροσωψη ειναι ακριβως τα ιδια σε κατασκευη αλλα μεγαλυτερο μεγεθος. Τα εχω δουλεψει μποθ. Μπορω να πω ομως πως τα γυψοσανιδας ειναι ιδανικοτερα για ελαφρυα βαρυ χωρις να φαινεται η ροδελα του βυσματος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#463933 Ενώ έχει ήλιο αυτές τις μέρες το νερό δεν καίει, είναι απλώς χλιαρό. Ο ηλιακός σχεδόν 3 ετών είναι. Να του ρίξω ένα μπουκάλι αντιψυκτικό; Επίσης το τζάμι μπροστά είναι οκ να καθαριστεί με azax ή μόνο με νεράκι;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#463976
Dimitris_P έγραψε:Ενώ έχει ήλιο αυτές τις μέρες το νερό δεν καίει, είναι απλώς χλιαρό. Ο ηλιακός σχεδόν 3 ετών είναι. Να του ρίξω ένα μπουκάλι αντιψυκτικό; Επίσης το τζάμι μπροστά είναι οκ να καθαριστεί με azax ή μόνο με νεράκι;


Aντιψυκτικό όπωσδήποτε, δεν είναι μόνο για την προστασία αλλά και για την μεταφορά της θερμοκρασίας στο νερό εξ απαγωγής αφού είναι ενδιάμεσο μέσον.

Με ajax για τα τζάμια αν είναι τζάμι, αν είναι ακρυλικό ? με σκέτο νερό.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#467297 Άλλαξα το σιφώνι του νιπτήρα γιατί τρύπησε και έσταζε.Άφησα όμως το πρώτο μεταλλικό κομμάτι που συνδέεται από κάτω για να έχει το μηχανισμό της τάπας.Για βοηθήστε εδώ όμως τον άσχετο όποιος μπορεί :oops:
Εξάρτημα δε βλέπω να λείπει αλλά τις βελόνες μόνο έτσι μπορώ να τις συνδυάσω.Όπως φαίνεται και στη φωτό η μία δεν πιάνει κάπου και άρα δεν κουνάει την άλλη.Τι κάνω λάθος;
Εικόνα

Δε μου'κοψε να πάρω και άλλο καινούργιο μηχανισμό με δοντάκια :s_dunno