Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#628555 :hmmm: υπάρχει πιεστικό.
Θα πρέπει να ρωτήσω τον υδραυλικό.
Εν τω μεταξύ, η σύνταξη τους είναι λάθος; Λέει "δεν πρέπει να συνδεθεί ποτέ με το δίκτυο χωρίς βαλβίδα αναστροφής ροής"
Κανονικά αυτό δεν είναι αντώνυμο της "βαλβίδας αντεπιστροφής";
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#628593 Απ' όσο έχω δει και εγώ (τα ίδια λένε οι οδηγίες του δικού μου Nilfisk), ο λόγος είναι αυτός που αναφέρθηκε: να μην υπάρξει επιστροφή βρώμικου (ή με σαπούνι) νερού από το μηχάνημα προς το κύκλωμα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το κάνεις, το ενδεχόμενο είναι αστείο ιδίως αν το μηχάνημά σου δεν έχει ενσωματωμένο δοχείο σαπουνιού.
Πάντως μπορείς να βρεις την αντίστοιχη βαλβίδα της Nilfisk με καμιά 10αριά ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#634815 Α ναι ήθελα να το γράψω. Ναι εγώ ενδιαφερομουν. Πήρα όμως το μικρότερο πριν κάνα μήνα. Τις προάλλες έκανα κανονικά τρύπα σε τούβλο
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#634866 Το συγκεκριμένο είναι και για τρύπημα ε; Ρωτάω γιατί παλιότερα είχα πάρει κάποιο αντίστοιχο από το Lidl που τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο για βίδωμα, οπότε τελικά το επέστρεψα.

Στην παρούσα φάση έχω το παρακάτω Bosch, αλλά είναι το δεύτερο που έχω αγοράσει, μιας και το πρώτο τα έπαιξε μέσα στα πρώτα δύο χρόνια. Όταν είχε καεί το πρώτο Bosch δεν υπήρχε προσφορά του Parkside, οπότε πήρα για άλλη μια φορά το ίδιο (χωρίς φορτιστές μπαταρίες κλπ). Οπότε τώρα το σκέφτομαι να αγοράσω το Parkside.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#634873
axel12p έγραψε:Το συγκεκριμένο είναι και για τρύπημα ε;

ναι κανει και για τρυπημα,αναφερει και μεχρι τι φ τρυπαει σε καθε υλικο.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#634965 Τη προηγουμενη βδομαδα το δουλεψα ( ηταν ενός φιλου ) σα κατσαβιδι σε ξυλα με διαφορα μηκη ξυλοβιδων, μεχρι και 8ποντες.
Δε καταλαβε τιποτα
Και ελαυρύ στο χερι τουλαχιστον σε σχεση με ενα αρχαιο Skill που ειχα 18αβολτο....

Καποια στιγμη ειχαν και ενα 24βολτο ( το Lidl) ή θυμαμαι λαθος?

No money no honey.... Δυστηχως.....
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#634977 Αντιμουχλικό σπρέυ παίρνω όποιο βρω ή υπάρχει κάποιο που κάνει αυτό που υπόσχεται;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#634990
panos2171 έγραψε:Αντιμουχλικό σπρέυ παίρνω όποιο βρω ή υπάρχει κάποιο που κάνει αυτό που υπόσχεται;


Τι το θες ακριβως?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#635026
panos2171 έγραψε:Αντιμουχλικό σπρέυ παίρνω όποιο βρω ή υπάρχει κάποιο που κάνει αυτό που υπόσχεται;


προσπαθησε να βρεις αυτο.Το πουλαω πολλα χρονια και εχει αριστα αποτελεσματα.

http://www.dsltools.gr/index.php?route= ... t_id=20220

εαν δεν βρεις αυτο, προσπαθησε για αυτο.Ειναι ακριβως το ιδιο με αλλη ετικκετα.

https://www.polisafety.gr/product/%CE%B ... %BA%CF%8C/
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#635035 BTW : Με την κλεισούρα λόγω μέτρων και με σύμμαχο τον καλό καιρό, βρήκα ευκαιρία και συμμαζεύω μπόλικες μαστορο-δουλίτσες !
Μου τα χαλάει λίγο ο καιρός από βδομάδα, αλλά που θα μου πάει? :oops:
Αν συνεχίσει η καραντίνα που με απάλλαξε από άλλες υποχρεώσεις και μου εξασφάλισε αρκετό ελεύθερο χρόνο, .... θα βγάλω καλό μεροκάματο ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#635047 Τα καρβουνακια που μου έδωσε το τοπικό μαγαζί δε μου άρεσαν ποτέ, πρέπει να ήταν μαλακά γιατί συνεχώς μύριζε σκονη καρβουνακια οταν δούλευε.
Την προηγούμενη βδομάδα παρέδωσε πνεύμα κι επισήμως.
Κάηκε ο ρότορας στις επαφές.
Τζάμπα το 20αρικο τελικά.

Πήρα τώρα το C120 να δω διαφορά απο το C110 που είχα. 100€ το καινούριο και έχω και ανταλλακτικά το πιστόλι και το σωλήνα απο το παλιό, οπως και όλα τα έξτρα..

glf έγραψε:Ναι παίζει ρόλο να είναι το σωστό καρβουνακι για να μη φάει το ροτορα.
Εν τέλει παραγγείλαμε τα δικά του από τη nilfisk και θα το μονταρω μεθαύριο.
Οριακά ειπα ναι για το 20αρικο...
Πιο πολύ και για δοκιμη.

Αλλιώς όπως είπες με 100€ το έπαιρνα καινούργιο.
axel12p έγραψε:
glf έγραψε:Ναι παίζει ρόλο να είναι το σωστό καρβουνακι για να μη φάει το ροτορα.
Εν τέλει παραγγείλαμε τα δικά του από τη nilfisk και θα το μονταρω μεθαύριο.
Οριακά ειπα ναι για το 20αρικο...
Πιο πολύ και για δοκιμη.

Αλλιώς όπως είπες με 100€ το έπαιρνα καινούργιο.


Που βρίσκουμε τέτοια καρβουνάκια; Γιατί και εγώ το ίδιο μοντέλο έχω, οπότε να έχω υπόψη μου για το μέλλον!
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#635057 Oποιαδήποτε ηλεκτρική μικροσυσκευή σταματήσει να λειτουργεί, την επισκευάζω μόνο αν (πχ) έχει κάποια εσ. ασφάλεια προστασίας που κάηκε ή ( συχνά συμβαίνει στις ηλ. σκούπες, μιάς και οι γυναίκες τις τραβάνε απ΄το καλώδιο μέχρι ... να βγούν απ΄την πρίζα τοίχου :rant: ), να τη λύσω μην τυχόν και αποσυνδέθηκε σε κάποια επαφή.
Αν τίποτε απ΄αυτά σε γενικές γραμμές δέν, ..... στην ανακύκλωση! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#635123
trident1971 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Αντιμουχλικό σπρέυ παίρνω όποιο βρω ή υπάρχει κάποιο που κάνει αυτό που υπόσχεται;


Τι το θες ακριβως?


Θέλω να ρίξω σε έναν τοίχο που είχε γεμίσει υγρασία και σε κάποια σημεία μαύρισε. Τον έκανα με χλωρίνη, φύγανε οι μαυρίλες αλλά πάλι νομίζω ότι μου έρχεται μια μυρωδιά παρότι αερίζω. Λέω να ρίξω και κάτι τέτοιο μπας και.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#635188
dimitrisB έγραψε:Oποιαδήποτε ηλεκτρική μικροσυσκευή σταματήσει να λειτουργεί, την επισκευάζω μόνο αν (πχ) έχει κάποια εσ. ασφάλεια προστασίας που κάηκε ή ( συχνά συμβαίνει στις ηλ. σκούπες, μιάς και οι γυναίκες τις τραβάνε απ΄το καλώδιο μέχρι ... να βγούν απ΄την πρίζα τοίχου :rant: ), να τη λύσω μην τυχόν και αποσυνδέθηκε σε κάποια επαφή.
Αν τίποτε απ΄αυτά σε γενικές γραμμές δέν, ..... στην ανακύκλωση! :s_dunno
Θα συμφωνήσω. Μπορεί να την λύνω από περιέργεια αλλά αν δεν είναι θέμα κάποιας φανερής ή κρυφής ασφάλειας ή επαφής ψάχνω για αντικαταστάτη.