Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#625427 Πανω που ημουν ετοιμος να ρωτησω γιατι καποιος να γραψει "λες οτι ναναι" οταν μπορει να γραψει "αυτο που λες ειναι λαθος", ειδικα σε αυτο το φορουμ που ολοι τους ξερουν ολους, οπως πχ οτι ο κουαντρα εχει τα διπλα σου χρονια ρε ρεντ μανστερ :tomato:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#625430
Chris έγραψε:Πανω που ημουν ετοιμος να ρωτησω γιατι καποιος να γραψει "λες οτι ναναι" οταν μπορει να γραψει "αυτο που λες ειναι λαθος", ειδικα σε αυτο το φορουμ που ολοι τους ξερουν ολους, οπως πχ οτι ο κουαντρα εχει τα διπλα σου χρονια ρε ρεντ μανστερ :tomato:


Και στο θέμα με τα φρένα είχε τα διπλά μου χρόνια αλλά έγραφε ότι να'ναι για τα grade των κοχλιών.
Και επειδή στο φόρουμ δεν γνωρίζουμε κανέναν (μπορεί και να είμαι 70 ετών, που ξέρεις?) δεν κρινόμαστε ούτε για τα ωραία μας τα μάτια, ούτε για τα χρόνια μας. Ειδικά σε ενα πιο τεχνικό τοπικό
Άβαταρ μέλους
By Chris
#625434 Για την συμπεριφορα σου σε εκρινα με το προηγουμενο ποστ, τα γαλαζια σου ματια ειναι υπερανω κριτικης


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#625441 Ακριβώς,
επειδή λοιπόν δεν ξέρεις ποιόν έχεις απέναντι σου, οφείλεις να μην είσαι εριστικός. Και αυτό ισχύει για όλους όχι μόνο για σένα. Γίναμε όλοι κολλητάρια και καφενείο να'ούμ'
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#625525 μαλιστα... :lol: οτι να ναι ως συνηθως...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#625526 Α πού 'σαι Μιτς, μου πήρα δωράκι :inlove:

Πήγα το πρωί από Lidl να δω το τέρας από κοντά, ήταν γκουμούτσα. Λίγο πιο δίπλα είχαν το 12V επαναφορτιζόμενο. Λίγο το μπάτσετ που είχε περισσέψει του Γενάρη, λίγο που ήθελα να κάνω δουλειές το Σ/Κ, λίγο που δεν ήξερα πότε θα έρθει το 20ρι, το χτύπησα :innocent:

Μια χαρά φαίνεται, μ'αρέσει και το Led, δεν μ'αρέσει όμως που οι γιούφτοι δεν έχουν έστω κι ένα bit βιδώματος στο κοτζάμ βαλιτσάκι. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#625530
Dimitris_P έγραψε: δεν μ'αρέσει όμως που οι γιούφτοι δεν έχουν έστω κι ένα bit βιδώματος στο κοτζάμ βαλιτσάκι. :thumbsdown:


καλοδουλευτο βρε! υπαρχουν σετακια με 50-60 μυτες στο 10ρικο.Αλεν,τορξ,τορξ με τρυπα,ισια,σταυρωτα ph/pz ,σε ολα τα νουμερα.Παιρνεις ενα τετοιο και εισαι καλυμμενος.

https://www.kmtools.gr/shop/analosima/m ... /2554.html
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#625544
red_monster έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ένας τίμιος πωλητής μου είχε πει κάποια στιγμή παλαιότερα που ζαχάρωνα το makita πως τα τρυπάνια τύπου Bosch που έχω μέχρι πέτρα κάνουν. Για μπετόν θέλει τύπου makita, έχουν άλλο τρόπο κρούσης, ακόμη κ αν έχουν παρόμοια watt, δεν κολλάνε στα ζόρια.


< >


Η bosch βγάζει πολλές σειρές, πιθανό να μιλούσε για την ερασιτεχνική σειρά γιατί στην επαγγελματική δεν παίζεται.

https://www.skroutz.gr/s/8486340/Bosch- ... 16340.html

Αυτό πχ αν και παλαιά σειρά είναι έπος, σε συνδυασμό δύναμης κρούσης (17j) , αξιοπιστίας, workshop manual και ανταλλακτικών.

Red monster μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοούσα τρυπάνια διαφόρων κατασκευαστών σαν την πράσινη σειρά της bosch που πήρα παλιά. Το ίδιο κ για τα τύπου makita που πήρα, αναφερόμουν σε αυτή την κατηγορία. Bosch Professional είναι εξίσου καλά!


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#625546
Dimitris_P έγραψε:Α πού 'σαι Μιτς, μου πήρα δωράκι :inlove:

Πήγα το πρωί από Lidl να δω το τέρας από κοντά, ήταν γκουμούτσα. Λίγο πιο δίπλα είχαν το 12V επαναφορτιζόμενο. Λίγο το μπάτσετ που είχε περισσέψει του Γενάρη, λίγο που ήθελα να κάνω δουλειές το Σ/Κ, λίγο που δεν ήξερα πότε θα έρθει το 20ρι, το χτύπησα :innocent:

Μια χαρά φαίνεται, μ'αρέσει και το Led, δεν μ'αρέσει όμως που οι γιούφτοι δεν έχουν έστω κι ένα bit βιδώματος στο κοτζάμ βαλιτσάκι. :thumbsdown:

Με ´γειά! Πρέπει να είναι σαν το δικό μου. Γυψοσανίδες με αυτό τρυπώ. Το έχω κατευχαριστηθεί.

Εμένα έχει 2 bits (PH2, PZ2) για το γ@μώτο με μαγνήτη στο πλάι

Δοκίμασα το makita πριν λίγο... σαν βούτυρο έγινε η τρύπα και η διάμετρος σταθερή σε όλο το μήκος... μέρα με τη νύχτα η διαφορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#625688
Νίκος Παππάς έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Θα δοκιμάσω να δω τι θα γίνει αν κλείσω τα υπόλοιπα σώματα, αλλά καθότι η συνδεσμολογία των σωλήνων είναι "κατακόρυφη" (δηλαδή ο σωλήνας για την κουζίνα μου συνεχίζει στην κουζίνα του από πάνω κλπ), δε νομίζω ότι θα δω διαφορά. Αλλά κι εγώ τείνω προς κυκλοφορητή με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Στην θεση σου θα μιλουσα με τον διαχειριστη καθως και με τους αποπανω για το αν εχουν θεμα με το συγκεκριμενο σωμα, η με αλλα.
Αν ειναι ο κυκλοφορητης οι απο πανω θα εχουν ακομα μεγαλυτερο θεμα και οχι μονο σε ενα σωμα. Οταν την ακουει ο κυκλοφορητης το προβλημα εμφανιζεται πρωτα στους πανω οροφους και μετα στους κατω. Για να εχεις εσυ στον πρωτο θεμα οι απο πανω δεν εχουν;

Η δικη μου αποψη λεει για μερικως βουλωμενο σωμα αφου ζεσταινεται το μισο. Καποιες διοδοι νερου ειναι βουλωμενες και δεν επιτρεπουν σωστη κυκλοφορια και θερμανση σε ολο το σωμα


Επανέρχομαι μετά από 2.5 μήνες και χτυπώντας το κεφάλι μου στον τοίχο... :slap:
Τελικά απλά είχε κολλήσει η βαλβίδα εισόδου σε θέση ελάχιστα ανοιχτή... Τόσο καιρό δε μου είχε κόψει να αφαιρέσω το καπάκι της θερμοστατικής βάνας να ρίξω μια ματιά γιατί το πάνω μέρος ζεσταινόταν (και επίσης είχε ροή όταν είχα αδειάσει το καλοριφέρ), άρα υπέθεσα ότι είναι ΟΚ και είχα εστιάσει στη βαλβίδα εξόδου... :innocent:
Σήμερα ήρθε ένας υδραυλικός για συντήρηση του θερμοσίφωνα (πάνε τουλάχιστον 7-8 χρόνια από τότε που εγκαταστάθηκε και δεν τον είχε αγγίξει κανείς μέχρι τώρα... μισός κουβάς άλατα βγήκε από εκεί μέσα...) και μου άνοιξε τα μάτια!!

Συμπέρασμα, η λύση σε περίπλοκα προβλήματα μπορεί να είναι πολύ πιο απλή απ' ότι φανταζόμαστε! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By sargus
#626834
dimviii έγραψε:Θα πας στο Γαζι,το μαγαζι ειναι πανω στο κεντρικο δρομο και λεγεται silk color,θα βρεις τον Νικο εκει μεσα που κανει κουμαντο.
Θα πεις με πμ οτι σε στελνω εγω,και θα σε φτιαξουν.
Και ο πωλητης του Φουρναρακη ο Μανωλης φιλος ειναι,προχθες μαζι τα λεγαμε στο Ηρακλειο.

Καρχερ πουλαγα για 5 χρονια,απειρα προβληματα,και η αντιπροσωπεια τελειως αστεια. :s_no


Φίλε Δημήτρη,
πήγα στα παιδιά αλλά δυστυχώς δε φέρνουν πια τα Annovi Reverberi.
Διαθέσιμα τώρα είναι τα Lavor, Bulle και μάλλον τα FFgroyp.
Ορμάω σε οποιαδήποτε από αυτά;
Τα Lavor νομίζω είναι γνωστή-κραταιά εταιρία στο χώρο, τα Bulle από ότι ξέρω είναι Bosch με πιο φτηνό περιτύλιγμα ενώ τα τελυταία τα ακούω συχνά τελευταία (κάποιος τα προμοτάρει πολύ) αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτά;
Ποια η γνώμη σου;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#626836 Lavor ειναι αρκετα καλα και χρονια στην αγορα.Μπουλε δεν θα αγοραζα.
Τα αλλα που σου προτεινα τα σταματησε, γιατι εχει φερει πλεον τα δικα του(ff group).Αντιπροσωπος καλος,γρηγορο σερβις,αν και δεν ειναι δοκιμασμενα για χρονια στην αγορα μας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#626909 Όπως έπαθα κι έμαθα τα καινούργια τρυπάνια δεν είναι μόνο μυτερά στην άκρη αλλά είναι και πολύ κοφτερά στα πλάγια. Προσπαθώντας να τραβήξω από τη θήκη του στο κουτί του ένα τρυπανάκι, με το δεξί χέρι ανάμεσα σε δείκτη και αντίχειρα η άκρη του αντίχειρα, μπροστά-κάτω από το νύχι σκίστηκε ωραιότατα στα πλάγια του διπλανού τρυπανιού. Έτρεξε και κάμποσο αιματάκι. Προσέχουμε περισσότερο άλλη φορά.

Το τρυπάνι στο ήθελα για να μπορέσω να διαλύσω/αφαιρέσω 5 τάπες που έκρυβαν τις βίδες σε ένα μούλτιμουλινέτ που είχε σταματήσει. Προφανώς δεν προβλέπεται να αφαιρεθούν, μιας χρήσης η συσκευή, μη επισκευάσιμη. Τελικά ξαναδούλεψε αλλά δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς έφταιγε. Υποπτεύομαι τις επαφές αλλά δεν δούλεψε, στιγμιαία μόνο με το πρώτο άνοιγμα περιποίηση και το ίδιο και με το δεύτερο. Την τρίτη την καλύτερη την @%##$%@#$μένη όμως βρούμ....
Άβαταρ μέλους
By Morx
#626943
sknipper έγραψε:Όπως έπαθα κι έμαθα τα καινούργια τρυπάνια δεν είναι μόνο μυτερά στην άκρη αλλά είναι και πολύ κοφτερά στα πλάγια. Προσπαθώντας να τραβήξω από τη θήκη του στο κουτί του ένα τρυπανάκι, με το δεξί χέρι ανάμεσα σε δείκτη και αντίχειρα η άκρη του αντίχειρα, μπροστά-κάτω από το νύχι σκίστηκε ωραιότατα στα πλάγια του διπλανού τρυπανιού. Έτρεξε και κάμποσο αιματάκι. Προσέχουμε περισσότερο άλλη φορά.

Το τρυπάνι στο ήθελα για να μπορέσω να διαλύσω/αφαιρέσω 5 τάπες που έκρυβαν τις βίδες σε ένα μούλτιμουλινέτ που είχε σταματήσει. Προφανώς δεν προβλέπεται να αφαιρεθούν, μιας χρήσης η συσκευή, μη επισκευάσιμη. Τελικά ξαναδούλεψε αλλά δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς έφταιγε. Υποπτεύομαι τις επαφές αλλά δεν δούλεψε, στιγμιαία μόνο με το πρώτο άνοιγμα περιποίηση και το ίδιο και με το δεύτερο. Την τρίτη την καλύτερη την @%##$%@#$μένη όμως βρούμ....

Εχεις φωτο απο το μοτερ του, η οτι χαλασε;
Μπορει να εχω συμβατα ανταλλακτικα απο συσκευη που χαλασαν τα περιφερειακα της και απλα την εχω εφεδρεια να καθεται.