Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#623278 ΘΕλω να κολλήσω φυλλα εξηλασμενης πολυστερινης 3cm παχους (τα μπλε dow) κατω απο ξυλινο πατωμα .

α) μπορω να δοκιμασω με την τσιμεντοειδη κολλα που τα κολλανε στον τοιχο οταν τα χρησιμοποιουν για θερμοπροσωψη αλλά μου κανει εντυπωση που χρησιμοποιουν επιπροσθετα ουπατ σαν να μην εχουν καμμια εμπιστοσυνη.
β) βιδες με μεγαλες ροδελες που να μην διαπερασουν ομως το ξυλινο πατωμα , ετσι κι αλλιως το βαρος θα ειναι μηδαμινο.
καμμια αλλη ιδεα;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#623280 :hmmm:
Για ποιο λογο; Το ξυλο δεν πρεπει να αναπνεει;
Αν φοβασαι ή εχεις υγρασια, βαλε στις ακρες αντιδιαμετρικα, σιτες εξαερισμου!
Άβαταρ μέλους
By otso
#623283 Παταρι σε αποθηκη ειναι που το εχω φτιαξει εγω και το κατω θελω να το κανω κατοικήσιμο , μετα το dow θα μπει ξυλο ραμποτε
ψευδοροφη σε τραβερσες σιδερενιες που ηδη υπαρχουν . Εχω κανει ηδη εσωτερικη θερμομονωση και ακομη και τωρα ζεσταινει φανταστικα με ενα καλοριφερ λαδιου και μειον 10 εξω . 28 τμ με τουαλετα μεσα , αν καταφερω να το τελειωσω μιλαμε για το τελειο ησυχαστηριο , η και για φιλοξενια .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#623683 Κάποιος εδώ είχε κάνει πατέντα στον θερμοσίφωνα και είχε βάλει χρονοδιακόπτη ράγας ώστε να ανάβει σε επιλεγμένες ώρες. Serf έχω την εντύπωση ότι εσύ ήσουν; Δεν βρίσκω το post.

Τέλος πάντων, θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο, κατά προτίμηση με sonoff ράγας. Αντέχουν τόσο φορτίο; Θέλω καταρχάς να μπορώ να προγραμματίζω πότε θ'ανάβει, κατά προτίμηση και remote και να ελέγχω αν είναι ξεχασμένος ανοιχτός οπότε να μπορώ να τον κλείνω και remote. Εννοείται ότι ηλεκτρολόγος θα τα φτιάξει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#623902 Εν τω μεταξύ τσάμπα εκθείαζα ένα επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο vlak and decker που είχα. Προχθές το χρειάστηκα να βιδώσω 2-3 ξυλόβιδες και είχε πέσει η μπαταρία. Τελευταία φορά το είχα αφήσει φορτισμένο πριν κανα 2 μήνες. Ένα άλλο πιο μικρό που έχω μόνο για βίδωμα ήταν ακόμα ντούρο και έκανα δουλειά μ'αυτό.

Αύριο βλέπω πως το Lidl έχει ένα επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο. Αυτό είναι το καλό που έχετε αναφέρει κατά καιρούς ή βγάζει και πιο δυνατό;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623903 βγαζει συχνα με λιγα χρηματα παραπανω 18βολτο.Αν μπορεις περιμενε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624170
Serf έγραψε:Εγώ το είχα βάλει, αλλά χωρίς ασύρματη λειτουργία.


Το βρήκα, αυτό είναι έτσι;
viewtopic.php?p=204302#p204302
Μήπως μπορείς να ξανανεβάσεις τη φωτό γιατί δεν φαίνεται πλέον;
Thanks

Βρήκα κι εδώ ένα βιντεάκι

Ο τύπος έχει βάλει button που ενεργοποιεί ηλεκτρονόμο που με τη σειρά του ενεργοποιεί τον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Το sonoff κάνει trigger το button. Μοιάζει καλή λύση και παρέχει περισσότερη ασφάλεια, μιας και το sonoff βγαίνει μέχρι 16€ και δεν ξέρω κατά πόσο θ'αντέξει το φορτίο, νομίζω 20Α είναι η ασφάλεια του θ/φ
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624176 Καλα εννοειται οτι αν συνδεσεις σονοφ με συσκευη -ειδικα σαν τον θερμοσιφωνα- θα παρεμβαλλεις ρελε!
Edit: Και μαλιστα οπως ειπαν και οι παρακατω ρελε που να ελεγχει και φαση και ουδετερο!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 24 Ιαν 2020, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#624177
otso έγραψε:ΘΕλω να κολλήσω φυλλα εξηλασμενης πολυστερινης 3cm παχους (τα μπλε dow) κατω απο ξυλινο πατωμα .

α) μπορω να δοκιμασω με την τσιμεντοειδη κολλα που τα κολλανε στον τοιχο οταν τα χρησιμοποιουν για θερμοπροσωψη αλλά μου κανει εντυπωση που χρησιμοποιουν επιπροσθετα ουπατ σαν να μην εχουν καμμια εμπιστοσυνη.
β) βιδες με μεγαλες ροδελες που να μην διαπερασουν ομως το ξυλινο πατωμα , ετσι κι αλλιως το βαρος θα ειναι μηδαμινο.
καμμια αλλη ιδεα;



Βύσματα χρησιμοποιούμε όταν έχουν μεγάλες ανεμοπιέσεις όχι αυθαίρετα.
Προσοχή με τα θερμομονωτικά σε αλλοπρόσαλλες θέσεις, πολλές φορές δημιουργούν συμπυκνώματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624184
Dimitris_P έγραψε:
Serf έγραψε:Εγώ το είχα βάλει, αλλά χωρίς ασύρματη λειτουργία.


Το βρήκα, αυτό είναι έτσι;
viewtopic.php?p=204302#p204302
Μήπως μπορείς να ξανανεβάσεις τη φωτό γιατί δεν φαίνεται πλέον;
Thanks

Βρήκα κι εδώ ένα βιντεάκι

Ο τύπος έχει βάλει button που ενεργοποιεί ηλεκτρονόμο που με τη σειρά του ενεργοποιεί τον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Το sonoff κάνει trigger το button. Μοιάζει καλή λύση και παρέχει περισσότερη ασφάλεια, μιας και το sonoff βγαίνει μέχρι 16€ και δεν ξέρω κατά πόσο θ'αντέξει το φορτίο, νομίζω 20Α είναι η ασφάλεια του θ/φ

Τέτοιες αλλαγές τις κάνουμε μόνον με ηλεκτρολόγο που ξέρει τι κάνει και βασικά με κάποιον που γνωρίζει από βιομηχανικούς αυτοματισμούς. Το Sonoff δεν θα ανοιγοκλείνει τον θερμοσίφωνα κατευθείαν, αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Ο θερμοσίφωνας θα κλείνει από ρελέ ισχύος που θα κόβει φάση και ουδέτερο, όπως απαιτείται για τέτοιες συσκευές.