Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#534168 Τζαμάδικο είχαμε, οπότε..

Το 10αρι ειναι πολύ χοντρο. Διαμάντι το χαρακτικό θα πρεπει να αγοράσεις. Για ενα κόψιμο υπερβολή δεν είναι;

Και γω λεω παντο σε ενα μαγαζί, να στο λειάνει σωστά κιόλας.

Αν θες να ... μάθεις, ξεκίνα με 4αρια και 5αρια τζάμια για προπόνηση πρώτα
Άβαταρ μέλους
By fuux
#535325 Καλησπέρα,

Διαβαζα την συζητηση σας εδω ( viewtopic.php?p=134047 ) επειτα απο ενα ψαξιμο στο google, και θελω να ρωτησω κατι σχετικο.
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εχω μια βρυση που σταζει και θελω να την ανοιξω για να την φτιαξω. Ωστοσο το θεμα που εχει προκυψει ομως ειναι οτι δεν μπορω να ξεβιδωσω την βιδα, πρεπει να ειναι φαγωμενη λιγο (και το χειροτερεψα και εγω με τις δοκιμες μου με τα κατσαβιδια) και δεν ξερω τι να κανω.
Σας εψω επισυναψει και μια ενδεικτικη φωτογραφια:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#535329 Phillips φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#535345
fuux έγραψε:Καλησπέρα,

Διαβαζα την συζητηση σας εδω ( viewtopic.php?p=134047 ) επειτα απο ενα ψαξιμο στο google, και θελω να ρωτησω κατι σχετικο.
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εχω μια βρυση που σταζει και θελω να την ανοιξω για να την φτιαξω. Ωστοσο το θεμα που εχει προκυψει ομως ειναι οτι δεν μπορω να ξεβιδωσω την βιδα, πρεπει να ειναι φαγωμενη λιγο (και το χειροτερεψα και εγω με τις δοκιμες μου με τα κατσαβιδια) και δεν ξερω τι να κανω.
Σας εψω επισυναψει και μια ενδεικτικη φωτογραφια:
Εικόνα


Το λάθος σου ήταν ότι πριν προσπαθήσεις να την ξεβιβώσεις δεν της έριξες viakal ή τουλάχιστον ξύδι, και να προσπαθούσες μετά από 10-15΄που θα είχαν σπάσει τα άλατα, το ξύδι είναι προτιμότερο γιατί σπάει και την σκουριά αλλά θέλει περισσότερη ώρα 1-2 ώρες για σιγουριά ποτίζοντας 2-3 φορές ενδιάμεσα γιατί στεγνώνει.

Αν μπορείς να την πιάσεις ακόμα προχώρα με ξύδι.
Άβαταρ μέλους
By fuux
#535358 Ωραια, θα δοκιμασω με ξυδι!
Τωρα που θυμαμαι, νομιζω ειχα ριξει WD-40 αλλα δεν ειχε γινει κατι :/
Άβαταρ μέλους
By italakias
#535360 Θα βαλεις το κατσαβιδι σωστα στην βιδα και με ενα σφυρι θα το χτυπησεις μερικες φορες καπως δυνατα.
Δοκιμασε μετα αν ξεβιδωνει
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#535382 Μαλακός χάλυβας + υγρασία + άλατα = ηλεκτρόλυση, ανάλογα πόσο έχει προχωρήσει η ηλακτρόλυση μπορεί η βίδα να έχει ενσωματωθεί και να έχει γίνει ένα με την σωλήνσ και απλά ξεχωρίζει το σχήμα του κεφαλιού της, σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρείς άλλο τρόπο να κάνεις αυτό που θέλεις γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να αποχωριστεί η βίδα.

Αν έβαζες μια μεγαλύτερη φωτό για να καταλάβουμε τι ακριβώς βλέπουμε ίσως βοηθούσαμε περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#535505 ισως να ειναι και 6γωνη??? αν ναι καρφωσε ενα καρυδακι αν και σ' αυτο το χαλι μαλλον θα κοπεί...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#535507 Αυτό με το χτύπημα σωστό αλλά θέλει προσοχή πόσο χτυπάς.

Η δική μου μέθοδος είναι άλλη και πιο ανώδυνη. Παίρνεις ένα ίσιο κατσαβίδι το μεγαλύτερο που μπορεί να πιάσει την βίδα και βάζεις μπροστά ένα λαστιχάκι, το κλασικό για χαρτικά και αυτό που δίνουν στα χύμα τυριά στο μάρκετ και δοκιμάζεις να ξεβιδώσεις.

Αν δεις και αποδείς υπάρχει και η λύση κόλα. Κολάς το κατσαβίδι με δυνατή κόλα στην βίδα και δοκιμάζεις.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#535855 Το ζορισα λίγο και έλιωσαν 3 δόντια οπότε κολλάει... Υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλλακτικό, και πως το ψάχνω ή να το πετάξω και να πάρω καινούργιο;Εικόνα

< >