Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#625324
Dimitris_P έγραψε:Το βρήκα, αυτό λογικά είναι το καλό που χρειάζομαι
https://www.lidl-service.com/cps/rde/SI ... aleAttr=el

υποψιν οτι αυτο δεν εχει κρουση= οχι τρυπημα σε μπετον/σοβα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#625369 Τα τρία αδερφάκια
Εικόνα

Πέρασα κουρτίνες σε 2 δωμάτια με το bosch, όμως στο μπετόν τα φτύνει. Δε μπορώ να πω, 8 χρόνια με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, μολονότι απλή σειρά bosch και entry level. Έτσι πήρα το makita για τις υπόλοιπες δουλειές. Υπόψιν, το σπίτι έχει είτε μπετόν, είτε γυψοσανίδες. Μόλις ήρθε σήμερα. Το parkside το έχω για απλά πράγματα κ έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω.


< >
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 30 Ιαν 2020, 22:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#625371 Makita ηλεκτρικό έχει ένας ξυλουργός στην γειτονιά μου. Στο γνωστό γαλάζιο χρώμα της φίρμας. Ετών 30+ :superman: :superman:
Αν τύχει θα το βγάλω φωτό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#625372 Ένας τίμιος πωλητής μου είχε πει κάποια στιγμή παλαιότερα που ζαχάρωνα το makita πως τα τρυπάνια τύπου Bosch που έχω μέχρι πέτρα κάνουν. Για μπετόν θέλει τύπου makita, έχουν άλλο τρόπο κρούσης, ακόμη κ αν έχουν παρόμοια watt, δεν κολλάνε στα ζόρια.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#625374
PeterPan έγραψε:Ένας τίμιος πωλητής μου είχε πει κάποια στιγμή παλαιότερα που ζαχάρωνα το makita πως τα τρυπάνια τύπου Bosch που έχω μέχρι πέτρα κάνουν. Για μπετόν θέλει τύπου makita, έχουν άλλο τρόπο κρούσης, ακόμη κ αν έχουν παρόμοια watt, δεν κολλάνε στα ζόρια.


< >


δεν ειναι ακριβες αυτο που σου ειπε Πετρο.
Το μακιτα που εχεις αγορασει,δεν εχει σχεση με το boschπου εχεις,ειναι αλλου τυπου εργαλειο.Ειναι σκαπτικο που δεχεται τρυπανια μονο με υποδοχη sds-plus,και ασχετα απο τα βατ,ειναι παρα πολυ καλο επαγγελματικο εργαλειο.Για να συγκρινεις το μακιτα αυτο με bosch πρεπει να το συγκρινεις με το αντιστοιχο σκαπτικο της bosch,το 2-26 dfr δλδ. Και εκει δεν μπορεις να δεις διαφορες,οχι εσυ,αλλα ουτε ο καθε επαγγελματιας.
To μεχρι που μπορει να φτασει το καθε εργαλειο σε διατρηση αναλογα το υλικο,το αναφερουν ξεκαθαρα ολοι οι κατσκευαστες.Πχ 10 χιλιοστα σε μεταλλο,16 σε ξυλο,12 σε μπετον κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#625378
dimviii έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ένας τίμιος πωλητής μου είχε πει κάποια στιγμή παλαιότερα που ζαχάρωνα το makita πως τα τρυπάνια τύπου Bosch που έχω μέχρι πέτρα κάνουν. Για μπετόν θέλει τύπου makita, έχουν άλλο τρόπο κρούσης, ακόμη κ αν έχουν παρόμοια watt, δεν κολλάνε στα ζόρια.


< >


δεν ειναι ακριβες αυτο που σου ειπε Πετρο.
Το μακιτα που εχεις αγορασει,δεν εχει σχεση με το boschπου εχεις,ειναι αλλου τυπου εργαλειο.Ειναι σκαπτικο που δεχεται τρυπανια μονο με υποδοχη sds-plus,και ασχετα απο τα βατ,ειναι παρα πολυ καλο επαγγελματικο εργαλειο.Για να συγκρινεις το μακιτα αυτο με bosch πρεπει να το συγκρινεις με το αντιστοιχο σκαπτικο της bosch,το 2-26 dfr δλδ. Και εκει δεν μπορεις να δεις διαφορες,οχι εσυ,αλλα ουτε ο καθε επαγγελματιας.
To μεχρι που μπορει να φτασει το καθε εργαλειο σε διατρηση αναλογα το υλικο,το αναφερουν ξεκαθαρα ολοι οι κατσκευαστες.Πχ 10 χιλιοστα σε μεταλλο,16 σε ξυλο,12 σε μπετον κλπ.

έχεις δίκαιο Δημήτρη, κάθε τρυπάνι έχει τις δυνατότητές του. Μου έκανε εντύπωση το εξής: το bosch που έχω, αναφέρει 14mm σε μπετόν, αλλά με 6άρι καινούριο καλό τρυπάνι πάνω από 4,5 εκ. βάθος δεν μπορούσα να τρυπήσω. 1-2 φορές πέτυχα κ τον οπλισμό στα 4 εκ., εκεί το κατάλαβα αμέσως κ σταμάτησα. Αυτό το 12 χιλ για μέταλλο μου φάνηκε πολύ ουτοπικό, στον οπλισμό που το ζόρισα λίγο άναψε το τρυπάνι.

Εικόνα

Και ναι όπως λες, το 2-26 dfr της bosch είναι αντίστοιχο. Σκεφτόμουν να πάρω το GBH 2-20 D της bosch γιατί το βρήκα σε πολύ καλή τιμή. Αλλά τελικά κατέληξα στο makita γιατί έκανε +15€ και πάντα ήθελα να πάρω ένα makita :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#625408 Ο οπλισμός του μπετόν είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και για να τρυπήσει χρειάζεται αργές στροφές, μεγάλη πίεση και τρυπάνια κοβαλτίου ρόιχνοντας στην τρύπα σαπουνέλαιο ή σταγόνες λαδιού.

Το τρύπημα μετάλλων χρειάζεται και τεχνική, απαγορεύεται η συνεχής πίεση, πιέζουμε κατά διαστήματα λίγων δευτερολέπτων ελατώνοντας την πίεση σχδόν τελείως για να πέφτει η θερμοκρασία στη μύτη του τρυπανιού γιατί από μια θερμοκρασία και πάνω το τρυπάνι χάνει τον αιθέρα του και μετά αρχίζει η καταστροφή του.

Επίσης όσο σκλυρότερο το μέταλλο τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η γωνία που έχει η μύτη του, όλα αυτά δεν πολυταιριάζουν στους ερασιτέχνες που δεν έχουν την σχετική εμπειρία τρυπήματος διαφορετικών υλικών, στα σκληρά ή πολύ πυκνά μέταλλα όπως το ανοξείδωτο μια σχετική θερμοκρασία στη μύτη του τρυπανιού κατά το τρύπημα είναι χρήσιμη, εκεί παίζει ρόλο η εμπερία του χειριστή που νθιώθει στο χέρι του αν κόβει και πόσο κόβει το τρυπάνι.

Αυτά τα λίγα που συνήθως δεν γράφουν οι οδηγίες.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#625411
PeterPan έγραψε:Ένας τίμιος πωλητής μου είχε πει κάποια στιγμή παλαιότερα που ζαχάρωνα το makita πως τα τρυπάνια τύπου Bosch που έχω μέχρι πέτρα κάνουν. Για μπετόν θέλει τύπου makita, έχουν άλλο τρόπο κρούσης, ακόμη κ αν έχουν παρόμοια watt, δεν κολλάνε στα ζόρια.


< >


Η bosch βγάζει πολλές σειρές, πιθανό να μιλούσε για την ερασιτεχνική σειρά γιατί στην επαγγελματική δεν παίζεται.

https://www.skroutz.gr/s/8486340/Bosch- ... 16340.html

Αυτό πχ αν και παλαιά σειρά είναι έπος, σε συνδυασμό δύναμης κρούσης (17j) , αξιοπιστίας, workshop manual και ανταλλακτικών.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#625412
21 quadra έγραψε:Ο οπλισμός του μπετόν είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και για να τρυπήσει χρειάζεται αργές στροφές, μεγάλη πίεση και τρυπάνια κοβαλτίου ρόιχνοντας στην τρύπα σαπουνέλαιο ή σταγόνες λαδιού.



Edit, mod
Τα τρυπάνια κοβαλτίου είναι παράλογα ακριβά και δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Για να τρυπήσεις οπλισμένο σκυρόδεμα θες αδαμαντοκοπή, ειδάλλως καθαιρείς το σκυρόδεμα και κόβεις με τροχάκι σιγά σιγά τους οπλισμούς

Αν θες να τρυπήσεις μεταλλική πλάκα (καμία σχέση με το να προσπαθείς να πετύχεις τον οπλισμό σε οπλισμένο σκυρόδεμα :dizzy: ) ενδεικνύονται τα τρυπάνια βολφραμίου. (Αναφερόμαστε πάντα σε μικρές διατομές)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#625421
red_monster έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ο οπλισμός του μπετόν είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και για να τρυπήσει χρειάζεται αργές στροφές, μεγάλη πίεση και τρυπάνια κοβαλτίου ρόιχνοντας στην τρύπα σαπουνέλαιο ή σταγόνες λαδιού.



Γιατί γράφεις ότι ναναι?
Τα τρυπάνια κοβαλτίου είναι παράλογα ακριβά και δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Για να τρυπήσεις οπλισμένο σκυρόδεμα θες αδαμαντοκοπή, ειδάλλως καθαιρείς το σκυρόδεμα και κόβεις με τροχάκι σιγά σιγά τους οπλισμούς

Αν θες να τρυπήσεις μεταλλική πλάκα (καμία σχέση με το να προσπαθείς να πετύχεις τον οπλισμό σε οπλισμένο σκυρόδεμα :dizzy: ) ενδεικνύονται τα τρυπάνια βολφραμίου. (Αναφερόμαστε πάντα σε μικρές διατομές)


Έχεις ψωνίσει ποτέ σου τρυπάνια κοβαλτίου, ? είναι ελάχιστα ακριβότερα από τα αέρος, εμένα είναι η καθημερινότητα μου να χρησιμοποιώ καθημερινά τρυπάνια από 2mm έως 32mm και ποτηροτρύπανα έως 60mm τα τελευταία 30 χρόνια, εσένα ? Πόσες τρύπες κάνεις το χρόνο σε σκληρά μέταλλα ?

2 φορές έγραψα μετά από καιρό κάτι και αμέσως δέχθηκα επίθεση χωρίς λόγο, και χωρίς να υπάρχει πλήρη γνώση επί των θεμάτων, καλά είχα ησυχάσει τόσο καιρό, κρίμα, επειδή η εξυπνάδα περισσεύει εδώ μέσα σας αφήνω στην ησυχία σας.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#625426
21 quadra έγραψε:
red_monster έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ο οπλισμός του μπετόν είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και για να τρυπήσει χρειάζεται αργές στροφές, μεγάλη πίεση και τρυπάνια κοβαλτίου ρόιχνοντας στην τρύπα σαπουνέλαιο ή σταγόνες λαδιού.



Edit, mod
Τα τρυπάνια κοβαλτίου είναι παράλογα ακριβά και δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Για να τρυπήσεις οπλισμένο σκυρόδεμα θες αδαμαντοκοπή, ειδάλλως καθαιρείς το σκυρόδεμα και κόβεις με τροχάκι σιγά σιγά τους οπλισμούς

Αν θες να τρυπήσεις μεταλλική πλάκα (καμία σχέση με το να προσπαθείς να πετύχεις τον οπλισμό σε οπλισμένο σκυρόδεμα :dizzy: ) ενδεικνύονται τα τρυπάνια βολφραμίου. (Αναφερόμαστε πάντα σε μικρές διατομές)


Έχεις ψωνίσει ποτέ σου τρυπάνια κοβαλτίου, ? είναι ελάχιστα ακριβότερα από τα αέρος, εμένα είναι η καθημερινότητα μου να χρησιμοποιώ καθημερινά τρυπάνια από 2mm έως 32mm και ποτηροτρύπανα έως 60mm τα τελευταία 30 χρόνια, εσένα ? Πόσες τρύπες κάνεις το χρόνο σε σκληρά μέταλλα ?

2 φορές έγραψα μετά από καιρό κάτι και αμέσως δέχθηκα επίθεση χωρίς λόγο, και χωρίς να υπάρχει πλήρη γνώση επί των θεμάτων, καλά είχα ησυχάσει τόσο καιρό, κρίμα, επειδή η εξυπνάδα περισσεύει εδώ μέσα σας αφήνω στην ησυχία σας.



Έγραψες για διάτρηση οπλισμού σε οπλισμένο σκυρόδεμα με τρυπάνια κοβαλτίου και σου είπα οτί γράφεις edit, mod. Αγενής χωρίς λόγο
Η τιμολόγηση μεταξύ των διατρητικών κοβαλτίου και "συμβατικών" είναι σοαβαρή. Μια βόλτα από τη Σπύρου Πάτση θα σε πείσει. Αν έκανες πολλές τρύπες θα σε έτσουζε η διαφορά στην τιμολόγηση. :iconcool:

Το τι έχω αγοράσει και τι έχω τρυπήσει ελάχιστη συμβολή έχει στη συζήτηση :iconcool: