Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#570697
dimik έγραψε:
glf έγραψε:Απέναντι;; Γιατί;
Για να έχω χώρο να αφήνω εγώ ή καλεσμένοι τα αυτοκίνητα και για να μπορώ να βγω πιο άνετα από το πάρκινγκ συν του να μην έρχεται λάσπη προς το σπίτι όταν βρέχει.

< >
Καλά κάνεις και το φτιάχνεις, πιάνου όμως είναι η ιδιοκτησία; θέλει καμία άδεια;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#570698
glf έγραψε:
sknipper έγραψε:
Προβλέπεται αυτό, το να μαζέψει η σιλικόνη;
Ή μήπως βυθίζεται η μπανιέρα και για αυτό ξεκόλλησε η σιλικόνη;
Με το σκεπτικό ότι το μπάνιο προβλέπεται να ξηλωθεί και να ξαναφτιαχτεί μέσα στο 2019 να την βγάλω και να βάλω άλλη ή απλά να βάλω άλλη από πάνω; Είδα υπάρχει ειδική για από πάνω που στεγνώνει σε 6 ώρες. Αλλά έχει κακές κριτικές, απλά θα βάλω φρέσκια απο πάνω κι αν δεν μου αρέσει τότε θα βγάλω την παλιά.


Ναι μπορεί να έκατσε η μπανιέρα και να ανοίξει. Κάτι τέτοιο έχει γίνει σε λίγα σοβατεπί πλακάκι που έβαλα.

Η μόνη σωστή επισκευή είναι να κόψεις να βγάλεις όσο πιο πολύ υλικό μπορείς (με κοπιδι η κατσαβιδι). Μετά ξύσιμο λιγο με σύρμα συρματοβουρτσα για να πιάσει καλα και ξαναπερνας ένα σωστό κορδόνι σιλικόνη.
υπάρχει ειδικό υγρό που αφαιρεί υπολείμματα σιλικόνης, το έχει κ στο Lidl καμιά φορά.

Επίσης αν το κενό είναι πάνω από 1 εκ. τότε η σιλικόνη θα σκάσει. Δε θα μονώσει δλδ. Έτσι μου είπαν στο «Praktiker» εδώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570709
KiloMeater έγραψε:
dimik έγραψε:
glf έγραψε:Απέναντι;; Γιατί;
Για να έχω χώρο να αφήνω εγώ ή καλεσμένοι τα αυτοκίνητα και για να μπορώ να βγω πιο άνετα από το πάρκινγκ συν του να μην έρχεται λάσπη προς το σπίτι όταν βρέχει.

< >
Καλά κάνεις και το φτιάχνεις, πιάνου όμως είναι η ιδιοκτησία; θέλει καμία άδεια;


Από ότι ξέρω τουρκοκυπριακο ή δημοτικό, έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωμένος ο δήμος να κάνει δρόμο και πεζοδρόμιο.
Απλά μέχρι να γίνει αυτό έπρεπε να κάνω κάτι.
Επόμενο βήμα να φέρουμε σαν γειτονιά μερικά φορτηγά χοντρό χαλίκι για να την βγάλουμε μέχρι να δεήσει ο δήμος.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#570716 Σε κάποια φάση θα κάνω κανονικό πεζοδρόμιο μπροστά από μένα. Τώρα δεν έχει τίποτα. Μέσα στο χωριό τώρα ...
Έχω πάρει και την άδεια από το Δήμο, όπως είπα έχω πολλά στο πρόγραμμα για το σπίτι..
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570721 Καλά με τους δήμους άλλη ιστορία.
Ευτυχώς έχει αγοράσει το παραδίπλα ένας διαπλεκομενος με κόμματα κλπ και τους πάει κωλοφερατζα στον δήμο, κανόνισε να έρχονται να μαζεύουν τα σκουπίδια γιατί για κάνα μήνα τα πηγαίναμε στην κοντινή διασταύρωση, κανόνισε να ψεκασουν το πάρκο για κουνούπια και να το καθαρίσουν-κουρεψουν και τώρα δίνει πόνο για τον δρόμο.
Ελπίζω σε έναν χρόνο από σήμερα να γίνει.

Σε άλλα μαστορέματα πρέπει να αλλάξω τις βάσεις του πιεστικου στην ταράτσα γιατί περνάει δόνηση στις σωληνώσεις.

Να ξεβουλωσω ένα σιφωνι σε μπαλκόνι που μάλλον μάζεψε μπάζα και για το οποίο μάλλον θα αγοράσω το σχετικό εξάρτημα για το Karcher.

Να φτιάξω τον κήπο.

Και ότι άλλο ανακαλύψω στην πορεία.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570732
PeterPan έγραψε:υπάρχει ειδικό υγρό που αφαιρεί υπολείμματα σιλικόνης, το έχει κ στο Lidl καμιά φορά.

Επίσης αν το κενό είναι πάνω από 1 εκ. τότε η σιλικόνη θα σκάσει. Δε θα μονώσει δλδ. Έτσι μου είπαν στο «Praktiker» εδώ.
Οκ, με πείσατε, καλό είναι να ξηλώσω την παλιά. Θα δοκιμάσω όμως να βάλω λίγη από πάνω μπας και κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου. Έτσι κι αλλιώς θα αλλαχτεί το μπάνιο φέτος.
Το κενό τώρα είναι κάτω από χιλιοστό τώρα και άμα βγάλω τη σιλικόνη θα είναι κάτω από εκατοστό.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#570735
dimik έγραψε:Και ότι άλλο ανακαλύψω στην πορεία. ...

Tip: Όπου εχετε βρύση (μπαταρία) νεροχύτη-νιπτήρα κλπ, περιστρεφόμενη στη βάση της, το νού σας! :rtfm:
Αν δεν έχει στερεωθεί καλά στον πάγκο-ντουλάπι κλπ καθώς και τα ρακόρ συνδέσεων των σπιράλ απο κάτω τους , δεν έχουν σφίξει πολύ καλά, μπορέι μετά απ μήνες και κάμποσε περιστροφές δεξιά-αριστερά της μπαταρίας, να ξεσφίξουν και να αρχίσουν να στάζουν λίγο έως ...αρκετά μέσα στο ντουλάπι.
Τσεκάρετε συχνά τον πρώτο χρόνο και περιοδικά στη συνέχεια.
ΠΑΘΩΝ, σε 2 απ΄τις 5 συνολικά περιστρεφόμενες στο οίκημα, αλλά το πρόλαβα πριν το ντουλάπι "πάρει σασί"!
Άβαταρ μέλους
By glf
#570752 Πάρτο το εξάρτημα. Θα χρειαστεί.
Εγώ μια φορά το χρόνο θα καθαρίσω στο μπάνιο σίγουρα τη σωλήνα του νιπτήρα και της ντουζιέρας. Τρίχα..

Εκεί που είσαι καταλαβαίνω πως είναι τα πράματα, καλά που βγήκε και το μέσον:)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570755 @dimitrisB καλή συμβουλή, ευτυχώς μόνο της κουζίνας είναι περιστρεφομενη και ο μαραγκός προέβλεψε να βάλει το σχετικό αλουμινένιο κάλυμμα στον πάτο του ντουλάπιου για περιπτώσεις διαρροής.
Παρατήρησα επίσης παρουσία από μπάζα σε καζανακια με αποτέλεσμα να τρέχουν αλλά έβγαλα τα πετραδάκια και τώρα είναι οκ.


Για μυρωδιά σε σιφόνια μπάνιου τι κάνουμε? Έριξα καθαριστικό-αποφρακτικο αλλά από ότι καταλαβαίνω θέλει τουλάχιστον εβδομαδιαίως.


@glf ένα ακόμα που έμαθα από το μέσον, εφόσον επικοινώνησε με τον διευθυντή των ταχυδρομειων για να περνάει ο ταχυδρόμος, είναι ότι επειδή ο δρόμος είναι καινούριος πρέπει το ταχυδρομείο να δωσει το όνομα στην Google για να ενημερωθούν οι χάρτες κλπ, μέχρι τότε ούτε delivery

Btw έκανα βλακεία με το γραμματοκιβώτιο, αλφαδιασα και βγήκε λίγο στραβο γιατι ο δρόμος και κατ επέκταση και η κολώνα έχουν κλίση

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570764
dimik έγραψε:...Για μυρωδιά σε σιφόνια μπάνιου τι κάνουμε? Έριξα καθαριστικό-αποφρακτικο αλλά από ότι καταλαβαίνω θέλει τουλάχιστον εβδομαδιαίως...
Για τι είδους μυρωδιά μιλάς; Μήπως είναι απλώς χωματίλα/μπαζίλα επειδή δεν καθαρίσαν καλά ή έχει διαρροή;
Γιατί αν είναι βοθρίλα/αποχετευσίλα τότε κάτι δεν πάει καλά. Η ύπαρξη του σιφωνιού αποσκοπεί σε αυτόν ακριβώς το λόγο, να απομονώνει. Αν δεν το κάνει καλά υποπτεύομαι αστοχία ή κακοτεχνία, το δεύτερο πιθανότερο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570767 Μυρωδιά αποχέτευσης, το σιφονι στην ουσία είναι επέκταση εκείνου της μπανιέρας, δηλαδή κάτω από την μπανιέρα φεύγει ένας σωλήνας προς το σιφονι.

Διάβασα ότι επειδή δεν έχουμε ακόμα αποχετευτικο εδώ και ο βόθρος είναι καινούριος μπορεί να φέρνει μυρωδιά.
Φεύγει όταν πέσουν τα ανάλογα καθαριστικά απλά ψάχνω πιο μακροπροθεσμη λύση.

Επίσης το σιφονι δεν χρησιμοποιείται και παρά πολύ συχνά και μπορεί να "μουχλιάζει" στο εσωτερικό οπότε η μυρωδιά να προέρχεται από εκεί.

Παραδόξως μόνο 1 από τα μπάνια έχει πρόβλημα. Τα υπόλοιπα που είναι πρακτικά αχρησιμοποιητα δεν φέρνουν μυρωδιά ούτε το wc των ξένων το οποίο έχει σιφονι και χρησιμοποιείται συχνά. Περίεργα πράγματα...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#570775 1/ Πρέπει τα σιφόνια να κρατάνε νερό, ώστε να μην περνάει ο βρώμικος αέρας των αποχετεύσεων.
2/ Ρίχνεις βραστό νερό στο προβληματικό σιφόνι (με τον ηλ. βραστήρα) και το αφήνεις τουλάχιστον μισή ώρα , οπότε θα το ξανα-λειτουργήσεις. Επανέλαβε άλλη μία.
3/ Στο ίδιο σιφόνι, ρίχνεις (καλύτερα βράδυ , ώστε να μείνει για ώρες) μισό λίτρο μείγμα απο ζεστό νερό με 1/4 ξύδι και 3-4 κ.σούπας μαγειρική σόδα. Μετά απο λίγες ώρες , άλλη μία με βραστό νερό.

Εξασφαλίζοντας ότι η αποχέτευση δεν έχει πρόβλημα "ροής", με τα παραπάνω θα πρέπει να είσαι ΟΚ. Υπόψη, περιοδικά μπορεί να ξανασυμβεί, οπότε επαναλαμβάνεις. Ο σωλήνας εξαερισμού που τοποθετείται στο δίκτυο αποχέτευσης στις κατοικίες, έχει λόγο ύπαρξης ..... προφανή! :oops:
Εχω το ίδιο θέμα περιστασιακά. Χρησιμοποιώ επίσης καυστική ποτάσα (απο χρωματοπωλεία εδώ), κάθε διμηνο, που είναι δυναμίτης στις αποφράξεις και καθαρισμό αποχετεύσεων. Όμως θέλει προσοχή στη χρήση, για το δέρμα και καλό -ΑΜΕΣΟ ξέπλυμα των μεταλλικών μερών (καπάκι σιφονιού) που θα έρθει σε επαφή, γιατί συνήθως αφήνει "κηλίδες" .... μόνιμα! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570779 Αναλυτικοτατος.

Νερο κρατάει από ότι βλέπω, ίσως δεν είναι αρκετό.

Σωλήνες εξαερισμού αποχέτευσης έχω εντοπίσει 2. Δεν νομίζω να επηρεάζει το ότι έβαλα γωνίες πάνω για να μην παίρνουν νερό της βροχής.

Αυτό που δούλεψε ήταν κάτι ταμπλέτες wc net ξεχασμένες καμία 10ετια, από τις οποίες έριχνα 2 στην τουαλέτα κάθε εβδομάδα σχεδόν. Δυστυχως δεν κυκλοφορούν εδώ σαν προϊόν και τελευταία φορά έριξα ένα Mr. Muscle αποφρακτικο-καθαριστικο.

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι και την αποχέτευση του πλυντηρίου γιατί μυρίζει μόνο το μπάνιο στο οποίο απ έξω είναι το πλυντήριο σε αντίθεση με τα άλλα 3.

Θα κάνω και τα γιατροσόφια και βλέπω!!!



< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#570788
dimik έγραψε:Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι και την αποχέτευση του πλυντηρίου γιατί μυρίζει μόνο το μπάνιο στο οποίο απ έξω είναι το πλυντήριο σε αντίθεση με τα άλλα 3.


Παίζει πάρα πολύ. Η αποχέτευση του πλυντηρίου μυρίζει και είναι πολύ καλό να πηγαίνει σε κάθετη σωλήνα αποχέτευσης που έχει εξαερισμό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570798 Αυτο το εμαθα the hard way περυσι που εφευγα απο ενα σπιτι και πηρα το πλυντηριο μαζι μου. Αδιανοητη ΒΡΩΜΑ. Ευτυχως δεν χρειαστηκε να ξανακοιμηθω εκει μεσα :lol: