Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570239 Τελικά έκλεισα ένα των 7mm (που ζεσταίνει στους 135°C αντί για 195°C που θέλει των 11mm (πιο ασφαλές για παιδιά) με ρύθμιση 15 ή 25W που δίνει μικρότερη η μεγαλύτερη ποσότητα κόλλας. Πιστεύω θα καλύψει τις ανάγκες χειροτεχνίας της κόρης μου και τυχόν περιστασιακές δικές μου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570475 Κι εγω σε mood kilomeater βελτιωνω τα skills μου στα υδραυλικα, ξηλωσα αυτο:

Εικόνα

Και εβαλα αυτο:

Εικόνα

Μονο ενα προβληματακι υπηρχε, λυθηκε ετσι:

Εικόνα

Και ενα τιπ, το ικεα δινει ολους τους σωληνες στη συσκευασια του νιπτηρα, εκτος απο το τελευταιο κομματι για να συνδεθει στο υπαρχον συστημα απορροης, χρειαζεται επισκεψη στο πρακτικερ.



< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570493 Δεν ειναι νοικιασμενο!

Και τα 2 ειναι ικεα, 80 ποντους φαρδος, το ντουλαπι ειχε 230 και το επιπλο με το νιπτηρα 330 νομιζω. Το κατω το εβαλα τη δευτερα το απογευμα, το πανω σημερα ολο το πρωι. Αθροιστικα θα ελεγα γυρω στη μια εργασιμη. Κοστος περα απο τα επιπλα, ενα καλο σετ ουπα με βιδες, σιλικονη, τα ποτηροτρυπανα για την πατεντα και ενα συνδετικο κομματι σωληνα με την κολλα του. Το ικεα εδω για εγκατασταση ζηταει κατι του στυλ 50 ευρω και 25% της αξιας του προιοντος, ή κατι τετοιο κουφο.

Επομενη εργασια η παραγγελια νεου τζαμιου με συρομενη πορτα για το ντουζ, δε μου αρεσουν οι τετραγωνες καμπινες, θελω να το κανω walk-in, ολη την πλευρα. Αυτο φοβαμαι να το περασω μονος μου, κυριως γιατι δεν ξερω πως θα το σφραγισω σωστα κατω :hmmm: Αν αποφασισω να το κανω θα επανελθω για συμβουλες
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#570565 Ωραίος... Εγώ σε αντίστοιχη φάση που ήθελα να στερεωσω ένα τέτοιο, λίγο πιο μεγάλο με δύο νιπτήρες , δεν τολμησα το DIY και μου το έβαλε ο υδραυλικός.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570572 Σήμερα με έπιασε κι εμένα η προκοπή.

Έβαψα το καπάκι της ψησταριάς με μαύρο σπρέι ειδικό για σόμπες γιατί το είχα χτυπήσει-γδαρει κι άρχισε να σκουριάζει σε εκείνα τα σημεία.

Μετά πήρα σιλικόνη για τζάκια κι έβαλα γύρω γύρω από την ψησταριά.

Πήρα ένα ειδικό πανί να στρώσω στο χώμα της αυλής για να μην μεγαλώνουν αγριοχορτα και τώρα ψαχνω να βρω λευκές πέτρες.
Ο γείτονας έσκασε 30 για ένα τσουβάλι και τελικά κάλυψε το ένα δέκατο από το παρτέρι.
Μου φαίνεται θα κατέβω σε καμιά παραλία να μαζέψω λευκό βότσαλο.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#570582
Chris έγραψε:Κι εγω σε mood kilomeater βελτιωνω τα skills μου στα υδραυλικα, ξηλωσα αυτο:

Εικόνα

Και εβαλα αυτο:

Εικόνα

Μονο ενα προβληματακι υπηρχε, λυθηκε ετσι:

Εικόνα

Και ενα τιπ, το ικεα δινει ολους τους σωληνες στη συσκευασια του νιπτηρα, εκτος απο το τελευταιο κομματι για να συνδεθει στο υπαρχον συστημα απορροης, χρειαζεται επισκεψη στο πρακτικερ.



< >
ωραίο αυτό το σετ, το βλέπαμε σήμερα.

Κ εγώ ετοιμάζομαι για 2 τέτοια πρότζεκτς. Θα πρέπει να κάνω με τη σέγα κ εγώ τα ντουλάπια έτσι γιατί είναι οι μετρητές κάτω από τη βρύση.

Μια σπαζοκεφαλιά ήταν πως δεν έκλεινε καλά το συρτάρι με τα σκουπίδια κάτω από τη βρύση. Στο βίντεο είναι το πριν κ το μετά.

Οι εργάτες παρέδωσαν πνεύμα. Δεν ήξεραν τι έβρισκε, έλεγαν ότι έγινε λάθος στο πλάνο κ βαριόταν βασικά.

Αποφάσισα να βάλω κάμερα να δώ. Τελικά λύθηκε ανυψώνοντας λίγο τη μύτη του κάδου τοποθετώντας ένα πάτο από σιλικόνη (αυτό για τα έπιπλα δλδ) εκεί που πατάει ο κάδος στο συρτάρι στο βάθος.
Εικόνα
Εικόνα

Άλλη σπαζοκεφαλιά ήταν το ρούτερ. Να το χωρέσω εκεί κ περισσότερο να συνδέσω τη γραμμή για την πρίζα του τηλεφώνου. Ήρθε ο τεχνικός της εταιρίας τηλεφώνου κ του είπα να περάσει το κλιπ rj11 στο καλώδιο που ερχόταν από την πρίζα. Με αμοιβή κτλ. Τίποτα, δεν είχε εργαλεία έλεγε. Τελικά πήρα την πρέσα κ αφού έψαξα κ διάβασα έκανα το κλιπ κ λειτούργησε!
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#570595 Εγώ εγκατέστησα αυτό το επιπλο στο vorraum. Με δυσκόλεψε αρκετά, ήταν βαρύτερο από ότι υπολόγιζα, είχε 4 στηρίγματα πίσω για γατζους με πολύ μικρό tolerance, έπεσε τριγωνομετρια για ποοοολυ ώρα να τα σημαδεψω καλά.
Ευτυχώς πέσανε ακριβώς με την πρώτη.

Άλλη φορά πριν αγοράσω κάτι κρεμαστο θα ζητάω τις οδηγίες Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#570620 +1 και για το πανί και για την παραλία

dimik έγραψε: το ένα δέκατο από το παρτέρι.
Μου φαίνεται θα κατέβω σε καμιά παραλία να μαζέψω λευκό βότσαλο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#570621 Μεγάλα μεράκια βλέπω :)
Εγώ θα αργήσω να ξεκινήσω τη φετινή... σεζόν, έχω συνεχώς εργασίες στον Η/Υ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570624 γκαμό τις σιλικόνες τους γκαμό.....ούτε 30 χρόνια να μην αντέξει.... άνοιξε λίγο/ συρρικνώθηκε κι έκανε διαρροή η σιλικόνη στη γωνία του μπάνιου. Πρέπει να είχε μπει κάπου το 1993 ή και πιο πριν. Ευτυχώς το πίσω μέρος, επειδή περνάνε οι σωλήνες νερού έχει άνοιγμα σε επικοινωνία με το διπλανό ντουλάπι που φυλάμε χαρτί υγείας, σαπούνια, καθαριστικά κλπ και μου μύρισε από εκεί η υγρασία-χωματίλα. Μόλις είχε κάνει τεράστιο μπάνιο η κόρη μου. Ελπίζω να μην έχει κάνει ζημιά στον αποκάτω.

Προβλέπεται αυτό, το να μαζέψει η σιλικόνη;
Ή μήπως βυθίζεται η μπανιέρα και για αυτό ξεκόλλησε η σιλικόνη;
Με το σκεπτικό ότι το μπάνιο προβλέπεται να ξηλωθεί και να ξαναφτιαχτεί μέσα στο 2019 να την βγάλω και να βάλω άλλη ή απλά να βάλω άλλη από πάνω; Είδα υπάρχει ειδική για από πάνω που στεγνώνει σε 6 ώρες. Αλλά έχει κακές κριτικές, απλά θα βάλω φρέσκια απο πάνω κι αν δεν μου αρέσει τότε θα βγάλω την παλιά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570650
glf έγραψε:Μεγάλα μεράκια βλέπω :)
Εγώ θα αργήσω να ξεκινήσω τη φετινή... σεζόν, έχω συνεχώς εργασίες στον Η/Υ.
Επειδή τον HY τον έχω παρατήσει εδώ και κάνα 2 μήνες σήμερα έφτιαξα δρόμο

Χώμα κόκκινο, άμμος, πλάκες πεζοδρομίου και από πάνω ψιλό αμμοχάλικο.

Μετά από καμιά 30ρια καροτσάκια και 10 πλάκες πεζοδρομίου μου έφυγε η μαγκιά.... Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#570678
sknipper έγραψε:
Προβλέπεται αυτό, το να μαζέψει η σιλικόνη;
Ή μήπως βυθίζεται η μπανιέρα και για αυτό ξεκόλλησε η σιλικόνη;
Με το σκεπτικό ότι το μπάνιο προβλέπεται να ξηλωθεί και να ξαναφτιαχτεί μέσα στο 2019 να την βγάλω και να βάλω άλλη ή απλά να βάλω άλλη από πάνω; Είδα υπάρχει ειδική για από πάνω που στεγνώνει σε 6 ώρες. Αλλά έχει κακές κριτικές, απλά θα βάλω φρέσκια απο πάνω κι αν δεν μου αρέσει τότε θα βγάλω την παλιά.


Ναι μπορεί να έκατσε η μπανιέρα και να ανοίξει. Κάτι τέτοιο έχει γίνει σε λίγα σοβατεπί πλακάκι που έβαλα.

Η μόνη σωστή επισκευή είναι να κόψεις να βγάλεις όσο πιο πολύ υλικό μπορείς (με κοπιδι η κατσαβιδι). Μετά ξύσιμο λιγο με σύρμα συρματοβουρτσα για να πιάσει καλα και ξαναπερνας ένα σωστό κορδόνι σιλικόνη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570695
glf έγραψε:Απέναντι;; Γιατί;
Για να έχω χώρο να αφήνω εγώ ή καλεσμένοι τα αυτοκίνητα και για να μπορώ να βγω πιο άνετα από το πάρκινγκ συν του να μην έρχεται λάσπη προς το σπίτι όταν βρέχει.

< >