Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#506142 Ρε μαστορια πηγα σημερα στον μηχανικο και φοραγε κατι μπλε γαντια εφαρμοστα σαν τα χειρουργικα , ελαχιστα πιο χοντρα
που δεν σκιζονταν με τιποτα , λεω που τα βρηκες ; μου λεει περναει καποιος απο δω και τα πουλαει , κοιταζω στα σουβλατζιδικα , μαυρα αυτη την φορα , το ιδιο και σαυτους περναει καποιος πωλητης .
Εχω φαει το νετ δεν μπορω να βρω , καμμια ιδεα; ειναι μιας χρησεως αλλα δεν σχιζονται , μπορεις να δουλεψεις και να εχεις καποια ευαισθησια στα χερια.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#506145 Τετοια μπλε φοραει η αδερφη μου που ειναι οδοντιατρος επειδη εχει αλλεργια στο latex!
Ειναι αρκετα ανθεκτικα γιατι της εχω παρει και τα χρησιμοποιω στα μαστορεματα!

Το κουτι βλεπω γραφει:
Εξεταστικα γαντια μιας χρησης απο νιτριλιο χωρις πουδρα.
Hartmann Peha-soft nitrile
Ειναι 100 κομματια
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#506146
fokion έγραψε:Πρεπει να ειναι αυτα που λεγονται ως "νιτριλίου"... χωρις να εχω ιδεα τι σημαινει

ετσι ακριβως,νιτριλιου λεγονται και θα τα βρειτε και στα χρωματοπωλεια.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#506153 Η διαφορα ειναι οτι ειναι λιγο πιο χοντρα και αντεχουν περισσοτερο, οπως και δεν εχουν μεσα αλευρι που ενοχλει μερικους με αλλεργιες
Το προβλημα ειναι αν δεν ειναι εφαρμοστα τοτε κολλανε ευκολα πανω σε καστανιες κλπ και στριβουν και σκιζονται, εγκρινονται ομως.

Προτεινω και κατι αλλα που ειναι σαν απο υφασμα για ψαροντουφεκοστολη, με ελαστικη επιστρωση στο μεσα μερος της παλαμης, κανουν πολυ καλη δουλεια και κοστιζουν κανα 2ερω στο Λιλι Μαρλεν
Άβαταρ μέλους
By dimik
#506155 Εγώ πάντως έχω πρόβλημα όταν ανακατεύω τον κιμά....αν δεν είναι εφαρμοστά φεύγουν από το χέρι. :oops:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#506186
dimviii έγραψε:
fokion έγραψε:Πρεπει να ειναι αυτα που λεγονται ως "νιτριλίου"... χωρις να εχω ιδεα τι σημαινει

ετσι ακριβως,νιτριλιου λεγονται και θα τα βρειτε και στα χρωματοπωλεια.

και σε όλα τα σουπερμάρκετ.
Μπλε, ροζ :s_roses , μαύρα (τα μαύρα επειδή έχουν γίνει πιο trendy με τα μαγειρέματα είναι και πιο ακριβά :lol: )
Άβαταρ μέλους
By bill33
#506187
trident1971 έγραψε:Η διαφορα ειναι οτι ειναι λιγο πιο χοντρα και αντεχουν περισσοτερο, οπως και δεν εχουν μεσα αλευρι που ενοχλει μερικους με αλλεργιες
Το προβλημα ειναι αν δεν ειναι εφαρμοστα τοτε κολλανε ευκολα πανω σε καστανιες κλπ και στριβουν και σκιζονται, εγκρινονται ομως.

Προτεινω και κατι αλλα που ειναι σαν απο υφασμα για ψαροντουφεκοστολη, με ελαστικη επιστρωση στο μεσα μερος της παλαμης, κανουν πολυ καλη δουλεια και κοστιζουν κανα 2ερω στο Λιλι Μαρλεν


Δεν είναι αλεύρι αλλά τάλκ/πούδρα. :s_biggrin Λιλι Μαρλέν :s_rofl
Πολύ βολικά είχα βρει τα https://power-net.gr/el/%CE%B3%CE%AC%CE ... k-max.html
1€ σε λαϊκή αγορά. Μαλακά μέσα έξω και το υλικό στην παλάμη δεν γλυστράει.Μήπως λέμε τα ίδια;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#506203
bill33 έγραψε:Πολύ βολικά είχα βρει τα Γάντια εργασίας (Dick Max)
1€ σε λαϊκή αγορά. Μαλακά μέσα έξω και το υλικό στην παλάμη δεν γλυστράει.Μήπως λέμε τα ίδια;


:lipsealed:

:innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#506211
otso έγραψε:Ρε μαστορια πηγα σημερα στον μηχανικο και φοραγε κατι μπλε γαντια εφαρμοστα σαν τα χειρουργικα , ελαχιστα πιο χοντρα
που δεν σκιζονταν με τιποτα , λεω που τα βρηκες ; μου λεει περναει καποιος απο δω και τα πουλαει , κοιταζω στα σουβλατζιδικα , μαυρα αυτη την φορα , το ιδιο και σαυτους περναει καποιος πωλητης .
Εχω φαει το νετ δεν μπορω να βρω , καμμια ιδεα; ειναι μιας χρησεως αλλα δεν σχιζονται , μπορεις να δουλεψεις και να εχεις καποια ευαισθησια στα χερια.


Αυτά που φοράνε στα συνεργεία έχουν 15€ τα 50, στα χρωματοπωλεία τα νιτριλίου έχουν 6-7€ τα 100 και τα λάτεξ 4-5€ τα 100.
Άβαταρ μέλους
By otso
#506256 Και που τα βρισκουμε τα συνεργειου μαστορα;
Παναγιωτη εβαλα στο ξυδι αξονα ,σφονδυλους ,μπιελα αλλα και το πιστονι , δεν το εβγαλα απο την μπιελα , μηπως εκανα |λογοκρισία| ; δεν φανταζομαι να ειναι κανα κραμα με αλουμινιο;
Τα αντιβαρα και η μπιελα ηταν σκουριασμενα και ενας μαστορας που τα ειδε ειπε η μπιελα θελει αλλαγη ετσι σκουριασμενη που ειναι , αλλά ολο παει σετ , μπιελα αντιβαρα αξονας 50ε , αμα παρω και αλλα πραγματα θα αρχισει να μην αξιζει .
Εγω θα δοκιμασω οπως ειπες με ξιδι και σοδα και βλεπουμε .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506312
dimitrisB έγραψε:Για τη βάση της ομπρέλας, ο sknipper έπιασε το θέμα και τη λύση :

Αφού ξηλώσεις σιδηρογωνιές - ξύλα, στρίβεις 90ο δεξιά την τσιμεντένια βάση και την τοποθετείς κάτω απο τη ζαρντινιέρα.
Προφανώς, η ζαρντινιέρα θα κάτσει κυριολεκτικά πάνω στη βάση και, αν το κενό που αφήνει απο κάτω της δεν επαρκεί για να σφηνώσει" η τσιμεντένια βάση, βάζεις στα πόδια της ζαρντινιέρας κατάλληλους "τάκους , ώστε να έρθει σωστά στα ίσα της.
Ακόμα σωστότερο είναι, αφού φέρεις το στύλο της ομπρέλας εφαπτόμενο στη ζαρντινιέρα, να άφηνες μόνο 30 εκ. βάσης να περισσεύει σαν προβολή πάνω στο πλακάκι, ξανατρυπώντας το τσιμέντο και επανατοποθετώντας ανάλογα τη βάση της ομπρέλας (πχ 20 εκ.η κάθε πλευρά της σιδερ. βάσης ομπρέλας και 10 εκ περίσσευμα τσιμέντου, για προφανείς λόγους "φυσικής-ροπών" κλπ ).

Άιντε , καλές δουλειές και όταν φτιάχνουμε κάτι, δεν πρέπει να μας επηρεάζει η χαρά της αγοράς και η βιασύνη να χαρούμε το αντικείμενο, αλλά πρώτα έχουμε εξασφαλίσει την καλύτερη δυνατή τοποθέτησή του στο χώρο ΚΑΙ απο αισθητικής πλευράς!!! :s_roses
Συγχαρητήρια, αυτή είναι η καλύτερη λύση, και προσωρινή και πλήρως αντιστρεπτή, και εφικτή από χομπίστα, και μινιμαλιστική με ελάχιστη αισθητική παρέμβαση και απόλυτα ασφαλής και λειτουργική. Η εμπειρία, η τεχνογνωσία και το γούστο δεν κρύβονται. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By otso
#506316 κολοκυθια , κιλο μην τους ακους κοιτα εδω https://www.showood.gr/products/treated_pine_deck/ για deck που σου ελεγα
εσυ θα πηγαινες για Thermo wood οικολογικη και φοβερη λυση , εγω θα πηγαινα σε ημιοικολογικη και σιγουρα απεθαντη
WPC κοιτα και εδω https://www.showood.gr/products/treated ... king_tiles εγω θα πηγαινα για Πλακίδιο WPC (ακου μερικοι βαζουν πλακακια απομιμηση deck)
και μετα θα πηγαινα εδω https://www.showood.gr/products/shade_net/
και ειναι μονο ενα σαιτ ετσι; παρε ιδεες .
Θα ερθει ο ΓΓτου ΟΗΕ για κοκτειλ και εσυ θα τον βαλεις να σκονταψει σε τσιμεντοπλακες και να κατσει κατω απο ομπρελλα ; και μιλαμε για ευκολες λυσεις dyi .
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#506356
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:Η διαφορα ειναι οτι ειναι λιγο πιο χοντρα και αντεχουν περισσοτερο, οπως και δεν εχουν μεσα αλευρι που ενοχλει μερικους με αλλεργιες
Το προβλημα ειναι αν δεν ειναι εφαρμοστα τοτε κολλανε ευκολα πανω σε καστανιες κλπ και στριβουν και σκιζονται, εγκρινονται ομως.

Προτεινω και κατι αλλα που ειναι σαν απο υφασμα για ψαροντουφεκοστολη, με ελαστικη επιστρωση στο μεσα μερος της παλαμης, κανουν πολυ καλη δουλεια και κοστιζουν κανα 2ερω στο Λιλι Μαρλεν


Δεν είναι αλεύρι αλλά τάλκ/πούδρα. :s_biggrin Λιλι Μαρλέν :s_rofl
Πολύ βολικά είχα βρει τα https://power-net.gr/el/%CE%B3%CE%AC%CE ... k-max.html
1€ σε λαϊκή αγορά. Μαλακά μέσα έξω και το υλικό στην παλάμη δεν γλυστράει.Μήπως λέμε τα ίδια;



Τετοια λεμε, στο Λιλι Μαρλεν (ετσι το λεω απο τοτε που ανοιξε :lol: ) εχει αν θυμαμαι καλα πιο λεπτα και πιο χοντρα, οοτε διαλεγεις τι θελεις.
Το μονο προβλημα ειναι αν δουλευεις με υγρα, πχ οταν αλλαξα το ψυγειο και το εβαλα 2-3 φορες ξεπλυμα να παρει βραση, οταν μουσκεψουν τον πινεις. :thumbsdown: