Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547733
Morx έγραψε:CYL-9 Multi Construction της Bosch, διαλεξε καποιο σετακι ομως θα σου βγει φθηνοτερα.
Μπορεί να κάνει κανείς μια μικρή εξήγηση των ειδών τρυπανιών (βασικά είναι 3, ξύλο, μέταλο, τοιχοποιία) και ποιοτήτων (εκεί έχω μπερδευτεί) και γιατί Bosch και όχι πχ Makita, B&D, draper, Terratec κλπ.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#547744
sknipper έγραψε:
Morx έγραψε:CYL-9 Multi Construction της Bosch, διαλεξε καποιο σετακι ομως θα σου βγει φθηνοτερα.
Μπορεί να κάνει κανείς μια μικρή εξήγηση των ειδών τρυπανιών (βασικά είναι 3, ξύλο, μέταλο, τοιχοποιία) και ποιοτήτων (εκεί έχω μπερδευτεί) και γιατί Bosch και όχι πχ Makita, B&D, draper, Terratec κλπ.


Οπως τα ειπες, ξυλο, μεταλλο, τοιχοποιία.

Γνωμη μου τα υπολοιπα περισσευουν, εκτος και αν εχεις καποια πολυυυ ειδικη εφαρμογη. Αμα ειναι να βαλουμε και τα ιατρικα τρυπανια για τα κοκκαλα :iconcool:

Σε πλακακι ανοιγεις κανονικοτατα και αβιαστα τρυπες με τοιχοποιας απλα δεν βαζεις κρουστικο και κολλας λιγο σελοτειπ ή οποια ταινια πριν τρυπησεις για να μην κανει βολτες το τρυπανι και να κεντραρει σωστα αν δεν το εχεις. Βοηθαει πολυ το κολπακι αυτο.

Γνωμη επισης τα σετ ειναι πρακτικα γιατι ερχονται σε κουτι και ειναι νοικοκυρεμενα κλπ αλλα ψοφανε γρηγορα αν εχεις καμμια απαιτητικη δουλεια οπως 15 τρυπες σε τσιμεντο με 8αρι. Το σετ θα ψοφησει. Παιρνεις λοιπον ενα σετ για να εχεις απ ολα, και μετα συμπληρωνεις / αναπληρωνεις ενα ενα μονο του.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#547781
Morx έγραψε:CYL-9 Multi Construction της Bosch, διαλεξε καποιο σετακι ομως θα σου βγει φθηνοτερα.
Ωραία, έχει στο praktiker, leroy ?
Άβαταρ μέλους
By Morx
#547873 Προτεινα τα συγκεκριμενα, γιατι συμφωνα με δικες μου εργασιες αλλα και συγγενη και 2 φιλων, αποδειχτηκαν πολω πολυ καλα, για το μεσο ερασιτεχνη. Ισως και καλυτερα απο το προσδοκωμενο σχετικα με το ποσο κοστιζουν. Δεν εχω αποψη απο τρυπανακια αλλων εταιρειων με εξαιρεση τα B&D τα οποια ειναι κατω του μετριου. Εξαρταται και τις σειρες βεβαια ... υπαρχουν ποιοτικα και μη.

Οσον αφορα τα υπολοιπα, ξυλου, πλακιδιων, μεταλλου, πετρας, μαρμαρων ... υπαρχουν εξειδικευμενα.
Σαφως και μπορεις με ενα να κανεις ολες τις δουλειες, αλλα οχι εξισου καλα... ειδικα εκει που ζοριζει το πραγμα μπορει και να παιδευτεις τοσο πολυ σε βαθμο αδυνατου!

Σχετικα με τα πλακιδια, υπαρχουν με διαμαντενια μυτη, που δεν θες τρυπα για κεντραρισμα ουτε κινδυνευεις να το ραγισεις.
Λιγες rpm, μετρια πιεση ισως και λιγο νερακι στη μυτη και το τρυπας για πλακα.
Εχω ανοιξει απειρες τρυπες σε πλακακια μπανιου, ποτε δεν ιδρωσα.


Πρακτικερ και Leroy δεν εχουν τις Bosch που προανεφερα. Τουλαχιστον στη Θεσ/νικη και Λάρισα δεν τις βρηκα.
Τις ειχα παραγγειλει απο Αθηνεζικο μαγαζι...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#547876
saxon_747 έγραψε:Άλλο θέμα:

Ψάχνω το παρακάτω προϊόν, είτε έτοιμο , είτε κάποιον που να το φτιάχνει, είτε κάποιον να πουλάει το υλικό και να το φτιάξω μόνος.

Είναι ένα αρκετά λεπτό φύλλο pvc σε σχήμα L στη βάση του οποίου έχει μαγνήτη για να κολλάει σε μεταλλικό ράφι.

Το θέλω για διαχωριστικά σε ράφια καταστήματος.



ΕικόναΕικόνα

Καμία βοήθεια εδώ;

Έψαξα στο web, βρήκα μόνο φύλλα pvc που δεν ξέρω πως να τα κάνω γωνία ή να τα κόψω.

Ποιοι αναλαμβάνουν τέτοιες κατασκευές;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#547877
saxon_747 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Άλλο θέμα:

Ψάχνω το παρακάτω προϊόν, είτε έτοιμο , είτε κάποιον που να το φτιάχνει, είτε κάποιον να πουλάει το υλικό και να το φτιάξω μόνος.

Είναι ένα αρκετά λεπτό φύλλο pvc σε σχήμα L στη βάση του οποίου έχει μαγνήτη για να κολλάει σε μεταλλικό ράφι.

Το θέλω για διαχωριστικά σε ράφια καταστήματος.



ΕικόναΕικόνα

Καμία βοήθεια εδώ;

Έψαξα στο web, βρήκα μόνο φύλλα pvc που δεν ξέρω πως να τα κάνω γωνία ή να τα κόψω.

Ποιοι αναλαμβάνουν τέτοιες κατασκευές;
Για επικοινώνησε μαζί του. Αν δεν μπορεί αυτός πιθανότατα να ξέρει που να σε στείλει.

https://www.nikospetropoulos-plexiglas.gr/

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#547879
Νίκος Παππάς έγραψε:Για επικοινώνησε μαζί του. Αν δεν μπορεί αυτός πιθανότατα να ξέρει που να σε στείλει.

https://www.nikospetropoulos-plexiglas.gr/

Από το Mi A1.


Ευχαριστώ !

Έστειλα ένα email...
Τον γνωρίζεις;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547880 Καλώς τα cyl9 είναι καλά αλλά γιατί, τί έχουν που τα κάνουν καλά; Και πείτε γενικότερα για ποιότητες (υλικό, επεξεργασία μετάλλου, επιστρώσεις), μάρκες, μοντέλα/σειρές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#547882
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Για επικοινώνησε μαζί του. Αν δεν μπορεί αυτός πιθανότατα να ξέρει που να σε στείλει.

https://www.nikospetropoulos-plexiglas.gr/

Από το Mi A1.


Ευχαριστώ !

Έστειλα ένα email...
Τον γνωρίζεις;
Έχω πάρει πλεξ για την δουλειά δύο φορές. Είδα διάφορες κατασκευές που κάνει και ίσως βοηθήσει. Μην μείνεις στο μέιλ πάντως, πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#547883
bill33 έγραψε:Εξοπλισμοί καταστημάτων;

Έψαξα, δεν βρήκα αλλά δεν ξέρω αν ψάχνω με σωστά keywords

Εσύ πως θα το έψαχνες; :)
Άβαταρ μέλους
By bill33
#547885 Πλαστικές προθήκες ; Κατασκευές vacuum;