Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#564296
mirage έγραψε:Σε αγγλικό σπιτι ολα ειναι πιθανά.
Ναι αγγλικό και παλιό.
Άκου και άλλο. Πριν 2-3 μήνες μας λένε για κάποιο έλεγχο θα κλείσει το νερό και το κρύο και το ζεστό και θα έχετε μόνο το κρύο νερό της κουζίνας (που είναι το μόνο απευθείας, τα άλλα είναι από ντεπόζιτα). Σε ένα διαμέρισμα όμως δεν είχε ούτε κρύο νερό κουζίνας. Γιατί κάποιος κάποτε σύνδεσε τη βρύση τηε κουζίνας με το κρύο από το ντεπόζιτο και όχι το απευθείας.... Έπινε νερό από ντεπόζιτο!

Αλλά και σε ελληνικό έχω δει πολλά. Ο ηλεκτρολόγος δεν έβαλε καν γείωση στο θερμοσίφωνο και άλλα περίεργα. Γενικά το σπίτι αυτό έχει γειώσεις σε λίγες μόνο μπρίζες και μάλλον δεν έχει καν πραγματική γείωση (καλώδιο από το διαμέρισμα στο έδαφος).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#564309
glf έγραψε:Εγώ έχω ένα της bosch. και είναι αρκετά αξιόπιστο αν το μάθεις.
Έχει ένα κουμπί για γενικό scan και ένα για ακρίβεια.
Βρίσκει πολύ εύκολα καλώδια με ρεύμα και γυψοσανίδες-ορθοστατες.
Ο οπλισμός είναι λίγο πιο δύσκολο λόγω βάθους κυρίως..
Ποιο έχεις, τα πράσινα η τα μπλε;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#564310
KiloMeater έγραψε:
glf έγραψε:Εγώ έχω ένα της bosch. και είναι αρκετά αξιόπιστο αν το μάθεις.
Έχει ένα κουμπί για γενικό scan και ένα για ακρίβεια.
Βρίσκει πολύ εύκολα καλώδια με ρεύμα και γυψοσανίδες-ορθοστατες.
Ο οπλισμός είναι λίγο πιο δύσκολο λόγω βάθους κυρίως..
Ποιο έχεις, τα πράσινα η τα μπλε;

΄
εγώ έχω ένα του lidl και μπορώ να πω πως εκεί που έχει τα καλώδια τα βρίσκει (έτσι πιστεύω δλδ :lol: ). πχ πάω γύρω-γύρω από τη πρίζα κ κάπου χτυπάει έντονα. όσο πλησιάζεις το καλώδιο ανεβαίνει η ένταση που δείχνει. Δε θα έβαζα κ το χέρι μου στη φωτιά, αλλά θα το χρησιμοποιούσα σαν πρόχειρο βοήθημα κρίνοντας κιόλας που θα μπορούσαν να κατευθύνονται τα καλώδια
Άβαταρ μέλους
By glf
#564318 Το πράσινο.

KiloMeater έγραψε:Ποιο έχεις, τα πράσινα η τα μπλε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#564328 Κι εγώ έχω της bosch, αλλά στο μπετό συνήθως βαράει συνεχώς, λογικό αφού υπάρχει οπλισμός. Η |λογοκρισία| είναι να πετύχεις σωλήνα νερού, τα ηλεκτρικά φτιάχνονται.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#564453
Dimitris_P έγραψε:Κι εγώ έχω της bosch, αλλά στο μπετό συνήθως βαράει συνεχώς, λογικό αφού υπάρχει οπλισμός. Η |λογοκρισία| είναι να πετύχεις σωλήνα νερού, τα ηλεκτρικά φτιάχνονται.

Εικόνα

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#564470 Εικόνα

Προκειμένου να δοκιμάσω αν με βολευουν οι μαγνητικες σχαρες για μεταφορά σκι, καβατζωσα για τεστ τις παραπανω αρχαιες μαγνητικες σχαρες, με το ανησυχητικο ονομα FAPA :hmmm: , τις οποιες ο ιδιοκτητης εχει παρατημενες απο χρονια. Ο μαγνητης φαινεται σε καλη κατασταση, δεν μπορω να τον ξεκολλησω. Δεν προκειται ομως να τις βαλω χωρις προσδεση. Το συρματακι (ή μηπως πετονια;) που ειχαν, για να σταθεροποιουνται στην πορτα, εχει χαθει, οπως και το δαχτυλιδι σε σχημα 8 που φαινεται στη φωτο.

Εχει κανεις καμια πατεντα να προτεινει ή καμια ιδεα, που μπορω να βρω κατι παρομοιο;

Το concept ειναι το παρακατω, απλα οι καινουριες σχαρες εχουν ιμαντες ενω αυτες που εχω εγω το συρμα.
Εικόνα

Αν με βολεψουν θα παρω καινουριες, καθως μεταφερω 3 ζευγαρια, και αυτες θα τις επιστρεψω. Απλα θελω να δω αν ειναι πρακτικες (βαλε, βγαλε, θορυβος, καταναλωση).
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#564632 εχει προκυψει ενα προβλημα με το καπακι στο καζανακι μου και ψαχνω αιτια και λυση.
αυτο που συμβαινει τωρα ειναι πως δεν πατιεται καν το μπουτον, κολλαει σαν να βρισκει καπου. το ανοιξα και ελεγξα για φθορες κλπ αλλα διαπιστωσα πως τα επιμερους ειναι ενταξει.
υποπτευομαι πως εχει σκεβρωθει εσωτερικα και η επαφη του μπουτον με το πλαστικο εξαρτημα που σηκωνει την ταπα του καζανακιου εχει ξεφυγει. αυτο ενισχυεται απ' το γεγονος πως κατα καιρους προεκυπτε παρομοιο προβλημα που ελυνα με ενα βαλε-βγαλε του καπακιου..

καποια ιδεα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#564928
egobrain έγραψε:εχει προκυψει ενα προβλημα με το καπακι στο καζανακι μου και ψαχνω αιτια και λυση.
αυτο που συμβαινει τωρα ειναι πως δεν πατιεται καν το μπουτον, κολλαει σαν να βρισκει καπου. το ανοιξα και ελεγξα για φθορες κλπ αλλα διαπιστωσα πως τα επιμερους ειναι ενταξει.
υποπτευομαι πως εχει σκεβρωθει εσωτερικα και η επαφη του μπουτον με το πλαστικο εξαρτημα που σηκωνει την ταπα του καζανακιου εχει ξεφυγει. αυτο ενισχυεται απ' το γεγονος πως κατα καιρους προεκυπτε παρομοιο προβλημα που ελυνα με ενα βαλε-βγαλε του καπακιου..

καποια ιδεα? :hmmm:

https://pstherm.gr/ydrefsi/spek.html
Το ξηλώνεις και πας σε μαγαζι με υδραυλικα ζητωντας το αναλογο σε μαρκα SPEK. Οπως βλεπεις ολος ο μηχανισμος ειναι φτηνος
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#564935 Αν αλλάζετε καζανάκια, δεν βάζετε διπλής ροής καλύτερα?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#565506
fokion έγραψε:αν ειναι "αερος" στα γνωστα μαγαζια, φτυνός κι ειναι "κιτ" με ολα

Νίκος Παππάς έγραψε:https://pstherm.gr/ydrefsi/spek.html
Το ξηλώνεις και πας σε μαγαζι με υδραυλικα ζητωντας το αναλογο σε μαρκα SPEK. Οπως βλεπεις ολος ο μηχανισμος ειναι φτηνος


ειναι σιγουρο ομως πως η φθορα που δεν επιτρεπει πλεον το πατημα του μπουτον οφειλεται στον μηχανισμο?
αν φταιει το δοχειο/καζανακι?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565507 Αν φταιει το καζανακι με 20€ παιρνεις αλλο. Πριν ομως τα δωσεις δοκιμασε τον μηχανισμο.

Αλλιως φωναζεις υδραυλικο και σου παιρνει 30€ επισκεψη για να δοκιμασει κι αυτος :lol: