Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#547886 Μου βγάζει πχ το http://www.vardisk.com/el/vardis-katask ... ina-arxiki σαν προτεινόμενο αλλά από το κινητό δεν φαίνεται καλά το site
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#547888
saxon_747 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Άλλο θέμα:

Ψάχνω το παρακάτω προϊόν, είτε έτοιμο , είτε κάποιον που να το φτιάχνει, είτε κάποιον να πουλάει το υλικό και να το φτιάξω μόνος.

Είναι ένα αρκετά λεπτό φύλλο pvc σε σχήμα L στη βάση του οποίου έχει μαγνήτη για να κολλάει σε μεταλλικό ράφι.

Το θέλω για διαχωριστικά σε ράφια καταστήματος.



ΕικόναΕικόνα

Καμία βοήθεια εδώ;

Έψαξα στο web, βρήκα μόνο φύλλα pvc που δεν ξέρω πως να τα κάνω γωνία ή να τα κόψω.

Ποιοι αναλαμβάνουν τέτοιες κατασκευές;


κανε μια ερωτηση σε βιοτεχνιες που φτιαχνουν κουτια απο pvc/pet

βεβαια δεν ειναι κατι δυσκολο μπορεις και μονος σου να το φτιαξεις
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#547889
swiftakias έγραψε:

βεβαια δεν ειναι κατι δυσκολο μπορεις και μονος σου να το φτιαξεις


Πως;

(Δεν ξέρω αν συμφέρει βέβαια, θέλω αρκετά κομμάτια)
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#547892
saxon_747 έγραψε:
swiftakias έγραψε:

βεβαια δεν ειναι κατι δυσκολο μπορεις και μονος σου να το φτιαξεις


Πως;

(Δεν ξέρω αν συμφέρει βέβαια, θέλω αρκετά κομμάτια)


Αν είναι για αρκετά κομμάτια ισως σε συμφέρει να τα βγαλει κάποιος, θα μπορούσες να τα κάνεις και χρωματιστά.

μόνος σου παίρνεις ενα φύλλο ή ρολό pvc σχετικά παχουλο και με ενα ψαλίδι το κόβεις στο μέγεθος που θες. μετά το διπλώνεις για να κανει το L (κανει μια ασπρίλα οταν τσακίζεται) ζεσταίνοντας το λίγο με θερμοπιστολο σεσουαρ οτι εχεις. Τελος κολλας τους μαγνήτες με ταινια διπλής όψεως.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#547894
sknipper έγραψε:Καλώς τα cyl9 είναι καλά αλλά γιατί, τί έχουν που τα κάνουν καλά; Και πείτε γενικότερα για ποιότητες (υλικό, επεξεργασία μετάλλου, επιστρώσεις), μάρκες, μοντέλα/σειρές.


Μηπως διυλιζεις τον κωνωπα? Τρυπες ανοιγουν, δεν τα παντρευεσαι. Παρε μια σειρουλα επωνυμη να κανεις τη δουλεια σου.
Άβαταρ μέλους
By pro
#547918 Ακριβως. Δεν χρειαζεται να εχεις δραπανο 300 ευρω και τρυπανι 20 για να βαλεις ενα 6αρι ουπατ σε τοιχο. Aν θελουμε να βαλουμε τεντα σε πετρινο τοιχο να το συζητησουμε, αλλιως δεν εχει και πολυ νοημα. Και σχετικά με κάτι άλλο που αναφέρθηκε πιο πάνω (τα εργαλεία κάνουν το μάστορα κλπ), στο 98% των εργασιών που κάνει ένας ερασιτέχνης, η ποιότητα των εργαλείων παίζει μικρό ρόλο στο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#547921 @ saxon

Θα πάς σε κατάστημα (όχι στο πρώτο που θα βρείς στη γειτονιά, ψάξτο λίγο, οι τιμές παίζουν και 30%) που φτιάχνει κατασκευές πλεξιγκλάς και θα του ζητήσεις να σου ετοιμάσει τα κομμάτια στις διαστάσεις που θές.
Θα αγοράσεις και ΜΑΓΝ. ΦΥΛΛΟ ΑΥ/ΤΟ 62cm X 1m Χ 0.4mm πάχος και θα κόψεις ανάλογα κομμάτια του ρολλού, για να τα κολλήσεις.

Και για να προλάβω τις προτάσεις αυτών που συμβουλεύουν για κάτι, χωρίς ...να το έχουν κάνει : :rtfm:
Μη διανοηθείς να αγοράσεις μόνος σου κομμάτια plexiglass-pvc και ότι άλλο, για να κάνεις χωρίς μηχανήματα-υλικά την κατασκευή ανθεκτικής γωνίας.
Είναι αδύνατον χωρίς να χρησιμοποιήσεις "υποστηρικτικές γωνίες", αφού αντιλαμβάνομαι απ΄την περιγραφή σου ότι θα υφίστανται "πίεση", δέχονται κάποιο βάρος κλπ.
Kαι επειδή πάντα έβαζα και φωτό, όχι για να δείξω τη δική μου εξυπνάδα αλλά για να ξεβρακώνω το ... "σύστημα" :iconcool: , ιδού ετοιματζίδικη plexiglass γωνία 8εκ μήκους και 2Χ2εκ πλευρές γωνίας, περισσευάμενη απο κατασκευή 3ετιας, μάλιστα έχει ακόμα την προστατευτική ζελατίνα, για αυτό και φαίνεται μπλέ, που -αν έκοβες κομμάτια για να συνθέσεις τη γωνία- μπορούσες να κολλήσεις εσωτερικά για να "κρατήσει".

Εικόνα

Αν βολεύει βέβαια και δε σου χαλάει το σκοπό χρήσης, την "εμφάνιση" κλπ, κλπ.
Πίστεψέ με, δεν αξίζει τον κόπο, ειδικά αν θές 30-40 κομμάτια και πρέπει να κάνεις "κοπτοραπτική".

Σας ασπάζομαι!!! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By markvag
#547931
pro έγραψε: Και σχετικά με κάτι άλλο που αναφέρθηκε πιο πάνω (τα εργαλεία κάνουν το μάστορα κλπ), στο 98% των εργασιών που κάνει ένας ερασιτέχνης, η ποιότητα των εργαλείων παίζει μικρό ρόλο στο αποτέλεσμα.


Συμφωνώ, απλά θα το έθετα λίγο διαφορετικά, στο 98% των εργασιών που θα κάνει ένας ερασιτέχνης, η ποιότητα μίας φθηνής σειράς θα είναι επαρκής. Ίσως όχι τα πιο φθηνά που κυκλοφοούν στην αγορά (έχω κάτι τέτοια πχ στην ντουλάπα στο μπαλκόνι και έχουν σκουριάσει επιφανειακά, αντίστοιχα ένα κλικ πιο πάνω σε τιμή που αποθηκεύονται δίπλα τους σε έχουν καταλάβει χριστό), αλλά ένα κλικ πιο πάνω από τα τελείως φθηνά κινέζικα.

Χθες πχ που χρειάστηκε να κάνω κάτι μικρο-επεμβάσεις στο ποδηλατάκι του μικρού, πάλι εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα / τιμή των εργαλειών που πήρα από το lidl σε μία προσφορά. Ένα σετ καρυδάκια / μυτάκια / καστάνιες σε προσφορά. Για τα λεφτά τους (20 ευρώ, ένα αντίστοιχο σετ έκανε 25-30 σε praktiker - leroy) είναι εξαιρετικά για την ελάχιστη χρήση που τους κάνω...
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#547975
dimitrisB έγραψε:@ saxon


Και για να προλάβω τις προτάσεις αυτών που συμβουλεύουν για κάτι, χωρίς ...να το έχουν κάνει : :rtfm:
Μη διανοηθείς να αγοράσεις μόνος σου κομμάτια plexiglass-pvc και ότι άλλο, για να κάνεις χωρίς μηχανήματα-υλικά την κατασκευή ανθεκτικής γωνίας.
Είναι αδύνατον χωρίς να χρησιμοποιήσεις "υποστηρικτικές γωνίες", αφού αντιλαμβάνομαι απ΄την περιγραφή σου ότι θα υφίστανται "πίεση", δέχονται κάποιο βάρος κλπ.
Kαι επειδή πάντα έβαζα και φωτό, όχι για να δείξω τη δική μου εξυπνάδα αλλά για να ξεβρακώνω το ... "σύστημα" :iconcool: , ιδού ετοιματζίδικη plexiglass γωνία 8εκ μήκους και 2Χ2εκ πλευρές γωνίας, περισσευάμενη απο κατασκευή 3ετιας, μάλιστα έχει ακόμα την προστατευτική ζελατίνα, για αυτό και φαίνεται μπλέ, που -αν έκοβες κομμάτια για να συνθέσεις τη γωνία- μπορούσες να κολλήσεις εσωτερικά για να "κρατήσει".


Σας ασπάζομαι!!! :s_bye


αν αναφερεσαι στην δικη μου προταση, εχω κανει παρομοια κατασκευη. και για να μαθαίνεις αλλο το plexiglass και αλλο το pvc :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548076
dimitrisB έγραψε:
Σας ασπάζομαι!!! :s_bye


Ευχαριστώ Δημήτρη

Θα χρειαστώ περίπου 400-500 τεμάχια και αργότερα πιθανόν περισσότερα. Συνεπώς δε γίνεται να το φτιάξω μόνος.

Μαγνήτη μπορώ να βρω έτοιμο σε λωρίδες.

Το υλικό αυτό το έχω δει σε άλλο κατάστημα, δεν είναι πλέξιγκλας αλλά λεπτό εύκαμπτο πλαστικό με πάχος περίπου 1mm , όχι τόσο εύκαμπτο που να υποχωρεί όμως...

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιον που να μπορεί να φτιάξει τις γωνίες...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548078
saxon_747 έγραψε:
Θα σπάσουμε τον τοίχο από την άλλη πλευρά και θα δούμε...


Το σπάσαμε. Είχε φύγει σχεδόν ολόκληρος ο σωλήνας από το καζανάκι προς την λεκάνη. Το 1/3 του νερού έπεφτε έξω...ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#548086 O τοίχος είναι αλλά απο την άλλη πλευρά. Η σωλήνα είναι στερεωμένη με τσέρκι;Δηλαδή είναι έτσι απο την αρχή;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#548087 Εγω βλεπω και 2 ουπα.
Ειναι της γυψοσανιδας στον τοιχο ή κρατανε και καμια λεκανη;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548108 Αφού δεν μπορούσαμε να ξεκολήσουμε τη λεκάνη, ανοίξαμε μια τρύπα από πίσω της. Η λεκάνη επιβίωσε, ακλόνητη.

Τα ουπα είναι της γυψοσανίδας ( βρίσκεται στο μπάνιο, φιλοξενεί το καζανάκι) και το τσερκι υπάρχει εκ κατασκευής. Μάλλον κάποιος θεώρησε καλή λύση να στηρίξει το σωλήνα στη γυψοσανίδα (ή το αντίθετο)