Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#451069 Ψάχνω μάστορα για μερεμέτι στην αυλή.Πιο συγκεκριμένα υπάρχει ένα τοιχάκι που κάνει γωνία και προεξέχει στην είσοδο του γκαράζ.Εκεί υπήρχε φοίνικας τον οποίο βγάλαμε εδώ και χρόνια αλλά τώρα η γωνία εμποδίζει αρκετά το μεγαλύτερο αυτοκίνητο γιατί είναι κοντά και οι θέσεις και ο τοίχος.Επίσης από πίσω από το τοιχάκι,το βάθος μέχρι την επιφάνεια του χώματος είναι περίπου 1 μέτρο (επί 50 ? )περίπου που πρέπει να γεμίσει με τσιμέντο.
Έχουμε κάποιον;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#452143 Απο βδομαδα το LIDL θα εχει πολλα υλικα και εργαλεια για μαστορεματα... μπητε και δειτε στη σελιδα του....
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#452196
224v έγραψε:Απο βδομαδα το LIDL θα εχει πολλα υλικα και εργαλεια για μαστορεματα... μπητε και δειτε στη σελιδα του....


Έχω ήδη βάλει στο μάτι το δραπανοκατσάβιδο https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... cleId=5427 :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#452198 ορμα,20βολτο με 2 αμπερ μπαταρια είναι τζαμπαουα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#452727 To πήρα πριν λίγο καιρό. Αξίζει πολύ για τα $ του. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#452836 Ντεμπούτο για τα ξυλουργικά μου
Εικόνα

Ταίριαξαν πολυ καλά, τα έβγαλα για βάψιμο τώρα... τελικά λάδι έβαλα και όχι λούστρο που υπολόγιζα αρχικά...
ο πάγκος και το ηλεκτρικό τρίβειο φοβερά, νιώθεις οτι μπορείς νακανεις τα πάντα πλέον (που δεν μπορείς αλλά λέμε....)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#452904 Ο Σπάικ είναι ο εργοδηγός;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#453604 Καλημερα ρε μαστορια.
Ρε σεις, τρεχει ο νιπτηρας μου στο μπανιο μαλλον απ τη βαλβιδα που παει το νερο (πανω πανω).
Πως διαολο βγαινει η κολωνα να το κοιταξω.
Την εστριψα απο δω κι απο κει και δε μπορω να τη βγαλω. Εχει κολπο? για να μην σπασω τπτ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#453622 Βάλε μια φωτογραφία του συστήματος.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#453638 O κλασικος νιπτηρας με κολωνα ειναι μωρε.
Την εβγαλα, ΟΚ, λιγο κουνημα απαλα περα δωθε και ταυτοχρονα τραβηγμα προς τα εξω και εσπρωχνα απαλα το νιπτηρα προς τα πανω με τον ωμο! :lol:

Απο εδω χανει:
Εικόνα

Δεν εχω εργαλεια τωρα γμτ, θα θανειστω στο απογευμα απο ενα γειτονα και θα το φτιαξω.
Κανα λαστιχακι θα θελει μαλλον ε?
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#453706 Πρώτα λασκάρεις το επάνω παξιμάδι και μετά το κάτω που στηρίζουν την μεταλλική σωλήνα σχήματος U ( αυτή κάνει το σιφώνει για να μην μυρίζει η αποχεύτευση ) μετά ξεβιδώνεις την βίδα από επάνω από τον νεροχύτηπου είναι στο κέντρο και που συγκρατεί το κομμάτι που στάζει, εκεί υπάρχει ένα χοντρό λάστιχο το οποίο χρειάζεται αντικατάσταση, μήπως η βίδα που είναι στο κέντρο του νεροχύτη είναι λάσκα ? Για δοκίμασε πρώτα να την σφίξεις μήπως και γλυτώσεις όλη την ταλαιπωρία.

Καλό θα είναι να αγοράσεις πρώτα το λάστιχο από ένα μαγαζί υδραυλικών πχ Γιαννόπουλος / Αγγελόπουλος, 0.5 - 1.0 € κοστίζει, αν τους πείς το σημείο θα σου δώσουν νομίζω ότι αυτά όλα έχουν την ίδια διάσταση.

To λάστιχο είναι αυτό το μάυρο στην αριστερή φωτό

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#453846 Thanks για την απάντηση (και dimitrisB).
Από πανω δεν έχει βίδα αυτός ο νιπτήρας πάντως. Το ξεβιδωσα, το καθαρισα, και όλα καλά τώρα.
Μου σπασε τα νεύρα βέβαια, γιατι μετα έχανε απ τον τοίχο και έβγαζα και ξαναβαζα σιλικόνες αλλά όλα οκ τώρα.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#456608 Τιμές για δραπανοκατσάβιδα από leroy που πέρασα μια βόλτα:

*einhell 18V: 50eu
*Black n Decker 10.8V: 70eu
*Makita 18V: 170eu

Μια χαρά το parkside! :s_yes