Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#539888 Υποδοχές για τον καθρέφτη θα ψάξω και θα βάλω. Το θέμα είναι αν τα ουπάτ για την γυψοσανίδα μπορούν να πιάσουν όπου να είναι ή πρέπει να πιάσουν σε κάποιο σημείο του μεταλλικού σκελετού. Στο σημείο που θέλω να τον τοποθετήσω, δεν το βλέπω να περνάει το μεταλλικό πλαίσιο από πίσω και φοβάμαι μη βάλω τα ουπάτ και φύγει ο καθρέφτης με τα ουπάτ μαζί! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#539889
axel12p έγραψε:Υποδοχές για τον καθρέφτη θα ψάξω και θα βάλω. Το θέμα είναι αν τα ουπάτ για την γυψοσανίδα μπορούν να πιάσουν όπου να είναι ή πρέπει να πιάσουν σε κάποιο σημείο του μεταλλικού σκελετού. Στο σημείο που θέλω να τον τοποθετήσω, δεν το βλέπω να περνάει το μεταλλικό πλαίσιο από πίσω και φοβάμαι μη βάλω τα ουπάτ και φύγει ο καθρέφτης με τα ουπάτ μαζί! :lipsealed:

ΔΕΝ πρεπει να πιασουν στον μεταλλικο σκελετο!
Ειναι σχεδιασμενα να διπλωνουν πισω απο την γυψοασανιδα για να μην βγαινουν. Εχουν μαλιστα και οριο βαρους που δεχονται, αλλα δεν το ξερω.

Οσο για τις υποδοχες για τον καθρεπτη, απο ο,τι ειδα ειναι συνθετικο το υλικο του. Προσοχη στο τι θα χρησιμοποιησεις ( παχος, μηκος βιδων ) για να μην βγουν μπροστα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#539891 Αν μπουν σωστά δεν έχεις φόβο. Εγώ έχω κρεμάσει ράγα ρούχων με τέτοια (στη μια μεριά, στην άλλη είναι τοίχος) και κρατάει μια χαρά, 2 χρόνια τώρα, και μάλιστα έχουμε κρεμάσει παλτά εκεί, όχι τίποτα ελαφρά πουκαμισάκια και μπλουζάκια ( :lol: )
Άβαταρ μέλους
By pro
#539895 Κανενα προβλημα δεν θα εχεις, τα ουπατ γυψοσανιδας αντεχουν πολυ μεγαλυτερα βαρη. Ο καθρεφτης ότι διάσταση και να εχει πανω απο 20 κιλα δε θα ειναι φανταζομαι.

edit

Δες εδω

http://gypsokataskeves.gr/%CE%B3%CF%85%CF%88%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-gr-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7/
Τελευταία επεξεργασία από pro και 05 Οκτ 2018, 10:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#539897 Μεταλλικο σκελετο χρειαζεται να πετυχεις για να κρεμασεις καμια 60αρα τηλεοραση, για καθρεφτη αρκουν τα ουπα που ειπαν οι προηγουμενοι.

Εγω παντως πηρα βαση εδαφους για την τιβι, αφου πετυχα αυτο καπου:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pro
#539900
Chris έγραψε:Μεταλλικο σκελετο χρειαζεται να πετυχεις για να κρεμασεις καμια 60αρα τηλεοραση, για καθρεφτη αρκουν τα ουπα που ειπαν οι προηγουμενοι.

Εγω παντως πηρα βαση εδαφους για την τιβι, αφου πετυχα αυτο καπου:

Εικόνα


Αυτό αφενός δεν μου μοιαζει για γυψοσανιδα και αφετερου πρεπει να την πατησε γιατι ειχε την τιβι σε αποσταση απο τη βαση (μεσω βραχιονα).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#539901 :s_dunno Δεν το εψαξα περαιτερω ομολογουμενως. Σκεφτηκα better safe than sorry, σκεφτηκα πως αντε να βρισκω το μεταλλο, κι αμα το μεταλλο δεν ειναι εκει που θελω να την κρεμασω, κλπ κλπ, και εβαλα εδαφους
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#539952
pro έγραψε:
Chris έγραψε:Μεταλλικο σκελετο χρειαζεται να πετυχεις για να κρεμασεις καμια 60αρα τηλεοραση, για καθρεφτη αρκουν τα ουπα που ειπαν οι προηγουμενοι.

Εγω παντως πηρα βαση εδαφους για την τιβι, αφου πετυχα αυτο καπου:

https://i.redd.it/umfh3wa2f28z.jpg


Αυτό αφενός δεν μου μοιαζει για γυψοσανιδα και αφετερου πρεπει να την πατησε γιατι ειχε την τιβι σε αποσταση απο τη βαση (μεσω βραχιονα).


Αυτό είναι MDF , το οποίο αποδυναμώθηκε με το τρύπημα και δεν κατάφερε να κρατήσει το βάρος της TV. Όπου για TV σε γυψοσανίδα οπωσδήποτε θα επιδιώκαμε την στήριξη στον σκελετό από πίσω.
Άβαταρ μέλους
By pro
#539956
stavrosg έγραψε:
pro έγραψε:
Chris έγραψε:Μεταλλικο σκελετο χρειαζεται να πετυχεις για να κρεμασεις καμια 60αρα τηλεοραση, για καθρεφτη αρκουν τα ουπα που ειπαν οι προηγουμενοι.

Εγω παντως πηρα βαση εδαφους για την τιβι, αφου πετυχα αυτο καπου:

https://i.redd.it/umfh3wa2f28z.jpg


Αυτό αφενός δεν μου μοιαζει για γυψοσανιδα και αφετερου πρεπει να την πατησε γιατι ειχε την τιβι σε αποσταση απο τη βαση (μεσω βραχιονα).


Αυτό είναι MDF , το οποίο αποδυναμώθηκε με το τρύπημα και δεν κατάφερε να κρατήσει το βάρος της TV. Όπου για TV σε γυψοσανίδα οπωσδήποτε θα επιδιώκαμε την στήριξη στον σκελετό από πίσω.


ΟΧΙ
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#539962 Είναι Hardboard 5mm και ξηλώθηκε ένα από τα φύλλα του, πιο μέσα έχουν βάλει κάθετα ξύλικα δοκάρια μάλλον 50Χ50mm και στα κενά μόνωση από κετσέ, μετά ψάχνουνε να δούνε γιατί τα κάει φύλλο και φτερό ο δυνατός αέρας ή αν πέσει κανείς επάνω τους.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#539967 Επισης, να πω και κατι που θυμηθηκα πανω στο θεμα με τη σκουπα κατω απο το τρυπανι. Βγαζοντας τελειως τις "μυτες" τις σκουπας και πλησιαζοντας το μεταλλικο σωληνα στο τρυπανι, ενδεχεται να πεταξει σπιθα! Αφηστε το λεπτο πλαστικο ακρφυσιο πανω στη σκουπα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#546346 Μετακομιζα μια εβδομαδα τωρα και το ηλεκτρικο Black & Decker καλωδιου που κληρονομισα (μοντελο του '93) το ειχα βαρεθει. Κρουστικο που τα εφαγε τα ψωμια του, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ θορυβωδες, τραβα μπαλαντεζα εδω, κλασσικο τσοκ με κλειδακι.... αειιιιιιι σιιιχτιρρρρρ...

Παρηγγειλα αυτο:

DEWALT - DCD716D2 στα 130€
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php ... 66#texnika

Κρουστικο, βαλιτσακι μεταφορας, 2 μπαταριες και επεκταση εγγυησης.

Εικόνα

Εικόνα

Με μια μπαταρια so far ... βιδωσε καμια 100αρια ξυλοβιδες σε MDF (2,5x20) ανοιξε καμια 20αρια τρυπες σε τοιχοποιια με κρουστικο και καλο τρυπανακι (6mm CYL-9 Bosch) δεν ξερω ποσο απομενει γιατι δεν εχει ενδειξη, αλλα με τη δευτερη στο τσεπακι δε με απασχολει ιδιαιτερα.
Η μπαταρια που χρησιμοποιησα, πριν το αποηκευσω, φορτισε στο 1Α μεσα σε 20 λεπτα περιπου.
Με χωρητικοτητα 2Αh, λογικα καταναλωσα σχεδον τη μιση.

Η :inlove: εγκρινει και δεν κοιταξε την αγορα με μισο ματι.
Σειρα εχει το γκαραζ μολις τελειωσει το σπιτι και εκει θα παιξει τρυπημα 4mm σε μεταλλο καθως και μερικες αυτοδιατρητες.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#546379 Με γειές!

Η κρούση πως πάει; Νομίζω γενικά τα 10,8V είναι λίγο αδύναμα για γενικής χρήσης. Εγώ έχω το 20V του lidl (ανευ κρούσης όμως) και κράτησα και το αρχαίο Black & Decker για τις τρύπες στον τοίχο.