Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#481213 Δεν ειναι τα ραφια! (Αυτα ειναι τζαμενια και δεν εχουν παθει τιποτα)
Ειναι καποια πλαστικα, διαφανη, συρομενα συρταρια που εχουν σπασει σε ψυξη και καταψυξη ! :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#481385
Y.V έγραψε:Εχουν σπασει καποια πλαστικα συρταρια του ψυγειου!
Ενδεικτικα, η siemens μου ζηταει μονο για το κατω μεγαλο του καταψυκτη 81,84 ευρω! :lipsealed: :dizzy: :s_omg :(
Οσα ηθελα να αλλαξω κοστιζουν συνολικα πανω απο 300. :lol:
Γνωριζει κανεις καποια ισχυρη κολλα για πλαστικα που να αντεχει σε χαμηλες θερμοκρασιες;


Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ψυγείο στο παλιό σπίτι, έβαλα superglue, νομίζω της bison που είχα βρει στο leroy (την είχα γενικά στο σπίτι να υπάρχει).

Κόλλησε τόσο γερά που στο σημείο της κόλλησης δεν σπάει με τίποτα! :lol: Μπορεί να διαλυθεί όλο το ψυγείο, αλλά η κόλληση θα παραμείνει! Φυσικά, για 4-5 χρόνια, μέχρι που αλλάξαμε σπίτι και ψυγείο, δεν είχε νιώσει τίποτα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#481446 Ειναι αυτές οι κόλες κατάλληλες για χώρο που διατηρούνται τρόφιμα ;
Υπάρχει κάποια προδιαγραφή νομίζω ... αλλα δεν είμαι πολύ σχετικός
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481455 με εχει φαει ο μικρος να του βαλω μια μπαρα να κανει μονοζυγο
Πηρα ενα αλλα εχω καποιες δυσκολιες στην τοποθετηση

θελω να το στερεωσω αυξανοντας το μηκος του
Ξεβιδωνει και εκτινεται και απο τις δυο μεριες και στις ακρες εχει καποιο gel
εχει και βασεις που τις βιδωνεις και τσιμεντωνει αλλα θελω να τις αποφυγω αν γινεται

Το ανοιξα οσο μπορω αλλα αμα κρεμαστεις σιγα σιγα πεφτει
υπαρχει καμια ιδεα πως να το στερεωσω χωρις να κανω μονιμη ζημια στις κασες ;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#481460 Οχι
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#481473
KiloMeater έγραψε:με εχει φαει ο μικρος να του βαλω μια μπαρα να κανει μονοζυγο
Πηρα ενα αλλα εχω καποιες δυσκολιες στην τοποθετηση

θελω να το στερεωσω αυξανοντας το μηκος του
Ξεβιδωνει και εκτινεται και απο τις δυο μεριες και στις ακρες εχει καποιο gel
εχει και βασεις που τις βιδωνεις και τσιμεντωνει αλλα θελω να τις αποφυγω αν γινεται

Το ανοιξα οσο μπορω αλλα αμα κρεμαστεις σιγα σιγα πεφτει
υπαρχει καμια ιδεα πως να το στερεωσω χωρις να κανω μονιμη ζημια στις κασες ;
Εικόνα


Ωραιο το μονοζυγο, αλλα for God's sake κανε κατι αλλο απο αυτη τη μπαρα
Το γιουτιουμπ ειναι γεματο fail απο τυπους που πεφτουν απο τετοια.
0 kovathe ειχε συζητησει μια γαματη ακλονητη κατασκευη πριν αρκετο καιρο, πιο συνθετη βεβαια μπορει να εχει και τωρα καμμια προταση
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#481475 Έχω τέτοιο, βίδωσα τις βάσεις στην κάσα, και τι έγινε; Ποτέ δεν το έβγαλα, και αν το βγάλω η τρύπα κλείνει με στόκο.
Είναι ακλόνητο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481478
ArrowsFA1 έγραψε:Έχω τέτοιο, βίδωσα τις βάσεις στην κάσα, και τι έγινε; Ποτέ δεν το έβγαλα, και αν το βγάλω η τρύπα κλείνει με στόκο.
Είναι ακλόνητο.


εκει προσανατολίζομαι .. εχει τις βασεις του εξαλου αν αποφασισω να το βιδωσω
το θεμα ειναι ποσο ψηλα να το βαλω ωστε να μην πολυενοχλει αλλα να μην ειναι και αχρηστο
ποια να ειναι η ελαχιστη αποσταση απο το πανω μερο της κασας ;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#481484
21 quadra έγραψε:Η epoxy metal της Bison αντέχει μέχρι - 60c

http://to-ergaleio.gr/index.php/proiont ... ollesbison


Αποφασισα και για λογους αισθητικης να χρησιμοποιησω την epoxy 5min (δηλωνεται ως μεχρι -20) που ειναι διαφανης και δεν θα πολυφαινεται, για τα συρταρια της συντηρησης και την epoxy metal για αυτα της καταψυξης που ειναι μεν γκρι αλλα δηλωνεται οτι αντεχει μεχρι -60 για να μην ειμαι ακριβως στο δηλωθεν οριο!

Οψομεθα... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By markvag
#481486
vagmag έγραψε:Ειναι αυτές οι κόλες κατάλληλες για χώρο που διατηρούνται τρόφιμα ;


:oops: Δεν είχε κάποια προδιαγραφή... Έβγαλα το πλαστικό που είχε σπάσει, το κόλλησα, το άφησα να στεγνώσει και το ξανάβαλα στη θέση του. Δεν μύριζε τίποτα πάντως... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#481495
KiloMeater έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Έχω τέτοιο, βίδωσα τις βάσεις στην κάσα, και τι έγινε; Ποτέ δεν το έβγαλα, και αν το βγάλω η τρύπα κλείνει με στόκο.
Είναι ακλόνητο.


εκει προσανατολίζομαι .. εχει τις βασεις του εξαλου αν αποφασισω να το βιδωσω
το θεμα ειναι ποσο ψηλα να το βαλω ωστε να μην πολυενοχλει αλλα να μην ειναι και αχρηστο
ποια να ειναι η ελαχιστη αποσταση απο το πανω μερο της κασας ;

Νομίζω γύρω στα 10 cm είναι μια χαρά αλλά θα πρέπει να δοκιμάσεις. Εξαρτάται και πόσο ψηλή είναι η κάσα, πρέπει να έχεις και αντίστοιχο περιθώριο στο πάτωμα...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#481504 Η κάσα θα χαλάσει ούτως ή άλλως. Και βίδες να μη βάλεις. Από την πίεση και με τον καιρό, θα χαλάσει ακόμα και με τα λάστιχα.
Παίζει με τις βίδες να γίνεται μικρότερη ζημιά και πιο εύκολα επιδιορθώσιμη
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#481532 Ακριβως ετσι!
Αν δεν βαλεις βιδες το ξυλο υποχωρει και το οργανο θελει τακτικο επανασφιξιμο.
Η κασα σε βαθος χρονου κανει δυο εμφανεστατες ασχημες λακουβες μεγαλης διαμετρου.
Με τις βιδες ειναι και πιο σταθερο και οι τρυπουλες που αφηνουν ειναι ευκολα επισκευασιμες!