Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#505080 δε ξερω ρε φιλε και δε ξερω πως να το βρω.
Googlαριζα φωτο κορδόνια θερμανσης και το ειδα... Sorry...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#505106
mjacob έγραψε:3mm (αν καταλαβαίνω καλά αυτό αναφέρεται στο πάχος) ίσως είναι πολύ λεπτό :hmmm: [edit καλό πρέπει να είναι τελικά]
Τώρα που το ξαναβλέπω, ίσως και κανά κορδόνι κατάλληλα τοποθετημένο να κάνει δουλειά :hmmm:

αυτός ο τιμοκατάλογος από που / τι είναι ;


Μιτζακωβε, συνδεω αυτο που ζητας με τα διαφορα ποστ σου για φαγητα. Αν δεν κανω λαθος και οντως το θες για καμμια ψηστιερα μπαρμπεκιερα κλπ, ειμαστε σιγουροι οτι κανει για αυτη την χρηση?
Μην απελευθερωσει οτι καρκινογονο υπαρχει στο φαγητο σου, κριμα ειναι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#505107 Αν πατήσεις το link, θα δεις οτι γι αυτο το σκοπό ακριβως πωλούνται.

Δεν αναπτύσσει και καμια απίθανη θερμοκρασία παντως. 100-120 βαθμούς παίζεις.

Λένε να το βάζεις 4-5 μέρες πριν ψήσεις, φαντάζομαι να εχει στεγνώσει οτι κόλλα υπαρχει.

(Επίσης δεν θα ειναι μεσα στο χώρο ψησίματος)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#505225 Πατέντα βάση ομπρέλας κήπου.
Οι έτοιμες που είδα δε μου γέμιζαν το μάτι.
Πήρα μια ασηκωτη τσιμεντοπλακα, και προσαρμοσα τη βασή πάνω.
Έβαλα και κάτι ξύλα από κάτω και για να μην τρίβεται το τσιμέντο στα πλακάκια, αλλά με τα ποδαράκια τη σφήνωσα κάτω από τη ζαρντινιέρα που είμαι γεμάτη χώμα και δεν κουνιέται με τη καμία

Α) κρουστικο τρυπάνι.. Το έχει το μπετόν για πλάκα
Β) βιομηχανικά ακουστικά προστασίας... Απίστευτη άνεση και ηχομόνωση, αποφεύγεις αυτό τον φρικτό ήχοΕικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#505227
mjacob έγραψε:3mm (αν καταλαβαίνω καλά αυτό αναφέρεται στο πάχος) ίσως είναι πολύ λεπτό :hmmm: [edit καλό πρέπει να είναι τελικά]
Τώρα που το ξαναβλέπω, ίσως και κανά κορδόνι κατάλληλα τοποθετημένο να κάνει δουλειά :hmmm:

αυτός ο τιμοκατάλογος από που / τι είναι ;


https://streetandcircuit.gr/dei-titaniu ... 4715_19271
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#505280
mjacob έγραψε:Αν πατήσεις το link, θα δεις οτι γι αυτο το σκοπό ακριβως πωλούνται.

Δεν αναπτύσσει και καμια απίθανη θερμοκρασία παντως. 100-120 βαθμούς παίζεις.

Λένε να το βάζεις 4-5 μέρες πριν ψήσεις, φαντάζομαι να εχει στεγνώσει οτι κόλλα υπαρχει.

(Επίσης δεν θα ειναι μεσα στο χώρο ψησίματος)


Οποτε εισαι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#505315
KiloMeater έγραψε:Πατέντα βάση ομπρέλας κήπου.
Οι έτοιμες που είδα δε μου γέμιζαν το μάτι.
Πήρα μια ασηκωτη τσιμεντοπλακα, και προσαρμοσα τη βασή πάνω.
Έβαλα και κάτι ξύλα από κάτω και για να μην τρίβεται το τσιμέντο στα πλακάκια, αλλά με τα ποδαράκια τη σφήνωσα κάτω από τη ζαρντινιέρα που είμαι γεμάτη χώμα και δεν κουνιέται με τη καμία

Α) κρουστικο τρυπάνι.. Το έχει το μπετόν για πλάκα
Β) βιομηχανικά ακουστικά προστασίας... Απίστευτη άνεση και ηχομόνωση, αποφεύγεις αυτό τον φρικτό ήχοΕικόνα
Εικόνα


Ωραιος ο χωρος αλλα σαν ψευτικος δειχνει!
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#505318
KiloMeater έγραψε:Πατέντα βάση ομπρέλας κήπου.
Οι έτοιμες που είδα δε μου γέμιζαν το μάτι.
Εικόνα


Σχωρα με αλλά δεν είναι καθόλου ωραίο τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά.
Παγίδα να σκονταφτει κόσμος είναι τα ξύλα που προεξεχουν και το χαμηλό ύψος της τσιμεντοπλακας.
Δεκτή όμως η ικανοποίηση του DIY ή ίσως για κάτι πρόχειρο ή προσωρινό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#505330 Αρχικά είχα σκεφτεί τα ποδαράκια να εξέχουν για να στηρίζετε μόνο του. Τώρα που το έβαλα έτσι μπορώ να κόψω τα εμπρός.
Δεν είναι στην μέση πουθενά να ενοχλεί.
Αισθητικά δεν το βρίσκω κακό, όλες οι βάσεις για στήριξη είναι από αντίστοιχα υλικά
Άβαταρ μέλους
By thednick
#505378 Γιατί δεν βίδωσες απευθείας το ξύλο στην πλάκα? Νομίζω και αισθητικά θα ήταν καλύτερο (δεν θα χρειαζόσουν καμία γωνία) και θα ήταν καλύτερα στερεωμένο. Απλά να το φρεζάρεις για να μην προεξέχει η βίδα και γρατζουνίσει τα πλακάκια.

Μπορείς και να βάλεις λίγο πιο μέσα το ξύλο για να μην φαίνεται καθούλου ή/και να το βάψεις με κάποιο βερνίκι ξύλου για επιπλέον προστασία.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#505467 εγώ μια χαρά τη βρίσκω τη λύση του, αλλά όντως θέλει ένα βερνικάκι το ξύλο για να μη σαπίσει σε 2-3 χρόνια.