Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#501146 Το καλυτερο αν θες να εισαι απολυτα σιγουρος για την φλαντζα βαζεις σιλικονη και απο τις 2 πλευρες , εμεις βαζουμε ακομα και σε αντλιες στις φλαντζες. Μην σου πω φλαντοκολλα γιατι και ακριβη ειναι και υπερβολη.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#501395 Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Otso, όταν λες σιλικόνη, εννοείς την κοινή σιλικόνη; Κάτι τέτοιο;
https://www.allwater.gr/product/kolles- ... -universal
Επίσης φλαντζόκολλα, αυτή:
http://www.ctd.gr/product/2684/proionta ... ia-85-gr-/
ή μάλλον ακόμα καλύτερα (λόγω θερμοκρασιών φαντάζομαι) αυτή:
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=9452
Επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ο ίδιος με φλαντζοδουλειές, η εφαρμογή φλαντζόκολλας στην περίπτωσή μου, ενδείκνυται για ενδεχόμενο εκ νέου λύσιμο της φλάντζας-αντίστασης του θερμοσίφωνου ή θα χρειαστεί σε τέτοια περίπτωση να τρίβω πχ την επιφάνεια επαφής της φλάντζας για να καθαρίσουν τα όποια κατάλοιπα;
Γενικά ενδείκνυται η χρήση φλαντζόκολλας για φλάντζες θερμοσιφώνων ή μήπως είναι κομματάκι υπερβολή;
Άβαταρ μέλους
By otso
#501407 Ειναι υπερβολη οταν χρησιμοποιεις καινουργια φλαντζα . εμεις εκει που χρησιμοποιουμε σιλικονη βαζουμε σε φλαντζες που δεν μπορουμε να βρουμε η κανουν πανακριβα , φαντασου 30 χρονων πως ειναι , τους βαζουμε απλη σιλικονη και δεν κανουν τακ σε πιεσεις 10 με 12 μπαρ . τωρα να βαλεις ειδικη φλαντζοκολα για θερμοκρασιες εκει κι αν ειναι υπερβολη , αν επιανε τετοιες θα ειχε λοιωσει και η φλαντζα .
Εγω στο προτεινα για να εισαι τελειως σιγουρος οτι δεν θα υπαρχει διαρροη οτι και να κανεις (αν και με καινουργια φλαντζα και σφιξεις σταυρωτα και με ιδια περιπου δυναμη ειπαμε δεν θα εχεις προβλημα) εγω δεν το εχω κανει.
ΧΑλαρωσε φτιαξε το και απολαυσε το .
Άβαταρ μέλους
By melos86
#501411
otso έγραψε:Ειναι υπερβολη οταν χρησιμοποιεις καινουργια φλαντζα . εμεις εκει που χρησιμοποιουμε σιλικονη βαζουμε σε φλαντζες που δεν μπορουμε να βρουμε η κανουν πανακριβα , φαντασου 30 χρονων πως ειναι , τους βαζουμε απλη σιλικονη και δεν κανουν τακ σε πιεσεις 10 με 12 μπαρ . τωρα να βαλεις ειδικη φλαντζοκολα για θερμοκρασιες εκει κι αν ειναι υπερβολη , αν επιανε τετοιες θα ειχε λοιωσει και η φλαντζα .
Εγω στο προτεινα για να εισαι τελειως σιγουρος οτι δεν θα υπαρχει διαρροη οτι και να κανεις (αν και με καινουργια φλαντζα και σφιξεις σταυρωτα και με ιδια περιπου δυναμη ειπαμε δεν θα εχεις προβλημα) εγω δεν το εχω κανει.
ΧΑλαρωσε φτιαξε το και απολαυσε το .

Βασικο πραγμα σε καθε ερασιτεχνικη επισκευη... :thumbsup: :s_yes
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#501418 H σιλικόνη ( Όχι Caulk ) έχει θερμοκρασιακό όριο 250c, επίσης πολυμερίζεται με την υγρασία και όχι με την θερμοκρασία, υπάρχουν διαφορετικές σιλικόνες για συγκεκριμένες εργασίες, πχ για μπάνια και περιβάλλοντα υγρασίας είναι η αντιμουχλική ( sanitary ) , για τζάμια είναι σιλικόνη για υάλωση ( Glasing ), για οικοδομικά είναι η κοινή σιλικόνη, υπάρχει επίσης για θερμοκρασίες μέχρι 1200c της Den Braven από όλα έχει ο μπαξές
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#501467 Μαστόρια για κλασικό κλείσιμο τρυπών από ούπα ώστε να γίνει προετοιμασία τοίχου για βάψιμο, φαντάζομαι δε χρειάζεται κάτι πιο ειδικό από αυτό?

Επίσης για το βάψιμο τι ρολλό να προτιμήσω? Κοντή τρίχα, γούνα, βελούρ? Καμιά πρόταση για καλό αλλά vmf χρώμα?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#501531 Ο στόκος σκέτος μπορεί να κάνει "κοιλιά" ή να ραγίσει.
Μπορείς να δοκιμάσεις να γεμίσεις την τρύπα με αφρό πολυουρεθάνης και μόνο επιφανειακά να στοκάρεις για να το φέρεις "πρόσωπο" με τον υπόλοιπο τοίχο.
Άλλη λύση να γεμίσεις την τρύπα με ακρυλική μαστίχη. Κόστος 2-3 € το σωληνάριο, από πάνω βάψιμο και τέλος.

Για το ρολό...ανάλογα τι θες να βάψεις (επιφάνεια, είδος χρώματος)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#501534 Κλασικό λείο τοίχο διαμερίσματος θα βάψω και αν έχω καταλάβει καλά, πλαστικό χρώμα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Αστάρωμα δε θα παίξει. 2 χέρια χρώματος και τέλος.

Την κοίταγα αυτή τη μαστίχη. Κάνει ίδια δουλειά με το στόκο? Απλά γεμίζεις τρύπα, ρίχνεις ένα πέρασμα με γυαλόχαρτο όταν στεγνώσει και είσαι έτοιμος για βάψιμο?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#501623 Ναι και δεν ραγίζει/δεν έχει θέμα με διαστολές-συστολές/δεν "μαζεύει" όταν στεγνώσει.
Απλά φρόντισε να πάρεις μια που να γράφει ότι είναι βαφόμενη...νομίζω ότι όλες έτσι είναι αλλά τσέκαρέ το.

για το ρολό θα πρότεινα μαλλί. χρώμα θα έλεγα απλά πάρε κάτι που να είναι low VOC για να μη μαστουρώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#501646 @ Stefan
Χρειάζεσαι ακρυλικό στόκο και όχι "ελαστομερή" εφόσον ενδιαφέρεσαι για τρύπες ούπατ, καρφιών κλπ.
Ιδού: https://www.vivechrom.gr/wp-content/upl ... KOS-gr.pdf
Γέμισμα, στρώσιμο με σπάτουλα, στέγνωμα, τρίψιμο και αν δε στρώσει τέλεια, 2ο χέρι εργασίας. Όταν βάφουμε, τα "μπαλώματα" τα περνάμε χρώμα με ένα πινέλο πρίν ξεκινήσουμε το βάψιμο, γιατί "πίνουν" και ακόμα και στα 2 χέρια, μπορεί να φαίνονται με διχρωμία.

Ο ελαστομερής στόκος τρίβεται δύσκολα και δεν στρώνει σωστά, ώστε να εξομαλυνθεί η επιφάνεια. Είναι για ρωγμές, όπου αφού στρωθεί καλά και καλύψει τα κενά, μόνο με βρεγμένο-νωπό σφουγγαράκι μπορείς να "συνεφέρεις" την επιφάνεια και δύσκολα παίρνεις τέλειο αποτέλεσμα για τοίχο εσωτερικό.
Η δε ακρυλική μαστίχη σε φυσίγγιο (για τοποθέτηση με πιστόλι), δεν τρίβεται με τίποτε (ΜΑΣΤΙΧΗ! :rtfm: ), ώστε να πετύχουμε εξομάλυνση-στρώσιμο επιφάνειας και δε συνιστάται για τέτοιες ψιλοδουλειές.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#501661 Ε ναι, αυτα.
«Απλά» ως συνήθως θελει λίγο τη ντεχνη του με τη σπάτουλα για να μη φας τα νιάτα σου στο τρίψιμο μετά.

Δευτερο χέρι αν ειναι πάνω απο 3αρι η τρύπα θα χρειαστεί ψιλοσίγουρα (όταν ειναι μεγάλη η επιφάνεια του κενού, φουσκώνει στο κέντρο και μπαίνει στις άκρες).

Γενικά θέλει λίγο υπομονή η προετοιμασία του βαψίματος και να μη βιάζεσαι με τις μέρες, γιατί ο,τι δεν εχει στεγνώσει καλά προν βαφτεί θα σου σκάσει κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#501676 Όντως τελικά ακρυλικός στόκος χρειάστηκε. Ήρθε ο φάδερ για αυτοψία και τα πλάκωσε τσάκα τσάκα όσο εγώ πέρναγα χαρτοταινία το δωμάτιο. Απ' ότι λέει θα χρειαστεί και δεύτερο χέρι γιατί ήταν σουρωτήρι το σπιτι. Σήμερα τα αφήσαμε να στεγνώσουν και αύριο δεύτερο χέρι και τρίψιμο.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#501802 Επειδή είχα καιρό να πιάσω ηλεκτροκόλληση και ότι αφήσεις σε αφήνει, είπα να κάνω ένα προτζεκτάκι που είδα στο ίντερνετ. Μία βάση για να στήνω το μηχανάκι.

Τέτοιες έχει του εμπορίου, δεν είναι και ακριβές, κανένα 80αρι και είναι και με άλλο σύστημα, με τραπεζάκι που σηκώνεται, αλλά είδα έναν ιταλό στο ίντερνετ που έφτιαχνε μία παραλλαγή χωρίς κινητά μέρη, μπιμπελό, ψιλό κοιλοδοκάκι, κόψιμο στο τραπέζι με τα φάλτσα ακριβώς, κόλλημα με τη MIG, ωραία πράγματα.

Μια που και πολύ όρεξη για δουλειά δεν είχα σήμερα ( :oops: ) λέω δεν πιάνω να το φτιάξω, να μην έχω το πλαστικό το τελάρο από κάτω από το μηχανάκι. Από εργαλεία έχουμε τροχό, ηλεκτροκόλληση (κινέζικη), έναν σφιχτήρα χαλασμένο και μία γωνία :s_whiteflag

Από σίδερα δεν είχα κοιλοδοκάκι ψιλό, οπότε έβαλα ότι είχα, 25 χιλιοστά καρέ μασίφ, να γίνει λίγο heavy metal η κατασκευή.

Ξεκινάμε, μετράμε, κόβουμε τα φάλτσα στο περίπου με τον τροχό, και κολλάμε.

Εικόνα

Ο πάγκος είναι σε ελεεινή κατάσταση, αλλά χρησιμοποιείται μόνο για "βρώμικες" δουλειές... pardon the dust να'ουμ

Να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας, απλά έμαθα 2 πράγματα αυτοδίδακτος για να εξυπηρετούμαι... η δουλειά δεν είναι επ'ουδενί επαγγελματική.

Προχωράμε, και όλως περιέργως δεν βγαίνει (πολύ) στραβό :lol:

Καμαρώστε κολλήσεις (στο ίσιο :lol: )

Εικόνα




Εικόνα


Γωνιάζουμε, συνεχίζουμε, ζεματιζόμαστε 2-3 φορές, βγάζουμε τα γρέζια από το μάτι :lol: και ιδού το αποτέλεσμα.


Εικόνα

Το μηχανάκι δεν έπεσε, απλά έπρεπε πιο λίγες μοίρες κλίση στα φάλτσα, γιατί έτσι ζορίζει λίγο στο σήκωμα. Όπως και να έχει 100 και κάτι κιλά μηχανάκι είναι, δεν είναι πρόβλημα. Απλά φοβήθηκα τη σταθερότητα και το έκανα λίγο πιό ξαπλωτό.

Συμπέρασμα: 25 χιλιοστά μασίφ δεν κολλάει εύκολα με 2,5 ηλεκτρόδιο, ιδίως άμα βαριέσαι να κάνεις 3 περάσματα.

Δεχόμαστε και παραγγελίες :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By babakos
#501806 Συναφή (ολίγον) ερώτηση αρχαρίου σε DIY

Στο μικρό μπάνιο έχει φύγει το σμάλτο και η απόχρωση από την γωνία ενός λευκού πλακακίου. με αποτέλεσμα να φαίνεται το εσωτερικό του (μαύρο) και να χτυπάει άσχημα αισθητικά. Με τι θα μπορούσα να το φέρω ώστε να μην φαίνεται ; Τα πλακάκια είναι παλιά και ο ιδιοκτήτης δεν έχει κρατήσει spare ώστε να το αλλάζαμε..

Επίσης τρύπες σε πλακάκια στο μπάνιο (δώρο του προηγούμενου ενοικιαστή) πως τις καλύπτουμε ; Ο ακρυλικός στόχος που αναφέρθηκε παραπάνω κάνει δουλειά σε χώρους με υγρασία ;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#501875
:inlove: :s_roses :s_roses