Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#667667 Και εγώ αυτά τα Fischer duotec του Peter έχω χρησιμοποιήσει, χωρίς κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

https://www.fischer.gr/el-gr/products/innovations-fischer/duo-line/duotec

Το θέμα βέβαια με το ντουλάπι, όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, είναι αν θα αντέξει η γυψοσανίδα, όχι τα ούπα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#667872
panos2171 έγραψε:Θέλω να καλύψω κάτι μεταλλικές επιφάνειες με σπρέι πίσσας. Πριν θα καθαριστούν με τρίψιμο. Από κει και μετά περνάω κατευθείαν την πίσσα ή θα χρειαστεί αστάρωμα πρώτα;


Ντίμη έχεις καμία ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#667875 δεν γνωριζω ρε γμτ να σου πω με σιγουρια.Παλια οταν πουλαγα πολλα σπρει πισσας σε φανοποιους,τα ψεκαζαν πανω σε γρατζουνιες στο πατωμα απο περιπτωσεις που ειχαν βρει απο κατω και ειχε φυγει η πισσα.Εκει ομως δεν ηταν γυμνη λαμαρινα,ειχε τις επιστρωσεις του εργοστασιου(zink coat πχ)
Λογικα δεν θα εχει θεμα.Εσυ που θες να ψεκασεις σπρει πισσας?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#667879 Σε κάτι δεσίματα που θα μπούνε στο κάτω μέρος του σασί. Το αρχικό πλάνο ήταν να τα βάψω μετά το αστάρωμα αλλά μετά σκέφτηκα μήπως βάλω πίσσα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#667887 θα ανοιξεις καινουριες τρυπες? δεν θα μπουν σε ηδη υπαρχουσες υποδοχες που θα εχουν σπειρωμα?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#667890 Nαι αλλά είναι ανεξάρτητα κομμάτια. Όπως ήρθανε θέλουνε ένα καθάρισμα γιατί σε κάποια σημεία έχουν σκουριές (από αγγλικό αυτοκίνητο βγήκανε) , άρα θα βαφτούν και θα βιδωθούνε στο σασί στο οποίο δε θα γίνει η παραμικρή επέμβαση υπάρχουν κανονικά τα σπειρώματα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#667892 αρα που θες να ψεκασεις σπρει πισσας?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#667993 εγω θα εκανα αυτο που λεει ο Βιλλ.Ψυχρο γαλβανισμα σε σπρει για να μην σκουριασουν (zink spray το ζητας,με κοστος 5-6 ευρω)
Εαν θελεις επειτα τα βαφεις στο χρωμα της αρεσκειας σου.
Το σπρει πισσας θα τα κανει σκατε εμφανισιακα imho. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667994 Υπάρχει και η ηλεκτροστατική βαφή με πούδρα αλλά πιο σωστό θα ήταν να βαφτεί όλο το σασί.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#668049 Καλή ιδέα του bill, μάλλον αυτό θα κάνω. Ούτως η άλλως από κάτω θα είναι οπότε δε θα φαίνονται και τόσο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#668053 η ηλεκτροστατικη βαφη ειναι ακριβη εχε υποψιν σου.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#668084 Πολύ καλό καθάρισμα με βούρτσα σε τροχό ή δράπανο ή και ψιλή αμμοβολή. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να τους ζητήσεις, να στα ψεκάσουν με αστάρι και μετά, να τα βάψεις με chassis coat και θα είναι οπως βγήκαν απο το εργοστάσιο :s_wink