Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#654867 Υπαρχει μια τριθεσια κουνια που κρεμεται απο αυτα:

Εικόνα


Αν δειτε προσεκτικα εκει που ενωνεται το ελατηριο με το παξιμαδι εχουν φαγωθει και τα 2 πανω απο το μισο (40 χρονια++), θα σκοτωθουμε μια απο αυτες τις μερες. Εβαλα παραγγελια ελατηρια και τωρα θελω να κολλησω παξιμαδια σε 2 βιδες. Δεν εχω ξανακολλησει ποτε, οποτε σκεφτηκα να ξεκινησω απο κατι πιο απλο να εξασκηθω. Καμια ιδεα/συμβουλη?

Βρηκα εναν πινακα με αμπερ/παχος ηλεκτροδιου σε σχεση με το παχος των επιφανειων, γαντια μασκα εχω, λαβιδες πρεπει να κοιταξω τι υπαρχει. Επισης εχω δει πολυ project binky, οποτε τη θεωρια την ξερω, πχ ξεκιναμε με μερικες κολλησεις σε αποσταση να σταθεροποιηθουν τα κομματια και μετα κολλαμε συνεχομενα, στο τελος σπαμε το "κακαδι" και το ισιωνουμε με τροχο, κλπ. Τι να ξεκινησω να φτιαξω ομως :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#654871 Υπάρχουν έτοιμες ,βίδα απο την μία πλευρά και μάτι απο την άλλη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#654873 Μου χαλας τη φαντασιωση τωρα, θελω να μαθω ηλεκτροκολληση! Και θα μαθω, αλλα θα κρατησω κι ενα bookmark με την ετοιμη βιδα για καλο και για κακο :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#654881 Μάθε κάπου που να μην σ'επηρεάζει :lol: Αν δεν είναι καλή η κόλληση και πέσεις εσύ ή κάποιος άλλος μπορεί να έχεις τρεξίματα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#654882 Ναι βρε, αυτο ρωταω στην αρχη, για καμια ιδεα τι να ξεκινησω να φτιαχνω για εξασκηση

εστειλα ομως κι ενα μαιλ στο δαμιγο με τις διαστασεις που ψαχνω :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654907
bill33 έγραψε:Υπάρχουν έτοιμες ,βίδα απο την μία πλευρά και μάτι απο την άλλη.


αυτο.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#654957
Chris έγραψε:Ναι βρε, αυτο ρωταω στην αρχη, για καμια ιδεα τι να ξεκινησω να φτιαχνω για εξασκηση

εστειλα ομως κι ενα μαιλ στο δαμιγο με τις διαστασεις που ψαχνω :s_biggrin


Κατι σε καγκελο, ειδικά αν ειναι μασιφ σιδερο.... κι εγω ετσι ξαναθυμηθικα μετα απο.... 30 χρονια ( αποφοιτος σχολών
Δελτα!!)
Άβαταρ μέλους
By sargus
#655008 Καλημέρα!
Τι απορρυπαντικό να βάλω στο πλυστικό μου; Το θέλω για πέτρα, αυλές, έπιπλα κήπου και χαλιά. Στο πρακτικερ που κοίταξα έχει μόνο προιόντα της karcher ενώ και στο ιντερνετ που έριξα μια ματιά βρίσκω τα ίδια.
Εσείς τι βάζετε;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#655026
fokion έγραψε:
Chris έγραψε:Ναι βρε, αυτο ρωταω στην αρχη, για καμια ιδεα τι να ξεκινησω να φτιαχνω για εξασκηση

εστειλα ομως κι ενα μαιλ στο δαμιγο με τις διαστασεις που ψαχνω :s_biggrin


Κατι σε καγκελο, ειδικά αν ειναι μασιφ σιδερο.... κι εγω ετσι ξαναθυμηθικα μετα απο.... 30 χρονια ( αποφοιτος σχολών
Δελτα!!)
Κοιταω διαφορα τραπεζακια, που θα βολευε για τη βεραντα ετσι κι αλλιως, θα δουμε τη Δευτερα, αναλογα τι θα βρω ευκολοτερα ως πρωτη υλη (σωληνα, φυλλο, παραλληλογραμμο προφιλ κλπ)

Γενικα νομιζω πως θα ειναι καλυτερα για πρωτη φορα να ξεκινησω απο φυλλα λαμαρινας, και να φτιαξω εγω το παραλληλογραμμο, παρα να το παρω ετοιμο (περισσοτερα μετρα κολλησης για εξασκηση), πχ:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#655028 Oσο πιο λεπτό τόσο πιο δύσκολο να το κολλήσεις και να μην το τρυπήσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#655030
Chris έγραψε:Ναι το εχω υποψιαστει, θα παρω πολλα μ2 :lol:


< >

Αν θες για να μάθεις πήγαινε σε μαγαζί που πουλάει σίδερα και πάρε ρετάλια .Λαμαρίνες ,στραντζαριστά ,κοιλοδοκούς.
Πάρε και κολλύριο :ninja: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#655235 Μετά απο 10 χρόνια σκληρής εργασίας, μου έσπασε το λάστιχο του πλυστικού* (AR Blue Clean 142) - μάλλον το μάτιαξε ο @g8777.

*To λάστιχο που συνδέει το πιστόλι με το μηχάνημα

Που μπορώ να βρώ ανταλλακτικό; Υπάρχει και κάποιο Universal?
@dimviii ???
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#655262
saxon_747 έγραψε:Μετά απο 10 χρόνια σκληρής εργασίας, μου έσπασε το λάστιχο του πλυστικού* (AR Blue Clean 142) - μάλλον το μάτιαξε ο @g8777.

*To λάστιχο που συνδέει το πιστόλι με το μηχάνημα

Που μπορώ να βρώ ανταλλακτικό; Υπάρχει και κάποιο Universal?
@dimviii ???


την αντιπροσωπεια την εχει η εταιρια ''Φουρναρακης Α.Ε.''
https://www.fournarakis.gr/contact-us/

θα παρεις αυριο ενα τηλ στην εταιρια,θα τους πεις την περιοχη σου,και θα σου πουν σε ποια μαγαζια συνεργαζονται κοντα σου ωστε να μπορεις να το παραγγειλεις.
Ζητα 2-3 μαγαζια ωστε να ρωτησεις τιμη,και να διαλεξεις τον φθηνοτερο.
μην ξεχασεις κωδικο μοντελου που εχεις,και ακομα καλυτερα σεριαλ ναμπερ.Βγαλε μια φωτο την ετικετα του εργαλειου να εισαι σιγουρος.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#655263
sargus έγραψε:Καλημέρα!
Τι απορρυπαντικό να βάλω στο πλυστικό μου; Το θέλω για πέτρα, αυλές, έπιπλα κήπου και χαλιά. Στο πρακτικερ που κοίταξα έχει μόνο προιόντα της karcher ενώ και στο ιντερνετ που έριξα μια ματιά βρίσκω τα ίδια.
Εσείς τι βάζετε;


Κανείς;