Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#501897 Δεν βλεπω που μπορει να υπερτερει απο ενα κανονικο πριονι για ξυλα... :hmmm:
Δεν χρειαζεται να κουνας το χερι περα δωθε :lol: ;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#501925 Το θέμα με αυτά τα εργαλεία είναι ότι δουλεύουν τίμια σε περιπτώσεις που τα παραδοσιακά εργαλεία είναι ακατάλληλα.
Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι τόσο λίγες που στο τέλος μπαίνει στο ράφι δίπλα στο slow cooker. :eat:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#501940 Δεν νομίζω να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με τη σέγα... :hmmm: ΟΚ, πιο βολικό προφανώς...

Γενικά πάντως, έχω τέτοια εργαλεία, τα οποία αγοράζω είτε τις φθηνές σειρές των επώνυμων, είτε κινεζιές. Για τις 5-10 φορές που θα τα χρησιμοποιήσω σαν ερασιτέχνης (και θα με ξελασπώσουν) είναι εξαιρετικά και θεωρώ πως δεν αξίζει να δίνω παραπάνω λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#501945 Εγω πχ για κλάδεμα αμπελιών το βρίσκω βολικό.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#501954
bill33 έγραψε:Εγω πχ για κλάδεμα αμπελιών το βρίσκω βολικό.


Κλαδευτηρι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#501973
bill33 έγραψε:Εγω πχ για κλάδεμα αμπελιών το βρίσκω βολικό.


Ναι... αυτό δεν το σκέφτηκα... :oops: :lol:

Είχα κατά νου τον εαυτό μου στο διαμέρισμα... :oops:

Όπως πάντα, εξαρτάται λοιπόν! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#501988
mjacob έγραψε:
:inlove: :s_roses :s_roses



Άχου το μωρέ γούτσου γούτσου πριονάκι :inlove:



Του χρόνου που θα ξαναβγάλω χοντρά, λέω να πάρω αυτό:





Για να φτουράει λίγο η δουλειά :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#501993
nEK έγραψε:
bill33 έγραψε:Εγω πχ για κλάδεμα αμπελιών το βρίσκω βολικό.


Κλαδευτηρι? :hmmm:
Για εκεί που χρειάζεται πριόνι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#502003
Y.V έγραψε:Δεν χρειαζεται να κουνας το χερι περα δωθε :lol: ;

Γενικά οι άνθρωποι μπάινουν σε ιδιαίτερο κόπο ή και έξοδα προκειμένου να εξασφαλίσουν ότι δεν θα χρειάζεται να κουνάνε το χέρι πέρα δώθε για να γίνει η δουλειά :shifty:

lemon3 έγραψε:Άχου το μωρέ γούτσου γούτσου πριονάκι

:s_yes :s_yes :s_roses :s_roses :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#502004 Σαν τους αισθητήρες βροχής, όπου ή ο οδηγός είναι τεμπέλης και βαριέται να ανοίξει τους καθαριστήρες ή ο οδηγός είναι τυφλός :lol: και δεν βλέπει ότι βρέχει !
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502006 http://www.ftools.gr/index.php?route=pr ... ct_id=1437
Εικόνα

προσωπικά για την ιδια δουλειά (κλαδέματα) εχω ενα τετοιο... την "αλεπο-ουρά"
Σαφως λιγοτερα "μερη" να φθείρονται θελουν συντηρηση κ.λ.π.
κι αν εχω κανει κλαδεματα με αυτο...

σε επομενη εκδοση εβγαλαν και "γατζο" που κρατει το κλαδι

γενικώς να μπαταρίας πλεον τα εχω "δευτερα"
ισως φταιει το γεγονός οτι οπου κανω δουλεια υπαρχει μια μπριζα εστω και με 50αρα μπαλαντεζα...
Άβαταρ μέλους
By otso
#502013 παντως κλαδεμα αμπελιων που λεει ο μπιλ επαγγελματικα ειναι τα κλαδευτηρια αερος , και υπαρχει λογος που το κλαδευτηρι ειναι οπως ειναι ,για τα κλαδακια του κηπου και τα αμπελια που ειναι διαφορετικα βεβαια . Για πιο χοντρα ειναι τα κλαδευτικα αλυσοπριονα με 25 λαμα που απλα ειναι απιστευτα και δουλευονται και με το ενα χερι .Η σπαθοσεγα ειναι λιγο μπελας γιατι πρεπει να ειναι τελειως ακινητο το ξυλο αλλιως δεν κοβει , για τις δουλειεςτου βιντεο μια σεγα ειναι οτι καλυτερο και υπαρχουν και επαναφορτιζομενες .
Άβαταρ μέλους
By otso
#502014
mjacob έγραψε:
Y.V έγραψε:Δεν χρειαζεται να κουνας το χερι περα δωθε :lol: ;

Γενικά οι άνθρωποι μπάινουν σε ιδιαίτερο κόπο ή και έξοδα προκειμένου να εξασφαλίσουν ότι δεν θα χρειάζεται να κουνάνε το χέρι πέρα δώθε για να γίνει η δουλειά :shifty:

lemon3 έγραψε:Άχου το μωρέ γούτσου γούτσου πριονάκι

:s_yes :s_yes :s_roses :s_roses :lol:


Aκριβως , κοιτα τι εβγαλαν οι αθεοφοβοι , ξαπλωνεις στην ξαπλωστρα στο μπαλκονι σου με το σμουθι διπλα σου και περνοντας ματι την γειτόνισα βαζεις το μηχανημα να κανει την δουλεια
https://www.amazon.com/Sexflesh-Face-Fe ... B00LV4XFTC
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502051
otso έγραψε:.Η σπαθοσεγα ειναι λιγο μπελας γιατι πρεπει να ειναι τελειως ακινητο το ξυλο αλλιως δεν κοβει .


οπως ειπα, το καταλαβαν και οι ιδιοι και στο επομενο εβαλαν 'γατζο" που μαγκβνει το ξυλο και το κρατα ακινητο.
Χοντρικά οτιδηποτε πανω απο 3cm διαμετρο δεν χρειαζοταν κρατημα.

ετσι αυτο

Εικόνα

εγινε ετσι

Εικόνα

και μετά ετσι

Εικόνα