Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#450610
21 quadra έγραψε:
fokion έγραψε:Εγω με μια υποσχετική για τσιπουρα και μεζεδακι ημουν ηδη εκει!!!!!!!!!!!!!!!!


Ο otso φαίνεται large τύπος, όλος και κάποιο σφαχτό θα έβαζε στα κάρβουνα, μετά όμως από το πέρας των εργασιών βεβαίως -βεβαίως :lol:


Αλλο ενα προτζεκτ που δεν προχωραει , υποστεγο με φουρνο και ψησταρια .
Δεν υπαρχει μεγαλυτερη καταρα απο το να ξερεις οτι μπορεις να φτιαξεις κατι μονος σου , και οσα και να σου ζητησει ο μαστορας να σου φαινονται κοροιδια . Ελλα ομως που παντα κατι θα τυχει και ολο δεν ξεκιναει τιποτα στο τελος . Το χειροτερο δε ειναι οταν μενει μισο .
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#450615
otso έγραψε:μετα μπορεις να βαλεις κατευθειαν ακρυλικο η σιλικονουχο η γρανιτενιο σοβα κατευθειαν ουτε μόνωση ουτε τιποτα απιστευτο ελληνικο προιον .

Δηλαδή φτιάχνεις έναν τοίχο με rowmat αντί για τούβλα;

otso έγραψε:
Μεχρι τωρα την εψαχνα για πανελ μαγνησιας , κινεζικο προιον και σχετικα φτηνο με πλεονεκτιμα σχετικα με τις τσιμεντοσανιδες οτι ειναι αδιαβροχο , οτιδηποτε χτιζεται στην κινα χτιζεται με αυτο.

Και τελικά προτίμησες rowmat αντί για πάνελ μαγνησίας; (πρώτη φορά το ακούω, δεν ήξερα ότι υπάρχει)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#450640
otso έγραψε:
21 quadra έγραψε:
fokion έγραψε:Εγω με μια υποσχετική για τσιπουρα και μεζεδακι ημουν ηδη εκει!!!!!!!!!!!!!!!!


Ο otso φαίνεται large τύπος, όλος και κάποιο σφαχτό θα έβαζε στα κάρβουνα, μετά όμως από το πέρας των εργασιών βεβαίως -βεβαίως :lol:


Αλλο ενα προτζεκτ που δεν προχωραει , υποστεγο με φουρνο και ψησταρια .
Δεν υπαρχει μεγαλυτερη καταρα απο το να ξερεις οτι μπορεις να φτιαξεις κατι μονος σου , και οσα και να σου ζητησει ο μαστορας να σου φαινονται κοροιδια . Ελλα ομως που παντα κατι θα τυχει και ολο δεν ξεκιναει τιποτα στο τελος . Το χειροτερο δε ειναι οταν μενει μισο .


Welcome on board, εσύ γιατί νομίζεις ότι δεν λένε να τελειώσουν τα μηχανήματα που φτιάχνω και με έχουν στοιχειώσει, ακόμα και τώρα που γράφω μόλις ξεκουράσω λίγο τη μέση μου θα συνεχίσω κάτι φρένα για ένα αγωνιστικό Toyota MR2 μέχρι τις 21.00 και αύριο και κάθε ημέρα.
Πολύ χαίρομαι που και κάποιος άλλος έχει project στο κεφάλι του και καθόλου χρόνο, γουστάρω για να μη νιώθω μόνος μου.

Το Rowmat μήπως ρώτησες πόσο πάει το μ2 και σε τί πάχος να πάρω μια ιδέα ?
Άβαταρ μέλους
By otso
#450666 παχος εδω http://rowmat.gr/rm-board/

τιμες εδω https://paravalos.gr/wp-content/uploads ... %CF%82.pdf
ειναι 2016 αλλα παιρνεις μια ιδεα . Το 102 mm χτιζεται με κολλα και μονο του χωρις σκελετο απο πισω.
foniko_sou_vla_ki έγραψε:
otso έγραψε:μετα μπορεις να βαλεις κατευθειαν ακρυλικο η σιλικονουχο η γρανιτενιο σοβα κατευθειαν ουτε μόνωση ουτε τιποτα απιστευτο ελληνικο προιον .

Δηλαδή φτιάχνεις έναν τοίχο με rowmat αντί για τούβλα;

otso έγραψε:
Μεχρι τωρα την εψαχνα για πανελ μαγνησιας , κινεζικο προιον και σχετικα φτηνο με πλεονεκτιμα σχετικα με τις τσιμεντοσανιδες οτι ειναι αδιαβροχο , οτιδηποτε χτιζεται στην κινα χτιζεται με αυτο.

Και τελικά προτίμησες rowmat αντί για πάνελ μαγνησίας; (πρώτη φορά το ακούω, δεν ήξερα ότι υπάρχει)


πολυ χρησιμοποιουν και το αλλο κολπο OSB 3 που ειναι αδιαβροχο και μετα εξωτερικη θερμονονωση .
Magnesia Board https://www.google.gr/search?q=magnesia ... 00&bih=786
Ta κανεις και μονος εισαγωγη απο κινα και καθαρισες.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#450678 ασχετο-σχετικο. το rowmat μπορει να κανει τη δουλειά του κελυφος? σε υπαρχουσα οικοδομη?
Άβαταρ μέλους
By otso
#450688 Γιατι οχι ; αλλα προφανως ειναι θεμα κοστους , βλεπω οτι τα τελευταια χρονια σχεδον ολοι χρησιμοποιουν την μαυρη την γραφιτουχα πολυστερινη και δεν ξερω γιατι , οταν ειχε πρωτοβγει ηταν πιο ακριβη.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#450764
otso έγραψε:Το 102 mm χτιζεται με κολλα και μονο του χωρις σκελετο απο πισω.

Δηλαδή, αντί για τούβλα βάζεις το rowmat; Και φτιάχνεις τοίχο; Το έχεις δοκιμάσει;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#450770 Ποσό δύσκολο ειναι να ντυθεί απο τον ψιλό άσχετο ερασιτέχνη (σαν εμένα) ένας τοίχος δωματίου με τουβλάκια;
Μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα θέλω, όχι κάποια πρακτικότητα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#450786 εννοεις μια λεπτη επιφανεια απο τουβλο για διακοσμητικη χρηση και οχι ολοκληρο τουβλο φανταζομαι , πετρα ειναι πιο ωραιο
υπαρχει και φλουδα πλαστικο .
Φαντασου πλακακια στο ορθιο . Και η ταπετσαρια ειναι ωραια φαση και ισως οχι ολος ο τοιχος.
Άβαταρ μέλους
By glf
#450915 Kilo το μόνο που έχουν από πίσω είναι κόλλα πλακιδίων. Αν ο τοίχος είναι καλός, μπορείς να το κάνεις. Θα χρειαστεί και ένας μικρός τροχός για κοψίματα με δίσκάκι για πέτρα.
Εγώ έκανα έτσι τον τοίχο στο υπνοδωμάτιο. Είχα και το χρόνο να " ταιριάζω" τις πέτρες (σκαπιτσαριστό).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#450918 Πρέπει να "διαβάσω"λίγο YouTube να δω πως γίνεται... Εναλλακτικά υπάρχει πάντα η ιδέα της ταπετσαρίας
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450945
KiloMeater έγραψε:Ποσό δύσκολο ειναι να ντυθεί απο τον ψιλό άσχετο ερασιτέχνη (σαν εμένα) ένας τοίχος δωματίου με τουβλάκια;
Μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα θέλω, όχι κάποια πρακτικότητα.


Στην αρχή πήγε το μυαλό μου σε αυτό :lol:

Εικόνα