Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#700891 Προϋπόθεση : Πρίν λιπάνεις, να βάλεις ηλ σκούπα (μύτη-βουρτσάκι) όπου χωράει και μπορείς, μετά να καθαρίσεις τους οδηγούς με πινελάκι και λίγο νέφτι και τέλος να σκουπίσεις τις αυλακώσεις με πανάκι, αν δε θές λιπαίνοντας να "ανακυκλώσεις " τη βρωμιά που έχει ήδη κάνει τουλάχιστον φίλμ .
Για λίπανση, και το σπρέι λαδιού σιλικόνης, κάνει.
Άβαταρ μέλους
By skous
#701015 Τελικά πάμε για Θερμοπροσοψη (ευτυχώς).
Βέβαια θεωρώ ότι θέλει κι μερεμέτια γιατί θέλει χτύπημα σε διάφορα σημεία η πρόσοψη,, γιατί υπάρχουν μάρμαροποδιες, ίσως να αλλαξουν μερικά κουφώματα, κάτι εξωτερικές βρύσες προφανώς θα πρέπει να τραβηχτούν πιο έξω κλπ κλπ.

Τι γίνεται όμως όλοι τρέχουν με Εξοικονομώ και στα @@ τους τα εκτός προγραμματος? Δεν μπορώ να βρω μηχανικό/συνεργείο ούτε για εκτίμηση!!!


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#701686 Θελω να αφαιρεσω τον σωληνα παροχης νερου σε ενα πλυντηριο πιατων. Ειναι κατω απο τον νεροχυτη. Η ερωτηση ειναι τι πρεπει να αγορασω για να κλεισω την σωληνα αφου με την αφαιρεση του σωληνα του πλυντηριου θα μεινει κενη; Γνωριζει καποιος τις συνηθησμενες διατομες στους σωληνες παροχης νερου στην κουζινα;

Εχω 2 σωληνες κατω απο τον νεροχυτη με 2 μικρους διακοπτες πανω στους σωληνες; Αν κλεισω τον ενα που θα βγαλω την παροχη του πλυντηριου λογικα δεν θα εχω θεμα να το αλλαξω; Ειναι η παροχη του κρυου λογικα.

Ποιο κατω εχω ενα κοκκινο μοχλο. Αυτο φανταζομαι κοβει το νερο και στο κρυο και στο ζεστο;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#701757 Ο κόκκινος μοχλός λογικά είναι ο γενικός διακόπτης.
Οι διατομές για πλυντήρια είναι συνήθως ¾" επομένως θα χρειαστείς μια τάπα ¾" θυληκή μιας και το σπείρωμα της αναμονής είναι αρσενικό.
Δεν έχει όμως διακοπτάκι για να κλείσεις την παροχή αυτή; Δεν το κατάλαβα καλά όπως το περιέγραψες.
Άβαταρ μέλους
By skous
#701769 Gts συείλε μια φωτο εδω.

Λογικά υπάρχει διακοπτης ΠΡΙΝ ξεκινησει η προχη του πλυντηριου, τον κλεινεις αυτον και τελειωσες.




Μήπως κάποιος γνωρίζει πόσο πάει θερμοπρόσοψη ανα τμ με 7άρι υλικό; Πολύ χονδρικά, κατι τιμές στα 23 που βλέπω ειναι μούφα; Ποσο περιπου να υπολογίζω; Μου εχουν πει για isopor. Καποια γνωμη;


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#701775 Eχω φωτο αλλα δεν μπορω να ανεβασω, θελω να κανω λογαριασμο στο ταπατολκ πρωτα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#701776 Ανέβασε στο imgur πχ.
Άβαταρ μέλους
By skous
#701785
GTS έγραψε:θα δω να την βαλω στο φλικερ που εχω λογαριασμο.

https://flic.kr/p/2kRQaeN
Θεος ο μαστορας....

‘Η βαζεις ταπα, ή αφαιρείς το Τ και βάζεις το τον σιδερένιο σωλήνα κατευθείαν στον διακόπτη, ή για ακόμα καλυτερή λυση αγαιρεις το Τ και βαζεις ενα τετοιο Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#701805
skous έγραψε:
GTS έγραψε:θα δω να την βαλω στο φλικερ που εχω λογαριασμο.

https://flic.kr/p/2kRQaeN
Θεος ο μαστορας....

‘Η βαζεις ταπα, ή αφαιρείς το Τ και βάζεις το τον σιδερένιο σωλήνα κατευθείαν στον διακόπτη, ή για ακόμα καλυτερή λυση αγαιρεις το Τ και βαζεις ενα τετοιο Εικόνα


< >


Aυτο πως λεγεται;

Οντως ειχε βαλει ενα Τ για να δουλεψει το πλυντηριο, αν ειναι απλο βιδωμα ξεβιδωμα θα το βγαλω και θα δω αν θα επισκευασω το πλυντηριο να το ξαναβαλω.
Άβαταρ μέλους
By pro
#701811 Η μια λύση είναι να αποσυνδέσεις το πλυντήριο, να αγοράσεις τάπα και τεφλον και να το ταπώσεις.

Η άλλη λύση είναι να βγάλεις το Τ και να βιδώσεις το σπιραλ απευθείας (όσο πάει με το χέρι + μισή στροφή με κλειδί). Το κακό σ αυτή την λύση είναι ότι ο μάστορας σου έβαλε Τ συν 2-3 προεκτάσεις οπότε λογικά αν πας να ξεβιδώσεις το Τ θα βρει στο ξύλο και πρέπει να ξεβιδώσεις πρώτα την προέκταση.

Διαλέγεις και παίρνεις.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#701823 Θυμήθηκα τώρα περίπτωση με το πλυντήριο στο χωριό το καλοκαίρι.
Έχουμε ένα Brandt 15-20 χρόνων άνω φόρτωσης. Ήμασταν με τον γιο μόνοι διακοπές και είπα να βάλω ένα πλυντήριο, το ξεκινάω και κάποια στιγμή πάω να δω αν τελειώσε, αναβοσβήναν τα led σαν ένδειξη βλάβης και γεμάτος νερά ο κάδος.
Με τα πολλά κατάλαβα ότι με το που ξεκινάει ανοίγει συνέχεια κάποια ηλεκτροβάνα που γέμιζει νερό. Με το δοκιμαστικό βρήκα ότι η πλακέτα στέλνει συνέχεια ρεύμα στην ηλεκτροβάνα της πρόπλυσης. Την αποσύνδεσα και αφού ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε ποτέ πρόπλυση το πλυντήριο λειτουργεί μια χαρά.

< Note 9 >