Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#615454 πράγματι, θέλει το δικό του διαλυτικό ή το "γενόσημο" διαλυτικό νίτρου και φεύγουν όλα.

βέβαια το έχω φιλοσοφήσει ότι το διαλυτικό που ξοδεύεις + η επιβάρυνση από τη "διαρροή" του στο περιβάλλον δεν αξίζουν τον κόπο.....καλύτερα να χρησιμοποιείς ένα καινούριο πινέλο κάθε φορά.
Πιο πολύ είναι χρήσιμα για καθαρισμό από μικρούς λεκέδες ή για διατήρηση του πινέλου για κάποιες ώρες (αν και εκεί υπάρχει και το κόλπο με τη σακούλα).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#616131 Θέλω να ανοίξω μια μικρή τρύπα στο μπάνιο να στηρίξω κάτι ωστόσο επειδή είναι όλο πλακάκι σκέφτηκα να τρυπήσω σε αρμό αλλά δεν μπορώ να βρω ούπατ μικρότερο των 5mm. Οριακά θα ήθελα 4mm και ακόμα καλύτερα 3 ή 2. Γνωρίζετε αν υπάρχουν γενικά ή έστω κάποια άλλη ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616132
panos2171 έγραψε:Θέλω να ανοίξω μια μικρή τρύπα στο μπάνιο να στηρίξω κάτι ωστόσο επειδή είναι όλο πλακάκι σκέφτηκα να τρυπήσω σε αρμό αλλά δεν μπορώ να βρω ούπατ μικρότερο των 5mm. Οριακά θα ήθελα 4mm και ακόμα καλύτερα 3 ή 2. Γνωρίζετε αν υπάρχουν γενικά ή έστω κάποια άλλη ιδέα;

Δεν υπαρχουν ουπατ πιο μικρα απο 5 χιλ. Μπορεις βεβαια να τρυπησεις με 3ρι τρυπανι στον αρμο και να τον μεγαλωσεις με 5ρι χωρις φοβο να σπασει το πλακακι ( αρκει να μην βαλεις κρουση )
Υπαρχουν βεβαια αγκιστρα με βεντουζα ή με αυτοκολλητη ταινια διπλης αν θες να κρεμασεις κατι ελαφρυ.
Τι ειναι αυτο που θες να στηριξεις;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#616160 Βάση για χαρτί υγείας είναι απλά είναι φτιαγμένη για να μπει βιδωτή. Σκέφτηκα κι εγώ για καρφί αλλά πέραν του ότι η τρύπα είναι μεγαλύτερη των 6mm είναι κάπως χωνευτή και άρα δε θα μπορέσω να τερματίσω το καρφί (εκτός αν το χτυπήσω με κάτι σαν πόντα).
Μάλλον θα πάω στη λύση του ανοίγματος με 3mm και μετά σε 5mm. 1.5mm σε δύο πλακάκια δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#616164
panos2171 έγραψε:Βάση για χαρτί υγείας είναι απλά είναι φτιαγμένη για να μπει βιδωτή. Σκέφτηκα κι εγώ για καρφί αλλά πέραν του ότι η τρύπα είναι μεγαλύτερη των 6mm είναι κάπως χωνευτή και άρα δε θα μπορέσω να τερματίσω το καρφί (εκτός αν το χτυπήσω με κάτι σαν πόντα).
Μάλλον θα πάω στη λύση του ανοίγματος με 3mm και μετά σε 5mm. 1.5mm σε δύο πλακάκια δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.
Εξαρτάται και από το πλακάκι βέβαια, αλλά και εγώ έτσι βιδωσα τη βάση με επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
By pro
#616166 Για αυτη τη δουλεια ξεχνας καρφια και βεντουζες. Τρυπάς κανονικά. Εγώ θα το έκανα στο κέντρο, με το καταλληλο τρυπανι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#616169 Εγώ για να μην μπλέκω με τρυπηματα κλπ σε πλακάκι πήρα δύο με ταινία 2πλης όψης. Κομπλέ όλα, βράχος.
https://www.amazon.co.uk/dp/B01F5K0MYI/ ... 2DbRJQ54H9
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#616171 Ειδικά η 3Μ δεν πάει πουθενά. Αλλά έτσι όπως είναι η βάση δυστυχώς δεν έχει πολλή επιφάνεια για να μπει κόλλα. Και όχι τη βάση δεν την πήρα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617095 Είχα ρωτήσει παλαιότερα για πλυστικό οπότε κάνω ένα update:
Έχω διαβάσει διάφορα φόρα τις προηγούμενες ημέρες και έχω καταλήξει ότι για αυλές γύρω στα 250-300 τ.μ. και καμιά 60 μέτρα πετρόχτιστο τοίχο (χώρια τα παντζούρια μπαλκόνια κτλ.) μάλλον θα χρειαστώ κάτι καλύτερο από μηχάνημα των 100-150 ευρώ. Από τα γνωστά πλυστικά, μάλλον θα πάρω karcher τελικά καθώς είναι η μόνη που έχει σερβις στο Ηράκλειο (δεν ξέρω βέβαια αν λέει κάτι αυτό-μπορεί να μη συμφέρει να το πηγαίνω εκεί που μάλλον είναι πανάκριβοι και να ψάχνομαι μόνος μου με κανένα μαστόρι). Τέλοσπάντων, έχω βάλει στο μάτι το παρακάτω:
https://www.e-shop.gr/plystiko-karcher- ... TLS.210250
Περιμένω εδώ και μερικές ημέρες μήπως πέσει η τιμή του και άλλο από διάφορες προσφορές των ημερών αλλά τίποτα.
Με το τρυπάνι που αγόρασα (Β&D BDCHD18) βιάστηκα τελικά γιατί αυτές τις ημέρες το δίνουν με ελάχιστα παραπάνω λεφτά και με βαλίτσα και με 2η μπαταρία (εντάξει δεν τα χρειάζομαι αυτά αλλά σπάζομαι όταν δεν κάνω συμφέρουσα αγορά). Επίσης χθες το Lidl είχε σε black friday ένα υποδεέστερο μεν parkside αλλά στα 30 ευρώ!!!
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617128 400€ για ερασιτεχνικό πλυστικό!?
πως κατέληξες σ αυτό το συμπέρασμα!? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617137 Λοιπόν:
Η nilfisk δεν έχει service οπότε απορρίπτεται. Μένει η karcher.
Σε αυτήν λένε όπου διάβασα ότι έχει νόημα να πας από k4 και πάνω που έχουν τα υδροψυκτα μοτέρ. Εάν λοιπόν βάλεις και τα διάφορα συμπαραμαρτούντα που μάλλον θα χρειαστώ όπως το patio cleaner και το μακρύτερο καλώδιο υψηλής τότε βγαίνουν τα 400 ευρα (αν τα πάρεις χωριστά είναι αρκετά ακριβότερα). Δεδομένων των εκτάσεων που θέλω να καλύπτω.
Η άλλη λύση είναι να πάρω ένα nilfisk με 170-200 ευρώ (με τα εξαρτήματα) και όταν μου καεί το πετάω και παίρνω άλλο. Θα κάνω βέβαια πιο αργά τη δουλειά μου.
Με βάση τα παραπάνω, σκέφτομαι ότι πιο καλή λύση είναι αυτή με το karcher.
Ποια η άποψη σου;
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617167 Ότι είναι πεταμένα λεφτά το ακριβό. Το φθηνό έχει 2 χρόνια εγγύηση. Σε αυτά τα 2 χρόνια πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσεις; Τον χειμώνα μάλλον όχι πολύ οπότε... Να κοιτάς να το αδειάζεις όταν τελειώνεις και δεν έχει κανένα θέμα το φθηνό. Εγώ έχω ένα μάρα με έκαψες και δεν έχει κανένα θέμα 4 χρόνια τώρα και μάλλον έχω πιο μεγάλη αυλή.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617178
gakost έγραψε:Ότι είναι πεταμένα λεφτά το ακριβό. Το φθηνό έχει 2 χρόνια εγγύηση. Σε αυτά τα 2 χρόνια πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσεις; Τον χειμώνα μάλλον όχι πολύ οπότε... Να κοιτάς να το αδειάζεις όταν τελειώνεις και δεν έχει κανένα θέμα το φθηνό. Εγώ έχω ένα μάρα με έκαψες και δεν έχει κανένα θέμα 4 χρόνια τώρα και μάλλον έχω πιο μεγάλη αυλή.


Για αυτό γράφω εδώ. Περιμένοντας τέτοιες απόψεις/εμπειρίες!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617184 Ένα χρόνο τώρα το Κ4 κάνει μια χαρά δουλίτσα σε αυλή και πάρκινγκ με σκύλο.

Δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει, νομίζω κάτω από 200 κάπου στα 180 από αμαζον χωρίς τα πολλά μπλιμπλικια.
Το βάζω στο δυνατό και ξηλώνει μέχρι και αρμούς

< >