Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#572309 Πάντως και εγώ που αγόρασα πιστόλι για να βάψω κάγκελα, το χρησιμοποίησα για να βάψω ένα τελάρο, τέλειωσα στο άψε σβήσε όλη την μπογιά, έφαγα 10 ώρες να καθαρίζω το πιστόλι και μετά έπεσε ρολλάκι πινελάκι κανονικά και φυσικά το πιστόλι μπήκε στο κουτί του και δεν ξανά βγήκε! :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#572310
axel12p έγραψε:Πάντως και εγώ που αγόρασα πιστόλι για να βάψω κάγκελα, το χρησιμοποίησα για να βάψω ένα τελάρο, τέλειωσα στο άψε σβήσε όλη την μπογιά, έφαγα 10 ώρες να καθαρίζω το πιστόλι και μετά έπεσε ρολλάκι πινελάκι κανονικά και φυσικά το πιστόλι μπήκε στο κουτί του και δεν ξανά βγήκε! :lol:

To έχω ξαναγράψει:το πιο άχρηστο εργαλείο που έχω αγοράσει.Σπαστικό μέχρι να πετύχεις το ιξώδες ,τελείωνε πολύ γρήγορα η ποσότητα στο δοχείο και μετά παρόλο τό ότι το έπλυνα σχολαστικότατα δεν ξαναδούλεψε ποτέ,το είχα αγοράσει απο το πρακτικερ αλλά δεν θυμάμαι τι μάρκα ήταν,ίσως budget?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#572319
red_monster έγραψε:Αν δεν ξέρεις να βάφεις με πιστόλι αυτά έχει

:lol: :lol:
Mε πιστόλι βαφής με αέρα απο κομπρεσέρ τα καταφέρνω πάντως.Εντάξει δεν θα έβαφα αυτοκίνητο αλλά κάγκελα ,πόρτες τις πέτυχα καλά.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#572356
Νίκος Παππάς έγραψε:
corsair έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: αλλά σε κλειστό χώρο με τέλειο αερισμό ώστε να μην σε απασχολεί ούτε η σκόνη ούτε ο μπουχος που σηκώνει.

Αν έχεις τέτοιο χώρο προχώρα, αλλιώς πινέλο και ρολό

Από το Mi A1.


I BEG TO DIFFER
Εβαψα μερικες δεκαδες μετρα φραχτή και καγκελα μπαλκονιων. Οπως και παντζουρια ξυλινα.

To αποτελεσμα ηταν σε ολες τις περιπτώσεις απλα γαμάτο. Δεν ακουμπάω ξανα πινέλα και ρολά.

Ξερεις αυτο το "To αποτελεσμα ηταν σε ολες τις περιπτώσεις απλα γαμάτο" ειναι σχετικο.
Αναλογα με την γνωση, εμπειρια, του τι εννοει κανεις καλη δουλεια κλπ. Για εσενα μπορει να ηταν τελειο για εμενα που εχω 10 χρονια εμπειρια βαφης με πιστολι σε χρωματα και βερνικια νιτρου, πιθανα οχι.

Για εμενα το ζητημα δεν ειναι να γινει μια δουλεια γρηγορα, αλλα να γινει καλα
Αυτο το καλα ομως ποικιλει :s_wink
Σιγουρα χαλασες πολυ περισσοτερο χρωμα απο οσο θα χρειαζοσουν κανονικα και τελειωσες σε λιγοτερο χρονο, αλλα αυτο δεν λεει κατι. Ο μπουχος που επεσε; Στον απο κατω, σε πλακακια η στο χωμα; Ποιος καθαρισε μετα; κλπ. Αν σηκωσε αερα μεχρι να στεγνωσουν αυτα που εβαψες πως και δεν γεμισαν με κοκκους σκονης; Η δεν εχει σημασια;


Ηταν η πρώτη φορά που εβαφα με πιστολί και πέτυχε αντικειμενικά καλά και σαφέστατα πολυ καλυτερα απο τα πασαλειματα με τα πινέλα που πάντα η στρωση εκει ειναι παχύτερη και το αποτελεσμα δεν φτάνει σε smoothila το πιστολί. Ειδικα δε σε δύσκολα λεπτά σημεία βαφτηκαν ομορφα χωρις να κατσει παραπανισια μπογια ή να υπάρξουν τρεξίματα κλπ. ΑΝ χαλασα παραπάνω μπογιά, δεν ηταν καμια ιδιαιτερη ποσότητα.

Η δυσκολια με το πιστολι ειναι στην πάρα πολυ καλη προεργασία που θελει, γιατι η παραμικρή ατέλεια στην επιφάνεια φαίνεται.... οποτε επεσε γεναιοτατο τριψιμο. Σε οτι αφορα την σκονη.... σίγουρα δεν μιλαμε για αποστειρωμενο περιβαλλον βαψίματος, δεν ηταν ομως προβλημα. Δεν φαινεται κάτι. Σε 1 ωρα στεγνωναν αλλωστε (αμα βαφεις νταλα καλοκαιρι). Ααα φυσικα και μασκαρεμα τα μαρμαρα για να μην ψεκαστουν και αυτα.

Αναλογιες ακολουθησα οτι μου εδινε η vivechrom και με το πιστολι, με μερικα δοκιμαστικα ψεκασματα βρήκα γρηγορα την ιδανικη αναλογια χρωματος-αερα. Αν τα ρυθμισεις λάθος, μπορεις βεβαια να κατεβάσεις τενεκδες μπογιας σε χρόνο μηδεν.

ps: το πιστολι συνεχιζει να δουλευει κανονικα. Τώρα αν καταφερει κανεις να το βουλώσει... κατι δεν εκανε σωστα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#572361 @ corsair, πες που είσαι. Παίρνω dimitrisB και ερχόμαστε για επιθεώρηση.
Κοντοσούβλια, γαρδουμπες, κοκκινέλι δικά σου.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572362
Νίκος Παππάς έγραψε:Ξερεις αυτο το "To αποτελεσμα ηταν σε ολες τις περιπτώσεις απλα γαμάτο" ειναι σχετικο.
Αναλογα με την γνωση, εμπειρια, του τι εννοει κανεις καλη δουλεια κλπ. Για εσενα μπορει να ηταν τελειο για εμενα που εχω 10 χρονια εμπειρια βαφης με πιστολι σε χρωματα και βερνικια νιτρου, πιθανα οχι.
.......Ο μπουχος που επεσε; Στον απο κατω, σε πλακακια η στο χωμα; Ποιος καθαρισε μετα; κλπ. Αν σηκωσε αερα μεχρι να στεγνωσουν αυτα που εβαψες πως και δεν γεμισαν με κοκκους σκονης; Η δεν εχει σημασια;


Γειά σου Νικόλα!!! :s_thumbsup
Προσυπογράφω σε όλα, ανεξάρτητα αν ο corsair πιθανώς τα έκανε σωστά . Με τη δική σου (μας) ερμηνεία της "καλής δουλειάς" και για τα ίδια πράγματα, πολλοί άλλοι, θα έλεγαν για αποτέλεσμα της πλάκας ότι ...<<Όλα έγιναν extra prima, good>>! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#574097 Στο υπόγειο γκαράζ δίπλα στο αυτοκίνητο έχω περίπου 4μ μήκος χ 2 μ ύψος ράφια τύπου dexion.
Επειδή είναι ορατά από όλους φοβάμαι να βάλω κάποια πράματα και έτσι πάει χαμένος πολύς χώρος και γεμίζει μια αποθηκούλα.
Θα ήθελα λοιπόν να τα καλύψω κάπως ώστε να μην τραβάει τα βλέμματα αλλά οικονομικά και εύκολα. Ένα ρολό θα ήταν το πιο βολικό αλλά κάτι σαν συρόμενη κουρτίνα πιο φτηνό (οριζόντιος σωλήνας από το πάνω μέρος και κρίκους με καραβόπανο, και σαν βελτίωση τρύπες στο καραβόπανο ώστε να πιάνει σε γάντζους και να τσιτώνει-κλειδώνει).
Καμιά άλλη ιδέα, τι προτείνετε, που να κοιτάξω;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#574112 Εφόσον δεν εξασφαλίζεις την κλοπή, το να σε απασχολεί το τσαντήρι :oops: που έχει δημιουργηθεί ( δεν σε κράζω, το έχω κάνει και εγώ στο δικό μου, όπου είμαστε 8 ιδιοκτήτες με 12 θέσεις και μάλιστα , χωρίς "κάλυψη-απόκρυψη"), δεν έχει νόημα. Για τον περίεργο η αυτόν που θέλει να "βάλει χέρι" (έστω και στο παλιό σίδερο, στο ποτιστήρι, 2 κουτιά μπογιές κλπ) , το ίδιο μη αποτρεπτική, ίσως ακόμα και προκλητική, είναι και η κουρτίνα (ΖΟΝΓΚ! :lol: ).
Άρα για λόγους εμφάνισης σε ένα γκαράζ, βάλε ότι θές , όσο δε σου κάνουν παρατήρηση οι λοιποί ένοικοι. Το καραβόπανο με κρίκους και τρόπο που να αγκιστρώνει-κλειδώνει, είναι η καλύτερη λύση.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#574197
dimitrisB έγραψε:Εφόσον δεν εξασφαλίζεις την κλοπή, το να σε απασχολεί το τσαντήρι :oops: που έχει δημιουργηθεί ( δεν σε κράζω, το έχω κάνει και εγώ στο δικό μου, όπου είμαστε 8 ιδιοκτήτες με 12 θέσεις και μάλιστα , χωρίς "κάλυψη-απόκρυψη"), δεν έχει νόημα. Για τον περίεργο η αυτόν που θέλει να "βάλει χέρι" (έστω και στο παλιό σίδερο, στο ποτιστήρι, 2 κουτιά μπογιές κλπ) , το ίδιο μη αποτρεπτική, ίσως ακόμα και προκλητική, είναι και η κουρτίνα (ΖΟΝΓΚ! :lol: ).
Άρα για λόγους εμφάνισης σε ένα γκαράζ, βάλε ότι θές , όσο δε σου κάνουν παρατήρηση οι λοιποί ένοικοι. Το καραβόπανο με κρίκους και τρόπο που να αγκιστρώνει-κλειδώνει, είναι η καλύτερη λύση.
Εκτός από 1 κυρία που μένει εκεί όλοι οι άλλοι τα έχουν για ιατρεία κλπ, δεν μένουν εκεί, οπότε παρατήρηση δεν προβλέπεται. Και επιπλέον διαχειριστής και ιδιοκτήτης των περισσοτέρων διαμερισμάτων και θέσεων πάρκινγκ είναι ο πεθερός μου.
Εννοείται ότι αν κάποιος θέλει να κλέψει μπορεί, περισσότερο είναι το να δέιχνει λίγο πιο ωραίο και να μην προκαλεί κανέναν τυχαίο, μάστορα κλπ.
Καραβόπανο που βρίσκουμε; Και πως του περνάμε μάτια (μεταλλικά δαχτυλίδια για να αγκιστρώνει/κρέμεται κλπ)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#574198 αυτοι που φτιαχνουν μουσαμαδες για φορτηγα.λογικα θα μπορουν να σου περασουν θηλειες στο κομματι καραβοπανο,ή μουσαμα που μπορεις να παρεις απο αυτους.
Υπαρχουν και μουσαμαδες σε διαφορες διαστασεις,3χ4-4χ5-5χ6 που εχουν κρικους γυρω γυρω.

https://thomopoulosstore.com/el/agrotik ... gITLfD_BwE


για την δουλεια που θελεις,εδω κοιτα
https://thomopoulosstore.com/el/agrotik ... %85-detail
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#574271 Ή σε μαγαζιά που πουλάνε/επισκευάζουν τέντες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#574276 dimviii εκαλύφθην, ευχαριστώ. :yahoo:
Μάλλον με βλέπω είτε για το 2χ4 μέτρα, λευκό Dalimond 190γρ/μ2 με διπλά μπουντούζια (ανά μισό αντί 1 μέτρο) στα 9.95 ή αν θέλει ψηλότερο για 2 φορές το 2χ3 μέτρα, λευκό Dalimind 190γρ/μ2 με διπλά μπουντούζια στα 7,5χ2=15. Έτσι θα έχω 2 κουρτίνες, πιο εύκολο στο σήκωμα.
Και μετά θα διασκεδάσω προσπαθώντας με ένα σκοινί να σηκώνεται ομοιόμορφα. Επόμενος βαθμός δυσκολίας να το κάνω να σηκώνεται σαν ρολό (θέλει ένα μεταλλικό σωλήνα (να έχει και λίγο βάρος να το κρατάει ωραία κάτω) στο κάτω μέρος, λίγο πιο μακρύ ώστε εκεί στο τμήμα που θα προεξέχει να μπει κάτι κυλινδρικό σαν καρούλι ώστε να τυλίγεται σκοινί που θα πηγαίνει ψηλά σε τροχαλία και μετά ξανά κάτω για να το τραβάω και να σηκώνεται ο μουσαμάς). :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By glf
#574363 Πάλι ασχολήθηκα με τη μπουκάλα υγραερίου. Όταν βάζω αυτές τις χάρτινες ροδελες που δίνουν για αλλαγή, πάντα θα χάνει λίγο η πολύ.
Και με μια και με δύο μαζί.
Πήγα πήρα ροδελες περμανιτη που είναι από συνθετικές ίνες και ίσως και με ίνες γυαλιου, κάτι πράσινες που τις βάζω και στα ηλιακά.
Τώρα μάλιστα. Έκανα δοκιμές με σαπουνονερο γύρω από το σπιράλ σύνδεσης και έδειχνε...
Και ρωτάω εγώ τώρα. Γιατί δίνουν τις χάρτινες εκεί που αλλάζεις μποτιλια;