Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pik.
#269807
21 quadra έγραψε:
Πάντως ο Κούλης ανήκει στην πιό πρόθυμη οικογένεια που γέννησε αυτός ο τόπος ever και αλλοίμονο αν τον κάνουμε και πρωθυπουργό, παρακολουθώ τι γίνεται εκεί μέσα στη ΝΔ και βλέπω ότι τους νοιάζει μόνο να κερδίσουν αυτοί και όχι τι θα γίνει η χώρα, λες και παίζουν ποδόσφαιρο στις κάλπες και όχι τις τύχες ενός λαού.

.

Ο πατερ Κουλη δικαιωθηκε ομως απο την ιστορια οταν ελεγε προς τα που παμε και δεν τον ακουγε κανεις.
κακως στην ΝΔ θελουν για μενα να κυβερνησουν.

Κυριοι ο λαος ψηφισε ΣΥΡΙΖΑ προσφατως..
αστους να πουλησουν ΕΥΔΑΠ 370Εκ Ευρω ενω εχει ετησια εσοδα 350εκ Ε :lol: και ασε να πουλησουν και το ρευμα,να πανε ολα στον Θεο :yahoo:

απαιτω να μας ταραξει ο Συριζα στο ταξικο προσιμο.

πηγα να ζητησω να μου καθαρισουν το κτημα και μου ζητησε ο καθαριστης με το μηχανημα 1000Ε.Εκοβε ντυσιμο και αμαξι πριν μου πει τιμη.
Για ιδιο σχεδον κτημα εστειλα εναν φιλο με ενα μηχανακι πριν παει μπανιο με τις σαγιοναρες. ᾽᾽700Ε φιλαρακι καλα ειναι;᾽᾽
Συριζα μεχρι να διαλυθουν ολα.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#269816
g8777 έγραψε:Pik χαλασε το αιρκοντισιον;

αρχαιο πνευμα του ΜαμΡα οχι,
ειμαι στους 17Κελσιου επεστρεψα ιταλιεν και μας εχει γ@μησει στο κρυο.

την συμπαθεια μου. :s_empathy :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By italakias
#269820 Καλα κανει ο Τσιπρας και τα πουλαει ολα και ας ανοιξει και ολα τα κλειστα επαγγελματα.
Να τελειωνουμε επιτελους με τις σαπιλες και τους σαπιους.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#269826 Να τελειώσουμε επιτέλους με τους παλιούς σάπιους και να έχουμε καινούργιους σάπιους, άψογα, η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει μα πάντα ψυχορραγεί γιατί Ελλάδα σημαίνει Έλληνες κάτοικοι στο καλύτερο οικόπεδο της Ευρώπης που επί κάποιες εκατοντάδες χρόνια προσπαθούν να το πηδήξουν και ακόμα δεν τα έχουν καταφέρει, τόσο άχρηστοι είναι...Ιανοί και βάλε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#269831
pik. έγραψε:
21 quadra έγραψε:
Πάντως ο Κούλης ανήκει στην πιό πρόθυμη οικογένεια που γέννησε αυτός ο τόπος ever και αλλοίμονο αν τον κάνουμε και πρωθυπουργό, παρακολουθώ τι γίνεται εκεί μέσα στη ΝΔ και βλέπω ότι τους νοιάζει μόνο να κερδίσουν αυτοί και όχι τι θα γίνει η χώρα, λες και παίζουν ποδόσφαιρο στις κάλπες και όχι τις τύχες ενός λαού.

.

Ο πατερ Κουλη δικαιωθηκε ομως απο την ιστορια οταν ελεγε προς τα που παμε και δεν τον ακουγε κανεις.
κακως στην ΝΔ θελουν για μενα να κυβερνησουν.

Κυριοι ο λαος ψηφισε ΣΥΡΙΖΑ προσφατως..
αστους να πουλησουν ΕΥΔΑΠ 370Εκ Ευρω ενω εχει ετησια εσοδα 350εκ Ε :lol: και ασε να πουλησουν και το ρευμα,να πανε ολα στον Θεο :yahoo:
.

:dizzy:

Tρικυμία εν κρανίω :s_empathy :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By markvag
#269915 Απλά, κάποιοι μπερδεύουν τα έσοδα με τα κέρδη... :roll: Και δεν κάνουν 2 κλικ να διαπιστώσουν την αλήθεια των όσων γράφουν...

Ο τζίρος (τα έσοδα δηλαδή ΟΧΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ, όσα χρήματα μπήκαν στο ταμείο, ΧΩΡΙΣ να μετρήσουμε τα κόστη λειτουργίας :rtfm: ) λοιπόν το 2015 ήταν 324εκ, το 2014 ήταν 326εκ και τα ΚΕΡΔΗ μετά φόρων ήταν 67εκ το 2015 από 11 το 2014... τα ποσά για τον ΟΜΙΛΟ.

Όποιος ξέρει να διαβάζει Ελληνικά, υπάρχει ο ισολογισμός για τη χρήση 2015 στο site της εταιρείας και πιο συγκεκριμένα εδώ :rtfm:

ΟΚ, το να πουλάς κάτι με κέρδη 67 εκ αντί 370 δεν είναι καθόλου καλή τιμή, αλλά θα πρέπει να δούμε διαχρονικά την εξέλιξη των μεγεθών, καθώς κάτι μου μυρίζει για μαγειρεματάκι εδώ με αυξημένα κέρδη τη χρονιά που αποφασίστηκε η πώληση... :hmmm: Αν διαχρονικά (πχ τα τελευταία 5 χρόνια) τα κέρδη είναι πιο κοντά στα 11 εκ. που ήταν πέρισυ, τότε η τιμή των 300 φεύγα εκατομμυρίων είναι και καλή... αν είναι πιο κοντά στα 67, τότε είναι τζάμπα... Δεν έχω όρεξη και χρόνο αυτή τη στιγμή να ψάχνω στο εθνικό τυπογραφείο, ούτε στο site της ΕΥΔΑΠ για παλιότερους ισολογισμούς...

Κατ' εμέ αξία δεν έχουν τα στοιχεία του ενεργητικού (καθώς δεν αγοράζεις ένα μαγαζί για να πουλήσεις το ενεργητικό του), αλλά τα κέρδη... Έχει πάντως πολύ καλό ταμείο (το μόνο στοιχείο του ισολογισμού που έχει αξία) το συγκεκριμένο μαγαζί (260 μύρια;;;;; :dizzy: :omg: ) και καλό οικόπεδο... ΑΛΛΑ όλο το ταμείο αφορά υποχρεώσεις προς το προσωπικό... Από την άλλη, ελάχιστος δανεισμός και μηδενικός μακροπρόθεσμος... :omg: Καλό μαγαζί, αλλά θα ήθελα να δω και παλιότερους ισολογισμούς πριν αποφανθώ αν έχουμε υποτιμολόγηση... Έτσι μυρίζει βέβαια... Από την άλλη, όπως πολλές ΔΕΚΟ, δεν ξέρεις τι δράκους έχει κάτω από το χαλί... :lol:


BTW έχω 3-4 χρόνια ν' ασχοληθώ κι έχουν αλλάξει πολύ οι ισολογισμοί, ή είναι ιδέα μου;;;; :lipsealed:



Υ.Γ.: Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι συμφωνώ με την ιδιωτικοποίηση του νερού, διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και σε όποια άλλη θέση θέλετε. Γράφω αποκλειστικά για το business case... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#269921 Ευχαριστώ! :s_howdy :s_roses

Σταματάω το διάλειμμα όμως τώρα, γιατί θα μου κάνουν εσωτερική ανάλυση παχέως εντέρου... :rtfm: :ninja: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#269937 Το να είναι μία κρατική επιχειρήση βιώσιμη δεν είναι κακό, ίσα ίσα

Αλλά το κράτος στο τέλος θα κρατήσει αυτές που το βάζουν μέσα

Από την άλλη ναι το νερό το 2016 θα έπρεπε να είναι ένα δωρεάν εξασφαλισμένο αγαθό όπως και η υγεία το ίδιο για όλους, αλλά δεν είναι αλλά αυτό είναι στα πλαίσια της γενικότερης αποτυχίας του ανθρώπινου είδους δεν έχει να κάνει μόνο με τη χώρα μας
Άβαταρ μέλους
By italakias
#269954
QsisVTS έγραψε:Το να είναι μία κρατική επιχειρήση βιώσιμη δεν είναι κακό, ίσα ίσα

Αλλά το κράτος στο τέλος θα κρατήσει αυτές που το βάζουν μέσα

Από την άλλη ναι το νερό το 2016 θα έπρεπε να είναι ένα δωρεάν εξασφαλισμένο αγαθό όπως και η υγεία το ίδιο για όλους, αλλά δεν είναι αλλά αυτό είναι στα πλαίσια της γενικότερης αποτυχίας του ανθρώπινου είδους δεν έχει να κάνει μόνο με τη χώρα μας

Το νερο σχεδον τζαμπα ειναι αλλα δεν θα μπορουσε να ειναι εντελως δωρεαν γιατι θα υπηρχε τεραστια σπαταλη και φυσικα υπαρχουν και καποια εξοδα μεχρι να φτασει στο σπιτι σου και να ειναι νερο, οχι κατι βρωμικο που θα θυμιζει νερο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#269978 Ε, καιρός να σταματήσει λοιπόν να είναι τόσο φθηνό, θα το πουλήσουμε να βγάλει κέρδη και ο επενδυτής που θα το αγοράσει, κλέφτης θα γίνει;
Παίζει να είναι η Ελλάδα η πρώτη περίπτωση στον δυτικό κόσμο που πουλάει το νερό. Αριστερή πολιτική full, τι λέμε τώρα!