Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583013
theo13 έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε!


Χαρά μου. :s_howdy


theo13 έγραψε:αλλά είναι στιγμές που χρειάζεται μόνο ένας με διάπλαση ντουλάπας για να κάνεις δουλειά.


Αυτό ακριβώς φίλε μου!!! Πάντα χρειάζεται ένας "ντουλάπας"!!! :superman: Εγώ είχα πάντα έναν τέτοιον για το μάκτρο και κυρίως για τις μπαταρίες (8 τέρατα τύπου ζελέ έχει το Leo 1, ζωή να έχει - μάλιστα οι νέοι ΕΜΘ του έβαζαν στοίχημα ότι δεν μπορεί να τις βγάλει όλες σε 20 λεπτά και ο παλίκαρος είχε βγάλει πολλά λεφτά έτσι - :lol: - κ. Ίλχε μου ζητάει 20 Ευρώ μου έλεγαν... Να μην έβαζες στοίχημα τους έλεγα, αλλά εγώ δεν το είδα ποτέ, γιατί αν το δω θα σας περάσω όλους Στρατοδικείο. :innocent: ).
Για αυτό προσωπικά είμαι υπέρ των ρωσικών και γαλλικών αρμάτων που έχουν αυτόματη γέμιση (φανταστικό σύστημα και ειδικά στο Τ-14 είναι σε άλλο επίπεδο, από την στιγμή που είναι εκτός του συγκροτήματος μάχης) και τριμελές πλήρωμα. :superman: Μερικοί συνάδελφοι μου διαφωνούν (είχα πρόσφατα αυτήν την συζήτηση με εν ενεργεία συμμαθητή μου, σημερινό νέο Ανχη - Δκτη Μονάδος ΤΘ), αλλά όταν τους λέω ότι στα τρία (3) άρματα εξοικονομούμε ένα (1) επιπλέον πλήρωμα, απάντηση δεν λαμβάνω... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583015 Γράφει το άρθρο για περίπου 50 Bradley και ότι θα αντικαταστήσει τα αρχαία κατα αυτούς Μ113.
Η απορία μου είναι, πως ακριβώς θα γίνει αυτό με τόσο λίγα; :lol: Εκτός και αν έχουμε τόσο λίγα Μ113....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583102
theo13 έγραψε:πήγα πρόσφατα στη σχολή Μηχανικού στο Λουτράκι για εκπαίδευση και έπαθα πλάκα από την κατάρτιση των στελεχών. Απίστευτοι!!!


Σε θέματα πυρασφάλειας/ατυχημάτων/ΡΒΧΠ ή σε κάτι άλλο;


elteo έγραψε:Γράφει το άρθρο για περίπου 50 Bradley και ότι θα αντικαταστήσει τα αρχαία κατα αυτούς Μ113.
Η απορία μου είναι, πως ακριβώς θα γίνει αυτό με τόσο λίγα; Εκτός και αν έχουμε τόσο λίγα Μ113....


Ένα θα σου πω. Η ελληνική αμυντική δημοσιογραφία, κάνει την ελληνική αυτοκινητιστική δημοσιογραφία να μοιάζει με το BBC σε αξιοπιστία... :lol:

Από εκεί και πέρα, το Bradley ως ΤΟΜΑ, θα μπορούσε να εξοπλίσει μόνον μονάδες των ΤΘ, καθώς απαιτεί εκπαίδευση αρματιστού. Να αναλάβουν δηλαδή ίδιο ρόλο με τα BMP 1 που έχουμε.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#583106
REALZEUS έγραψε:
theo13 έγραψε:πήγα πρόσφατα στη σχολή Μηχανικού στο Λουτράκι για εκπαίδευση και έπαθα πλάκα από την κατάρτιση των στελεχών. Απίστευτοι!!!


Σε θέματα πυρασφάλειας/ατυχημάτων/ΡΒΧΠ ή σε κάτι άλλο;


elteo έγραψε:Γράφει το άρθρο για περίπου 50 Bradley και ότι θα αντικαταστήσει τα αρχαία κατα αυτούς Μ113.
Η απορία μου είναι, πως ακριβώς θα γίνει αυτό με τόσο λίγα; Εκτός και αν έχουμε τόσο λίγα Μ113....


Ένα θα σου πω. Η ελληνική αμυντική δημοσιογραφία, κάνει την ελληνική αυτοκινητιστική δημοσιογραφία να μοιάζει με το BBC σε αξιοπιστία... :lol:

Από εκεί και πέρα, το Bradley ως ΤΟΜΑ, θα μπορούσε να εξοπλίσει μόνον μονάδες των ΤΘ, καθώς απαιτεί εκπαίδευση αρματιστού. Να αναλάβουν δηλαδή ίδιο ρόλο με τα BMP 1 που έχουμε.

για προσεχε τα λογια σου
Εικόνα
:shifty:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583112 Δεν φαίνεται η εικόνα Γιάννη, αλλά μάλλον έβαλες Βερύκιο. Τιτανοτεράστιος... :s_rofl :s_rofl :s_rofl

ΥΓ: Ο ανιψιός του, συμμαθητής μου. Πες στο θείο σου ρε να κόψει την πρωινή, του λέγαμε όλοι. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 19 Μάιος 2019, 18:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By theo13
#583159
REALZEUS έγραψε:
theo13 έγραψε:πήγα πρόσφατα στη σχολή Μηχανικού στο Λουτράκι για εκπαίδευση και έπαθα πλάκα από την κατάρτιση των στελεχών. Απίστευτοι!!!


Σε θέματα πυρασφάλειας/ατυχημάτων/ΡΒΧΠ ή σε κάτι άλλο;


Για συνεκπαίδευση ενόψει της συνεργασίας μας την τρέχουσα (πλέον) αντιπυρική περίοδο.
Τα στελέχη του Ε.Σ. είναι έτη φωτός μπροστά από τους χειριστές των Δήμων κλπ ΟΤΑ. Έχω δει πολλές φορές ιδιώτες ή δημοτικούς κλπ υπαλλήλους μόλις βλέπουν ή ακούν το "θηρίο" να πλησιάζει να τα παρατάνε όλα (μέχρι και το μηχάνημα!) και να μην πλησιάζουν ξανά από το φόβο τους. Εγώ τους δικαιολογώ. Είναι άλλο να καθαρίζεις δρόμους και χωράφια και άλλο να ανοίγεις ζώνες σε εν εξελίξει επιχείρηση. Φυσικά υπάρχουν και πολλοί καλοί μέσα σε αυτούς αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Αντίθετα οι του Μηχανικού, ότι τους πεις απλά το κάνουν. Αν πουν δεν γίνεται όντως δεν γίνεται. Έχουν και άλλη αντίληψη της πειθαρχίας των διαταγών κλπ και αυτό επίσης παίζει ρόλο. Γενικά νομίζω οι ένστολοι ανεξάρτητα από πού προέρχονται συννενοούνται καλύτερα.


.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583190
theo13 έγραψε:Γενικά νομίζω οι ένστολοι ανεξάρτητα από πού προέρχονται συννενοούνται καλύτερα.


Η πιο σωστή κουβέντα που λέχθηκε. :s_thumbsup

Στις ένστολες Υπηρεσίες η διαταγή είναι διαταγή και ΠΡΕΠΕΙ να εκτελεστεί!!!

Από όλες τις κοινές επιχειρήσεις που έχω μετάσχει με Σώματα, εκτός των Ε.Δ., αυτό που ήταν το καλύτερο ήταν το Λ.Σ. (καθαρά στρατιωτική οργάνωση) και μετά το Π.Σ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#583204
theo13 έγραψε: Έχω δει πολλές φορές ιδιώτες ή δημοτικούς κλπ υπαλλήλους μόλις βλέπουν ή ακούν το "θηρίο" να πλησιάζει να τα παρατάνε όλα (μέχρι και το μηχάνημα!) και να μην πλησιάζουν ξανά από το φόβο τους. Εγώ τους δικαιολογώ. Είναι άλλο να καθαρίζεις δρόμους και χωράφια και άλλο να ανοίγεις ζώνες σε εν εξελίξει επιχείρηση. Φυσικά υπάρχουν και πολλοί καλοί μέσα σε αυτούς αλλά δεν είναι ο κανόνας.


Το "καλός" πως προσδιορίζεται? Οτι εκτελει την εντολή χωρίς να τον ενδιαφέρει η ζωη του ή η περιουσία του (οταν μιλαμε για μηχανηματα μισθωμενα απο ιδιωτες).

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#583349
corsair έγραψε:
theo13 έγραψε: Έχω δει πολλές φορές ιδιώτες ή δημοτικούς κλπ υπαλλήλους μόλις βλέπουν ή ακούν το "θηρίο" να πλησιάζει να τα παρατάνε όλα (μέχρι και το μηχάνημα!) και να μην πλησιάζουν ξανά από το φόβο τους. Εγώ τους δικαιολογώ. Είναι άλλο να καθαρίζεις δρόμους και χωράφια και άλλο να ανοίγεις ζώνες σε εν εξελίξει επιχείρηση. Φυσικά υπάρχουν και πολλοί καλοί μέσα σε αυτούς αλλά δεν είναι ο κανόνας.


Το "καλός" πως προσδιορίζεται? Οτι εκτελει την εντολή χωρίς να τον ενδιαφέρει η ζωη του ή η περιουσία του (οταν μιλαμε για μηχανηματα μισθωμενα απο ιδιωτες).

:hmmm:


Ποτέ δεν διακινδυνεύεται η ασφάλεια του προσωπικού, πόσο μάλλον του προσωπικού άλλων φορέων. Αντίθετα δεν γίνεται τίποτα αν δεν διασφαλιστεί πρώτα η ασφάλειά τους.
Εγώ μιλάω για αυτούς που σου απαντούν "δε μπαίνω εγώ εκεί μέσα να καώ" τη στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά αδυνατούν να το διακρίνιυν γιατί δεν έχουν ούτε ειδικές γνώσεις ούτε εμπειρία επί του θέματος.
Στην τελευταία περίπτωση που θυμάμαι έτσι αψυχολόγητα παράτησε το μηχάνημά του (ιδιώτης) με αποτέλεσμα να πρέπει να το φυλάμε. Αργότερα γύρισε και το έβγαλε στην άκρη του δρόμου ώστε να "γράφει" ώρες και εξαφανίστηκε.
Αυτό μπορεί να "χαντακώσει" μια επιχείρηση, αλλά τι να του πω εκείνη την ώρα; Ότι θα το πω στο δήμαρχο να τον μαλώσει;; Δεν γίνονται αυτά..

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#583358
REALZEUS έγραψε:
theo13 έγραψε:Γενικά νομίζω οι ένστολοι ανεξάρτητα από πού προέρχονται συννενοούνται καλύτερα.


Η πιο σωστή κουβέντα που λέχθηκε. :s_thumbsup

Στις ένστολες Υπηρεσίες η διαταγή είναι διαταγή και ΠΡΕΠΕΙ να εκτελεστεί!!!

Από όλες τις κοινές επιχειρήσεις που έχω μετάσχει με Σώματα, εκτός των Ε.Δ., αυτό που ήταν το καλύτερο ήταν το Λ.Σ. (καθαρά στρατιωτική οργάνωση) και μετά το Π.Σ.



στρατιωτική οργάνωση το Λ.Σ;; :lol:
επίσης δεν ξέρω αν ειναι καλό μια μονάδα να έχει στρατιωτική οργάνωση... :innocent:
Αλέξανδρε δεν ξέρω με τι μονάδα συνεργάστηκες.... :s_dunno
Υπ όψιν δεν μιλάμε για τις ειδικές δυνάμεις εκάστου σώματος. δλδ δεν θέλω να μου πεις για ΜΥΚ , ξερω γω , ΕΚΑΜ , κλπ....
το θέμα ειναι όταν πρέπει να συνεργαστούν ξένα μεταξύ τους σώματα , ΣΤΡΑΤΟΣ-Π.Υ , Π.Υ-ΕΛ.ΑΣ , κ.ο.κ ο καθένας να κάνει αυτό που πρέπει κ να αφήνει τον καθ ύλην αρμόδιο να επιχειρήσει...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#587385
gianik έγραψε:επίσης δεν ξέρω αν ειναι καλό μια μονάδα να έχει στρατιωτική οργάνωση...


Για μένα είναι, διότι σημαίνει δύο (2) πράγματα:
α) Οργάνωση και πειθαρχία στην Ιεραρχία. Ήταν αυτό που ξένισε τον "δικό μας", Αντγο ε.α. (ΤΘ) Τόσκα, όταν ανέλαβε το ΥΠ.Δ.Τ.
β) Υπηρεσιακή δράση.


gianik έγραψε:Υπ όψιν δεν μιλάμε για τις ειδικές δυνάμεις εκάστου σώματος. δλδ δεν θέλω να μου πεις για ΜΥΚ , ξερω γω , ΕΚΑΜ , κλπ....


Η διαφορά είναι ότι στις Ε.Δ. σχεδόν όλες οι Διευθύνσεις είναι επιχειρησιακά ενεργές.
Στην περίπτωση που αναφερόμουν ήταν τα περίπολα των Αμφιβίων Καταδρομών του Ε.Σ. μαζί με τα Περιπολικά Σκάφη του Λ.Σ. και του Π.Ν.


gianik έγραψε:το θέμα ειναι όταν πρέπει να συνεργαστούν ξένα μεταξύ τους σώματα , ΣΤΡΑΤΟΣ-Π.Υ , Π.Υ-ΕΛ.ΑΣ , κ.ο.κ ο καθένας να κάνει αυτό που πρέπει κ να αφήνει τον καθ ύλην αρμόδιο να επιχειρήσει...


Πολύ σωστά, αλλά πολλές φορές πρέπει να υπάρχει συνεργασία επί του πεδίου.



Και επειδή λέμε για ασκήσεις... Διατάχθηκε πρόσφατα διαδικτυακή συντήρηση (επανεκπαίδευση) από τον βαθμό του Λγου ε.α. και άνω.

Επίσης επί του πεδίου σε λίγο... Άρα ΤΑΜΣ...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#588145
Zorz έγραψε:Καμπάλα, πες αλεύρι:

https://i.imgur.com/XkZ1P8r.jpg

https://i.imgur.com/TNiWCfE.jpg


Δεν αντεχετε αυτη η Ιαπωνικη κουλτουρα με τιποτα... τώρα μαλακευουν με αυτα τα αθλια cartoon και σοβαρα μηχανηματα δουλειας. :x

Συγνωμη για την ξυνιλα πρωινιατικα... :sorry: