Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663720
mousatos έγραψε:Σάββας Κ.


Ο μεγάλος του αδερφός, ο Κωνσταντίνος, ήταν ο Δκτης μου στην ΣΑΤΘ το 2002-3. Άσε, δεν θέλω να μιλήσω για τον Σάββα και ειδικά για την ΕΥΠ τότε, από την οποία πέρασα ένα φεγγάρι...


Βάλτε το από το 1ο λεπτό. Απλά ΑΛΛΟΥ το συγκεκριμένο α/φ!!! https://www.youtube.com/watch?v=9rJ3A3K1mHA&t=663s
Άβαταρ μέλους
By fokion
#663732 Και ΣΗΜΕΡΑ που αποφασισαμε την σγορά τους πρεπει ΗΔΗ να μελεταμε πιο θα ειναι το επομενο....
Κατι που δεν καναμε ΠΟΤΕ.....
Και βεβαια "τι θα γινει" με αυτα που επονται σε σειρά αποσυρσης ενα εκ των οποιων ΔΕΝ μπορει να αντικατασταθει απο τα υπαρχοντα και τα μελουμενα και λεγεται Τ-2.....
Το "δεν υπογραφω τιποτα μη κατηγορηθώ οτι τα πιανω" ( οχι οτι δεν ηταν και αληθές σε περιπτωσεις...) εφερε τα εξοπλιστικά πολύ πισω κι αντι να υπαρχει "ρεγουλα" αναγκαζομαστε καθε φορά να κανουμε "αγορες του αιώνα"......
Άβαταρ μέλους
By Serf
#663786 18 τεμάχια δικαιολογούν όλα τα logistics που απαιτούνται για τη διαχείριση νέου αεροσκάφους, όπως εκπαίδευση χειριστών, εκπαίδευση μηχανικών, ανταλλακτικά, κτλ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#663794
Serf έγραψε:18 τεμάχια δικαιολογούν όλα τα logistics που απαιτούνται για τη διαχείριση νέου αεροσκάφους, όπως εκπαίδευση χειριστών, εκπαίδευση μηχανικών, ανταλλακτικά, κτλ;

Κάνουν 550 μύρια το ένα, δεν ξέρω αν το δικαιολογούν, αλλά ας ελπίσουμε να μην πάρουμε άλλα! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663817
Anonymous Founder έγραψε:
Serf έγραψε:18 τεμάχια δικαιολογούν όλα τα logistics που απαιτούνται για τη διαχείριση νέου αεροσκάφους, όπως εκπαίδευση χειριστών, εκπαίδευση μηχανικών, ανταλλακτικά, κτλ;

Κάνουν 550 μύρια το ένα, δεν ξέρω αν το δικαιολογούν, αλλά ας ελπίσουμε να μην πάρουμε άλλα! :lipsealed:


Δεν υπάρχει μαχητικό που να κάνει 550 εκατομμύρια Ευρώ έκαστο (μάλλον το διάβασες στο post του Krus στο fb). Οι τιμές καθορίζονται βάση εξοπλισμού, οπλισμού και υποστήριξης. Η συνήθης αξία είναι γύρω στα $30-50 εκατομμύρια για μαχητικά μεσαίου μεγέθους, όπως το Rafale και το Eurofighter. Το ακριβότερο μαχητικό, ανά τεμάχιο, θα ήταν το βαρύ MiG 1.42-44, το οποίο υπολογίζονταν στα 350 εκατομμύρια Δολάρια ανά τεμάχιο, και για αυτό ακυρώθηκε, συν τοις άλλοις, υπέρ του PAK FA/T50/Su-57. Το F22 έχει σήμερα αυτό το "προνόμιο". Ως πρόγραμμα δε, όχι μοναδιαία, το ακριβότερο είναι το F35 με κοντά 1 τρις προϋπολογισμό... Αλλά αυτό οφείλεται στην μακακία των Αμερικανών να θέλουν να φτιάξουν 1 α/φ σε 3 διαμορφώσεις (το "κανονικό" Α της USAF, το Β του USMC ως VSTOL και το C του USN με μεγαλύτερο airframe και γάντζο), κανένα από τα οποία δεν είναι μαχητικό της προκοπής. Πτέραρχος της USAF έχει δηλώσει ότι το F35 θα χρειάζεται συνοδεία προστασίας από F22 αν είναι να επιχειρήσει σε διαφιλονικούμενο χώρο. Το 1ο μαχητικό στην ιστορία που χρειάζεται προστασία μαχητικών!!! :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha:

Σχετικά με τα Rafale... δεν μου λένε κάτι, αλλά δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος. Στα χαρτιά τα Eurofighters φαίνονται καλύτερα, αλλά δεν είμαι ιπτάμενος για να κρίνω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#663823 Α, μπορεί να κάνω λάθος, όντως νομίζω στο fb το διάβασα. Ας μας πει επίσημα η κυβέρνηση πόσα θα δώσουμε, όντως τα 550 εκατομμύρια το καθένα τώρα που το ξαναβλέπω μου ακούγονται πολλά, αλλά και από αλλού, βλέπω πως δεν θα είναι φθηνά.
https://www.ptisidiastima.com/rafale-for-greece/
Τελικά, διαβάζω 1 δις για 15 Rafale; Γιατί βγήκε από την Θεσσαλονίκη ο πρωθυπουργός μας και μας είπε πως θα κάνει τόσα πράγματα, αλλά δεν μας είπε και πόσο θα κοστίσουν τελικά...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#663824
REALZEUS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Serf έγραψε:18 τεμάχια δικαιολογούν όλα τα logistics που απαιτούνται για τη διαχείριση νέου αεροσκάφους, όπως εκπαίδευση χειριστών, εκπαίδευση μηχανικών, ανταλλακτικά, κτλ;

Κάνουν 550 μύρια το ένα, δεν ξέρω αν το δικαιολογούν, αλλά ας ελπίσουμε να μην πάρουμε άλλα! :lipsealed:


Δεν υπάρχει μαχητικό που να κάνει 550 εκατομμύρια Ευρώ έκαστο (μάλλον το διάβασες στο post του Krus στο fb). Οι τιμές καθορίζονται βάση εξοπλισμού, οπλισμού και υποστήριξης. Η συνήθης αξία είναι γύρω στα $30-50 εκατομμύρια για μαχητικά μεσαίου μεγέθους, όπως το Rafale και το Eurofighter. Το ακριβότερο μαχητικό, ανά τεμάχιο, θα ήταν το βαρύ MiG 1.42-44, το οποίο υπολογίζονταν στα 350 εκατομμύρια Δολάρια ανά τεμάχιο, και για αυτό ακυρώθηκε, συν τοις άλλοις, υπέρ του PAK FA/T50/Su-57. Το F22 έχει σήμερα αυτό το "προνόμιο". Ως πρόγραμμα δε, όχι μοναδιαία, το ακριβότερο είναι το F35 με κοντά 1 τρις προϋπολογισμό... Αλλά αυτό οφείλεται στην μακακία των Αμερικανών να θέλουν να φτιάξουν 1 α/φ σε 3 διαμορφώσεις (το "κανονικό" Α της USAF, το Β του USMC ως VSTOL και το C του USN με μεγαλύτερο airframe και γάντζο), κανένα από τα οποία δεν είναι μαχητικό της προκοπής. Πτέραρχος της USAF έχει δηλώσει ότι το F35 θα χρειάζεται συνοδεία προστασίας από F22 αν είναι να επιχειρήσει σε διαφιλονικούμενο χώρο. Το 1ο μαχητικό στην ιστορία που χρειάζεται προστασία μαχητικών!!! :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha:

Σχετικά με τα Rafale... δεν μου λένε κάτι, αλλά δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος. Στα χαρτιά τα Eurofighters φαίνονται καλύτερα, αλλά δεν είμαι ιπτάμενος για να κρίνω.

δεν υπαρχει bomber εκει εξω που δεν χρειαζεται συνοδεια το ξερεις νομιζω και τα f4 ετσι ηταν

το να παρεις eurofighter και να περιμενεις 20 χρονια για ενα upgrade ειναι νομιζω λαθος οι ανθρωποι ειναι ανικανοι εξου και γιατι θα αποτυχει το fcas ειδικα δε τωρα που δεν θα υπαρχει κατι αντιστοιχο του neuron
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#663826
Anonymous Founder έγραψε:Α, μπορεί να κάνω λάθος, όντως νομίζω στο fb το διάβασα. Ας μας πει επίσημα η κυβέρνηση πόσα θα δώσουμε, όντως τα 550 εκατομμύρια το καθένα τώρα που το ξαναβλέπω μου ακούγονται πολλά, αλλά και από αλλού, βλέπω πως δεν θα είναι φθηνά.
https://www.ptisidiastima.com/rafale-for-greece/
Τελικά, διαβάζω 1 δις για 15 Rafale; Γιατί βγήκε από την Θεσσαλονίκη ο πρωθυπουργός μας και μας είπε πως θα κάνει τόσα πράγματα, αλλά δεν μας είπε και πόσο θα κοστίσουν τελικά...

θα αγορασουν πισω μερικα Mirage 2000 ωστε να τα πουλησουν στην αμερικη για training
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#663829 Ιδού, αλλού τα υπολογίζουν στα 75 εκατομμύρια το ένα, και είναι μεταχειρισμένα. Πιθανόν, να ανέβει κι άλλο το κοντέρ αν αγοράσουμε και καινούρια. Λαμπρά.
https://www.ethnos.gr/politiki/123587_m ... ta-parei-i
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663832
cabala10 έγραψε:δεν υπαρχει bomber εκει εξω που δεν χρειαζεται συνοδεια το ξερεις νομιζω και τα f4 ετσι ηταν


Ως multirole fighters τα πουλάνε, όχι ως bombers. Αν φτάσουμε να συγκρίνουμε το F35 με το F4, απλά να γελάσουμε με το χιούμορ των Γιάνκηδων...