Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#748627
224v έγραψε:Το καταρ έχει αρκετα mirage 2000...

.
Είχε τα εχει αποσύρει τα περισσότερα. Τώρα πετα κυριως Rafale, EF και F15.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#748639
glf έγραψε:Πήραμε τα 6 αλλά δώσαμε άρων άρων τα 19 Mirage. Δηλαδή άμα τα δίναμε σε δύο χρόνια ποιο το πρόβλημα; Απορώ τι θα θέλουν οι Γάλλοι..
Η μαγκιά θα είναι να τα αναβαθμίσουν και να μας τα ξαναπουλήσουν μέσω αριστείας χαχαχα.

θα τα πουλησουν στην αμερικη για αντικατασταση των aggressor οπως και τα υπολοιπα μας σε λιγα χρονια που θα αντικατασταθουν απο τα ραφαλ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748643
cabala10 έγραψε:
dimik έγραψε:
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Μέτριο α/φ...

ε οχι και μετριο στην ουσια ειναι οτι επρεπε να ειναι το μιραζ
τωρα να μου πεις αν επρεπε να παρουμε τα f15ex που βγηκαν φημες?....ισως αλλα με τι λεφτα
Τι να τα κάνουμε τα F-15?

Φορεις για BVR βλήματα έχουμε και ουσιαστικά πρόκειται για ένα αεροσκάφος που το κρατάνε σε υπηρεσία με νύχια και με δόντια και πολλές αναβαθμίσεις γιατί δεν έχουν καταφέρει ακόμα να φτιάξουν αντικαταστατη.

Ίσως και να μην χρειάζεται κιόλας γιατί δεν υπάρχει αντίπαλος..

< >

γιατι δεν εχουμε bomb trucks και κουβαλανε τρεις φορες το φορτιο των f35 αν ειχαμε π.χ
f16/f15/rafale θα ηταν σουπερ
Είναι θέμα τακτικής βέβαια αλλά τα bomb trucks στην σημερινή εποχή ίσως είναι άχρηστα.
Προϋποθέτουν αεροπορική υπέροχη και ανάγκη για μαζικους βομβαρδισμους.

Πλέον με stand off όπλα κι χτυπήματα ακόμα και με συμβατικό οπλισμο επιλεγμένων στόχων μια χαρά γίνεται δουλειά και με μικρότερα αεροσκάφη πολλαπλών ρόλων.

F16+Rafale είναι αρκετά για όλους τους ρόλους, αρκεί να είναι όλα αναβαθμισμενα και να έχουν αρκετό απόθεμα οπλισμου, ειδικά Amraam, Mica, Exocet, jdam κλπ

Εγώ εκεί θα έβαζα τα χρήματα μου και όχι σε F15

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#748644
dimik έγραψε:
cabala10 έγραψε:
dimik έγραψε:
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Μέτριο α/φ...

ε οχι και μετριο στην ουσια ειναι οτι επρεπε να ειναι το μιραζ
τωρα να μου πεις αν επρεπε να παρουμε τα f15ex που βγηκαν φημες?....ισως αλλα με τι λεφτα
Τι να τα κάνουμε τα F-15?

Φορεις για BVR βλήματα έχουμε και ουσιαστικά πρόκειται για ένα αεροσκάφος που το κρατάνε σε υπηρεσία με νύχια και με δόντια και πολλές αναβαθμίσεις γιατί δεν έχουν καταφέρει ακόμα να φτιάξουν αντικαταστατη.

Ίσως και να μην χρειάζεται κιόλας γιατί δεν υπάρχει αντίπαλος..

< >

γιατι δεν εχουμε bomb trucks και κουβαλανε τρεις φορες το φορτιο των f35 αν ειχαμε π.χ
f16/f15/rafale θα ηταν σουπερ
Είναι θέμα τακτικής βέβαια αλλά τα bomb trucks στην σημερινή εποχή ίσως είναι άχρηστα.
Προϋποθέτουν αεροπορική υπέροχη και ανάγκη για μαζικους βομβαρδισμους.

Πλέον με stand off όπλα κι χτυπήματα ακόμα και με συμβατικό οπλισμο επιλεγμένων στόχων μια χαρά γίνεται δουλειά και με μικρότερα αεροσκάφη πολλαπλών ρόλων.

F16+Rafale είναι αρκετά για όλους τους ρόλους, αρκεί να είναι όλα αναβαθμισμενα και να έχουν αρκετό απόθεμα οπλισμου, ειδικά Amraam, Mica, Exocet, jdam κλπ

Εγώ εκεί θα έβαζα τα χρήματα μου και όχι σε F15

< >

για τα ραφαλ οκ τι να πεις ειναι σιγουρακι πως θα παρουμε 48 και θα φυγουν ολα τα μιραζ αργα η γρηγορα μπορει τα μιραζ και πεντοχιλιαρα να ειναι ικανα αλλα το οτι δεν εχουν off bore δυνατοτητες σε πραγματικο πολεμο θα πεφτουν σαν σπουργιτια
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#748686
cabala10 έγραψε:ε οχι και μετριο στην ουσια ειναι οτι επρεπε να ειναι το μιραζ


Μέτριο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βασικά του λείπουν "άλογα", είναι underpowered, ακόμα και σε σχέση με το F16.


corsair έγραψε:οι εδω και καιρο αντιδράσεις του αντιπάλου, μαρτυρουν του κατα πόσο μέτριο είναι


Ναι ρε συ Γιάννη, δεν κοιμούνται τώρα πια τα βράδια. :lol: Φαντάσου αν είχαμε πάρει κανένα Eurofighter τι θα είχε γίνει... :iconcool:


dimik έγραψε:Ίσως και να μην χρειάζεται κιόλας γιατί δεν υπάρχει αντίπαλος..


Αντίπαλοι υπάρχουν δύο (Ρωσία και Κίνα). Το F15 όμως παραμένει καλή πλατφόρμα. Δεν είναι Flanker, αλλά είναι αξιόμαχο.


glf έγραψε:δώσαμε άρων άρων τα 19 Mirage


Τα 2000 ήταν ήδη ξεπερασμένα. Τα 2000-5 παραμένουν αξιόμαχα α/φ (για την γενιά τους).
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#748710 ειναι πολυ καλυτερο απο το μιραζ και τα f16 εχει πολυ καλυτερο combat range εχει supercruise

για φαντασου να περναμε eurofighter ομως πραγματικα θα το ηθελες ετσι οπως καταντησε η γερμανια το προγραμμα? η να στο θεσω αλλιως οσο η γερμανια μπαινει σε αμυντικα προγραμματα και τους δινουν για αναπτυξη κρισημα σημεια αλλο τοσο δεν το θελω κοντα στην ελλαδα...οι ανθρωποι εχουν καταστρεψει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το nh90 μεχρι το rpas και το eurofighter

το tranche 3 δεν μπαινει σε 1 ουτε και στο 2Α γιατι οι δομικες αλλαγες που θα ερχοντουσαν στο 2Α καθυστερησαν 7 χρονια λογο γερμανιας οπως και το 3 εχει καθυστερησει αλλα 5 τωρα γιατι η γερμανια δεν εχει δωσει το certification
ασε...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#748712 F-15 :hmmm:
μάλλον έχουμε :lol:
πολύ εντυπωσιακό αεροσκάφος όταν πετάει χαμηλά :metalo:
συνέχεια τα έβλεπα πριν τα Χριστούγεννα πάνω απο το χωριό στην Λάρισα ...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#748713
cabala10 έγραψε:
glf έγραψε:Πήραμε τα 6 αλλά δώσαμε άρων άρων τα 19 Mirage. Δηλαδή άμα τα δίναμε σε δύο χρόνια ποιο το πρόβλημα; Απορώ τι θα θέλουν οι Γάλλοι..
Η μαγκιά θα είναι να τα αναβαθμίσουν και να μας τα ξαναπουλήσουν μέσω αριστείας χαχαχα.

θα τα πουλησουν στην αμερικη για αντικατασταση των aggressor οπως και τα υπολοιπα μας σε λιγα χρονια που θα αντικατασταθουν απο τα ραφαλ

Για να καταλάβω, τα 19 Μ2000 τα έχουμε ήδη επιστρέψει; Με τι τρόπο; Θέλω να πω μόνον 2-3 πετούσαν. Επίσης, ήταν στη συμφωνία για τα rafale η επιστροφή τους;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#748722
JarnoT έγραψε:
cabala10 έγραψε:
glf έγραψε:Πήραμε τα 6 αλλά δώσαμε άρων άρων τα 19 Mirage. Δηλαδή άμα τα δίναμε σε δύο χρόνια ποιο το πρόβλημα; Απορώ τι θα θέλουν οι Γάλλοι..
Η μαγκιά θα είναι να τα αναβαθμίσουν και να μας τα ξαναπουλήσουν μέσω αριστείας χαχαχα.

θα τα πουλησουν στην αμερικη για αντικατασταση των aggressor οπως και τα υπολοιπα μας σε λιγα χρονια που θα αντικατασταθουν απο τα ραφαλ

Για να καταλάβω, τα 19 Μ2000 τα έχουμε ήδη επιστρέψει; Με τι τρόπο; Θέλω να πω μόνον 2-3 πετούσαν. Επίσης, ήταν στη συμφωνία για τα rafale η επιστροφή τους;

ΟΛΑ θα φυγουν αργα η γρηγορα για ραφαλ

τωρα για το πως και τι δεν ξερω τι εχουν υπογραψει πως θα γινει η επιστροφη

https://tovatraxi.com/defence/kapsonia- ... emMD1PQCyM
:lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#748740
JarnoT έγραψε:Για να καταλάβω, τα 19 Μ2000 τα έχουμε ήδη επιστρέψει; Με τι τρόπο; Θέλω να πω μόνον 2-3 πετούσαν. Επίσης, ήταν στη συμφωνία για τα rafale η επιστροφή τους;

Από 40 έμειναν 19 ; και από τα 19 πετούσαν 2-3 ; λόγω έλλειψης ανταλλακτικών ;

έδιτ:
https://www.haf.gr/arsenal/mirage-2000-egm-bgm/
https://www.haf.gr/arsenal/mirage-2000-5/

τα σκέτα 2000 πότε πήγαν για απόσυρση ;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#748811
mousatos έγραψε:
JarnoT έγραψε:Για να καταλάβω, τα 19 Μ2000 τα έχουμε ήδη επιστρέψει; Με τι τρόπο; Θέλω να πω μόνον 2-3 πετούσαν. Επίσης, ήταν στη συμφωνία για τα rafale η επιστροφή τους;

Από 40 έμειναν 19 ; και από τα 19 πετούσαν 2-3 ; λόγω έλλειψης ανταλλακτικών ;
τα σκέτα 2000 πότε πήγαν για απόσυρση ;

Είχαμε πάρει 40x 2000 και 15x 2000-5.
10x 2000 αναβαθμίστηκαν σε 2000-5, οπότε 30x 2000 & 25x 2000-5
Χάσαμε 12x 2000 και 1x 2000-5, οπότε τελικά πρέπει να έχουμε 18x 2000 & 24x 2000-5.

Αυτό που ξέρω είναι ότι από τα 18 παλιά, χρήσιμα ήταν μόνο 2. Τα υπόλοιπα είχαν "κανιβαλιστεί" για ανταλλακτικά, κλπ, ή ήταν γενικώς εκτός ενεργείας.
Η απορία μου ήταν πότε κιόλας έφυγαν (αν έφυγαν), αλλά μάλλον δεν έχει και σημασία, αν είναι όλα να φύγουν κάποτε.
Δε θα στολίσουν αυλές στρατοπέδων ή ταράτσες κτιρίων στις εθνικές οδούς; :innocent:
Φαντάζομαι τα 24x 2000-5 θα τα κρατήσουμε σαν μοίρα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#748816 Δεν είχαν φύγει, προχθές βγήκε ανακοίνωση οτι αποσύρονται.
Δηλαδή προχθές σταμάτησαν οι πτήσεις.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#748827 Καλή σύνταξη λοιπόν :-)