Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#595024
REALZEUS έγραψε:Στην πράξη βγάζουν εξοδούχους για να μην μαγειρέψουν.

Αυτό πρέπει να ναι καινούριο φρούτο.
Εγώ θυμάμαι το 2006 που υπηρέτησα, όταν είχαμε έξοδο Σάββατο ή Κυριακή, καμιά φορά δεν βγαίναμε από το πρωί. Καθόμασταν τρώγαμε και βγαίναμε μετά.
Δεν δικαιολογείται πλέον μερίδα για τον εξοδούχο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#595027
Bayern7 έγραψε:Δεν δικαιολογείται πλέον μερίδα για τον εξοδούχο;


Πλέον; Το 2005 αποστρατεύτηκα και το είχα ήδη δει σε πολλές Μονάδες...
Απλά ήσουν τυχερός...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#595029
Bayern7 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Στην πράξη βγάζουν εξοδούχους για να μην μαγειρέψουν.

Αυτό πρέπει να ναι καινούριο φρούτο.
Εγώ θυμάμαι το 2006 που υπηρέτησα, όταν είχαμε έξοδο Σάββατο ή Κυριακή, καμιά φορά δεν βγαίναμε από το πρωί. Καθόμασταν τρώγαμε και βγαίναμε μετά.
Δεν δικαιολογείται πλέον μερίδα για τον εξοδούχο; :hmmm:

ουτε καν σαμο που ειμουν εβρο κρητη και λημνο καθε κυριακη εβγαζαν παντα το 70% εξω
παντα νομιζα πως οντως ειχε να κανει με το φαγητο αλλα ελα που μοναδες που βρισκοντουσαν σε μικρα χωρια δεν γινοταν ποτε αυτο...ουτε καβυλη ουτε 297 ουτε τιποτα προφανως γινεται για την οικονομια της περιοχης..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#595030 Ερώτηση αδαους: υπάρχει πουθενά σοβαρή σύγκριση ανάμεσα στους patriot & S-400?

Φαντάζομαι τα περισσότερα άρθρα θα είναι σίγουρες ένθεν κακείθεν, οπότε δεν έχει νόημα να κάτσω να γκουγκλαρω.

Εν τω μεταξύ πρέπει να έχει γίνει μύλος στις ΗΠΑ με την Τουρκία, ο Ιγνατίου που γενικα εχει καλές προσβάσεις γράφει διαφορά πικάντικα.
https://hellasjournal.com/2019/07/quot- ... oys-s-400/
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#595032
g8777 έγραψε:2003 ισχυε κανονικα παντως η μεριδα σε εξοδουχο.


Τζι μου, στο στρατόπεδο που ήσουν εσύ. Αυτά δεν είναι θέμα Παγίων Διαταγών, είναι καθαρά θέμα Δκτης Μέριμνας, άρα του Υπδκτου, με έγκριση του Δκτου.


cabala10 έγραψε:παντα νομιζα πως οντως ειχε να κανει με το φαγητο


Επειδή ήμουν αρκετές φορές παρών σε σύσκεψη με τον Υπδκτη για αυτό το θέμα, ως Ιλχος Εβδομάδος, σε διαβεβαιώνω ότι για αυτό γίνεται. Τώρα, αν είχε ο συγκεκριμένος τίποτα κολλητιλίκια με τους τοπικούς άρχοντες, δεν το γνωρίζω.


rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση αδαους: υπάρχει πουθενά σοβαρή σύγκριση ανάμεσα στους patriot & S-400?


Μόνο στα χαρτιά, από ανακοινώσιμα, μη διαβαθμισμένα, στοιχεία. Σε αυτά λοιπόν, το Α/Α σύστημα S400 φαίνεται μια γενιά μπροστά, το λιγότερο...
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 14 Ιούλ 2019, 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#595033
REALZEUS έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Δεν δικαιολογείται πλέον μερίδα για τον εξοδούχο;


Πλέον; Το 2005 αποστρατεύτηκα και το είχα ήδη δει σε πολλές Μονάδες...
Απλά ήσουν τυχερός...

Το 1995 που εκπαιδευόμουν στο Τατόι οδηγός οχημάτων οι εξοδούχοι δεν δικαιούνταν φαγητό.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#595034
bill33 έγραψε:Το 1995 που εκπαιδευόμουν στο Τατόι οδηγός οχημάτων


Πες μας και για τα οχήματα. Εκτός από 680-680 Μ3, είχες καβαλήσει και κανένα Μ35 με στροβιλοσυμπιεστή; Τι ήχο είχαν ρε αυτά τα γαμίδια... :inlove: Unimog? :superman:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#595035 Εγώ πέτυχα να δηλώνουν ποιοι εξοδουχοι θα φάνε μέσα. Που είναι και το πιο σωστό θεωρώ για να μην υπάρχει σπατάλη αλλά και πρόβλημα με όσους δυσκολεύονται οικονομικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#595037
REALZEUS έγραψε:
bill33 έγραψε:Το 1995 που εκπαιδευόμουν στο Τατόι οδηγός οχημάτων


Πες μας και για τα οχήματα. Εκτός από 680-680 Μ3, είχες καβαλήσει και κανένα Μ35 με στροβιλοσυμπιεστή; Τι ήχο είχαν ρε αυτά τα γαμίδια... :inlove: Unimog? :superman:

Stayer καινούργια ,τότε,με τετράγωνη μούρη και on off φρένα .
Ενα τράκτορα που ανάθεμα και αν θυμάμαι τι ήταν.Με μούρη ήταν ,λες να ήταν Μ35?
M35 σίγουρα είχε στην 124ΠΒΕ αλλά απλά το έβαζαν μπροστά,δεν νομίζω να το οδήγησα ποτέ.
Επίσης unimog είχε στην 124ΠΒΕ με διαμόρφωση σε πύργο ελέγχου ή κάτι τέτοιο.
Πολλά τα χρόνια απο τότε.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#595038
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση αδαους: υπάρχει πουθενά σοβαρή σύγκριση ανάμεσα στους patriot & S-400?

Φαντάζομαι τα περισσότερα άρθρα θα είναι σίγουρες ένθεν κακείθεν, οπότε δεν έχει νόημα να κάτσω να γκουγκλαρω.

Εν τω μεταξύ πρέπει να έχει γίνει μύλος στις ΗΠΑ με την Τουρκία, ο Ιγνατίου που γενικα εχει καλές προσβάσεις γράφει διαφορά πικάντικα.
https://hellasjournal.com/2019/07/quot- ... oys-s-400/

δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους οπως και να εχει
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#595039
REALZEUS έγραψε:
g8777 έγραψε:2003 ισχυε κανονικα παντως η μεριδα σε εξοδουχο.


Τζι μου, στο στρατόπεδο που ήσουν εσύ. Αυτά δεν είναι θέμα Παγίων Διαταγών, είναι καθαρά θέμα Δκτης Μέριμνας, άρα του Υπδκτου, με έγκριση του Δκτου.


cabala10 έγραψε:παντα νομιζα πως οντως ειχε να κανει με το φαγητο


Επειδή ήμουν αρκετές φορές παρών σε σύσκεψη με τον Υπδκτη για αυτό το θέμα, ως Ιλχος Εβδομάδος, σε διαβεβαιώνω ότι για αυτό γίνεται. Τώρα, αν είχε ο συγκεκριμένος τίποτα κολλητιλίκια με τους τοπικούς άρχοντες, δεν το γνωρίζω.


rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση αδαους: υπάρχει πουθενά σοβαρή σύγκριση ανάμεσα στους patriot & S-400?


Μόνο στα χαρτιά, από ανακοινώσιμα, μη διαβαθμισμένα, στοιχεία. Σε αυτά λοιπόν, το Α/Α σύστημα S400 φαίνεται μια γενιά μπροστά, το λιγότερο...


δεν σου ερχοταν να αυτοκτονησεις σε αυτα τα meeting? μια φορα ειμουν φρουρα σαν φανταρος σε συσκεψη στην σαμο για τις μεριδες...μερεντας
κοντευα να φαω τα βατραχοπεδιλα μου με τις μαλακιες που ακουγα εναν διαιτολογο δεν ειχαν να φερουν να ρωτησουν τι χρειαζεται καποιος που τρεχει ολη μερα..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#595042
bill33 έγραψε:Stayer καινούργια ,τότε,με τετράγωνη μούρη και on off φρένα .


Απορώ που είχαν καν φρένα. Πατούσες, πατούσες και τίποτα... :omg:


bill33 έγραψε:Ενα τράκτορα που ανάθεμα και αν θυμάμαι τι ήταν.Με μούρη ήταν ,λες να ήταν Μ35?


Πολύ πιθανόν. Μ48 (όχι το άρμα) ή Μ275.


cabala10 έγραψε:δεν σου ερχοταν να αυτοκτονησεις σε αυτα τα meeting?


Παίζει να ήταν πιο βαρετά και από την εγγραφή, κάθε επομένη, του Βιβλίου του ΑΥΔΜ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By krom
#595044
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση αδαους: υπάρχει πουθενά σοβαρή σύγκριση ανάμεσα στους patriot & S-400?

Φαντάζομαι τα περισσότερα άρθρα θα είναι σίγουρες ένθεν κακείθεν, οπότε δεν έχει νόημα να κάτσω να γκουγκλαρω.

Εν τω μεταξύ πρέπει να έχει γίνει μύλος στις ΗΠΑ με την Τουρκία, ο Ιγνατίου που γενικα εχει καλές προσβάσεις γράφει διαφορά πικάντικα.
https://hellasjournal.com/2019/07/quot- ... oys-s-400/


H μόνη σύγκριση είναι σε πραγματικές συνθήκες. Το s400 είναι αναβαθμισμένο s300, καμιά γενιά μπροστά δεν είναι και εδώ και 30+ χρόνια δεν έχουν δοκιμαστεί ή καταρρίψει σε πολεμικές συνθήκες ποτέ και τίποτα. Οι patriot σε όλες τις εκδόσεις τους έχουν καταρρίψει ένα σωρό απλούς και βαλλιστικούς στόχους.