Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594751
GTS έγραψε:Μ16 τυπος οπλων εχουν ληξει οι πατεντες οποτε αν καποιος θελει να κανει κατι ας φτιαξει ένα αντιγραφο όπως εκανε τουρκια. Αυτό είναι καλυτερη ιδεα.


Έχεις χειριστεί Μ16; Αυτό το όπλο δεν θα το έδινα σε Στρ ΠΖ. Η ισχύς πυρός του 5.56 ΝΑΤΟ είναι μέτρια και λόγω μικρών ανοχών εμφανίζει συχνές εμπλοκές. Είναι καλό όπλο σκοπευτού, αλλά όχι μαχητού. Για μένα ΑΚ 15/12 (ακόμα και το 5.45 χ 39 έχει ισχύ πυρός κοντά στο 7.62 ΝΑΤΟ) > HK 417 > HK 416 > Μ16-Μ4.

ΥΓ: Ο US Army πήγε από το φοβερό και τρομερό Μ1911 Α1 (πιστόλι αγαπημένο, ειδικά της Colt που έχω σαν προσωπικό, αν και της American Armory είναι καλές αντιγραφές) 0.45'' ACP στην Μπερετούλα των 9 χλστ... Κατάλαβαν την |λογοκρισία| τους και ξαναγύρισαν στο διαμέτρημα .45''...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594755
REALZEUS έγραψε:To G3 είναι μια χαρά τυφέκιο. Το προτιμώ άνετα έναντι του Μ16!!!

@dimik: Ξέρεις την πρόβλεψη του ΠΟΥ για τον φόρτο πυρ/κων τυφεκιοφόρου του ΠΖ; :iconcool:
180 φυσίγγια αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και πάνω από 10 χρόνια πλέον.
5 εμφορτους γεμιστηρες και 4 κουτιά των 20.
Πρακτικά οι γεμιστηρες θα έχουν από 18 φυσσιγια.


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594757
dimik έγραψε:
REALZEUS έγραψε:To G3 είναι μια χαρά τυφέκιο. Το προτιμώ άνετα έναντι του Μ16!!!

@dimik: Ξέρεις την πρόβλεψη του ΠΟΥ για τον φόρτο πυρ/κων τυφεκιοφόρου του ΠΖ; :iconcool:
180 φυσίγγια αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και πάνω από 10 χρόνια πλέον.
5 εμφορτους γεμιστηρες και 4 κουτιά των 20.
Πρακτικά οι γεμιστηρες θα έχουν από 18 φυσσιγια.


< >


Άριστα, 20!!! :iconcool:

Θα σε ήθελα ρε μπαγάσα μαζί μου, φαίνεται να γνωρίζεις τι σου γίνεται. :lol:

ΥΤ: Πόσες βάζουμε στο 45άρι; :roll:

ΥΓ2: Προφανώς δεν θα ρωτήσω αντικείμενα ΤΘ, αλλά πόσα βλήματα έχει στον φόρτο το Leo 1? :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594760 6 στον γεμιστήρα και 1 στην θαλάμη βάσει προβλέψεως, αλλά προσωπικά είχα 5 στον γεμιστήρα μόνο και την θαλάμη άδεια, καθώς δεν εμπιστευόμουν το cocked and loaded.

55 βλήματα, APFSDS, HEAT, HEP-HESH και WP.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594762 Καλά θυμόμουν το 7, σαν 6+1 για να μην επιβαρύνεται το ελατήριο του γεμιστηρα. Αλλά νόμιζα ήταν 8+1 το κανονικό.


Για το άρμα αδικαιολογητος.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594763
dimik έγραψε: 6+1 για να μην επιβαρύνεται το ελατήριο του γεμιστηρα.
dimik έγραψε:6+1 για να μην επιβαρύνεται το ελατήριο του γεμιστηρα


:iconcool:

Σε πραγματικές επιχειρήσεις μάλλον θα το έφερα γεμισμένο και ασφαλισμένο, αλλά σε ασκήσεις όχι.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#594767
GTS έγραψε:
cabala10 έγραψε:
GTS έγραψε:
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Τίποτα από αυτά Γιάννη.

1) Οι Μονάδες μπορεί να φαίνονται άσχετες, αλλά δεν χρειάζονται γύρω από μεγάλες πόλεις Μονάδες Αμύνης; :iconcool:
2) Θεωρώ ότι τα τυφέκια δεν είναι πρόβλημα. Βέβαια δεν είμαι καταδρομέας, αλλά με τα 7.62 μάχης και τα 5.56 εφόδου είμαστε ΟΚ, ειδικά όταν τα δεύτερα φέρουν μαυροκέφαλες. Γενικά όμως, ως ΤΘ, είμαι υπέρ των μεγαλύτερων διαμετρημάτων. Θα σταματήσεις ακάλυπτο ΠΖ που φέρει θώρακα στα 200 μέτρα με 5.56 Nato FMJ?
3) Για μένα οι 6 μήνες είναι λάθος. Σε 6 μήνες ούτε οπλοάσκηση δεν μαθαίνουν. Αν είναι αρματιστές θέλουν τουλάχιστον 12 μήνες για Γενική Στρατιωτική Μόρφωση, Τεχνική Εκπαίδευση και Τακτική των Αρμάτων, για να μην μιλήσω για Τεχνική της Βολής... Για να πεις ότι πήραν μυρωδιά και να μπούνε σε άρμα, όχι για σοβαρή ετοιμότητα...

ΥΓ: Στην τελευταία εκπαίδευση στην Σχολή Πολέμου, το Κλιμάκιο ΑΠΜΑ είχε ερωτήσεις που παλιότερα ήταν επιπέδου Ουλαμαγού. Ο ΠΑΜΑ ή ο ΟΔΜΑ δεν θα καταλάβουν ούτε Χριστό, ούτε Παναγιά... :whistlink:

οχι οταν υπαρχουν μοναδες αδρανεις με προσωπικο καθαρα και μονο για την τοπικη κοινωνια aka σχεδον ολες οι ηπειρωτικες μοναδες δηλαδη..

θεωρεις δηλαδη το g3 σοβαρο οπλο εν ετει 2019 για πεζικαριο? ασε το διαμετρημα καθαρα για το οπλο μιλαμε τα μισα και βαλε εχουν τοσο στραβη κανη που θα στοχευεις τον εχθρο και θα τρως τον διπλα σου περαν του οτι ειναι πολυ βαρυ οπλο

6 μηνες καθαρης στρατιωτικης εκπαιδευσης ειναι υπεραρκετοι για τα βασικα αυτο προυποθετει φυσικα και αναλογο προγραμμα τα κεντρα εκπαιδευσης δεν παρεχουν ουτε τα βασικα πια για να μην μιλησω για την σχεδον θρησκευτικη ευλαβεια για το αμα μπορει το αρβυλο σου να καλεσει τον μπατμαν η αν το κρεββατι σου ειναι μιση μοιρα προς τα δεξια η αν το υποσεντονο μπορει να κρατησει ενα nh 90 με 100bf υπαρχουν αρκετα αλλα μικρα πραγματα που δειχνουν την ικανοτητα this aint one of them


O μονος λογος να αλλαξεις τα G3 είναι αν εχουν παλιωσει τοσο που είναι αχρηστα πια. Από ότι ξερω επισκευαζουν πολλα και τα κανουν σχεδόν σαν καινουρια και φανταζομαι θα υπαρχουν και αρκετα σε αποθηκευση.

γιατι δεν θα μπορουσαμε να παρουμε ενα hk 417 (7.62 ) που ειναι σχεδον ενα κιλο λιγοτερο και να διναμε 3-4 γεμιστηρες παραπανω στον στρατιωτη ως αντισταθμισμα?
ανετοτατα


Γιατι χρειαζεσαι 100 χιλ 200 χιλ κοκ γα να πεις ότι θα εξοπλίσεις εναν στρατο. Ποσο κανει το καθενα? 2 χιλ ευρω? Ισως παραπανω? 200 εκατ ευρω για φορητο οπλισμο (για κάθε 100 χιλ κομματια)? στα χερια κληρωτων που θα τον χρησιμοποιουν για να στηρίζονται και αλλα ασχετα? :dizzy:

Οικονομικος είναι ο λογος φυσικα.

Μ16 τυπος οπλων εχουν ληξει οι πατεντες οποτε αν καποιος θελει να κανει κατι ας φτιαξει ένα αντιγραφο όπως εκανε τουρκια. Αυτό είναι καλυτερη ιδεα.

ναι νομιζω οτι εξηγησα πως αμα γινει κατι τετοιο θα πρεπει να γινει εφοσον αλλαξει ΟΛΟ το συστημα εκπαιδευσης
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594769
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε: 6+1 για να μην επιβαρύνεται το ελατήριο του γεμιστηρα.
dimik έγραψε:6+1 για να μην επιβαρύνεται το ελατήριο του γεμιστηρα


:iconcool:

Σε πραγματικές επιχειρήσεις μάλλον θα το έφερα γεμισμένο και ασφαλισμένο, αλλά σε ασκήσεις όχι.


Θα προτιμούσα μια πλαστικούρα Glock ή ένα αντρίκιο Sig P320 0.40 ACP
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594770 Glock :thumbsdown:
Γεμάτο 45άρι με σκανδάλη μονής ενεργείας και ασφάλεια. :rtfm:

Screw that, 50άρι!!! :inlove:

ΥΓ: Τα Glock είναι καλά για τα Σ.Α., αλλά όχι για πολεμικά πεδία. Γιανικ τι λες;;;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#594796 Συμφωνω...εχω ριξει λιγες βολες στη ζωη μου με δαυτα ,αλλα αμεσως καταλαβαινεις τι πιστολι κρατας...Με χαλαει μονο η λαβη του... Εχω καλομαθει κιολας λογω του Walther...
Νομιζω οτι στην ΕΛ.ΑΣ αν εξαιρεσεις τα USP που εχουν οι πιο πολλοι λογω της τεραστιας παραγγελιας που ειχε γινει τοτε , το μεγαλυτερο ποσοστο οσων εχουν ιδιωτικο οπλο ,αυτο ειναι Glock.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#594798
REALZEUS έγραψε:

corsair έγραψε:1) 1 έτος (στο οποιο σου κολλάνε ενσημα κανονικα, δικαιουσαι επιδομα ανεργιας πληρες, 70-100 ευρω τον μηνα αποζημιωση)


Το 100άρικο ποιος θα το έβαζε;



Ποιος να το βαλει ρε Δια? Αυτος που εβαζε το 8.80 και το εκανε 30 προσφάτως. Αυτος που θα πρεπε να κολλαει και τα ένσημα. Το κράτος το ιδιο.

Το ξερεις και συ οτι ειναι κακως κείμενο και θα πρεπε να διορθωθει αμεσα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#594800
gianik έγραψε:Συμφωνω...εχω ριξει λιγες βολες στη ζωη μου με δαυτα ,αλλα αμεσως καταλαβαινεις τι πιστολι κρατας...


Αναφέρεσαι στο 1911?
Είναι έρωτας. :inlove: Από την σκανδάλη μονής ενεργείας, ως την ανάκρουση και την δύναμη ανάσχεσης. :metalo:


gianik έγραψε:Walther


Συμμαθητής μου πίνει νερό στο όνομα του. Προσωπικά δεν το βρήκα τόσο φοβερό...


gianik έγραψε:αυτο ειναι Glock


Το Glock έχει το μειονέκτημα στο πεδίο της αργής βολής. Αυτή η σκανδάλη μιάμισης ενεργείας είναι περίεργη. Το 1911 βάλλει με την σκέψη. :inlove:


corsair έγραψε:Το ξερεις και συ οτι ειναι κακως κείμενο και θα πρεπε να διορθωθει αμεσα.


Προσωπικά είμαι της άποψης ότι ή που θα έχουμε επαγγελματικό Στρατό (πλερουά), ή θα είναι στρατεύσιμοι, χωρίς πληρωμή. Δεν έχει νόημα να έχουμε κληρωτούς που πληρώνονται ενώ δεν κάνουν τίποτα στην ουσία.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#594807
REALZEUS έγραψε:
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι ή που θα έχουμε επαγγελματικό Στρατό (πλερουά), ή θα είναι στρατεύσιμοι, χωρίς πληρωμή. Δεν έχει νόημα να έχουμε κληρωτούς που πληρώνονται ενώ δεν κάνουν τίποτα στην ουσία.


Επαγγελματικο δεν γινεται να εχεις οταν εισαι 10μυρια και ειναι 80. Χρειαζεσαι τους κληρωτους. Το αν κανουν κατι η οχι, ειναι στο χερι του στρατού. Ομως για οσο τους έχεις να υπηρετουν, πρεπει να τους παρεχεις καποια ελάχιστα πράγματα για την διαβιωση τους χωρις να επιβαρυνουν τα σπιτια τους (που για πολλους ειναι δυσβασταχτο εξοδο)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#595018
corsair έγραψε:Επαγγελματικο δεν γινεται να εχεις οταν εισαι 10μυρια και ειναι 80.


Μεταξύ μας τώρα, σε full scale war δεν θα είχαμε και πολλές ελπίδες έτσι κι αλλιώς...


corsair έγραψε:πρεπει να τους παρεχεις καποια ελάχιστα πράγματα για την διαβιωση τους χωρις να επιβαρυνουν τα σπιτια τους (που για πολλους ειναι δυσβασταχτο εξοδο)


Θεωρητικά έχουν στέγη και σίτιση. Στην πράξη βγάζουν εξοδούχους για να μην μαγειρέψουν. Αυτό το τελευταίο είναι απαράδεκτο, αλλά η λύση δεν είναι ο μισθός. Λύση είναι το να παρέχεται σίτιση σε όλους, no matter what. Τώρα αν θέλουν τα καφεδάκια και τα ποτάκια τους, ε εκεί ας πληρώσουν, όπως θα πλήρωναν και στην πολιτική τους ζωή. Καταλαβαίνω ότι ο αντίλογος είναι ότι στην πολιτική τους ζωή θα είχαν δουλειά (λέμε τώρα, με τέτοια ανεργία...), αλλά εκεί υπεισέρχεται ο παράγων "υποχρέωση". Μακάρι να ήμασταν Ελβετία και να μπορούσαμε να τους πληρώνουμε κανονικά, αλλά δεν είμαστε...