Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By krom
#505502 Tώρα σοβαρά? Δεν ήταν τίποτα το lend lease? Ποιός γράφει τέτοιες παπαριές?
Όλες, μιλάμε ΟΛΕΣ οι ατμομηχανές και τα βαγόνια ήταν αμερικάνικα. Χωρίς ατμομηχανές θα τα σπρώχνανε τα τ34 με τα χέρια. Το ίδιο και τα φορτηγά. 'Ολα τα καύσιμα. Επίσης ΟΛΟ το φαγητό του στρατού και όλα τα φάρμακα ήταν από βοήθεια. Tα μισά εκρηκτικά, μέταλλα κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#505510
dimik έγραψε:Στην φυσική ειδικά έχει αποδειχθεί πειραματικά πριν γραφτεί το οτιδήποτε. Για αυτό πλεον σήμερα έχουμε υπολογιστές που υπολογίζουν όλες τις βλητικές παραμέτρους με αλγόριθμους. Τόσο εύκολο είναι.


Φυσικά και δεν είναι τόσο εύκολο. Για αυτό κάνουν correlation μεταξύ CFD και tunnel!!! Άλλα δείχνει ο υπολογιστής (βασικά μια παράμετρος να είναι λανθασμένη και όλα πάνε κατά διαόλου) και άλλα βγάζει η σήραγγα ή το proving ground. :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Εμείς στα ΤΘ, για παράδειγμα, εμπιστευόμαστε τον βλητικό υπολογιστή στις δύο (2) πρώτες βολές και μετά, αντίθετα με τις |λογοκρισία| που λέει ο Κατασκευαστής, εφαρμόζουμε ΔΕΣ!!! Δεν θα σκοτωθούμε επειδή το κομπιούτερ λέει παπαρίτσες... :iconcool:


dimik έγραψε:κάνεις μεγάλο λάθος.


Υπάρχουν τεστ τα οποία δείχνουν το αντίθετο. Μιλάμε για αποτελέσματα επί του στόχου.


dimik έγραψε:απλά προτιμούσαν να ξοδεύουν εξοπλισμό παρά ζωές σε αντίθεση με κάποιους άλλους.


Βασικά δεν είχαν τις δυνατότητες για τέτοιον αγώνα εδάφους. Πολύ λίγοι και μικροί, ακόμα και σήμερα.
Το έχω ξαναπεί, μέχρι πριν λίγα χρόνια το ΠΒ μας είχε πυρηνικά βλήματα, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε το ΝΑΤΟ να αντιμετωπίσει μια ενδεχόμενη Σοβιετική επίθεση. Φίλος μου, Ανχης, ήταν Δκτης σε τέτοια μονάδα ΠΒ... :iconcool:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 29 Απρ 2018, 20:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#505515 Δε νομίζω ότι αυτό φορά το φόρουμ. Δεν έχω πρόβλημα να στο πω όμως, είτε τηλεφωνικά, ή με PM.

Οι κ. συνάδελφοι, αλλά και οι φίλοι εδώ μέσα, γνωρίζουν τους λόγους πάντως.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#505521 Για τεστ τα οποία καταρρίπτουν τους νόμους της φυσικής δεν έχω ξανακούσει, γιατί μεγαλύτερη ταχύτητα βλήματος=μεγαλύτερη διάτρηση για ίδιο βλήμα κι αυτό είναι κανόνας δεν επιδέχεται ερμηνειών.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#505532
REALZEUS έγραψε:Το έχω ξαναπεί, μέχρι πριν λίγα χρόνια το ΠΒ μας είχε πυρηνικά βλήματα, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε το ΝΑΤΟ να αντιμετωπίσει μια ενδεχόμενη Σοβιετική επίθεση. Φίλος μου, Ανχης, ήταν Δκτης σε τέτοια μονάδα ΠΒ... :iconcool:
Παρ'όλο που είχα διαβάσει κάποτε για Nuclear Artillery δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι περιελάμβανε και την Ελλάδα...
Nuclear artillery | wikipedia.org
A second group of states has derivative association with nuclear artillery. These nations fielded artillery units trained and equipped to use nuclear weapons, but did not control the devices themselves. Instead, the devices were held by embedded custodial units of the developing countries. These custodial units retained control of the nuclear weapons until they were released for use in a crisis. This second group has included such North Atlantic Treaty Organisation (NATO) countries as Belgium, West Germany, Greece, Italy, the Netherlands, Turkey, and the United Kingdom.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#505535
REALZEUS έγραψε:Δε νομίζω ότι αυτό φορά το φόρουμ. Δεν έχω πρόβλημα να στο πω όμως


Μα το έχεις ήδη αναφέρει στο φόρουμ . Το ξέχασες ;
accidents happen
Ας πούμε οτι είχε λίγο άρωμα γυναίκας και Al Pacino
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#505542
dimik έγραψε:Για τεστ τα οποία καταρρίπτουν τους νόμους της φυσικής δεν έχω ξανακούσει, γιατί μεγαλύτερη ταχύτητα βλήματος=μεγαλύτερη διάτρηση για ίδιο βλήμα κι αυτό είναι κανόνας δεν επιδέχεται ερμηνειών.


Αυτό που λες είναι μια γενίκευση που εμπεριέχει πολλά λάθη. Η ταχύτητα είναι ένα μόνο από τα μεγέθη της εξωτερικής βλητικής. Πρέπει να συνυπολογίσεις το βάρος της βολίδας/βλήματος (άρα την κινητική του ενέργεια) και την φύση του (κινητικής ή χημικής ενεργείας). Για παράδειγμα, ένα .22 με ταχύτητα εξόδου 300 m/s, έχει μεγαλύτερη διατρητική δυνατότητα από ένα 9άρι Prabellum με ίδια ταχύτητα, αλλά μικρότερη κινητική ενέργεια (άρα stopping power).


elteo έγραψε:Αυτό λέω.


Mε PM οι όποιες απορίες. :iconcool:


kubiak έγραψε:Παρ'όλο που είχα διαβάσει κάποτε για Nuclear Artillery δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι περιελάμβανε και την Ελλάδα...


Σε ερώτηση προς Αμερικανό εκπαιδευτή στο τι γίνεται σε περίπτωση εμπλοκής-αφλογιστίας, η απάντηση ήτο: "Make your prayers dude...". :vava:


mousatos έγραψε:Μα το έχεις ήδη αναφέρει στο φόρουμ . Το ξέχασες ;
accidents happen


Με κούρασαν οι μεταθέσεις βασικά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#505543
REALZEUS έγραψε:Το Τ14 έχει την καλύτερη παθητική θωράκιση και πυροβόλο 125 χλστ στους 50 τόνους, ενώ ο ελέφας το Abrams, ζυγίζει 70 τόνους και δεν έχει καμία πιθανότητα απέναντι στο Armata!!!

+
REALZEUS έγραψε:Τα μαθηματικά και η φυσική αν δεν επιβεβαιωθούν στην πράξη, είναι άχρηστα.

:s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimik
#505553 Ρε συ Δία μιλάμε για ακριβώς το ίδιο βλημα των 88mm που το ενα φεύγει με μεγαλύτερη ταχύτητα από το άλλο λόγω μακρύτερης κάνης.
Υπάρχει περιπτώση να έχει την ίδια ενέργεια?


< >