Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#481670 Πέραν από επιχειρησιακή αξιολόγηση δεν υπάρχει κανένας λόγος να κατεβάσεις έναν μόνον ΟΥΜΑ υπερσύγχρονων αρμάτων χωρίς καμία άλλη Δ.Μ. και τακτικό σχεδιασμό.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#483601 κι αλλα εξαιρετικα νέα: https://twitter.com/Aceeeeeed/status/96 ... 55106?s=00



Επιθετικο Τ-129, 2 νεκροί... να τους χιλιάσουν!

οσα περισσοτερα τους φάνε, τοσα λιγοτερα θα έχουμε απεναντι μας...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483608 Ρε συ Κορσέ, μάνα είχαν κι αυτοί. Μην είσαι πολεμοχαρής.

Της καταρρίψεως σήμερα. Έχασαν και οι Ισραηλινοί ένα F16 στην Συρία: https://edition.cnn.com/2018/02/10/midd ... index.html
Άβαταρ μέλους
By corsair
#483611
REALZEUS έγραψε:Ρε συ Κορσέ, μάνα είχαν κι αυτοί. Μην είσαι πολεμοχαρής.

Της καταρρίψεως σήμερα. Έχασαν και οι Ισραηλινοί ένα F16 στην Συρία: https://edition.cnn.com/2018/02/10/midd ... index.html



Δια μου, δεν στο κρυβω... δεν ειμαι πονοψυχιάρης με αυτους που απειλουν να μας σκοτώσουν :rtfm:
Καλυτερα να κλαινε δικες τους μάνες παρα δικες μας...

Δεν τρεφω τα καλυτερα των αισθηματων για τους μογγολους... πες με biased...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483635 Όσο θέλουμε εμείς να τους σκοτώσουμε, άλλο τόσο θέλουν κι αυτοί. Μην κοιτάς τους εθνικιστές ψυχάκηδες ένθεν κι ένθεν. Ο μέσος Τούρκος ούτε μισεί τον μέσο Έλληνα, ούτε έχει κάτι να χωρίσει μαζί του.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#483645
REALZEUS έγραψε:Όσο θέλουμε εμείς να τους σκοτώσουμε, άλλο τόσο θέλουν κι αυτοί. Μην κοιτάς τους εθνικιστές ψυχάκηδες ένθεν κι ένθεν. Ο μέσος Τούρκος ούτε μισεί τον μέσο Έλληνα, ούτε έχει κάτι να χωρίσει μαζί του.


Μα εγω δεν θελω να τους σκοτωσω καρδια μου :inlove: Απλα δεν θα κλάψω που χανουνε στρατο και υλικο.
Η διαφορα με τους απεναντι ειναι οτι οι ψυχάκιδες ειναι σε πολυ μεγάλα ποσοστά σε αντιθεση με τους δικους μας γραφικους. Δεν μισώ κανένα, αλλα απο οτι φαινεται αυτοι θελουν να χωρίσουμε κατιτις (το Αιγαιο και τα ψαρια του) και δεν ξέρω... οι ιδιοι ψηφιζουν αυτους που βγάζουν, η ατζέντα τους ειναι σταθερότατη επι πολλές δεκαετίες τώρα. Μαζι με τα ξερα θα καουνε και τα χλωρα...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#483685 Aλλο ο μεσος τουρκος και αλλο ο τουρκικος στρατος και οι εθνικιστες. αυτοι ουτε καλοι ειναι με μας ουτε θελουν το καλο μας.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483719
corsair έγραψε:Απλα δεν θα κλάψω που χανουνε στρατο


Όντας "της δουλειάς" σκέφτομαι τις μάνες. Και γενικά είμαι κατά του πολέμου.


corsair έγραψε:απο οτι φαινεται αυτοι θελουν να χωρίσουμε κατιτις (το Αιγαιο και τα ψαρια του) και δεν ξέρω... οι ιδιοι ψηφιζουν αυτους που βγάζουν


Ισλαμιστές βγάζουν. Οι πιο επικίνδυνοι είναι οι Κεμαλιστές.


GTS έγραψε:Aλλο ο μεσος τουρκος και αλλο ο τουρκικος στρατος και οι εθνικιστες. αυτοι ουτε καλοι ειναι με μας ουτε θελουν το καλο μας.


Κι εμείς εντός στρατεύματος λέμε κάτι αστεία συνθήματα περί Κων/πολης (δεν θέλω να επεκταθώ, όσοι τα έζησαν γνωρίζουν). Δεν εκφράζουν ούτε την επίσημη Πολιτεία, ούτε φυσικά λαμβάνουν αποφάσεις αυτοί. Επίσης να επισημάνω ότι κανείς δεν μισεί περισσότερο τον πόλεμο από έναν Στρατιωτικό διότι απλά αυτός γνωρίζει το τίμημά του και ότι θα σκοτωθεί από τους πρώτους...


Γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τον εξτρεμισμό και την πολεμική ρητορεία.
Άβαταρ μέλους
By skous
#483757
REALZEUS έγραψε:Επίσης να επισημάνω ότι κανείς δεν μισεί περισσότερο τον πόλεμο από έναν Στρατιωτικό διότι απλά αυτός γνωρίζει το τίμημά του και ότι θα σκοτωθεί από τους πρώτους...
.


Οξύμωρο.
Το να είναι Στρατιωτικός κάποιος και να μισεί τον πόλεμο!

Ειναι σαν να είσαι σεφ και να μισείς το φαγητό.

Απλά δεν το πιστεύω.

Το οτι θα σκοτωθεί απο τους πρώτους πάλι, δεν το βλέπω... πρωτοι θα σκοτωθούν οι κακόμοιροι κληρωτοί


< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#483762
REALZEUS έγραψε:
corsair έγραψε:Απλα δεν θα κλάψω που χανουνε στρατο


Όντας "της δουλειάς" σκέφτομαι τις μάνες. Και γενικά είμαι κατά του πολέμου.


corsair έγραψε:απο οτι φαινεται αυτοι θελουν να χωρίσουμε κατιτις (το Αιγαιο και τα ψαρια του) και δεν ξέρω... οι ιδιοι ψηφιζουν αυτους που βγάζουν


Ισλαμιστές βγάζουν. Οι πιο επικίνδυνοι είναι οι Κεμαλιστές.


GTS έγραψε:Aλλο ο μεσος τουρκος και αλλο ο τουρκικος στρατος και οι εθνικιστες. αυτοι ουτε καλοι ειναι με μας ουτε θελουν το καλο μας.


Κι εμείς εντός στρατεύματος λέμε κάτι αστεία συνθήματα περί Κων/πολης (δεν θέλω να επεκταθώ, όσοι τα έζησαν γνωρίζουν). Δεν εκφράζουν ούτε την επίσημη Πολιτεία, ούτε φυσικά λαμβάνουν αποφάσεις αυτοί. Επίσης να επισημάνω ότι κανείς δεν μισεί περισσότερο τον πόλεμο από έναν Στρατιωτικό διότι απλά αυτός γνωρίζει το τίμημά του και ότι θα σκοτωθεί από τους πρώτους...


Γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τον εξτρεμισμό και την πολεμική ρητορεία.

Το γνωριζει και πρεπει να ειναι ετοιμος ασχετα αν δεν το θελει κανεις-και δεν πρεπει.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#483766
skous έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Επίσης να επισημάνω ότι κανείς δεν μισεί περισσότερο τον πόλεμο από έναν Στρατιωτικό διότι απλά αυτός γνωρίζει το τίμημά του και ότι θα σκοτωθεί από τους πρώτους...
.


Οξύμωρο.
Το να είναι Στρατιωτικός κάποιος και να μισεί τον πόλεμο!

Ειναι σαν να είσαι σεφ και να μισείς το φαγητό.

Απλά δεν το πιστεύω.

Το οτι θα σκοτωθεί απο τους πρώτους πάλι, δεν το βλέπω... πρωτοι θα σκοτωθούν οι κακόμοιροι κληρωτοί


< >



Υπάρχουν ξυράφια που φοβούνται το αίμα,
καράβια αλλεργικά στο νερό,
παιδιά που σιχαίνονται τα παιχνίδια,
μπαλαρίνες που μισούν το χορό,
υπάρχουν εραστές που αρνιούνται το θάνατο,
υπάρχω κι εγώ.

Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483774
skous έγραψε:Οξύμωρο.
Το να είναι Στρατιωτικός κάποιος και να μισεί τον πόλεμο!


Καθόλου οξύμωρο και στο λέει ένας που ήταν του κλάδου. Το ότι θα χρειαστεί να δώσεις την ζωή σου δεν σε κάνει και να το θέλεις. Βασικά θέλεις να το αποφύγεις, ειδικά όταν γνωρίζεις όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για το πως σε τεμαχίζει μια βολίδα!!! Ο λόγος που οι περισσότεροι το κάνουν είναι επειδή θέλουν να αποτρέψουν τον πόλεμο κι ας λέμε φανφάρες περί ηρωισμού κλπ...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#483777
REALZEUS έγραψε:Ο λόγος που οι περισσότεροι το κάνουν είναι επειδή θέλουν να μπουν στο δημόσιο και αν ολα πάνε καλά δεν θα γίνει και πόλεμος...


Καπως ποιο ρεαλιστικά τώρα... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By skous
#483782 Χωρίς πλάκα τώρα Δία, ΜΟΝΟ τον λόγο του corsair μπορώ να σκεφτώ ως ρεαλιστικό.

Δίνω πιθανότητες αυτοί που το κάνουν για να ΜΗΝ γίνει πολεμος να είναι μαξ το 1% του στρατεύματος.

Προφανώς και δεν μιλάω για ειδικότητες Μηχανικών, Ιατρών κλπ. Αυτοί θεωρώ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, που το κάνουν είτε για την επιστημη τους, είτε για το δημόσιο (or both).