Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
dimik έγραψε:Το γελοίο του θέματος παραμένει, το ότι μάλλον έχουν μια κάποια χρησιμότητα ενάντια σε επιθέσεις από drones είναι γεγονός και προσωπικά έκανα λάθος δεν έχω κανένα πρόβλημα να το παραδεχθώ.
Νέα ήθη και μαθήματα από την Ουκρανία.

Τίποτα γελοίο δεν υπάρχει. Είναι απλά κάτι νέο, όπως λες. Πρώτοι οι Ρώσοι το έκαναν, όπως σχεδόν τα πάντα στα ΤΘ.

dimik έγραψε:Θωράκιση πάντως δεν το λες.

Φυσικά το λες. Slat armour λέγεται: https://en.wikipedia.org/wiki/Slat_armor

Πάντως το καλύτερο σύστημα αυτοπροστασίας παγκοσμίως είναι το Ρωσικό Agfanit.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#845348 Διαγωνισμός αρμάτων Ελλάδας-ΗΠΑ 2023, στο Πετροχώρι.

Περισυλλογή ακινητοποιημένου άρματος Leo 2, με χιαστί συρματόσχοινα, σε περιβάλλον ΡΒΧΠ (Εξ' ου και οι μάσκες):

Εικόνα

Δέση ερπύστριας... βαράμε τώρα τον πείρο με την βαριά!!! Παρατηρήστε την κάσκα αρματιστού, Σοβιετικού τύπου (αφρώδης) που φέρουν τα Leo 2. Έξτρα βαθμοί για όποιον βρει το ακριβές μοντέλο του άρματος.

Εικόνα

Βολή Αμερικανικού Μ1Α1 στο ΠΒΑΞ:

Εικόνα

Βολή Ελληνικού Leopard 1 A4 στο ΠΒΑΞ:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
mousatos έγραψε:Τ' αμερικάνικο βγάζει πιο ωραία φλόγα. :s_tongue

Ίδια πυροβόλα φέρουν (βασικά το αμερικάνικο είναι αντιγραφή και προσαρμογή του γερμανικού), με μια μικρή διαφορά στα πυρομαχικά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
Chris έγραψε:Διαφορετικες ρυθμισεις καμερας

Σωστά, αλλά όχι μόνον αυτό. Διαφορετική απόσταση και κυρίως διαφορετικός χρόνος. Στο αμερικάνικο είναι μερικά εκατοστά/δέκατα του δευτερολέπτου μετά την βολή. Φαίνεται ότι τα αέρια έχουν ήδη διώξει την φλόγα πιο μπροστά.

Πρώτη φορά πάντως που έριξα με το κεφάλι έξω από την θυρίδα του Αρχηγού, νόμισα ότι θα λιώσει το πρόσωπό μου, από το θερμικό κύμα (την επιστροφή του βασικά προς τα πίσω). :help: Ευτυχώς είναι τόσο στιγμιαίο που σου μένει μόνο μια κάψα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#846213 Εμβαπτισμός σκάφους Ελβετικού Panzer 61 σε έλαιο. Το υπέρθερμο χαλύβδινο σκάφος ψύχεται στιγμιαία σε λάδι, με αποτέλεσμα την σκλήρυνση του.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
mirage έγραψε:Μεταξύ 1965 και 1967.

Αυτό είναι το λογικό, αλλά η πηγή μου λέει 1977, που δεν ήταν σε κανονική παραγωγή το 61.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#846246 Την ίδια ώρα σε κάποιο όχι και τόσο μακρυνό τόπο

Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#846263 Το ότι στο ΗΒ βγάζουν άδεια κυκλοφορίας διάφορα AFV/IFV είναι παρανοϊκό! :dizzy:

Οι ερασιτέχνες όμως που αποκαλούν tank οποιονδήποτε τέτοιον τενεκέ, εκνευρίζουν τους επαγγελματίες. Βλέπουν κάτι με ερπύστριες = tank. Δηλαδή πρέπει να τους βάλουμε να διαβάσουν τον Πίνακα Οργανώσεων Υλικού για να καταλάβουν την διαφορά μεταξύ άρματος, ΤΟΜΑ και ΤΟΜΠ! :lol:

ΥΓ: Καλά ρε Beast, δεν ξέρεις καν πως προφέρεται το scimitar (γιαταγάνι) και είσαι και native speaker? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mirage
REALZEUS έγραψε:
mirage έγραψε:Μεταξύ 1965 και 1967.

Αυτό είναι το λογικό, αλλά η πηγή μου λέει 1977, που δεν ήταν σε κανονική παραγωγή το 61.
Μήπως είναι 68 και οχι 61;