Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#829249 Έχουν ξηλωθεί διοικούντες για λιγότερα. Φυσικά και δεν είναι δίκαιο. Βέβαια είναι καλύτερο από το να περάσουν κανένα Στρατοδικείο...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#829362 Εδώ είναι στρατός. Όταν γίνονται κραυγαλέα σφάλματα πέφτουν κεφάλια :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
Same_old_story έγραψε:Εδώ είναι στρατός. Όταν γίνονται κραυγαλέα σφάλματα πέφτουν κεφάλια :rtfm:

Το θέμα είναι να πέφτουν κεφάλια όταν υπάρχουν όντως σφάλματα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
cabala10 έγραψε:@realzeus
https://twitter.com/Trotes936897/status ... 1775088977
:inlove:

Θερμικό σκοπευτικό με συζυγές πολ/λο. Δεν δείχνει όμως δεδομένα βολής και απόστασης.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#844170 Για να γίνει κατανοητό πόσο δύσκολες είναι οι επιχειρήσεις εντός κατοικημένου πεδίου:

https://vimeo.com/881299425?share=copy
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#844175 Επειδή είχα αλλού συζήτηση με τον συνάδελφο μου, monman, οι Ρώσοι ήταν οι πρώτοι που έβαλαν "τέντα" στον ουρανό του πύργου του άρματος. Ακολούθησαν οι Ουκρανοί σε δυτικά άρματα και σήμερα το κάνουν και οι Ισραηλινοί. Αυτό το λέω για όσους άσχετους γελούσαν τότε με αυτά...

Εικόνα

Σε 20 χρόνια θα λέμε ότι οι Ρώσοι (οι πρωτοπόροι στα ΤΘ!!!) εφηύραν αυτήν την θωράκιση. Και κάποιοι ΑΣΧΕΤΟΙ εδώ μέσα γελούσαν... :vava:

Βασικά εγώ φταίω που ασχολούμαι με πολίτες, αλλά ΟΚ...

ΥΓ: Αυτά που κάνουν οι Ρώσοι, τα κάνουμε 30 χρόνια μετά! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
MONMAN έγραψε:Σήμερα το πρωί στην Γάζα
το D9 έβγαλε τα λεφτά του οπότε κέρδισε μια "τέντα"
Εικόνα

Για μένα τρελός στόχος, ούτε θα καταλάβαινε από που ήρθε το APFSDS... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By dimik
REALZEUS έγραψε:Επειδή είχα αλλού συζήτηση με τον συνάδελφο μου, monman, οι Ρώσοι ήταν οι πρώτοι που έβαλαν "τέντα" στον ουρανό του πύργου του άρματος. Ακολούθησαν οι Ουκρανοί σε δυτικά άρματα και σήμερα το κάνουν και οι Ισραηλινοί. Αυτό το λέω για όσους άσχετους γελούσαν τότε με αυτά...

Εικόνα

Σε 20 χρόνια θα λέμε ότι οι Ρώσοι (οι πρωτοπόροι στα ΤΘ!!!) εφηύραν αυτήν την θωράκιση. Και κάποιοι ΑΣΧΕΤΟΙ εδώ μέσα γελούσαν... :vava:

Βασικά εγώ φταίω που ασχολούμαι με πολίτες, αλλά ΟΚ...

ΥΓ: Αυτά που κάνουν οι Ρώσοι, τα κάνουμε 30 χρόνια μετά! :rtfm:

Το γελοίο του θέματος παραμένει, το ότι μάλλον έχουν μια κάποια χρησιμότητα ενάντια σε επιθέσεις από drones είναι γεγονός και προσωπικά έκανα λάθος δεν έχω κανένα πρόβλημα να το παραδεχθώ.
Νέα ήθη και μαθήματα από την Ουκρανία.

Έχω την εντύπωση ότι και οι ισραηλινοί τα έβαλαν μετά από απώλειες από drones που κυκλοφόρησαν σε βίντεο από τις 7/10.

Θωράκιση πάντως δεν το λες.

Κατα τα άλλα φαίνεται ότι το Trophy έχει καλές επιδόσεις στα Merkava τουλάχιστον σύμφωνα με τα βίντεο που κυκλοφορούν.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#844190 Θέμα ορολογίας είναι. Το ότι εκτρέπει το εισερχόμενο χτύπημα αντί να το απορροφήσει καλύπτεται από τον όρο θωράκιση;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#844191 Παρόμοια κάγκελα είχαν και τα αμερικανικά Stryker (το ίδιο αστεία) γύρω γύρω για αντιμετώπιση RPG ή ακόμα παλαιότερα οι Γερμανοί έβαζαν Shutzen γύρω από τον πύργο και τις ερπύστριες στα Pz IV για να αντιμετωπίσουν τα bazooka.

Δεν μιλάμε και για καμιά τρελή πρωτοπορία.

Κάποια στιγμή θα βγει σύστημα αυτοπροστσσιας και για τα drone και θα καταλήξουν για scrap όλες καγκελοπορτες. ΕικόναΕικόνα

< >