Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#810263
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, δεν ξέρω ποιους πείθει κάτι τέτοιο


Προφανώς απευθύνεται στο εσωτερικό του ακροατήριο και κυρίως στους 18χρονούς Ρώσους. Εδώ μέσα είμαστε μεγάλοι άνθρωποι, δεν θα τσιμπήσουμε από αυτά. Εδώ χθες ο Μεντέντεβ απήγγειλε ομιλία του Στάλιν. Πρέπει να το δούμε όμως και από την πλευρά των Ρώσων. Στο μυαλό τους (ίσως και σωστά) πολεμάνε κατά όλης της Δύσης.

ΥΓ: Τζι, εσένα θα σε περιλάβω μετά... :protest:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#810312 Νομίζω σε αυτό το θέμα ταιριάζει περισσότερο, γιατί δεν έχει να κάνει με τον πόλεμο άμεσα:


Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντίμιρ Πούτιν δήλωσε σήμερα ότι η Μόσχα έχει συνάψει συμφωνία με τη γειτονική Λευκορωσία για να αναπτύξει "τακτικά" πυρηνικά όπλα στο έδαφος της συμμάχου της, χώρας που βρίσκεται στις πύλες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

"Δεν υπάρχει τίποτα ασυνήθιστο εδώ: οι Ηνωμένες Πολιτείες το κάνουν αυτό εδώ και δεκαετίες. Αναπτύσσουν εδώ και πολύ καιρό τα τακτικά πυρηνικά τους όπλα στο έδαφος των συμμάχων τους", δήλωσε ο Πούτιν σε συνέντευξη που μεταδόθηκε στη ρωσική τηλεόραση.

"Συμφωνήσαμε να πράξουμε το ίδιο -- χωρίς να παραβιάσουμε τις δεσμεύσεις μας, τονίζω, χωρίς την παραβίαση των διεθνών μας δεσμεύσεων για τη μη διάδοση των πυρηνικών όπλων", πρόσθεσε ο Πούτιν.

Ο πρόεδρος της Λευκορωσίας Αλεξάντερ Λουκασένκο είχε από καιρό θέσει το θέμα της στάθμευσης τακτικών πυρηνικών όπλων στη Λευκορωσία, η οποία συνορεύει με την Πολωνία, δήλωσε ο Πούτιν στην κρατική τηλεόραση.

"Έχουμε ήδη βοηθήσει τους Λευκορώσους συναδέλφους μας και εξοπλίσαμε τα αεροπλάνα τους (...) χωρίς να παραβιάσουμε τις διεθνείς μας δεσμεύσεις για τη μη διάδοση των πυρηνικών όπλων. Δέκα αεροπλάνα είναι έτοιμα να χρησιμοποιήσουν αυτό το είδος όπλου", συνέχισε ο Πούτιν και πρόσθεσε ότι η Μόσχα έχει ήδη μεταφέρει στη Λευκορωσία έναν αριθμό τακτικών πυραυλικών συστημάτων Iskander που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την εκτόξευση πυρηνικών όπλων.

"Από την 3η Απριλίου αρχίζουμε να εκπαιδεύουμε τα πληρώματα. Και την 1η Ιουλίου θα ολοκληρώσουμε την κατασκευή ειδικής αποθήκης για τα τακτικά πυρηνικά όπλα στο έδαφος της Λευκορωσίας", δήλωσε αναφέροντας ότι η Μόσχα δεν θα μεταβιβάσει τον έλεγχο των όπλων στο Μινσκ.

Σύμφωνα με τον Ρώσο πρόεδρο, η απόφαση αυτή υποκινήθηκε από τη βούληση του Λονδίνου να στείλει πυρομαχικά που περιέχουν μη εμπλουτισμένο ουράνιο στην Ουκρανία, όπως ανέφερε πρόσφατα Βρετανίδα αξιωματούχος.

Ο Βλαντίμιρ Πούτιν απείλησε να χρησιμοποιήσει επίσης αυτό το είδος οβίδας, εάν το Κίεβο παραλάβει τέτοιες οβίδες. "Η Ρωσία, φυσικά, έχει ό,τι χρειάζεται για να απαντήσει. Έχουμε, χωρίς υπερβολή, εκατοντάδες χιλιάδες τέτοιες οβίδες. Δεν τις χρησιμοποιούμε επί του παρόντος", τόνισε.



https://www.msn.com/el-gr/news/other/%C ... a9e0e&ei=8


Ενημερώνω εδώ, για όποιον δεν το γνωρίζει, ότι είχαμε στην Ελλάδα ακριβώς ίδια συμφωνία με τους Αμερικανούς. Απλά ήταν τακτικά πυρηνικά βλήματα πυροβολικού.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#810451
REALZEUS έγραψε:Ενημερώνω εδώ, για όποιον δεν το γνωρίζει, ότι είχαμε στην Ελλάδα ακριβώς ίδια συμφωνία με τους Αμερικανούς. Απλά ήταν τακτικά πυρηνικά βλήματα πυροβολικού.

224v έγραψε:στην Ανδραβίδα ξέρω ότι είχαν φτιαχτεί σιλό για τέτοια πυρηνικά. .


Η Ελλάδα φιλοξενούσε Αμερικάνικα πυρηνικά όπλα (κάτω από την 'ομπρέλα' nuclear sharing του NATO, με μυστική συμφωνία που υπέγραψε ο Καραμανλής το 1959) από το 1962. Είχαμε βλήματα ΠΒ 115mm και 8ίντσα για τα Μ109, M110 και Μ115, αυτά ήταν αποθηκευμένα στην Ελευσίνα. Είχαμε επίσης πυραυλικό πυροβολικό Honest John και τα αντιαεροπορικά Nike Hercules (αυτά λογικά θα είχαν ενταχθεί στη ΠΑ και όχι στις ΜΕΑ/ΑΠ :hmmm: ).

Τα τελευταία όπλα -και για το μεγαλύτερο διάστημα- που έμειναν στην Ελλάδα ήταν ένας μικρός αριθμός (10-20) από βόμβες B61 για τα Α7 στον Άραξο (όχι στην Ανδραβίδα) που αποσύρθηκαν το 2001.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#810455
Zorz έγραψε:και τα αντιαεροπορικά Nike Hercules (αυτά λογικά θα είχαν ενταχθεί στη ΠΑ και όχι στις ΜΕΑ/ΑΠ :hmmm: ).


Αυτά ήταν στο Κατσιμίδι πάνω απο το Τατόι;Αν ναι ανήκαν στην 350 Σμηναρχία Νίκη .Εχω περάσει μερικές μέρες εκει πάνω τέλος του 1995 .
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#811035 Για τα παραπάνω δεν μπορώ να πω περισσότερα...


Περνάμε όμως σε κάτι που πονάει τους πεζικάριους. Εξάρτυση CQB των Βρετανών:

Εικόνα

Θυμήθηκα γιατί επέλεξα τα ΤΘ... :protest:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#811078 Είμαι σίγουρος ότι έλεγες τα αντίθετα όταν άλλαζες ερπύστριες

Εν τω μεταξύ η φώτο μπορεί να δείχνει και το μισό από το βάρος που κουβαλάει αν προσθέσεις όπλο, γεμιστηρες, χειροβομβιδες και κάθε άλλο παπαρακι μέσα στην ζώνη και στο αλεξίσφαιρο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#811123 Άντε πες το δέσιμο ερπύστριας δεν είναι τόσο τραγικό. Αναλόγως με την ζημία μπορεί να πάρει 1 ώρα περίπου, αν και μέσα στην λάσπη είναι πίκρα. Το χειρότερο ήταν η αλλαγή πελμάτων... 2 μέρες ήθελες.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#811331 Σαν παμα συμφωνώ,αλλα επειδή ήμουν σε ΕΑΝ,αν θυμάσαι,δεν μου έτυχε ποτέ καποιο απο τα δυο... :roll:
Ακόμα θυμάμαι εκείνο το μεσημέρι, που έφυγε η αριστερή ερπύστρια απο το Μ60Α3 στο πεδίο βολής, πάνω απο την Αλεξανδρούπολη....και το καλύτερο με όλους τους αστεράτους να παρακολουθουν απο ψιλά....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#811926
postruck έγραψε:Σαν παμα συμφωνώ,αλλα επειδή ήμουν σε ΕΑΝ,αν θυμάσαι,δεν μου έτυχε ποτέ καποιο απο τα δυο... :roll:
Ακόμα θυμάμαι εκείνο το μεσημέρι, που έφυγε η αριστερή ερπύστρια απο το Μ60Α3 στο πεδίο βολής, πάνω απο την Αλεξανδρούπολη....και το καλύτερο με όλους τους αστεράτους να παρακολουθουν απο ψιλά....



Τα Μ Σειράς πετούσαν εύκολα ερπύστρια, ειδικά όταν φορούσαν τις ελληνικές. Πρέπει να ήταν κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα. Τα γερμανικά δεν είχαν τέτοιο θέμα.