Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#574408
gianik έγραψε:Μόλις έκανα e check in για MAD με το που άνοιξε το σύστημα , (έχω ένα κόλλημα να καθόμαστε μπροστά μπροστά.. :innocent: ) , ευτυχώς μας είχε βάλει το σύστημα σε τέτοια θέση (πιο μπροστά δε γίνεται..).. :oops:
Λόγω των παιδιών , από το αεροδρόμιο θα πάρουμε ταξί έως το ξενοδοχείο. Κόστος 30€ γράφουν τα ταξιδιωτικά sites για αυτά που περιμένουν στην πιάτσα, αν κλείσω δικό μου μέσω ιντερνετ (για να έχει και παιδικό κάθισμα -----> το θέλω οπωσδήποτε , πάει στα 36/διαδρομή..)
Έχω πάθει πλάκα...
Εκλεισα πριν 1 ώρα από ένα διεθνές site ταξί (κόστος 36€) ζητώντας κ παιδικό κάθισμα... Σε 3' με πήραν τηλέφωνο από τηλ εξωτερικού κ καθώς δεν το πρόλαβα αμέσως μου έστειλαν mail ζητώντας πληροφορίες για το βάρος κ την ηλικία του παιδιού ώστε να έχουν το κατάλληλο κάθισμα.. Προ 2 λεπτών δε, μου ήρθε καινούριο mail με την φάτσα του οδηγού που θα με περιμένει, τα στοιχεία του, Αρ τηλεφώνου κλπ..

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#574428
markvag έγραψε:
skous έγραψε:Καλά τα ποσοστά είναι προφανώς σε δεσμευμένη πιθανότητα, όπου ναι μεν έχει +10% πιθανότητες, εφόσον φυσικά είσαι τυχερός και το αεροπλάνο είναι στο 0,00005% των ατυχημάτων που δεν διαλύεται ολοκληρωτικά...


Εμ... Βασικά όχι...


Ναι δεν το έθεσα σωστά, αναφερόμουν σε crash, όχι ατύχημα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#574432
gianik έγραψε:Έχω πάθει πλάκα...
Εκλεισα πριν 1 ώρα από ένα διεθνές site ταξί (κόστος 36€) ζητώντας κ παιδικό κάθισμα... Σε 3' με πήραν τηλέφωνο από τηλ εξωτερικού κ καθώς δεν το πρόλαβα αμέσως μου έστειλαν mail ζητώντας πληροφορίες για το βάρος κ την ηλικία του παιδιού ώστε να έχουν το κατάλληλο κάθισμα.. Προ 2 λεπτών δε, μου ήρθε καινούριο mail με την φάτσα του οδηγού που θα με περιμένει, τα στοιχεία του, Αρ τηλεφώνου κλπ..


Αυτός εδώ είναι;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#574441 :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574464
skous έγραψε:
markvag έγραψε:
skous έγραψε:Καλά τα ποσοστά είναι προφανώς σε δεσμευμένη πιθανότητα, όπου ναι μεν έχει +10% πιθανότητες, εφόσον φυσικά είσαι τυχερός και το αεροπλάνο είναι στο 0,00005% των ατυχημάτων που δεν διαλύεται ολοκληρωτικά...


Εμ... Βασικά όχι...


Ναι δεν το έθεσα σωστά, αναφερόμουν σε crash, όχι ατύχημα


Και πάλι δεν είναι απόλυτο αυτό, σε καμία περίπτωση... :lol: :twisted: Αλλά, αυτά τα ατυχήματα είναι εξαιρετικά σπάνια.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574475 https://el.aegeanair.com/aegean-flight- ... -istanbul/

Ακύρωση των πτήσεων της AEGEAN από/προς Κωνσταντινούπολη στις 5 & 6 Απριλίου 2019


Λόγω του κλεισίματος του Αεροδρομίου Ατατούρκ και της μεταφοράς των επιχειρησιακών λειτουργιών στο νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, ακυρώνονται οι προγραμματισμένες πτήσεις της AEGEAN από/προς Κωνσταντινούπολη, στις 5 & 6 Απριλίου 2019 (αριθμοί πτήσεων: A3 990, A3 991, A3 992, A3 993, A3 994, A3 995).

Από 7 Απριλίου 2019, όλες οι προγραμματισμένες πτήσεις της AEGEAN θα πραγματοποιούνται από/προς το νέο Αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (IST).


Ωραίο migration :thumbsdown: Η αγαπητή μας Aegean φταίει γι'αυτό ή οι καλοί μας γείτονες;

Το νέο αεροδρόμιο θα κρατήσει τον ίδιο κωδικό;; (IST)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#574478 Δε θυμάμαι που , αλλά πήρε το μάτι μου οτι οι πιλότοι της Ethiopian είχαν απενεργοποιήσει τον σατανά πριν το μπαμ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#574480
mousatos έγραψε:Δε θυμάμαι που , αλλά πήρε το μάτι μου οτι οι πιλότοι της Ethiopian είχαν απενεργοποιήσει τον σατανά πριν το μπαμ.



Βρες την πηγή και στείλε την στην ομάδα που κάνει την έρευνα γιατί τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος πως μια τέτοια πληροφορία είναι πολύ σημαντική.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#574483 να πάρει, δεν το βρίσκω στο ιστορικό.
Βρήκα όμως αυτό:
https://finance.yahoo.com/news/ethiopia ... 17081.html

The Journal report, citing unidentified people briefed on the matter, said the pilots had initially shut off the MCAS anti-stall system that was pushing the airplane's nose down shortly after it took off from Addis Ababa.

The pilots then cranked a manual wheel in an attempt to stabilise the plane, the report said, but they eventually decided to restore power to the usual electric trim on their control yokes, likely because the manual attempt did not achieve the desired results.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#574485 Ναι, αυτό είναι διαφορετικό γιατί λένε ότι το ενεργοποίησαν ξανά.

Anyway, το s/w fix δεν πήρε πράσινο φως καθώς έφαγε άκυρο στην εσωτερική επιθεώρηση της Boeing.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#574492
mousatos έγραψε:να πάρει, δεν το βρίσκω στο ιστορικό.
Βρήκα όμως αυτό:
https://finance.yahoo.com/news/ethiopia ... 17081.html

The Journal report, citing unidentified people briefed on the matter, said the pilots had initially shut off the MCAS anti-stall system that was pushing the airplane's nose down shortly after it took off from Addis Ababa.

The pilots then cranked a manual wheel in an attempt to stabilise the plane, the report said, but they eventually decided to restore power to the usual electric trim on their control yokes, likely because the manual attempt did not achieve the desired results.

σαν να το εγραψε η boeing ειναι...
οπως τοτε με την lion air που προσπαθησαν να ριξουν και παλι την ευθυνη στους πιλοτους
Άβαταρ μέλους
By mirage
#574496
Dimitris_P έγραψε:https://el.aegeanair.com/aegean-flight-cancellations-from-to-istanbul/

Ακύρωση των πτήσεων της AEGEAN από/προς Κωνσταντινούπολη στις 5 & 6 Απριλίου 2019


Λόγω του κλεισίματος του Αεροδρομίου Ατατούρκ και της μεταφοράς των επιχειρησιακών λειτουργιών στο νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, ακυρώνονται οι προγραμματισμένες πτήσεις της AEGEAN από/προς Κωνσταντινούπολη, στις 5 & 6 Απριλίου 2019 (αριθμοί πτήσεων: A3 990, A3 991, A3 992, A3 993, A3 994, A3 995).

Από 7 Απριλίου 2019, όλες οι προγραμματισμένες πτήσεις της AEGEAN θα πραγματοποιούνται από/προς το νέο Αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (IST).


Ωραίο migration :thumbsdown: Η αγαπητή μας Aegean φταίει γι'αυτό ή οι καλοί μας γείτονες;

Το νέο αεροδρόμιο θα κρατήσει τον ίδιο κωδικό;; (IST)


Ακυρώσεις εχει και η THY προφανώς επέλεξε να αποφύγει το χάος του migration.
Σε επηρεάζει σε κατι ή απλα ranting for the ranting.
Όπως φαίνεται κρατά τον ίδιο κωδικό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574499 Δεν ήταν rant, αλλά απορία :)

Πιστεύω όμως ότι η χρήση ίδιου κωδικού θα προκαλέσει χάος. Σαν πρώτη σκέψη μου έρχονται τα navs (google maps, citymapper κλπ) που έχουν ως IST το Ataturk. Πολύ πιθανόν να ενημερωθούν γρήγορα, αλλά όλος ο κόσμος (που έχει ταξιδέψει εκεί) γνωρίζει ως IST το Ataturk :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#574500
Dimitris_P έγραψε:Από 7 Απριλίου 2019, όλες οι προγραμματισμένες πτήσεις της AEGEAN θα πραγματοποιούνται από/προς το νέο Αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (IST).

Ωραία , αυτό ήθελα να μάθω. Την επόμενη εβδομάδα θα το επισκεφτώ οδικώς για να κάνω χάζι τις εγκαταστάσεις του. Περιήγηση και εξερεύνηση. :yahoo: