Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601939 Κι εγώ αυτό πρωτοσκέφτηκα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#601945 Ααααυτο. Καλοι ειστε :lol:

Εχω αρκετο υλικο για διαβασμα τωρα, ευχαριστω!


< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#601957
Chris έγραψε:.......................ενα μεγαλο ελικοπτερο,........................


Χανω κατι???
Άβαταρ μέλους
By dimik
#601967 Έβλεπε κάποιο sar ελικόπτερο του στρατού και μετά είδε ένα Erieye.

Εν τω μεταξύ σπάω το κεφάλι μου ποιο μεγάλο ελικόπτερο έχουμε σε ρόλο SAR με κίτρινο. Τα μόνα που είχαμε-έχουμε λάδι με κίτρινο είναι AB205 και πιθανώς κανένα Χιουι που δεν τα λες μεγάλα.



< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601969
dimik έγραψε:Εν τω μεταξύ σπάω το κεφάλι μου ποιο μεγάλο ελικόπτερο έχουμε σε ρόλο SAR με κίτρινο. Τα μόνα που είχαμε-έχουμε λάδι με κίτρινο είναι AB205 και πιθανώς κανένα Χιουι που δεν τα λες μεγάλα.


Με κίτρινο χρωματισμό μόνο ΑΒ205 της ΠΑ. Εκτός αν ήταν πορτοκαλί, οπότε Super Puma, πάλι της ΠΑ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#601979 Οχι, κιτρινο νομιζω. Δεν πρεπει να ηταν πορτοκαλι.


< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601990
Chris έγραψε:Οχι, κιτρινο νομιζω. Δεν πρεπει να ηταν πορτοκαλι.


< >


Σίγουρα δεν είναι πορτοκαλί; :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#601999 Ναι πολυ πιθανο. Τσεκαρε την περιοχη για να προσγειωθει ασφαλως το ρανταρ;


< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#603627 Ti ωραίο αεροπλάνο...Η απογείωση στο 5.29 πολύ γρήγορη..
Άβαταρ μέλους
By corsair
#603768
kostis20 έγραψε:Ti ωραίο αεροπλάνο...Η απογείωση στο 5.29 πολύ γρήγορη..
https://www.youtube.com/watch?v=eNx2U9puo7U



προσπαθουν ή προσπαθησαν να μας το φορτώσουν... ευτυχως ειμαστε πολυ αφραγκοι και γλυτωσαμε για την ωρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#603883
kostis20 έγραψε:Για πες τι μειονεκτήματα έχει?



μειονεκτηματα.... απλα δεν ειναι για τις δικες μας αναγκες. Στο κοστος 4 τετοιων θηριων ψωνίζεις 10+ canadair. Χώρια οτι εχεις να κανεις με προμηθεια απο Ιαπωνια.... που παραδοσιακα δεν εχουμε παρε δώσε. Αγνωστες καταστάσεις. Φυσικα επισης και τα σερβις του θα ειναι σε αξιολογη τιμη επισης. Δεν πιανω καν τα θεματα οτι... αλλαζει η τακτικη χρησης.

Ακομα και να μας τα πληρωσει ο Ευρωπαικος μηχανισμος για εκτακτες αναγκες κλπ.... δεν θα λεγα πως συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603886 Η καλύτερη λύση θα ήταν μερικά Canadair θεωρώ, αναρωτιέμαι όμως μήπως ακόμη καλύτερη θα ήταν περισσότερα ελικόπτερα με καλάθι , όπως τα Chinook. Προφανώς τα αεροπλάνα είναι πιο γρήγορα, αλλά τα ελικόπτερα είναι πιο ευέλικτα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για άλλα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#603899
corsair έγραψε:
kostis20 έγραψε:Για πες τι μειονεκτήματα έχει?



μειονεκτηματα.... απλα δεν ειναι για τις δικες μας αναγκες. Στο κοστος 4 τετοιων θηριων ψωνίζεις 10+ canadair. Χώρια οτι εχεις να κανεις με προμηθεια απο Ιαπωνια.... που παραδοσιακα δεν εχουμε παρε δώσε. Αγνωστες καταστάσεις. Φυσικα επισης και τα σερβις του θα ειναι σε αξιολογη τιμη επισης. Δεν πιανω καν τα θεματα οτι... αλλαζει η τακτικη χρησης.

Ακομα και να μας τα πληρωσει ο Ευρωπαικος μηχανισμος για εκτακτες αναγκες κλπ.... δεν θα λεγα πως συμφέρει.
A ok ...Δε κάνει για μας εννοείς.Εγω γενικά έγραψα γιατί μου άρεσε..


< A3003 >