Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#473203
Arrow έγραψε:Το αεροπλάνο προσγειωνεται και τροχοδρομει πολύ κοντά στο terminal, προσφέροντας ηχητικό show.
Dimik έρχονται Κύπρο αποτι κατάλαβα? Δεν τη γλυτώνεις τη καθυστέρηση μου φαίνεται.

< A3003 >



Μην μου πεις σκατόκαιρος και στην Μπάφο; :slap:

κερνάω καφέ στο αεροδρόμιο το βράδυ :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#473205 Η προσγείωση πάντως είναι αρκετά σπορτίβ, ειδικά όταν βλέπεις τις μπάρες και τα κόκκινα φωτάκια να πλησιάζουν. Η απογείωση είναι κι αυτή λίγο Ο->ο με τις βυθίσεις και τις λακκούβες που έχει ο βοηθητικός προς την θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#473208 Ελπίζω να χειροκροτατε περισσότερο σε τέτοιες περιπτώσεις. :rtfm:

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#473215
drdino έγραψε:Φήμες λένε ότι Ryan κλπ αφήνουν τους πιλότους να το πετάνε στο μανουάλι (χειροκίνητο αβάνς κλπ) ενώ η Easy όχι, εξ ου και η Καβάλα. :shifty: Αυτά για την συμμετοχικότητα.


Δηλαδή της ryanair είναι πιο πιουρίστες;;; :twisted: :lol:


drdino έγραψε:Η προσγείωση πάντως είναι αρκετά σπορτίβ, ειδικά όταν βλέπεις τις μπάρες και τα κόκκινα φωτάκια να πλησιάζουν. Η απογείωση είναι κι αυτή λίγο Ο->ο με τις βυθίσεις και τις λακκούβες που έχει ο βοηθητικός προς την θάλασσα.



Αν δεν κάνει μπαντιλίκι το Boeing ο πιλότος είναι φλώρος! :rtfm: :x
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#473266
dimik έγραψε:

Μην μου πεις σκατόκαιρος και στην Μπάφο; :slap:

κερνάω καφέ στο αεροδρόμιο το βράδυ


Η Μπάφος τη πατάει κάτι παρασκευές που έρχεται αεροπλάνο από τελ αβιβ αν κατάλαβα καλά. Η Θεσσαλονίκη έχει ρεσιτάλ καθυστερησεων μετά τον Οκτώβρη. Άμα ήσουν πιο νωρίς κάτι γινόταν, αλλά σε βλέπω να πεθαίνεις στο αεροδρόμιο! Καλύτερα τσέκαρε flightradar



< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#473417 Έκανα 2 κρατήσεις με aegean, η μία ήρθε στο email η άλλη όχι. Περίεργο να την έκανε reject το hotmail. Μου την έστειλα με την λειτουργία "Μοιραστείτε το"
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#473472
drdino έγραψε:Φήμες λένε ότι Ryan κλπ αφήνουν τους πιλότους να το πετάνε στο μανουάλι (χειροκίνητο αβάνς κλπ)

Έβαλαν παράλληλο εγκέφαλο ή έβγαλαν την circuit breaker από το FADEC; Το ABS σβήνει σε αυτή τη περίπτωση; :hmmm:

Dimitris_P έγραψε:Έκανα 2 κρατήσεις με aegean, η μία ήρθε στο email η άλλη όχι. Περίεργο να την έκανε reject το hotmail. Μου την έστειλα με την λειτουργία "Μοιραστείτε το"

Κράτησες το 6ψήφιο booking reference;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#473483
Zorz έγραψε:
drdino έγραψε:Φήμες λένε ότι Ryan κλπ αφήνουν τους πιλότους να το πετάνε στο μανουάλι (χειροκίνητο αβάνς κλπ)

Έβαλαν παράλληλο εγκέφαλο ή έβγαλαν την circuit breaker από το FADEC; Το ABS σβήνει σε αυτή τη περίπτωση; :hmmm:


Κάτι πήρε το αυτί μου για μαγνητάκια, δεν είμαι σίγουρος όμως... :hmmm:

Το ABS το σβήνουν σίγουρα, περιορίζει τη συμμετοχικότητα εντός της πίστας. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#473487
Zorz έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έκανα 2 κρατήσεις με aegean, η μία ήρθε στο email η άλλη όχι. Περίεργο να την έκανε reject το hotmail. Μου την έστειλα με την λειτουργία "Μοιραστείτε το"

Κράτησες το 6ψήφιο booking reference;


Ναι εννοείται, έχει καταχωρηθεί κανονικά, φαίνεται και στις κρατήσεις μου, απλώς δεν ήρθε στο email

Μάρκο αρχές Μαρτίου θα είμαι πέριξ. Να φέρω βοήθεια να σπρώξουμε άμαλάχειναούμε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#473555
Dimitris_P έγραψε:
Μάρκο αρχές Μαρτίου θα είμαι πέριξ. Να φέρω βοήθεια να σπρώξουμε άμαλάχειναούμε; :lol:


Άμα η βοήθεια είναι καλή στο... σπρώξιμο :shifty: :shifty: :whistlink: :whistlink: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By fokion
#474062 Εικόνα

Εικόνα

Last night, Pegasus Airlines Boeing 737-800 (TC-CPF) skidded off the runway at Trabzon airport. The airplane operated flight #PC8622 from Ankara. The aircraft (5.2 years, 189 seats) carried 162 passengers, 2 pilots and 4 cabin crew, all of them were safely evacuated. 3 people were taken to hospital with minor injuries. New photos in daylight show the #B737-800 next to the sea.

MORE PHOTOS / Pegasus Boeing 737-800 incident at Trabzon, Turkey, flight #PC8622

AERIAL VIDEO https://www.youtube.com/watch?v=00a7AXFpwVo
Άβαταρ μέλους
By markvag
#474065 :omg: :lipsealed:

Πως έγινε αυτό;;;; :dizzy:


Καλά θα μάθουμε φαντάζομαι τις επόμενες μέρες...

Και ήταν καινούριο αεροπλάνο...

Πάλι καλά που δεν έπαθε κανείς κάτι σοβαρό...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#474291 Εν τω μεταξύ, η μορφολογία της ακτής και η εγγύτητα του διαδρόμου μ' αυτήν, ομοιάζουν πάρα πολύ με αεροδρόμιο Ηρακλείου. Ακόμα και η διεύθυνση του διαδρόμου σχεδόν. Πόσες φορές σκέφτομαι τέτοιου τύπου εφιάλτες στα μέρη μας..