Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#337969 https://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/cabin-baggage/

Αλλά γενικά είναι ψιλοχαλαροί, δεν έχω δει ποτέ να ελέγχουν μέγεθος ή βάρος.
Μάλιστα αν είναι γεμάτη η πτήση βγάζουν ανακοινωση "λόγω μεγάλου αριθμού χειραποσκευών, αν θέλετε σας τσεκάρουμε την χειραποσκευή σας τζαμπέ για το πορτ-μπαγκαζ"
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#337979
nass έγραψε:https://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/cabin-baggage/

Αλλά γενικά είναι ψιλοχαλαροί, δεν έχω δει ποτέ να ελέγχουν μέγεθος ή βάρος.
Μάλιστα αν είναι γεμάτη η πτήση βγάζουν ανακοινωση "λόγω μεγάλου αριθμού χειραποσκευών, αν θέλετε σας τσεκάρουμε την χειραποσκευή σας τζαμπέ για το πορτ-μπαγκαζ"

Το τελευταίο το κάνουν και στη ryanair
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#337982 Περι Aegean.

Μια φορα που ταξιδευα μονος μου και ειχα βαλιτσα και χειραποσκευη μου ζητησαν να ζυγισουν και την χειραποσκευη. Ειχα κατι φαγητα και ηταν 10+ κιλα οποτε την πηραν μεσα για δευτερη αποσκευη :(

Απο τοτε την χειραποσκευη την αφηνω στην ακρη και δεν ξαναειχα προβλημα. Επισης αφηνουν (τλχ αφηναν μεχρι την τελευταια φορα) να εχεις χειραποσκευη και εξτρα τσαντα, ειτε λαπτοπ, ειτε τσαντα γυναικια.
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 13 Δεκ 2016, 10:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#337986 Η τσαντα λαπτοπ, γυναικεια τσαντα κλπ σε μη low cost ετσιρειες δε μετρα για χειραποσκευη. Η Ryan επιτρεπει και αυτη μια ακομα μικρη τσάντα. Για διαστασεις δειτε στο site της


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#337998 Ryanair μια μικρή βαλίτσα-χειραποσκευή και ένα backpack παραγεμισμένο με λαπτοπ και λοιπές ηλεκτρονικές συσκευές, φορτιστές, βιβλία, χαρτιά κλπ περνάει άνετα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#338024
nass έγραψε:https://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/cabin-baggage/

Αλλά γενικά είναι ψιλοχαλαροί, δεν έχω δει ποτέ να ελέγχουν μέγεθος ή βάρος.
Μάλιστα αν είναι γεμάτη η πτήση βγάζουν ανακοινωση "λόγω μεγάλου αριθμού χειραποσκευών, αν θέλετε σας τσεκάρουμε την χειραποσκευή σας τζαμπέ για το πορτ-μπαγκαζ"


Ε ναι σε αυτά είναι ψιλοχαλαροί. Όταν μου έβγαλαν στο γκισέ υπέρβαρη κατά 3 κιλά (από 23 ήταν 26) την βαλίτσα που πλήρωσα εξτρά 18€ ήθελαν για αυτά τα +3 κιλά να πληρώσω 35€ (!) Κατά τα άλλα μπαίνουν στην καμπίνα των μικρών Bombardier με τα μπαούλα και στριμωχνόμαστε γιατί βεβαίως δεν χωράνε στα ντουλάπια. Χειραποσκευές όσο είναι σχεδόν η βαλίτσα μου που πλήρωσα να μπει κάτω. :x
Άβαταρ μέλους
By mirage
#338033 Νταξει μονο 3 κιλα πανω. Σκεψου τωρα να εισαι σε καμια ΗΠΑ και να πληρωσεις εξτρα αποσκευη για 500 γραμμάρια. Α ναι και η αποσκευη πληρωμενη θες δεν θες.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#338039 Τώρα που έχουν καταργηθεί οι κλασσικές αποσκευές στα φθηνά εισιτήρια πώς μπορείς να μεταφέρεις φαγώσιμα στην χειραποσκευή; Φέτα, ελιές, σουβλάκια κλπ :lol: Δεν περνάνε από τον έλεγχο. Παλιά τα χώναμε στη βαλίτσα και τη βάζαμε στα fragile. Τώρα μπορείς να ζητήσεις να πάει δωρεάν η χειραποσκευή στα αμπάρια;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#338041 Μεσα στην χειραποσκευη. Παντα μπορουσες να μεταφερεις φαγωσιμα. Δεν αλλαξε κατι.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#338042 ...εκτός αν θες να κουβαλάς φέτα σε άλμη :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#338045 Εχω κουβαλήσει από πίτα έως γίγαντες (χωρίς την συγκατάθεση μου) :lol: στην αποσκευή που πάει κάτω όμως σε καλά τάπερ φουλ κλεισμένα. :lol: Και δεν τα έδωσα στα fragile. :lol: Η ελληνίδα μάνα να μην ταϊσει τον κανακάρη της. :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#338047
Dimitris_P έγραψε:Τώρα που έχουν καταργηθεί οι κλασσικές αποσκευές στα φθηνά εισιτήρια πώς μπορείς να μεταφέρεις φαγώσιμα στην χειραποσκευή; Φέτα, ελιές, σουβλάκια κλπ :lol: Δεν περνάνε από τον έλεγχο. Παλιά τα χώναμε στη βαλίτσα και τη βάζαμε στα fragile. Τώρα μπορείς να ζητήσεις να πάει δωρεάν η χειραποσκευή στα αμπάρια;



Θυμισε μου σε κανα μηνα να σε βγαλω φωτο, παστιτσια, λουκανικα, μουσακάδες, onboard στο FL370. :eat:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#338059
elteo έγραψε:Εχω κουβαλήσει από πίτα έως γίγαντες (χωρίς την συγκατάθεση μου) στην αποσκευή που πάει κάτω όμως σε καλά τάπερ φουλ κλεισμένα. Και δεν τα έδωσα στα fragile. Η ελληνίδα μάνα να μην ταϊσει τον κανακάρη της.

Δεν παθαινουν κατι προφανως κλεισμενα καλα και αναμεσα σε ρουχα.
Εγω οταν γυριζω απο Νοτιο Αφρικη ανεβαζω ετσι 6 μπουκαλια κρασι παντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#338086
corsair έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τώρα που έχουν καταργηθεί οι κλασσικές αποσκευές στα φθηνά εισιτήρια πώς μπορείς να μεταφέρεις φαγώσιμα στην χειραποσκευή; Φέτα, ελιές, σουβλάκια κλπ :lol: Δεν περνάνε από τον έλεγχο. Παλιά τα χώναμε στη βαλίτσα και τη βάζαμε στα fragile. Τώρα μπορείς να ζητήσεις να πάει δωρεάν η χειραποσκευή στα αμπάρια;



Θυμισε μου σε κανα μηνα να σε βγαλω φωτο, παστιτσια, λουκανικα, μουσακάδες, onboard στο FL370. :eat:



Υποψην τα λουκάνικα με πράσο θεωρούνται όπλο :rtfm: