Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#505319
ambient έγραψε:Είναι ιδέα μου, ότι τους τελευταίους μήνες η Aegean δεν ενεργοποιεί τον κλιματισμό στο χώρο των επιβατών κατά την επιβίβαση/αποβίβαση; :innocent:
Πριν εκκινήσουν οι μηχανές (όχι η APU), ο αέρα ίσα που βγαίνει από τα στόμια και είναι χλιαρός. Παλαιότερα δε συνέβαινε κάτι τέτοιο.


Χρονια ετσι ειναι.
Έχει να κανει λογικα με την δυναμη που θελουν να εχει η μηχανη κατα την απογείωση (και τα τεστ procedures) που κανουν στην αρχη.


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#505350 Βασικά, μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν θέλουν να πληρώνουν την apu :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#505584 Ε αυτο θα ελεγα.
Με εξωτερικό μηχάνημα δεν γινεται ο κλιματισμός όταν ειναι σταθμευμένο;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#505587 Τον τελευταίο μήνα έχω παρατηρήσει ενα πολύ περιεργο με την τρανσαβια, το οποιο συνέβη 2 φορές.

Πάω τις προάλλες να κλείσω κάθοδο τον Ιούνη για Ελλάδα. Κοιτάω skyscanner, και ξεχνάω να βάλω 2 άτομα. Μου βγάζει τιμή 110€ με τρανσαβια, κανει redirect στο σάιτ, βλέπω το λάθος μου και πάω να διορθώσω τα άτομα. Η τιμή λοιπόν μόλις έκανε refresh για 2 πήγε στα 130 :dizzy:
Ξαναδοκιμάζω το σάιτ αφού δεν είχα κλεισει το tab, η τιμή να είναι ακόμα στα 110 αν προσπαθούσα να το κλείσω για ένα αλλά πλέον αν προσπαθούσα να ξανακάνω search η τιμή πήγαινε στα 130 :rant: Λέω κλασσικές πουστιές, να πάει να γ#μηθεί, με 5 ευρώ πιο πάνω aegean μέσω μονάχου :adminpower:

Πάω χτες το βράδυ να κλείσω γυρισμό, προσέχω αυτή τη φορά και βάζω 2, όλα κομπλέ, 92€/ατομο η επιστροφή, με στέλνει στο site της τρανσάβια και η τιμή ειναι οκ. Εκεί που ήμουν έτοιμος να τα κλείσω, λέμε κάτσε μήπως γυρίσουμε λίγο αργότερα αν είναι φτηνά, βάζω ένα μηνιαίο ημερολόγιο και η τιμή στην μέρα που θέλαμε απο 92-->135 :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Ξανακάνω search στην transavia μόνο με την μέρα που θέλαμε, 135€ :dizzy:

Είχα προνοήσει όμως να μην κλείσω το skyscanner, και μέσω e-dreams είχε ακόμα 95€. Τα κλείνω κομπλε. 40€ νταβατζιλίκι για πλάκα το άτομο ρε πστ αν κάνεις την |λογοκρισία| :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By drdino
#505910 Τι βλέπουμε εδώ;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#505928 ναι σορρυ ξεχασα να πω πως θα γινονται πτησεις αθηνα ντουμπαι με a380 απο εδω και περα
Άβαταρ μέλους
By skous
#505950 ΑΛήθεια;

Άρα δεν ισχύει (πλέον;) ότι το ΑΙΑ δεν είχε τα κατάληλα σπεκς για να δέχεται Α380 (εκτός emergency)?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#505966 Η πτήση επιστροφής είναι μεγαλύτερη σε διάρκεια λόγω ανηφόρας :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#506088
mjacob έγραψε:Ειναι η JFK-DXB πτηση;
Οχι. Ειναι η EK103/4 για Dubai. Το 380 θα πετα απο 15 μεχρι 30 Ιουνιου.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#506103 Από οσα διαβαζω ναι. Η economy ειναι γεματη και παιζουν πολλες αναβαθμισεις ακομα και σε first. Λογικα ομως το 380 για 15 μερες μονο θα ειναι για λογους fleet/crew optimization.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#506581 Μόλις επιβιβαστήκαμε όλοι, σαν τις σαρδέλες, μας ανακοίνωσε ο πιλότος ότι λόγω κάποιου airshow θα κλείσει το αεροδρόμιο της Σόφιας για 1 ώρα και θα πρέπει να περιμένουμε να ανοίξει... μέσα στο αεροπλάνο. Γτπμγ...

< >