Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#502386
melos86 έγραψε:Προχθες συμπληρωθηκαν 10 χρονια απο το ατυχημα στα τεμπη με το λεοφορειο και τα νοβοπαν!! Ποσα χρηματα νομιζεις θα εδιναν οι οικογενειες των θυματων για να ειχε περασει το λεωφορειο απο τις καινουριες συραγγες και σημερα τα παιδια να ηταν ζωντανα??

Εντωμεταξύ το ατύχημα στα Τέμπη είναι ο ορισμός του ιδιώτη που κάνει ό,τι θέλει (Υπέρβαρο φορτίο, λάστιχα διαλυμένα και μεγάλη ταχύτητα) και τά χα δεν ζημιώνει κανέναν (21 νεκροί και 9 τραυματίες). :oops:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502387
REALZEUS έγραψε:Μια χαρά ξέρει. Το θέμα είναι να υπάρχουν τα λεφτά και φυσικά να μην βάζουν άχρηστους επικεφαλής!


Μα ζεις στην Ελλαδα, βαζουν δικο τους επικεφαλής.... ένα ψηφουλακι θελει κατι, παιρνει τον βουλευτη του, αυτος παιρνει μεχρι και τον υπουργο και αυτος πλεον παιρνει τον διορισμενο "επικεφαλής" που δεν εχει @@ να πει όχι.... (υπάλληλος είναι αλλωστε!!!) και αυτό το κατι γινεται ασχετα με το κοστος αυτης της χαρης του ψηφουλακιου.... job well done!!!!! το κοστος το πληρωνει το "κρατος" που όμως χρεωνει το κωλοχαρτο σε πιο φτηνη τιμη... Η νοοτροπια διοικησης φταιει... διοτι αμα ο "επικεφαλής" δεν ακουσει τη φωνη του λαου= ψηφουλακι, θα παρει ποδι...

Ετσι δεν είναι ????

Εντωμεταξύ το ατύχημα στα Τέμπη είναι ο ορισμός του ιδιώτη που κάνει ό,τι θέλει (Υπέρβαρο φορτίο, λάστιχα διαλυμένα και μεγάλη ταχύτητα) και τά χα δεν ζημιώνει κανέναν (21 νεκροί και 9 τραυματίες).

Και το κρατος που είναι να τον ελεγξει??
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#502388
junior gt έγραψε:
trident1971 έγραψε:Διαβαζοντας εδω, μαθαινω οτι οταν κατι το διαχειριζεται ιδιωτης ο πολιτης πληρωνει και αυτο ειναι κακο.
Να συμπερανω οτι οταν αυτο το κατι το διαχειριζεται το δημοσιο, ο πολιτης δεν πληρωνει... :whistlink:


Μάλλον δεν είσαι καλός μαθητής. Το κάνω νια νια για σένα αποκλειστικά:
Διαβάζοντας εδώ μαθαίνεις ότι: ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ όταν κάτι το διαχειρίζεται ο ιδιώτης, ο πολίτης πληρώνει περισσότερο απ'ότι θα πλήρωνε αν το διαχειριζότανε το δημόσιο.
Σε αντίθεση με ότι σας μάθανε όταν ήσασταν μικροί... :rtfm:


Πληρωνω ετσι και αλλιως :rtfm:
Το θεμα ειναι τι παιρνω. Αν θα πληρωσω 100 ευρω για Καρανικες και μπουρδελο ή 110 και θα εχω υπηρεσια της προκοπης, τα δινω

Ακομα και αν δεχτουμε για χαρη της κουβεντας οτι ο ιδιωτης θα ειναι ακριβοτερος ετσι για να σου κανω το χατηρι σημερα και να μη σε αρχισω στις παναγιες για αυτα που ελεγες χτες προχτες για τον πιλοτο.

Ας εκανε το κρατος τοοοοοοοοοοοοοοοσα χρονια κουμαντο της προκοπης. Που ηταν το κρατος? Εσυ ως λαος που ησουν? Ουτε που σου περναει απο το μυαλο ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με Ευρωπη.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#502397
trident1971 έγραψε:
junior gt έγραψε:
trident1971 έγραψε:Διαβαζοντας εδω, μαθαινω οτι οταν κατι το διαχειριζεται ιδιωτης ο πολιτης πληρωνει και αυτο ειναι κακο.
Να συμπερανω οτι οταν αυτο το κατι το διαχειριζεται το δημοσιο, ο πολιτης δεν πληρωνει... :whistlink:


Μάλλον δεν είσαι καλός μαθητής. Το κάνω νια νια για σένα αποκλειστικά:
Διαβάζοντας εδώ μαθαίνεις ότι: ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ όταν κάτι το διαχειρίζεται ο ιδιώτης, ο πολίτης πληρώνει περισσότερο απ'ότι θα πλήρωνε αν το διαχειριζότανε το δημόσιο.
Σε αντίθεση με ότι σας μάθανε όταν ήσασταν μικροί... :rtfm:


Πληρωνω ετσι και αλλιως :rtfm:
Το θεμα ειναι τι παιρνω. Αν θα πληρωσω 100 ευρω για Καρανικες και μπουρδελο ή 110 και θα εχω υπηρεσια της προκοπης, τα δινω

Ακομα και αν δεχτουμε για χαρη της κουβεντας οτι ο ιδιωτης θα ειναι ακριβοτερος ετσι για να σου κανω το χατηρι σημερα και να μη σε αρχισω στις παναγιες για αυτα που ελεγες χτες προχτες για τον πιλοτο.

Ας εκανε το κρατος τοοοοοοοοοοοοοοοσα χρονια κουμαντο της προκοπης. Που ηταν το κρατος? Εσυ ως λαος που ησουν? Ουτε που σου περναει απο το μυαλο ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με Ευρωπη.


1) Εισαι και πονηρος. :lol: Ποιος σου ειπε οτι πληρωσες 110 αντι για 100. Σου ειπα πριν, πληρωσες 250 αντι για 100 και το παραδεχτηκαν και οι δικοι σου στην ΕΕ. Και χωρις τις περικοπες αντικειμενου. Τωρα τα δινεις ή θα προτιμουσες καρανικες? Προτιμας να μην χρησιμοποιεις την παροχη λογω κοστους αλλα να εχει χρυσα πομολα? Εγω θελω τις υπηρεσιες να τις απολαμβανει οσο περισσοτερος κοσμος μπορει. Και να μη σκοτωνεται στους παραδρομους οπως παλια σκοτωνοντουσαν στις εθνικες καρμανιολες. Και αυτο ειναι γενικοτερα θετικο και για την αναπτυξη. Να χρησιμοποιει τις φθηνες υποδομες (δρομους, αεροδρομια κλπ) ο κοσμακης.
Για την αναπτυξη που θελω εγω.
2) Τις παναγιες κρατα τες και να τις ριξεις καλυτερα στους πολεμοκαπηλους της γης και στους ντοπιους υπαλληλους τους που κονομανε στις πλατες τις δικες σου και τις δικες μου θυσιαζοντας τα παιδια μας σε ματαιους πολεμους και επιχειρησεις.
3) Το κρατος τοοοοσα χρονια και αυτους που κανανε κουμαντο εσυ τους ψηφιζες, οχι εγω. Εμενα ρωτας που ητανε????
Άβαταρ μέλους
By DAP
#502413 Νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχει δημοσιο εργο στην Ελλαδα που ειτε το εκανε το δημοσιο ειτε το πηρε ιδιωτης να κοστισε οσα και ησαν προυπολογισμενα....Ισως σφαλλω αλλα απο οτι εχει πεσει στην αντιληψη μου ο προυπολογισμος γινεται για τα ματια και μενει στον εργολαβο να αυξησει τα εξοδα οσο τραβαει η ευσπλαχνια του.....Ποιος λοιπον να ελεγξει οταν περιμενει το μεριδιο του απο την υπερβαση;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#502414
224v έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Μια χαρά ξέρει. Το θέμα είναι να υπάρχουν τα λεφτά και φυσικά να μην βάζουν άχρηστους επικεφαλής!


Μα ζεις στην Ελλαδα, βαζουν δικο τους επικεφαλής.... ένα ψηφουλακι θελει κατι, παιρνει τον βουλευτη του, αυτος παιρνει μεχρι και τον υπουργο και αυτος πλεον παιρνει τον διορισμενο "επικεφαλής" που δεν εχει @@ να πει όχι.... (υπάλληλος είναι αλλωστε!!!) και αυτό το κατι γινεται ασχετα με το κοστος αυτης της χαρης του ψηφουλακιου.... job well done!!!!! το κοστος το πληρωνει το "κρατος" που όμως χρεωνει το κωλοχαρτο σε πιο φτηνη τιμη... Η νοοτροπια διοικησης φταιει... διοτι αμα ο "επικεφαλής" δεν ακουσει τη φωνη του λαου= ψηφουλακι, θα παρει ποδι...

Ετσι δεν είναι ????

Εντωμεταξύ το ατύχημα στα Τέμπη είναι ο ορισμός του ιδιώτη που κάνει ό,τι θέλει (Υπέρβαρο φορτίο, λάστιχα διαλυμένα και μεγάλη ταχύτητα) και τά χα δεν ζημιώνει κανέναν (21 νεκροί και 9 τραυματίες).

Και το κρατος που είναι να τον ελεγξει??



Καταλαβαίνεις πόσο αστεία είναι αυτά τα επιχειρήματα;

Δεν κάνει καλά την δουλειά του το Κράτος; Ας το δώσουμε σε ιδιώτες τότε.
Δεν κάνουν καλά την δουλειά τους οι ιδιώτες; Φταίει το Κράτος που δεν τους ελέγχει...

:vava: :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#502416
DAP έγραψε:Νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχει δημοσιο εργο στην Ελλαδα που ειτε το εκανε το δημοσιο ειτε το πηρε ιδιωτης να κοστισε οσα και ησαν προυπολογισμενα....Ισως σφαλλω αλλα απο οτι εχει πεσει στην αντιληψη μου ο προυπολογισμος γινεται για τα ματια και μενει στον εργολαβο να αυξησει τα εξοδα οσο τραβαει η ευσπλαχνια του.....Ποιος λοιπον να ελεγξει οταν περιμενει το μεριδιο του απο την υπερβαση;


Δε σφαλλεις καθολου :(
Άβαταρ μέλους
By mirage
#502438 Παιδες μη το γαμάτε το θεμα με τα φραπορτικα και τα ιδιωτες vs δημόσιο. Δεν εχετε αρκετά θέματα να τα πείτε αυτά; Δείξτε λίγο οίκτο...

< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#502442 ^ +1
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502456
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το Δημόσιο έχει πολύ πιο διάφανες διαδικασίες, ο ιδιώτης κάνει ό,τι γουστάρει και συνήθως δίνει τις δουλειές στους κολλητούς. Στο Δημόσιο κάθε προμήθεια γίνεται με διαγωνισμό και ανεβαίνει στην Διαύγεια.
:help:


Ειτε δεν ντρεπεσαι να εξευτελιζεσαι λεγοντας τετοια, ειτε κανεις καποιου ειδους τεστ να δεις ποιος θα τσιμπησει, δεν εξηγειται αλλιως.

Σε καθε περιπτωση αυτο ποτ γραφεις ειναι πιπα ολκης. Το οτι ανεβαι ει κατι στη διαυγεια δεν σημαινει τιποτα για το στησιμο.
ΟΚ, μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα για τις παραχωρήσεις και τα κόστη αυτών.
Χαίρομαι πάντως που δεν σας χαλάει. Μιας και στα χρόνια που έρχονται, τεράστια κομμάτια του Δημοσίου θα παραχωρηθούν σε ιδιώτες, θα είστε χαρούμενοι και δεν θα σας ενοχλούν οι αυξημένες τιμές.
Θα τρώω και θα πίνω στην υγειά σου χωρίς τύψεις λοιπόν, πλήρωνε Fraport (ή διόδια, ή ό,τι άλλο δημόσιο παραχωρηθεί).
Νομίζεις πως το δικό μου συμφέρον είναι να μείνουν στο Δημόσιο; Όσα πιο πολλά σε παραχώρηση, τόσο πιο καλά!

Γελάω όμως με το ποσό όμορφα και άκοπα τρως την παραμύθα. Και πόσο εύκολα βγάζετε άχρηστους αυτούς που δεν συμφωνούν στο παραμύθι που σας αρέσει.
Over and out από εμένα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#502465
mirage έγραψε:Παιδες μη το γαμάτε το θεμα με τα φραπορτικα και τα ιδιωτες vs δημόσιο. Δεν εχετε αρκετά θέματα να τα πείτε αυτά; Δείξτε λίγο οίκτο...

< >


Κουνα τα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#502469
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το Δημόσιο έχει πολύ πιο διάφανες διαδικασίες, ο ιδιώτης κάνει ό,τι γουστάρει και συνήθως δίνει τις δουλειές στους κολλητούς. Στο Δημόσιο κάθε προμήθεια γίνεται με διαγωνισμό και ανεβαίνει στην Διαύγεια.
:help:


Ειτε δεν ντρεπεσαι να εξευτελιζεσαι λεγοντας τετοια, ειτε κανεις καποιου ειδους τεστ να δεις ποιος θα τσιμπησει, δεν εξηγειται αλλιως.

Σε καθε περιπτωση αυτο ποτ γραφεις ειναι πιπα ολκης. Το οτι ανεβαι ει κατι στη διαυγεια δεν σημαινει τιποτα για το στησιμο.
ΟΚ, μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα για τις παραχωρήσεις και τα κόστη αυτών.
Χαίρομαι πάντως που δεν σας χαλάει. Μιας και στα χρόνια που έρχονται, τεράστια κομμάτια του Δημοσίου θα παραχωρηθούν σε ιδιώτες, θα είστε χαρούμενοι και δεν θα σας ενοχλούν οι αυξημένες τιμές.
Θα τρώω και θα πίνω στην υγειά σου χωρίς τύψεις λοιπόν, πλήρωνε Fraport (ή διόδια, ή ό,τι άλλο δημόσιο παραχωρηθεί).
Νομίζεις πως το δικό μου συμφέρον είναι να μείνουν στο Δημόσιο; Όσα πιο πολλά σε παραχώρηση, τόσο πιο καλά!

Γελάω όμως με το ποσό όμορφα και άκοπα τρως την παραμύθα. Και πόσο εύκολα βγάζετε άχρηστους αυτούς που δεν συμφωνούν στο παραμύθι που σας αρέσει.
Over and out από εμένα.


Αυτο που ξερω σιγουρα πολυ καλα (και το ξερεις και εσυ) ειναι οτι στο δημοσιο οι υπαλληλοι του ΤΡΩΝΕ απο παντου οπως εκαναν τοσα χρονια, και οποιος εκανε το λαθος να παει με σταυρο στο χερι τον ετρωγε η μαρμαγκα. Μονο τα παραδειγματα που ξερω εγω ειναι δεκαδες.

Αμα πετυχουμε και κανα τζουνιορ μεθυσμενο και πεσουν οι κουκουεδικες αμυνες, σιγουρα θα εχει να μας λεει ιστοριες μεχρι το πρωι ειδικα στον τομεα του.

Κατα τα αλλα εγω τρωω την παραμυθα, οχι εσυ που λες οτι "στο δημοσιο υπαρχει διαφανεια", κλεινεις τα ματια και τα αυτια και τους καλυπτεις επειδη ιδεολογικα σε βολευει να ειναι ολα δημοσια. Ελεος, πεστα σε κανα πιτσιρικα αυτα περι διαφανειας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#502473 Αναφέρθηκε παραπάνω ότι είναι στα χειρότερα μεταξύ άλλων το αεροδρόμιο Σαντορίνης. Τι κακό έχει δλδ; Πέρσυ πήγα δεν είδα κάτι μεμπτό. Γενικώς τα επαρχιακά δεν είναι και για πολλά πολλά, μην έχουμε και τις τρελές απαιτήσεις. Καλύτερα λοιπόν φθηνότερος φόρος παρά κωλοχαρτο λιντλ αντί για zewa
Άβαταρ μέλους
By fokion
#502474 Οταν η δυνατοτητα εξυπηρετησης ειναι (πχ) εκατό ατομα την ωρα αλλα η αναγκη ειναι για 1.000 ε αυτο ειναι κακό....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#502483
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρθηκε παραπάνω ότι είναι στα χειρότερα μεταξύ άλλων το αεροδρόμιο Σαντορίνης. Τι κακό έχει δλδ; Πέρσυ πήγα δεν είδα κάτι μεμπτό.


επειδη ταξιδευω συχνα,ειναι με διαφορα το πιο βρωμικο απο ολα.